ماه رمضان نازوب

ماه رمضان نازوب

مصرف کراک چه عواقبی دارد

مصرف کراک چه عواقبی دارد
 از آنجا که کراک شکل خالص‌تر هرویین است بنابراین آثار آن همانند پودر هرویین ولی با شدت بیشتر است. شدت این حالت هم بستگی به این دارد که چه مقدار کراک مصرف شود و این ماده با چه سرعتی به مغز برسد؟ کسانی که کراک مصرف می‌کنند، در ابتدا احساس سرخوشی و نشئگی می‌کنند، همراه با این سرخوشی بدن فرد گرم‌تر می‌شود. دهان خشک‌شده و فرد در دست‌ها و پاهای خود احساس سنگینی می‌کند خیلی بد است.
 
در مواقعی هم فرد مصرف‌کننده دچار تهوع و استفراغ و بی‌قراری شدید می‌شود. بعد از حالات اولیه ممکن است فرد تا چند ساعت احساس سرگیجه داشته باشد. در این حالت تمام اعمال مغز تحت تاثیر این ماده قرار گرفته و دچار آشفتگی می‌شود. حرکات قلب کندتر شده و تنفس در مواردی آن‌چنان آهسته می‌شود که به مرگ منجر می‌شود. اعتیاد به کراک سبب به وجود آمدن تحمل و وابستگی جسمی بسیار شدیدی می‌شود که در نتیجه آن، فرد به مصرف اجباری و مجدد آن برمی‌گردد.

زمانی که فرد کاملا اسیر این ماده می‌شود، تمام زمان و انرژی خودش را صرف به دست آوردن این ماده می‌کند و بدیهی است که با بروز اعتیاد، هدف اصلی زندگی فرد مصرف‌کننده، به دست آوردن و مصرف این ماده خواهد شد. در حقیقت کراک به معنای واقعی کلمه، سبب تغییرات بارز در مغز و رفتار می‌شود. وقتی که وابستگی جسمی به کراک به‌وجود می‌آید، بدن فرد به حضور این ماده در بدن عادت می‌کند به گونه‌ای که اگر مصرف آن یک باره قطع شود، علایم شدید محرومیت بروز می‌کند. این علایم به‌طور معمول چند ساعت پس از آخرین مصرف نمایان می‌شوند که شایع‌ترین آنها عبارت از:

 بی‌قراری، بی‌خوابی، استفراغ، درد استخوان و عضله، اسهال و حرکات غیرارادی در پا.البته اعتیاد روانی هفته‌ها و ماه‌ها بعد از رفع علایم ترک باقی می‌‌ماند و فرد به مصرف دوباره این ماده میل دارد.نکته دیگری که ذکر آن در خصوص سلامت جسمی فرد معتاد اهمیت دارد، این است که مصرف کراک یا هرویین باعث می‌شود که فرد هیچ دردی را حس نکند و در نتیجه با بیماری‌های متعدد بدن نشانه‌ها و علایم درد در سراسر بدنش پخش می‌شوند.
 

علاوه بر آن، کلیه مخدرها دست به تضعیف سیستم ایمنی می‌زنند و بدن فرد در برابر عوامل میکروبی، خلع سلاح می‌شود. در نتیجه، معتادان به این گونه مواد مخدر به‌طور هم‌زمان مبتلا به بیماری‌های متعدد مانند عفونت تنفسی، عفونت‌های جلدی، مفصلی و غیره می‌شوند. در اثر مصرف کراک، فرد معتاد دچار کمبود پول شده بنابراین رعایت مسایل بهداشتی در این افراد نیز تنزل می‌یابد.


مطالب داغ چند روز گذشته