محاسبه دقیق سن بارداری و روش های آن/ روز، هفته و ماه

مجموعه : زنان و زایمان
محاسبه دقیق سن بارداری و روش های آن/ روز، هفته و ماه

بارداری، زایمان و فارغ شدن مهم ترین و اصلی ترین پروسه Pregnancy, childbirth and graduation are the most important processes زندگی هر خانم می باشد به همین دلیل لحظه به لحظه بارداری و طی مراحل آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

در این بخش به آموزش کامل نحوه محاسبه سن بارداری و علت مرگ جنین در ماه های بارداری می پردازیم. شما دوست عزیز و جنینتان همواره سلامت و شاداب باشید!

 

آموزش و روش محاسبه دقیق سن بارداری بدون پزشک توسط خود خانم های باردار برای برنامه ریزی بهتر در زایمان

 

محاسبه دقیق سن بارداری و روش های آن/ روز، هفته و ماه

 

Calculate gestational age محاسبه سن بارداری از نظر علمی، بر اساس هفته و تریمستر (سه ماهه) می‌باشد. اصلا چیزی به عنوان “ماه ” از نظر علمی کاربرد ندارد. به همبن دلیل مرجع علمی دقیق و مشخصی هم جهت تعیین ماه‌های بارداری وجود ندارد. حتی در منابع و سایت‌های خارجی، تفاوت‌هایی از نظر حساب کردن “ماه بارداری ” مشاهده کردم.

 

کل بارداری ۲۸۰ روز (۴۰ هفته / ۹ ماه و ده روز) هست. (از روز لقاح، نه از روز اول پریود).

اما اصولا در علم زنان و مامایی از روز اول پریود حساب میکنن و به همین دلیل بارداری میشه ۴۲ هفته! (که در واقع ۲ هفته اولش باردار نیستید).

 

محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستید؟

چرا پزشکان و ماماها، بارداری را از روز اول پریود حساب می‌کنند؟

چون زمان دقیق تخمک گذاری شخص را نمی‌دانیم؛ و هم چنین نمی‌شود برای هر شخص، یک روز خاص تخمک گذاری را در نظر گرفت! مثلا برای لیلا خانم، از روز ۱۱ سیکل بارداری را حساب کنیم، و برای مریم خانم، روز ۱۷ را؟! هم چنین دقیقا نمی‌دانیم در کدام رابطه و در چه روزی، لقاح صورت گرفته.

خیلی از خانم‌ها به اشتباه فکر می‌کنند روز نزدیکی شان، همان روز لقاح است. اما همیشه اینطور نیست. چون ممکن است نزدیکی شما در روز ۹ سیکل تان باشد و تخمک گذاری و لقاح در روز ۱۴ اتفاق بیفتد. (با همان اسپرم ۴-۵ روز پیش).

 

هفته

که از اولین روز آخرین پریود حساب میشه. تمام اعمال مامایی و پزشکان بر مبنای همین “هفته” هست. پس سعی کنید همیشه از اول سن بارداری تان را به “هفته ” در نظر گرفته و بیان کنید. “سن واقعی جنینی ” همیشه دو هفته عقب‌تر از ” سن بارداری بر اساس تاریخ پریود” می‌باشد.

مثلا در واقع، خانمی که در هفته ۴۲ بارداری به سر می‌برد، سن جنینی اش ۴۰ هفته است. یعنی از لقاح ۴۰ هفته و ۱۰ روز گذشته و بارداری به اتمام رسیده است.

 

تریمستر (سه ماهه)

کل Pregnancy بارداری از روز اول پریود، ۴۲ هفته است که به طور قراردادی به سه تا تریمستر (سه ماهه) تقسیم شده:

سه ماهه اول: از صفر تا ۱۴ هفته (۲ هفته اول در واقع باداری وجود نداشته)

سه ماهه دوم: ۱۴ تا ۲۸ هفته

سه ماهه سوم: ۲۸ تا ۴۲ هفته

 

محاسبه دقیق سن بارداری و روش های آن/ روز، هفته و ماه

 

ماه

اکثر خانم‌ها سوال میکنن که “من در ماه چندم بارداری م هستم؟ “

تقسیم بندی بصورت “ماه” ارزش بالینی برای ماما و پزشک ندارد. فقط جهت اطلاع شما، و برای رسیدن به پاسخ این سوالات، ماه‌های بارداری رو محاسبه کردم. ولی هم چنان یادتون باشه که ارزش “ماه” خیلی کمتر از ” هفته ” است و ما اصلا با سیستم “ماه چندم بارداری” کاری نداریم. پس موقع شرح حال دادن، فقط هفته‌ها در ذهنتون باشه.

پزشکان از روش‌های مختلفی برای تعیین بارداری شما استفاده می‌کنند. رایج‌ترین این روش‌ها سونوگرافی است که اندازه ساک بارداری و ارتفاع بین سر و عضله سرین برای تعیین سن جنین و بارداری استفاده میشود.

 

سایر روش‌های تعیین کننده سن بارداری به طور تقریبی از چند روش محاسبه میشود که شامل:

آخرین روز قاعدگی (LMP)
آزمایش خون HCG
روش سونوگرافی
روش اندازه گیری ارتفاع رحم

 

محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستید؟

۱. تعیین سن بارداری با روش LMP

سن بارداری یا سن جنین از روز اول آخرین دوره قاعدگی مادر محاسبه می‌شود. از آنجا که تاریخ دقیق بارداری مشخص نیست، اولین روز از آخرین دوره قاعدگی برای اندازه گیری سن نوزاد استفاده می‌شود.

با استفاده از اولین روز آخرین قاعدگی شما، سن بارداری را مشخص میکنند (بعلاوه یا منهای ۲ هفته) پزشک ۲۸۰ روز را به اولین روز آخرین پریود شما اضافه میکند و زمان زایمان شما مشخص میشود. این عدد همیشه درست نیست. اما شاخص خوبی از اندازه جنین خواهد بود.

بعضی از زنان ترجیح می‌دهند حاملگی خود را از روزی که تخمک گذاری می‌کنند، اندازه گیری کنند (زمان تخمک گذاری | تخمک گذاری چند روز است؟). این تاریخ تخمینی معمولا حدود دو هفته پس از اولین روز LMP می‌باشد.

 

محاسبه سن بارداری

در بارداری معمولی: برای یک زن با یک دوره منظم، بارداری معمولا حدود ۱۱ تا ۲۱ روز پس از اولین روز از آخرین دوره اتفاق می‌افتد. اکثر زنان تاریخ دقیق بارداری را نمی‌دانند، زیرا به زمان تخمک گذاری بستگی دارد. بنابراین، تاریخ بارداری آن‌ها صرفا برآوردی است که بر اساس اولین روز از آخرین دوره آن‌ها است.

موارد خاص: زنانی که به روش‌های خاص مانند‌ای وی اف یا لقاح آزمایشگاهی باردار می‌شوند، معمولا تاریخ دقیق تخمک گذاری را می‌دانند.

محاسبه تاریخ زایمان:

تاریخ تخمین زده شده برای زایمان (EDD یا EDC)، تاریخی است که در آن انتظار می‌رود زایمان به طور خود به خود رخ دهد. بر اساس آخرین سیکل قاعدگی، تاریخ تخمین زده شده برای زایمان حدود ۴۰ هفته بعد از اولین روز آخرین قاعدگی است. این فقط یک تخمین است، زیرا تنها حدود ۵ درصد از نوزادان در تاریخ تخمین زده شده به دنیا می‌آیند.

دقت تاریخ بدست آمده از این روش، به دقت یادآوری مادر از تاریخ قاعدگی خود، فرض گرفتن منظم بودن سیکل قاعدگی ۲۸ روزه و اینکه تخمک‌گذاری و لقاح ۱۴ روز بعد از شروع قاعدگی رخ داده است، بستگی دارد.

 

محاسبه دقیق سن بارداری و روش های آن/ روز، هفته و ماه

 

استفاده از اولین روز آخرین سیکل قاعدگی که در علم پزشکی به آن LMP گفته می‌شود، برای تخمین تاریخ زایمان ممکن است طول مدت بارداری را زیادتر از مقدار واقعی برآورد کند و می‌تواند بیشتر از ۲ هفته خطا داشته باشد.

 

۲. تعیین سن بارداری با آزمایش بتا یا HCG

HCG در خون همه زنان باردار یافت میشود. در غربالگری نقص سیستم ایمنی جنین که در هفته پانزدهم بارداری تا هفته بیستم بارداری انجام میشود این هورمون در خون مشاهده میشود. خیلی از پزشکان در همان جلسات اول تقاضای این آزمایش خون را میکنند.

در طول سه هفته اول بارداری، رنج HCG سرم ۵ تا ۵۰ است. در هفته چهارم بارداری، این هورمون در محدوده ۱۰ تا ۴۲۵ و در هفته پنجم بارداری بین ۱۹ تا ۷۳۴۰ است. افزایش HCG ادامه می‌یابد تا در هفته دوازدهم بارداری به اوج خود یعنی ۲۸۸۰۰۰ میکروگرم بر دسی لیتر می‌رسد. محدوده وسیع این هورمون تعیین سن دقیق بارداری را مشکل میکند.

اما این آزمون در تعیین حاملگی چندقلو بسیار موثر است. بیش از یک جنین در حال رشد در بدن به معنی بالاتر بودن HCG از حد معمول است، که می‌تواند نیاز به تست بیشتر، از جمله سونوگرافی است.

 

۳. تعیین سن بارداری با سونوگرافی

در این روش از امواج صوتی استفاده کرده که از بدن عبور میکند وتصاویری را از داخل شکم در صفحه مانیتور نشان میدهند. در این تصاویر سن بارداری با استفاده از ساک بارداری محاسبه میشود. اگر سونوگرافی بعد از هفته ششم بارداری انجام شود، طول سر تا انتهای جنین برای تعیین سن بارداری به ۶ هفته اضافه میشود.

 

محاسبه سن بارداری، چند ماهه هستید؟

برای مثال:

اگر این طول برابر ۲۱ میلی متر باشد، سن بارداری شما ۹ هفته است (۶ هفته بارداری + ۲۱ روز که مساوی با ۹ هفته میشود).

اگرسونوگرافی قبل از هفته ششم بارداری اتفاق بیافتد، سن بارداری بر اساس سایر فاکتور‌ها از قبیل اندازه جنین و تکامل ساک حاملگی است. ساک بارداری از هفته چهارم بارداری قابل اندازه گیری است.

نوزاد را می‌توان از هفته ۵ یا ۶ پس از آخرین دوره قاعدگی مادر اندازه گیری کرد. اندازه گیری نوزاد با استفاده از سونوگرافی در اوایل بارداری دقیق‌تر است. بهترین زمان برآورد سن بارداری با استفاده از سونوگرافی بین هفته هشتم و هجدهم بارداری است. دقیقترین روش تعیین سن بارداری، استفاده از روز اول آخرین دوره قاعدگی زن با استفاده از آزمایش اولتراسوند است.

 

ماه‌های بارداری

۱. یک ماه تمام/ ۳۰ روز: ۴ هفته و ۲ روز

۲. دو ماه تمام/۶۰ روزاز لقاح: ۸ هفته و ۴ روز

۳. سه ماه تمام / ۹۰ روز: ۱۲ هفته و ۶ روز

۴. چهار ماه تمام / ۱۲۰ روز: ۱۷ هفته و ۱ روز

۵. پنج ماه تمام / ۱۵۰ روز: ۲۱ هفته و ۳ روز

۶. شش ماه تموم / ۱۸۰ روز: ۲۵ هفته و ۵ روز

۷. هفت ماه تموم / ۲۱۰ روز: ۳۰ هفته

۸. هشت ماه تموم / ۲۴۰ روز: ۳۴ هفته و ۲ روز

۹. نه ماه تموم / ۲۷۰ روز: ۳۸ هفته و ۴ روز.

چون بارداری ۹ ماه و ۱۰ روزه: یعنی ۳۸ هفته و ۴ روز + ۱۰ روز = ۴۰ هفته تمام.

برای زایمان طبیعی: معمولا از ۳۸ هفته منتظر درد‌های زایمان طبیعی هستیم.

برای سزارین: معمولا اجازه میدن ۳۸ هفته پر بشه وداخل هفته ۳۹ وقت سزارین میدن (مثلا ۳۸ هفته و ۱ روز…۲ روز.۳ روز …)

بهتر است در خصوص علت مرگ جنین در ماه های مختلف هم بدانید تا بتوانید سلامت خود و جنینتان را حفظ کنید.

 

محاسبه دقیق سن بارداری و روش های آن/ روز، هفته و ماه

 

با امید زیادی باردار می شوید. برنامه ریزی های زیادی برای خوش آمدگویی به فرزندتان انجام می دهید –تصمیم می گیرید چه چیزی بخرید، اتاقش را تزیین می کنید و بین هزاران اسم به دنبال اسم مناسب او می گردید.

اما گاهی اوقات این امید تبدیل به ناامیدی می شود. پس از 9 ماه انتظار و بارداری آن چه دارید یک فرزند مرده است که باعث از بین رفتن تمامی آرزوهایتان می شود.

 

علت مرگ جنین چیست؟

مرگ و میر مرگ نوزاد قبل یا حین زمان زایمان ، تولد نوزاد مره یا مرده زایی است. حدود 1 در 100 بارداری منجر به تولد نوزاد مرده در هفته 20 بارداری یا بعد از آن می شود.

مرگ جنین می تواند:

– تولد زود هنگام نوزاد مرده: هنگامی که مرگ جنین بین هفته 20 تا 27 حاملگی رخ می دهد.

– تولد دیر هنگام نوزاد مرده: مرگ جنینی بین هفته 28 تا 36

– تولد نوزاد مرده در اواخر: مرگ جنین پس از 37 هفته

هر عارضه در بارداری دلیلی دارد. در ادامه در این مورد بیشتر مطالعه خواهیم کرد.

چه چیزی باعث مرگ جنین می شود؟

علل عمده تولد نوزاد مرده به شرح زیر است:

عفونت ها

1– یتومگالوویروس (CMV): این عفونت ناشی از یک ویروس رایج شناخته شده به عنوان ویروس سیتومگالویروس انسانی است. در دوران بارداری، این عفونت می تواند باعث آلوده شدن جنین داخل رحم و یا ایجاد آسیب های جنینی از طریق آلودگی به جفت، باعث نقص مادرزادی جدی و هم چنین مرگ جنین شود.

2– بیماری پنجم: تنها 10٪ از نوزادان در رحم با بیماری پنجم که توسط ویروسی به نام پاروویروس B19 انسانی آلوده می شوند. این ویروس منجر به التهاب قلب و آسیب به مغز استخوان می شود که تولید گلبول قرمز را متوقف می کند و باعث کم خونی جنین می شود. اگر کم خونی شدید باشد، می تواند منجر به مرگ جنین شود.

علت مرگ جنین در ماه‌های مختلف بارداری

3– عفونت دستگاه تناسلی: ابتلا به عفونت های قابل انتقال از راه رابطه جنسی مانند اچ آی وی / ایدز و سیفلیس می تواند منجر به تولد نوزاد مرده شود.

4– لیستریوزیس: مسمومیت غذایی ناشی از باکتری به نام Listeria monocytogenes می تواند منجر به تولد نوزاد مرده شود. زنان باردار در معرض خطر بیشتر ابتلا به آن هستند.

توکسوپلاسموز: عفونت ناشی از مصرف گوشت خوب پخته نشده، تخم مرغ خام و محصولات لبنی غیر پاستوریزه یا با تمیز کردن بستر گربه است.

 

محاسبه دقیق سن بارداری و روش های آن/ روز، هفته و ماه

 

مشکلات دوران بارداری علت مرگ جنین

1- حاملگی طولانی مدت، یعنی بیش از 42 هفته

2- چاقی، فشار خون بالا، دیابت و پره اکلامپسی

3- سایر شرایط بهداشتی مانند ترومبوفیلی (لخته شدن غیر طبیعی خون)، لوپوس (اختلال خودایمنی) و اختلالات تیروئید

4- زایمان زودرس و مرگ جنین

5- قطع ناگهانی جنین

6- خونریزی ناگهانی (هامرج) در مادر یا جنین

7- ایست قلبی جنین یا مادر

8- مشکلات جفتی مانند عفونت، التهاب، لخته شدن خون، مشکل با عروق خونی جفتی یا قطه ناگهانی جفت

9- مشکل مربوط به بند ناف – گره در بند یا فشرده شدن بند می تواند رساندن مواد مغذی و اکسیژن را به جنین متوقف کند و منجر به مرگ جنین می شود

10- هر گونه تروما یا آسیب (مانند تصادف ماشین).

11- دو یا سه قلو باردار بودن

علت مرگ جنین در ماه‌های مختلف بارداری

نقایص مادرزادی جنین علت مرده زایی

1- نقص در تولد و شرایط ژنتیکی مانند سندرم داون

2- محدودیت رشد جنین

3- تامین ناکافی اکسیژن برای جنین در طول تولد و زایمان

4- بیماری Rh – هنگامی که مادر Rh منفی تشخیص داده شده و نوزاد Rh مثبت است. آنتی بادی های Rh که توسط مادر ایجاد شده، به گلبول های قرمز جنین حمله کرده و باعث کم خونی شدید و در نهایت هیدروپس فتالیس می شوند که خطر مرگ جنین را افزایش می دهد.

 

دیگر دلایل

1- شاید سوال شما این باشد که استرس باعث مرگ جنین می شود؟ در پاسخ باید گفت ممکن است ، استرس مربوط به مسایل مالی، احساسی یا شخصی قبل از زایمان باعث مرگ جنین شود.

2- استعمال تنباکو یا ماری جوانا، مصرف داروهای تجویزی یا استفاده از مواد مخدر غیر قانونی

اگر مادر یک یا چند مورد از نشانه های را فوق داشته باشد، باید مراقب نشانه هایی باشد که ممکن است بدن او نشان دهد.

 

چگونه متوجه مرگ جنین شویم؟

در این جا برخی از نشانه هایی برای مراقبت از تولد نوزاد مرده حین بارداری وجود دارد:

خون ریزی شدید واژینال
نازکی ناحیه رحم
درد شدید در پشت
کاهش ناگهانی حرکت جنین پس از 28 هفته و یا هیچ جنبشی نداشته باشد

گرفتگی عضلات

توجه داشته باشید که نشانه های فوق همیشه نشان دهنده تولد نوزاد مرده نیستند. اما اگر مادر متعلق به گروه پرخطر باشد، پس از آن نمی تواند احتمال تولد نوزاد مرده را رد کند.

 

محاسبه دقیق سن بارداری و روش های آن/ روز، هفته و ماه

 

عامل های خطر تولد نوزاد مرده چیست؟

عوامل گفته شده باعث افزایش احتمال تولد نوزادان مرده می شود.

 

علت مرگ جنین در ماه‌های مختلف بارداری

آن ها را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

 

شرایط پزشکی مادران

1- چاقی – اگر به علت اضافه وزن بدن BMI 30 و یا بیشتر از آن باشد

2- دیابت کنترل نشده

3- فشار خون بالا

 

شرایط و تاریخچه بارداری

1- چند قلو باردار بودن

2- سابقه زایمان زودرس، پره اکلامپسی یا محدودیت رشد جنین

3- سابقه از دست دادن جنین

 

دیگر خطرها

1- عادت های زندگی نظیر سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و استفاده از داروهای قاچاق

2- آلاینده های محیط زیست

اگر علت های بالا در فرد وجود داشته باشد و شما متعلق به گروه پرخطر باشید و نشانه های تولد نوزاد مرده را دارید، برای تشخیص فوری علت به پزشک مراجعه کنید.

 

چه تست هایی برای معلوم شدن تولد نوزاد مرده انجام می شود؟

برای شروع، دکتر سابقه خانوادگی شما را برای بررسی شرایط پزشکی بررسی می کند. سپس یک یا چند تست زیر را برای یافتن علت تولد نوزاد مرده انجام می دهد:

آمنیوسنتز: این تست کمک می کند تا هر گونه عفونت و یا شرایط ژنتیکی را که ممکن است منجر به مرگ نوزاد شود پیدا کند. این تست قبل از زایمان انجام می شود.

کالبد شکافی: معاینه فیزیکی جنین مرده متولد شده است که برای هر گونه نقص مادرزادی یا سایر شرایطی که ممکن است باعث مرگ نوزاد شده باشد، انجام می شود.

تست های ژنتیک: شرایط ژنتیکی نوزاد را بررسی می کند.

آزمایش خون: برای یافتن این که آیا مادر دارای پره اکلامپسی یا مشکل جفت است انجام می شود.

آزمایشات برای تعیین هر گونه عفونت: نمونه ای از ادرار، خون یا سلول ها از واژن یا دهانه رحم برداشته می شود تا بررسی شوند.

تست تیروئید: برای فهمیدن این که آیا مادر دارای شرایطی است که بر تیروئید اثر گذاشته است یا خیر

اگر آزمایش مرده زایی را تأیید کند، باید بدون تاخیر زیاد از بدن شما خارج شود.

 

گزینه های به دنیا آوردن نوزاد مرده چیست؟

بعد از مرگ جنین اگر کودک در داخل رحم بمیرد، مادر می تواند منتظر روند طبیعی زایمان بماند یا از روش های پزشکی برای خارج کردن آن بهره ببرد.

در زیر برخی از روش های مورد استفاده برای به دنیا آوردن نوزاد مرده آورده شده است:

زایمان القایی: القاء زایمان با ارائه داروها برای تحریک انقباض رحم یا از بین بردن کیسه آمنیوتیک آغاز می شود. پس از آن، بیشتر زنان در عرض 24 ساعت درد زایمان را تجربه می کنند.

باز کردن و تخلیه (D & E): این یک روش جراحی است که در آن دکتر، انشعاب دهانه رحم را برای برداشتن محتویات داخل باز می کند. اگر چه، این روش شانس انجام کالبد شکافی را کاهش می دهد.

محاسبه دقیق سن بارداری و روش های آن/ روز، هفته و ماه

سزارین: در شرایط نادر انجام می شود و در شرایطی انجام می شود که فرایند زایمان خطرناک باشد.

در صورتی که مادر برای به دنیا آمدن طبیعی نوزاد خود صبر می کند و این شرایط برای او خطرناک نباشد آن گاه:

– هر دو هفته یک بار آزمایش خون انجام بشود تا به کمک آن بتوان هر گونه عفونت که بر سلامت مادر تاثیر می گذارد بررسی کرد

– در صورتی که زایمان پس از دو یا سه هفته آغاز نشود، پزشک ممکن است پیشنهاد القا زایمان را به شما می دهد.

شایان ذکر است که تاخیر طولانی در زایمان طبیعی ممکن است شرایط کودک را در داخل رحم بدتر کند و درک علت تولد نوزاد مرده را سخت کند.

پس از زایمان نوزاد، پزشکان می توانند آزمایش های بیشتری را برای تعیین علت تولد نوزاد مرده انجام دهند.

پس از این قسمت از دست دادن نوزاد شما باید از خودتان مراقبت کنید زیرا شما از لحاظ جسمی و ذهنی ضعیف هستید.

 

چگونه با از دست دادن نوزاد و مرگ جنین کنار بیاییم؟

از دست دادن کودک یکی از دردناک ترین تجربه هایی است که یک زوج می توانند از آن عبور کنند. در حالی که برای از دست دادن کودک خود غمگین هستید، باید از خود مراقبت کنید.

 

محاسبه دقیق سن بارداری و روش های آن/ روز، هفته و ماه

 

علت مرگ جنین در ماه‌های مختلف بارداری

در ادامه چگونگی انجام این کار بیان شده است:

– به خوبی بخورید و استراحت کنید. به لحاظ فیزیکی متناسب باشید در نتیجه می تواندی با این رنج کنار بیایید

– در مورد کودک، احساسات، ترس ها و غم و اندوه خود صحبت کنید یا در مورد آن در دفترچه خاطرات روزانه خود بنویسید. احساسات خود را سرکوب نکنید

– برای دریافت اطلاعات بیشتر، راهنمایی و پشتیبانی، کتاب و مقاله بخوانید و از ویدیوها استفاده کنید.

– با خانواده و دوستان خود باشید با یک گروه پشتیبانی برای والدینی که دچار زایمان نوزاد مرده شده اند تماس بگیرید داستان خود را به اشتراک بگذارید و یاد بگیرید که چگونه آن ها با آن کنار آمده اند.

مرگ جنین و تولد نوزاد مرده احتمالا غم انگیزترین تجریه حین بارداری است. باعث بر جا گذاشتن زخم هایی در زندگی شما می شود لذت در صورتی که لازم باشد از وقوع آن جلوگیری نمایید.

 

چگونه می توان از تولد نوزاد مرده جلوگیری کرد؟

شما نمی توانید تولد نوزاد مرده را متوقف کنید. اما شما می توانید هر گام را که سبب کاهش تولد نوزاد مرده می شود را انجام دهید.

در ادامه چند روش برای جلوگیری از مرگ جنین که حاملگی ایمن را تضمین می کند، وجود دارد:

– یک شیوه زندگی سالم را با یک رژیم متعادل داشته باشید.

– در هنگام برنامه ریزی برای بارداری، مصرف اسید فولیک را افزایش دهید، زیرا احتمال ابتلا به نقص های هنگام تولد را کاهش می دهد.

– هیچ وقت بررسی های پزشکی قبل از تولد نوزاد را از دست ندهید.

– در صورتی که پزشکتان توصیه کند، با انجام برخی تمرین های سبک در شرایط وزنی مناسبی باشید.

– در اوایل بارداری sonography سونوگرافی انجام دهید

– در برابر خطرهای بارداری مراقبت شوید و ناهنجاری های رشدی در نوزاد بررسی شود.

– بررسی و کنترل فشار خون بالا و دیابت قبل و حین حاملگی.

 

– بررسی جنین از سه ماهه دوم

در مواردی که زایمان بریچ (هنگامی که جنین برعکس وضعیت عادی قرار می گیرد) وجود داشته باشد، مطابق دستور پزشک سزارین انجام می شود.

– در صورت وجود حاملگی عقب افتاده، انجام القاء زایمان ایده آل است

– مراقب باشید تا زمین نخورید. از پوشیدن کفش پاشنه بلند و کمربند ایمنی حین سفر در ماشین پرهیز نمایید.

– از غذایی که در منزل پخته می شود استفاده کنید تا خطر مسمومیت غذایی کاهش یابد

گاهی اوقات، صرف نظر از اقدام های پیشگیرانه و مداخله پزشکی، Pregnancy حاملگی می تواند با تولد نوزاد مرده به پایان برسد. تجربه از دست دادن یک کودک ناخوشایند است و مقابله با آن آسان نیست. اما پس از آن، این تنها راهی است که باید در آن قدم گذاشت.

 

در ادامه پرسش های متداول مربوط به تولد نوزاد مرده را بررسی خواهیم کرد.

پرسش های متداول درباره Fetal death مرگ جنین

آیا می توان پس از مرگ جنین و تولد نوزاد مرده زایمانی سالم داشت؟

بله شانس تولد نوزاد نوازد مرده در حاملگی بعدی کم است، یعنی حدود 3 درصد است. خود را به لحاظ ذهنی و جسمی آماده نمایید و در مورد علت تولد نوزاد مرده در زایمان قبلی بررسی هایی انجام دهید. یک مشاور ژنتیک یا پزشک شما می تواند شانس تولد نوزاد مرده دیگر را تعیین کند و به شما بگوید که چه موقع می توانید برای بارداری بعدی برنامه ریزی کنید.

تفاوت بین سقط جنین و مرگ جنین چیست؟

هر دو از دست رفتن حاملگی را توصیف می کنند، اما تفاوت در زمان از دست دادن است. از دست دادن بارداری، زمانی که قبل از هفته 20 بارداری رخ می دهد سقط جنین است و تولد نوزاد مرده به از دست رفتن حاملگی پس از 20 هفته اشاره دارد.

در حالی که راه هایی برای پیدا کردن علت هایی که باعث تولد نوزاد مرده می شود وجود دارد، هیچ مدرک قوی علت دقیق را نشان نمی دهد که این امر پیش بینی وقوع آن را دشوار می سازد. تحقیقات در این زمینه در حال انجام است و همه آن چه شما می توانید انجام دهید اقدام های پیشگیرانه ای برای جلوگیری از درد از دست دادن یک کودک است.

با کمی مطالعه و نکات اصولی سلامت خود و جنینتان را تضمین کنید. همواره شاداب و سلامت باشید قدم نو رسیده نیز پیشاپش مبارک و میمون!

Accurate calculation of gestational age and methods / day, week and monthبرچسبها:

 چهره های ایرانی و خارجی پایگاه ناز وب

مطالب داغ چند روز گذشته