فرشتگان

فوری؛ احتمال فعال شدن همزمان 3 گسل زلزله تهران + جزئیات

مجموعه : اخبار حوادث
فوری؛ احتمال فعال شدن همزمان 3 گسل زلزله تهران + جزئیات

فوری؛ احتمال فعال شدن همزمان 3 گسل زلزله تهران + جزئیات

 

جزئیات احتمال فعال شدن سه گسل تهران خبر بسیار مهم که اطلاعاتی کامل از زبان احمد صادقی در خصوص گسل های تهران بیان شد.

 

احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در بازدید اعضای شورای شهر از مراکز درگیر با زلزله در ستاد مرکزی مدیریت بحران و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان اینکه:

در سال 1394، از جایکا خواستیم که طرح های قبلی خود در تهران را به روز کند، گفت:مقرر شده تا در خردادماه سال 98 جایکا خروجی های اولیه این تحقیقات را به ما ارائه دهد.

 

گسل تهران

وی تصریح کرد:براساس مطالعات، 50 پروژه تعریف شده تا بتوانیم به کاهش 90 درصدی خسارات ناشی از زلزله برسیم. 15 پروژه از 50 پروژه را اولویت دار کرده ایم که تعدادی از آنها انجام شده اند و تعدادی هم در نوبت قرار دارند.

 

صادقی محور اصلی این پروژه ها را مقاوم سازی دانست و گفت:این امر خارج از توانایی و ظرفیت یک دستگاه است که در کنار مقاوم سازی بافت فرسوده، سیستم آموزش و هشدار و مرکز فرماندهی هم جزء همان 15 پروژه اولویت دار است.

 

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران خاطرنشان کرد:

از جمله این 15 پروژه ساخت همین مرکز فرماندهی مدیریت بحران است که در سال 1387 به بهره برداری رسید و از جمله این سامانه ها ارتباط با مراکز رسمی اعلام و رصد و پایش موقعیت، همچون مرکز ژئوفیزیک تهران است.

 

 

وی با بیان اینکه به صورت آنلاین با هواشناسی در ارتباط هستیم، بیان کرد:در حال حاضر به منظور بررسی وضعیت از سازمان های مختلف هشدارها را دریافت می کنیم.

 

صادقی تخلیه تهران در شرایط ضروری را جزء وظایف و امکانات مرکز مدیریت بحران برشمرد و گفت:ما براساس برنامه پنجم باید 50 دستگاه شتاب نگار در تهران داشته باشیم که متاسفانه بیشتر از 14 عدد در اختیار نداریم.

 

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد:

سیستم هوشمند پیش بینی و هشدار سریع این قابلیت را دارد که اگر سنسورها و دستگاه های آن به اندازه کافی در سطح شهر وجود داشته باشند تا قبل از 10 ثانیه در سطح شهر به مردم اطلاع دهد، این هشدار از طریق پیامک یا بلندگوهای سطح شهر خواهد بود.

 

 

صادقی گفت:، در حال حاضر فقط یک نمونه از این سیستم روی گسل مشا قرار دارد، این درحالی است که باید 56 سیستم روی گسل های سطح شهر قرار گیرد.

 

کاهش 57 میلیاردی بودجه سازمان مدیریت بحران

وی با بیان اینکه در سال 1384 بودجه سازمان مدیریت بحران بیش از 80 میلیارد تومان بود، گفت:در حال حاضر حدود 23 میلیارد تومان به این سازمان تخصیص داده شده است.

 

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تاکید بر اینکه این مرکز به سبب نبود اعتبارات حتی قرارداد یک پروژه نیز با هیچ مجموعه ای منعقد نکرده است، گفت:هر نهاد و سازمانی که با ما همکاری داشت، به صورت رایگان فعالیت کرد.

 

 

صادقی ادامه داد:هر کدام از دستگاه های هشداردهنده مذکور باید 56 عدد باشند که هزینه آن حدود 150 میلیون تومان می شود و هر کدام از دکل ها حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان هزینه دارد.

 

وی در خصوص تخمین های جایکا برای سناریوی خسارات و کشته شدگان زلزله تهران نیز گفت:

این تخمین ها با تکیه بر اطلاعات و شرایط دهه 1370 بود و اکنون شرایط شهر بهبود یافته است و اگر الان تخمینی ارائه شود، شامل 10 درصد تخمینی است که جایکا در آن سال ارائه داده بود.

 

 

رئیس مرکز پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تاکید بر اینکه ما به عنوان مدیران بحران همیشه خود را برای بدترین حالت آماده می کنیم، خاطرنشان کرد:

 

مثلا وقتی می گوییم اگر 3 گسل تهران همزمان فعال شوند، تعدادی جان خود را از دست می دهند اما این را باید در نظر بگیریم احتمال فعال شدن همزمان این گسل ها تقریبا نزدیک به صفر است.

 

 

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه باید موضوع آماده سازی تهران برای زلزله در اولویت مدیریت شهری قرار گیرد، گفت:نقشه های دقیق گسل ها را در دست داشتیم و در اختیار همه قرار داده بودیم، اما 10 سال است که پروژه های بزرگ دقیقا روی گسل ها ساخته می شوند.

 

صادقی با بیان اینکه اگر زلزله تهران واقعا برای همه مهم باشد، باید موضوع آماده سازی تهران برای زلزله در اولویت مدیریت شهری قرار گیرد، افزود:

مطالعات جهانی نشان می دهد که اگر در مدیریت و پیشگیری بحران یک دلار هزینه کنیم، یعنی 15 دلار صرفه جویی کرده ایم.

 

استانبول باصرف هزینه 1.7 میلیارد دلار یک شهر امن است

وی با بیان اینکه استانبول از تهران لرزه خیزتر است، اما با صرف هزینه 1.7 میلیارد دلار یک شهر امن است، اظهار داشت:هیچ کدام از پروژه های شهری پیوست مدیریت بحران و پدافند را ندارند که این نکته بسیار حائز اهمیت است.

 

صادقی با اشاره به اینکه این مرکز مشکل بودجه دارد، گفت:با این حال با قدرت و اطمینان می گویم که هیچ کار مطالعاتی و نرم افزاری وجود ندارد که ما آماده نکرده باشیم.

 

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت:ساخت ساختمان های حساس مثل مدرسه و بیمارستان روی گسل ممنوع است و سه سال است

که نتیجه تحقیقات این سازمان، به مرکز مطالعات ساختمان ارسال شده، اما تاکنون هیچ تدبیری اتخاذ نشده است، این در حالی است که در سال 1382 یک ساختمان روی بستر رودخانه فرحزاد وجود نداشت، اما الان یک محله کامل روی آن ساخته شده است.

 

برترین مطالب مرتبط

 

سوره زلزله تعبیر آن نزدیک است

زلزله چین زنان و مردان را برهنه به بیرون کشید (تصاویر)

20 زلزله زده ای که تا کنون خودکشی کردند

زلزله بالای 9 ریشتری چگونه است!


جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز
laghari
بیوگرافی هنرمندان