مواد غذایی ممنوعه بعد از ورزش

مجموعه : تغذیه مناسب
مواد غذایی ممنوعه بعد از ورزش

مواد غذایی که نباید بعد از ورزش بخورید

 

ورزشکاران عزیز باید بدانند پس از ورزش چه مواد غذایی را مصرف کنند تا به سلامتی اشان آسیب وارد نشود. در ادامه این بخش از سایت نازوب به این مواذ ممنوعه بعد از ورزش می پردازیم با ما همراه باشید.

 

شیک‌های حاوی شکر و مواد قندی:

معمولا ورزشکاران بعد از ورزش شیک‌های پروتئینی مصرف می‌کنند. پودرهای پروتئینی که با آن‌ها این نوشیدنی‌ها تهیه می‌شود گاهی اوقات حاوی شکر هستند باید به این مسئله دقت کنید به نوشیدنی شکردار مصرف نکنید.

 

 

مواد غذایی فراوری شده:

مواد انرژی‌زایی که فراوری شده‌اند را مصرف نکنید. سعی کنید میان وعده‌هایی که شیرینی، شکر تصفیه شده و شکر طبیعی زیاد به آن‌ها اضافه شده مصرف نکنید می‌توانید به جای آن موزف توت‌ها و مغزها را مصرف کنید.

 

 

غذاهای حاوی کربوهیدرات کم:

همان طور که پروتئین مهم است مصرف کربوهیدرات نیز اهمیت دارد. خوردن کربوهیدرات باعث می‌شود که کلیکوژن مصرف شده جایگزین شود. موز، توت فرنگی، بلوبری و کیوی منابع خوب کربوهیدرات هستند بهتر است از این منابع کربوهیدرات طبیعی به جای پاستا و نان استفاده کنید.

 

 

نوشیدنی‌های ورزشی:

خوردن هر روزه نوشیدنی‌های ورزشی برای ورزشکاران معمولی مناسب نیست. ورزشکاران خیلی حرفه‌ای مانند دوندگان ماراتن بهتر است از این نوشیدنی‌ها استفاده کنند. نوشیدنی‌های ورزشی شکر و مواد معدنی زیادی دارند. به جای این نوشیدنی‌ها آب، آب نارگیل و نوشیدنی‌های پروتئینی سالم مصرف کنید.

 

 

غذاهای فرآوری شده پرنمک:

خوردن غذاهایی که نمک زیادی دارند بعد از ورزش مناسب نیست. برای تامین پتاسیم از دست رفته از مواد طبیعی مانند موز استفاده کنید و چیپس یا اسنک‌های پرنمک مصرف نکنید.

 

 

غذاهای سرخ شده:

بعد از ورزش باید غذاهای سالم که مواد غذایی لازم بدن را تامین می‌کنندد مصرف کنید. غذاهایی که چربی زیادی دارند مناسب نیستند. به جای غذاهای سرخ شده غذای بخارپز شده یا کباب شده بخورید. سبزیجات گریل شده، سیب زمینی کباب شده و برنج بخارپز شده برای تامین انرژی بدن مناسب هستند.

 

 

کافئین:

نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه قبل از ورزش برای بالا بردن انرژی خوب هستند اما بعد از ورزش بهتر است مصرف نشوند. کافئین ممکن است باعث کم شدن آب بدن می‌شود بنابراین برای تامین آب بدن از نوشیدنی‌های بدون کافئین استفاده کنید.

کافئین هرمون استرس را نیز ا فزایش می‌دهد. هرمون استرس زیاد باعث اختلال در سیستم قلبی – عروقی می‌شود و به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌رساند.

 

 

هیچ چیز نخوردن:

بهتر است بعد از ورزش حتما یک میان وعده داشته باشید و انرژی لازم را به بدن وارد کنید.

 

مطالب جذاب و پیشنهادی

غذاهای مناسب برای دختر و پسر شدن جنین

5 غذای خارجی که شما را می کشد (عکس)

هم بخورید و هم لاغر شوید + معرفی غذاها

رژیم های لاغری بی فایده را بشناسید


 چهره های ایرانی و خارجی پایگاه ناز وب

مطالب داغ چند روز گذشته