چهره های ایرانی و خارجی پایگاه ناز وب

چربی احشایی چیست؟ انواع چربی های بدن از قهوه ای تا احشایی!

مجموعه : بیماری ها
چربی احشایی چیست؟ انواع چربی های بدن از قهوه ای تا احشایی!

چربی بدن چیست؟ برای همه ما لازم است که با ساختار و مواد تشکیل دهنده بدنمان آگاهی کافی داشته باشیم . مهم ترین بخش شناخت بدن چربی های بدن است. 

به طور کلی مشکل و دغدغه نیم بیشتر مردم جهان عدم تناسب اندام هستش. مهم ترین عامل چاقی و نداشتن وزن مناسب چربی های اندوخته بدن هستند. اما نه چربی که قطعا بسیاری از ما در باورمان است!!؟

 

با شناخت انواع چربی های بدن و کم کردن آنها به راحتی می توانید چربی های اشباع مربوط به چاقی بدن را کاهش دهید و به تناسب اندام ایده آل خود برسید.

به طور کلی چربی‌های خون به مولکول‌های لیپیدی موجود در جریان خون گفته می‌شود. این چربی‌ها در دو گروه عمده کلسترول و تری گلیسیرید طبقه‌بندی می‌شوند. مولکول‌های چربی اغلب در همراهی با پروتئین‌ها در خون جاری اند مانند لیپوپروتئین کم‌چگال، لیپوپروتئین پرچگال و کیلومیکرون.

 

چربی احشایی چیست؟ انواع چربی های بدن از قهوه ای تا احشایی!

 

برای اغلب ما چربی بدن چیز بدی محسوب می‌شود. چربی، از شکم برآمده مردان میانسال گرفته تا ران‌های چاق‌شده زنان، چیزی است که باعث ناراحتی ما می‌شود و باید سعی کرد با ورزش یا رژیم از شر آن خلاص شد.اما برای دانشمندان چربی کنجکاوی‌برانگیز است- و هر روز نیز بیشتر کنجکاوی آنها را تحریک می‌کنند

چربی یکی از جذاب‌ترین اندام‌های بدن است و دانشمندان تازه دارند آن را درک می‌کنند. چربی کارکردهایی بسیار بیشتر از آن چیزی دارد که قبلا تصور می‌شد.

 

چربی دو کارکرد عمده در بدن دارد:

چربی کالری‌های اضافی دریافتی را به صورتی ایمن ذخیره می‌کند، بنابراین شما می توانید هنگام گرسنگی با سوزاندن ذخیره‌ چربی بدن انرژی لازم را به دست آورید.

بافت چربی بدن هورمون‌هایی را آزاد می‌کند که سوخت و ساز بدن را کنترل می‌کند.

اما این تنها تصویری کلی است؛ جزئیات بیشتری در مورد چربی مطرح است.

 

انواع گوناگون چربی بدن

– شامل چربی قهوه‌ای و سفید، و چربی زیرپوستی، احشایی، و چربی شکمی

 

چربی قهوه‌ای

چربی قهوه‌ای اخیرا بسیار مورد توجه بوده است، چرا که بر خلاف تصور قبلی دانشمندان، چربی قهوه‌ای آنقدرها هم بی‌ارزش نیست.

دانشمندان در این بررسی‌ها اخیر دریافته‌اند که افرادی لاغر نسبت به افراد دارای اضافه وزن یا چاق دارای چربی قهوه‌ای بیشتری هستند، و این چربی هنگامی تحریک شود می‌تواند کالری‌های اضافی را بسوزاند.

دانشمندان امیدوارند با کشف اینکه چگونه می‌توان میزان چربی قهوه‌ای را در بدن افراد افزود یا چربی قهوه‌ای موجود را تحریک کرد، درمانی بالقوه برای چاقی پیدا کنند.

 

چربی احشایی چیست؟ انواع چربی های بدن از قهوه ای تا احشایی!

 

معلوم شده است که کودکان نسبت به بزرگسالان چربی قهوه‌ای بیشتری دارند، و این چربی به آنها کمک می‌کند که خودشان را گرم نگه دارند. ذخایر چربی قهوه‌ای در بزرگسالی کاهش می‌یابد اما هنوز به گرم نگه داشتن بدن کمک می کند.

بررسی‌ها نشان داده است که چربی قهوه‌ای در ماه‌های سرد سال فعال‌تر است و بنابراین این نظر مطرح شده است که خوابیدن در اتاق‌های سردتر ممکن است باعث شود چند کالری بیشتر سوزانده شود.

تصور بر این است که چربی قهوه‌ای شباهت بیشتری با عضله دارد تا چربی سفید. هنگامی که چربی قهوه‌ای فعال می‌شود، باعث سوزاندن چربی سفید می‌شود.

گرچه بزرگسالان لاغرتر نسبت به افراد چاق‌تر چربی قهوه‌ای بیشتری دارند،‌ و حتی شمار سلول‌های چربی قهوه‌ای آنها به میزان زیادی بیشتر از سلول‌‌های چربی سفید است.

یک شخص 75 کیلوگرمی ممکن است 10 تا 15 کیلوگرم چربی داشته باشد، و از این میزان تنها 50 تا 150 گرم آن چربی قهوه‌ای است.اما این 50 گرم چربی قهوه‌ای در صورتی که به طور حداکثر فعال شود، می‌تواند در هر روز 300 تا 500 کالری را بسوزاند- یعنی مقداری که برای نیم کیلوگرم کاهش وزن در هفته کافی است.

دانشمندان در فکر آن هستند دارویی تولید کنند تا با تحریک چربی قهوه‌ای بتوانند وزن افراد را کم کنند. البته حتی اگر بتوان دارویی ساخت که چربی قهوه‌ای را تحریک کند، همه موارد چاقی را علاج نخواهد کرد. اما ممکن است به شخصی که رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی برای لاغر شدن دار،‌کمک کند.

چربی سفید

چربی سفید در بدن بسیار فراوان‌تر از چربی قهوه‌ای است. کار چربی سفید این است که انرژی را در بدن ذخیره کند و هورمون‌هایی را تولید کند که بعد وارد خون می‌شوند.

سلول‌های کوچک چربی هورمونی “خوب” به نام آدیپونکتین تولید می‌کند که باعث می‌شود کبد و عضلات به هورمون انسولین حساس‌تر شوند،‌ و به این ترتیب کمتر در معرض دیابت و بیماری قلبی قرار بگیریم.

هنگامی که افراد چاق می‌شوند (سلول‌های چربی با تجمع چربی درون آنها بزرگ می‌شوند)، تولید این هورمون کاهش پیدا می‌کند یا به کلی متوقف می‌شود، در نتیجه در معرض ابتلا به این بیماری‌ها قرار می‌گیرند.

چربی زیرپوستی

چربی زیرپوستی مستقیما زیر پوست قرار دارد. این چربی را می‌تواند با استفاده از کولیس‌های چین‌ پوستی اندازه‌گیری کرد،‌ و چربی کل بدن را تخمین زد.

از لحاظ سلامتی کلی بدن چربی زیرپوستی در ناحیه ران‌ها و باسن ممکن است خیلی بد نباشد و منافع بالقوه‌ای هم داشته باشد. این نوع چربی نسبت به سایر انواع چربی بدن، به خصوص چربی عمیق‌تر که در احشای شکم قرار می‌گیرد،‌ مشکلات زیادی ایجاد نمی‌کند.

اما سلول‌های چربی زیرپوستی در ناحیه شکم ماجرای دیگری دارند. شواهدی به دست آمده است که خطر شکم بزرگ نه تنها به چربی عمقی احشایی (درون شکمی)،‌ بلکه به چربی زیرپوستی آن ناحیه هم مربوط است.

چربی احشایی

چربی احشایی یا چربی “عمقی” در اطراف اندام‌های درونی شکم را می‌پوشاند و سلامت شما را به خطر می‌اندازد. اگر شکم بزرگی دارید یا دور کمرتان بالا ست ،‌ مسلما این چربی احشایی را دارید.

چربی احشایی خطرابتلا به دیابت، بیماری قلبی، سکته مغزی و حتی زوال عقل را افزایش می‌دهد.

تصور بر این است که چربی احشایی نسبت به سایر انواع چربی‌ها،‌ نقش مهم‌تری در غیرحساس شدن بدن به انسولین و قرار گرفتن در معرض خطر دچار شدن به دیابت دارد. اما دانشمندان هنوز نمی‌دانند چرا اینگونه است.

در مورد رابطه زیادی چربی احشایی و زوال عقل نیز تصور بر این است موادی مانند هورمون لپتین در این رابطه دخیل هستند. لپتین هورمونی است که بوسیله چربی شکمی تولید می‌شود و ممکن است به نحوی اثری نابه‌جا بر مغز بگذارد. هورمون لپتین که از بافت چربی ترشح می‌شود در تنظیم اشتها و نیز در یادگیری و حافظه نقش دارد.

 

چربی احشایی چیست؟ انواع چربی های بدن از قهوه ای تا احشایی!

 

چربی شکمی

Abdominal fat چربی شکمی بیشترین شهرت به عنوان چربی ناسالم را داشته است. باید توجه کرد چربی شکم هم شامل چربی زیرپوستی و هم چربی احشایی است. به جز استفاده از سی‌تی‌اسکن راه بی‌نقصی برای افتراق‌دادن این دو نوع چربی شکمی از هم وجود ندارد، و استفاده از سی‌تی‌اسکن برای این مقصود هم به صرفه نیست.

اما اگر شکم بزرگی دارید، تعیین کردن اینکه چه مقدار آن به چربی احشایی و چه مقدار آن به چربی زیرپوستی مربوط است، به اندازه اینکه به طور کلی شکم بزرگ سالم نیست، اهمیت ندارد.

چربی شکمی به عنوان نسبت به چربی باسن یا چربی ران از لحاظ سلامتی زیانبارتر است؛ به این معنا این چربی اثر بدتری از لحاظ ایجاد مقاومت نسبت به اثر انسولین و تشدید خطر دیابت دارد، و همچنین اثر بدتری بر چربی‌های خون به جای می‌گذارد و فرد را در معرض خطر بیشتر حمله قلبی و سکته مغزی قرار می‌دهد.

چربی ران، چربی باسن

چربی در مردان معمولا در ناحیه شکم جمع می‌شود ( بدن سیب‌مانند)، اما در زنان معمولا چربی در ران‌ها و باسن تجمع پیدا می‌کند (بدن گلابی‌مانند).

اگر ظاهر نازیبا را کنار بگذاریم، ‌شواهد فزاینده‌ای حاکی از آن است که زنانی که بدن گلابی‌‌مانند دارند در مقابل مردان با بدن سیب‌مانند، کمتر در معرض دیابت و بیماری‌های مربوط به سوخت و ساز قرار می‌گیرند.

اما این سودمندی بدن گلابی‌مانند در زنان پس از یائسگی متوقف می‌شود،‌چرا که زنان از این سن به بعد دچار تجمع چربی بیشتری در شکم می‌شوند.

کاهش وزن و از دست دادن چربی بدن

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود، این است‌: “هنگامی که وزن کم می‌کنیم،‌ کدام نوع چربی در بدن کاهش پیدا می‌کند.” و پاسخ این است که معمولا به طور یکسان از همه چربی‌ها بدن کاسته می‌شود.

 

چربی احشایی چیست؟ انواع چربی های بدن از قهوه ای تا احشایی!

 

اما اگر شما علاوه بر رژیم غذایی برای کاهش کالری دریافتی، یک برنامه ورزش هم داشته باشید، معمولا چربی احشایی درون شکم‌تان اندکی بیشتر کاهش خواهد یافت. و بنابراین یک مزیت اضافی به دست خواهید آورد.

چربی احشایی Visceral fat تجمع چربی در بدن ما است ، اما در لایه های زیر پوستی کمر و ران ها و اطراف اندام های شکمی تجمع نمی یابد. این خطرناکتر از چربی زیر پوستی معمول است و مبارزه با آن بسیار سخت تر است. تجمع چربی زیر پوستی می تواند در موارد شدید با جراحی از بین برود ، اما پزشکان هنوز نمی دانند که چگونه به لایه احشایی برش دهند.

چربی احشایی چرا اینقدر خطرناک است؟

رسوبات احشایی در واقع برای بدن مهم هستند ، زیرا آنها از اندامهای داخلی در برابر اثرات محیط داخلی محافظت می کنند. با این حال ، کل جرم آنها نباید بیش از 10٪ -15٪ از کل چربیهای بدن باشد.

به دست آوردن چربی احشایی بیشتر از حد معمول یک مشکل محسوب می شود. چربی احشایی بیش از حد می تواند بیماری هایی مانند :

واریس ، زیرا فشار بیش از حد روی پاها وجود دارد.

انفارکتوس میوکارد ، از آنجا که قلب heart با چربی پوشیده شده و شروع به از بین رفتن می کند ، این می تواند منجر به عواقب فاجعه آمیز شود.

بیماری های طبیعت شناسی.

اختلالات هورمونی؛

نقض فرآیندهای متابولیکی در بدن.

 

 

چربی احشایی چیست؟ انواع چربی های بدن از قهوه ای تا احشایی!

 

چربی اضافی احشایی جریان خون و لنف را به اندام های داخلی مسدود می کند.

 

تفاوت چربی احشایی با چربی زیر پوستی چیست؟

بدن ما به چربی زیر پوستی احتیاج دارد. با دوباره پر کردن ذخایر انرژی بدن ، به ما سرزندگی می بخشد و هنگام سرد شدن، ما را گرم می کند. همانطور که می دانید با مصرف مواد غذایی چربی در بدن ما ذخیره می شود.

اما اگر بیش از حد غذا بخورید ، بدن شما شروع به ذخیره چربی نه در لایه زیر پوستی، بلکه مستقیماً در نزدیکی اندام های داخلی می کند. چنین لایه چربی داخلی، چربی احشایی نامیده می شود.

افزایش چربی در اطراف معده، کبد، کیسه صفرا، روده ها، کلیه ها و دستگاه تناسلی وجود دارد. چربی اضافی احشایی جریان خون و لنف را به اندام های داخلی مسدود می کند. تهویه ریه ها بدتر می شود و اکسیژن در بدن نامتوازن می شود ، که منجر به مشکل در تنفس و خواب می شود.

 

چربی احشایی را با فعالیت های بدنی شدید بسوزانید

چربی احشایی از کجا آمده است؟

یکی از دلایل تجمع چربیهای احشایی ژنتیکی است. اما روش زندگی ما نیز در این امر نقش مهمی دارد. به عنوان مثال ، بسیاری می دانند که مردان (حتی اگر لاغر باشند) اگر بیش از حد آبجو مصرف کنند ، می تواند باعث شکم بزرگ شود. آبجو روی تستوسترون تأثیر منفی می گذارد، که یک هورمون مردانه است که باعث کاهش چربی اضافی می شود.

پس از یائسگی (صرف نظر از ساختار شکل بدن و استعداد ژنتیکی) تولید استروژن بدن زن به شدت کاهش می یابد و احتمال رشد بافت احشایی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

بنابراین افراد با عدم تعادل هورمونی ، اختلالات متابولیک و سبک زندگی بی تحرک بیشترین احتمال خطر را دارند.

آب کردن چربی احشایی شکم, چربی احشایی شکم چیست

یکی از دلایل تجمع چربیهای احشایی ژنتیکی است

چگونه می توانید میزان چربی احشابی را اندازه گیری کنید؟

برای تعیین میزان چربی خطرناک ، البته بهتر است به کلینیک بروید و معاینه پزشکی انجام دهید. اما بسیاری از افراد تمایلی برای مراجعه به پزشک ندارند.

ابتدا باید کمر خود را اندازه گیری کنید: اگر اندازه کمر شما در حد معمول پذیرفته شده است ، دیگر نیازی به نگرانی در مورد اضافی چربی داخلی نیست. این قاعده برای زنان حداکثر 35 و در مردان – حدود 37 سال است.

سپس شما ضریب را محاسبه می کنید. باسن و دور کمر را اندازه بگیرید و اندازه کمر را به اندازه لگن تقسیم کنید. برای زنان ، بیشتر از 0.88 و برای آقایان بیش از 0.95 است .

 

 

چربی احشایی چیست؟ انواع چربی های بدن از قهوه ای تا احشایی!

 

در رژیم خود غذاهایی با شاخص گلیسمی بالا را مصرف نکنید

چگونه می توانید از شر چربی احشایی خلاص شوید؟

اول از همه ، شما باید یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. مصرف گیاهان را در غذاهای خود افزایش دهید، یعنی رژیم غذایی روزانه شما باید از 70 درصد میوه و سبزیجات باشد. مصرف چربی های حیوانی و چربی های گیاهی را کاهش دهید.

در رژیم خود غذاهایی با شاخص گلیسمی بالا را مصرف نکنید. چنین محصولاتی میزان قند موجود در خون را به طرز چشمگیری افزایش می دهد و این باعث افزایش سنتز انسولین می شود و این یک مسیر مستقیم برای تشکیل چربی اضافی روی کمر است.

سعی کنید مصرف مشروبات الکلی را به حداقل برسانید. نان سفید ساده را با محصولات نان تهیه شده از آرد کامل جایگزین کنید. برای پاکسازی روده غذاهایی که فیبر زیادی دارند بخورید. آجیل، میوه های خشک، مرکبات، سبزیجات خام و میوه جات جایگزین ضروری برای ساندویچ های مضر است.

و از همه مهمتر، سعی کنید به طور منظم ورزش کنید. چربی احشایی را با فعالیت های بدنی شدید بسوزانید – یعنی دویدن، شنا، دوچرخه سواری، بازی فوتبال یا تنیس.

دشمن اصلی چربی داخلی فعالیت است. بیشتر حرکت کنید و از قوانین تغذیه سالم پیروی کنید و چربی ها روز به روز مانند بستنی در روز تابستان ذوب می شوند.

اینک با شناخت چربی های بدن خیلی بهتر می توانید برای کاهش وزن  خود تصمیم گیری و برنامه ریزی کنید. کدام چربی را حذف و از کدام چربی محافظت کنید.

 

چربی احشابی چیست؟ انواع چربی های بدن از قهوه ای تا احشامی!برچسبها:

جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز

 چهره های ایرانی و خارجی پایگاه ناز وب

مطالب داغ چند روز گذشته
راز مرد جنجالی که با تولید صدا مردم را لاغر می کند! +(عکس)
راز مرد جنجالی که با تولید صدا مردم را لاغر می کند! +(عکس)
مشاهده بیشتر