دنیای  بازیگران و چهره های ایرانی

عضویت در کانال تلگرام

دنیای  بازیگران و چهره های ایرانی

دنیای دانستنی ها

راهنمای خرید عینک آفتابی استاندارد

راهنمای خرید عینک آفتابی استاندارد

با توجه به اهمیت استاندارد بودن عینک های آفتابی بهتر است بهترین روشها برای خرید یک عنیک آفتابی را بدانید .

 

 

عینک آفتابی استاندارد را اینجوری بشناسید / چشم یکی از اعضای مهم بدن و سلطان بدن انسان است و بنابراین افراد باید در برابر این عضو حیاتی بدنشان دقت های لازم و مراقبت های کافی را داشته باشند. مهمترین محافظ برای چشم در برابر نور خورشید عینک آفتابی است که اگر استاندارد نباشد ضررهای بسیار زیادی را برای فرد به همراه دارد.

 

«چطور می‌توان یک عینک آفتابی استاندارد تهیه کرد.» سوالی است که دکتر رامین اساسی، جراح و متخصص چشم و عضو آکادمی چشم پزشکان آمریکا در گفتگویی به آن پاسخ داده‌اند.

 

وی می‌گوید: اشعه ماوراء بنفش یا همان (UV) دارای سه نوع طول موج UVA ،UVB و UVC است که اشعه «UVC» در لایه ازن جذب شده و به زمین نمی‌رسد و آن قسمتی که برای چشم مضر است UVB است که موجب سوختگی پوست و اثرات مضر روی چشم است.

 

مثلا وقتی UVB به روی برف تابیده می‌شود، می‌تواند موجب کوری برگشت‌پذیر شود و برای 12 تا 48 ساعت بینایی خود را از دست دهد. دانشمندان بر این اعتقادند که تماس زیاد با اشعه UVB می‌تواند در مدت زیاد بیماری‌های برگشت‌ناپذیر، مانند: آب مروارید، تغییر در مرکز دید و ناخنک چشم را فراهم آورد.

 

دکتر اساسی با اشاره به این که اشعه «UVA» بیشتر توسط عدسی چشم جذب می‌شود و مدرکی برای ضرر چشم وجود ندارد، یادآور می‌شود: اشعه‌ای که باید چشم را از آن مصون نگه داشت UVB است. به گزارش نازوب این جراح و متخصص چشم اظهار می‌کند: عینک‌ها باید حداقل 98 درصد از UVA و UVB را جذب کنند چون عینکی که استاندارد نیست، بسیار مضرتر از نزدنش است، چراکه عینک آفتابی باعث می‌شود مردمک چشم باز شود و حال اگر UV را جذب نکند، تمام اشعه‌های مضر به داخل چشم نفوذ می‌کنند.

 

 نحوه شناخت عینک استاندارد
«در لنز عینک‌های ارزان ماده‌ای به نام (Triace tate) است که فقط 40 درصد ازUV را جذب می‌کند و برای چشم بسیار مضر هستند بنابراین بهترین راه شناخت عینک‌های استاندارد، استفاده از دستگاه UV متر است که اغلب در عینک‌فروشی‌های معتبر یافت می‌شود.»

 

دکتر اساسی با اعلام این مطلب عنوان می‌کند: بدون استفاده از دستگاه «یووی متر» جهت شناخت استاندارد بودن عینک‌های آفتابی، تشخیص یک عینک آفتابی مناسب، حتی برای چشم پزشکان نیز سخت و غیرممکن خواهد بود. گفتنی است این دستگاه باید UV عینک را از 98‌درصد به بالا نشان دهد.

 

همچنین گاهی علامت «400 UV» در کنار برخی از عینک‌ها درج شده است که نشان‌دهنده قابلیت حفاظت بر علیه UVB است. به گفته این چشم پزشک، نمی‌توان هر عینک گران‌قیمتی را استاندارد قلمداد کرد و باید تمامی آنها توسط دستگاه (یووی‌متر)‌ تست شوند.

 

خاصیت عینک‌های شیشه‌ای بدون نمره
در حال حاضر اکثر عینک‌های طبی و آفتابی به‌دلیل هزینه‌های بالای آن از شیشه‌ای تبدیل به تلق شده‌اند، ولی جالب است که بدانید اگر شیشه بدون شماره‌ای را جلوی چشمان خود بگذارید، باعث می‌شود 98 درصد از UV توسط آن جذب شود.

 

این جراح متخصص با بیان این مطلب می‌افزاید: آنچه در انتخاب عینک آفتابی مهم می‌باشد، این است که باید کل چشم توسط آن گرفته شود، بنابراین استفاده از عینک‌های کوچک که بیشتر برای زیبایی طراحی شده‌اند و هیچ پوششی ندارند، توصیه نمی‌شود.

 

نیاز کودکان به عینک آفتابی
کودکان به دلیل این که ممکن است بیش از سایرین در معرض آفتاب قرار گیرند، احتیاج به عینک‌های آفتابی دارند. دکتر اساسی با اشاره به این موضوع خاطر نشان می‌کند: هر قدر افراد جوانتر باشند UV بیشتر به چشم آنها صدمه خواهد زد، چرا که قرنیه و عدسی چشم کودکان بسیار شفاف است وUV بدون برگشت داخل چشم می‌رود در صورتی که در افراد سن بالاتر به دلیل کدر بودن عدسی و قرنیه، مقداری ازUV بازتاب خواهد داشت، پس بهتر است کودکان و بزرگسالان در معرض آفتاب از 10 صبح تا ساعت‌14 زدن عینک را به هیچ وجه فراموش نکنند؛ چرا که در این مدت زمان، حتی اگر شخص در سایه نیز قرار داشته باشد، خطر صدمه اشعهUV چشمان را تهدید می‌کند.

 

فیلتر پلاریزه
اغلب اشعه‌های مضر از استوا می‌آیند و به‌شکل افقی‌اند، این چشم پزشک متخصص با بیان این مطلب می‌‌گوید: عینک‌های پلاریزه می‌توانند جلوی این اشعه‌ها را به خوبی بگیرند، چرا که این عینک‌ها اجازه می‌دهند فقط اشعه‌های عمودی، داخل چشم شوند و تنها مشکل این عینک‌ها این است که اگر خودرویتان (ال‌سی‌دی)‌ دارد شما به هنگام نگاه کردن به این صفحه، کمی دچار مشکل شده و ممکن است این صفحه را واضح نبینید. بنابراین، این نوع از عینک‌ها بیشتر برای افرادی که دارای دید بسیار خوب و شغل خلبانی یا تیراندازی هستند توصیه می‌شود.

 

رنگ شیشه
رنگ و لایه‌های مختلف موجود در شیشه هر‌یک با توجه به کاربرد آن طراحی می‌شود مثلا رنگ خاکستری به دلیل این که شدت نور را در تمامی رنگ‌ها به طور یکسان کم می‌کنند و کمترین اختلالی را در دید رنگی ایجاد می‌کنند، برای رانندگی و سایر کاربردهای روزمره مناسبند.

 

دکتر اساسی درخصوص عینک‌های شیشه زرد می‌افزاید: این عینک‌ها نور آبی را تا حد زیادی جذب می‌کنند، بنابراین بیشتر سطح‌ها می‌توانند آن را منعکس و منتشر کنند و به همین دلیل عینک‌های اسکی بیشتر زرد هستند.

 

همچنین عینک‌های قهوه‌ای علاوه بر جذب بهتر نور آبی و فرکانس‌های بالا، اشعه‌ ماوراءبنفش را هم بیشتر جذب می‌کنند و عینک‌های سبز بخشی از نور آبی را فیلتر کرده و درخشندگی سطوح را کاهش می‌دهد و در پایان عینک‌های قرمز و ارغوانی که بیشتر برای شکار و اسکی روی آب مناسبند در محیط‌های سبز و آبی استفاده می‌شود.

 

نسخه زمستانی
دکتر اساسی در پایان استفاده از عینک آفتابی در زمستان، بخصوص در برف را توصیه کرده و می‌افزاید: از آنجا که برف بازتاب 80 درصد ازUV را دارد و زمین و آب فقط 10 درصد ازUV را منعکس می‌کنند، اهمیت استفاده از عینک آفتابی در زمستان کمتر از استفاده از آن در فصل تابستان نیست.

 

 

مطالب مرتبط

 

نکته های مهم در مورد خرید عینک آفتابی

ویژگی های عینک آفتابی استاندارد

مدل های عجیب و غریب عینک های آفتابی سری اول

مدل عینک های آفتابی و جدید مردانه با توضیحاتبرچسبها: ،

مطالب داغ چند روز گذشته
مردی که زن برهنه اش را برای تنبیه بفروش گذاشت و در شهر گرداند! عکس
مردی که زن برهنه اش را برای تنبیه بفروش گذاشت و در شهر گرداند! عکس
مشاهده بیشتر