اصول و فرمول های رنگ مو/ از نقره ای تا هایلات اسموکی

اصول و فرمول های رنگ مو/ از نقره ای تا هایلات اسموکی

نکات عمومی و اولیه برای ترکیب رنگ مو
پایه رنگ مو

امروزه خیلی از خانم ها در رنگ کردن painting مو به مشکلات زیادی از جمله قرمزی و خشکی مو برخورده اند و یا حتی رنگی که میخواستند روی موهایشان در نیامده، اکنون مجله نازوب به کمک شما خانم های زیبا آمده که در ادامه مطالب به اصول رنگ کردن مو میپردازیم.

رنگ هایی که در کاتولوگ های رنگ مو مشاهده می کنیم دارای ۱۰ پایه به شرح زیر می باشند:

مشکی پرکلاغی ۱
مشکی طبیعی ۲
قهوه ای سوخته ۳
قهوه ای متوسط ۴
قهوه ای روشن ۵
بلوند تیره ۶
بلوند متوسط ۷
بلوند روشن ۸
بلوند خیلی روشن ۹
بلوند خیلی خیلی روشن یا پلاتینه ۱۰

پایه رنگ را عمق رنگ و به تن رفله و سایه هم می گویند. مثلا N6 و A6 هر دو یک پایه دارند اما تن N6 بلوند تیره و تن A6 بلوند خاکستری تیره است. قبل از انتخاب رنگ موی از داخل کاتالوگ باید بدانید که تمام این رنگ ها روی موی دکلره شده تست شده اند. بنابراین فریب رنگ کاتولوگ را نخورید.

نحوه ی استفاده از اکسیدان در پایه های مختلف

برای پایه های ۱ تا ۴ از اکسیدان ۶% یا همان اکسیدان شماره ۱ استفاده کنید.
برای پایه های ۵ تا ۱۰ از اکسیدان شماره ۹% یا اکسیدان شماره ۲ استفاده کنید.
اکسیدان شماره ۳ یا ۱۲% مخصوص دکلره است. ولی برای درآوردن رنگ هایی با پایه ۹ و ۱۰ هم استفاده می شود.

افرادی که موهای سفید دارند باید همیشه از اکسیدان شماره ۱ استفاده کنند. حتی اگر رنگ موی انتخابیشان روشن باشد. اگر به این شیوه نتیجه نگرفتید، ابتدا چند دقیقه رنگ خالی بدون اکسیدان روی مو گذاشته و پس از ۵ دقیقه اکسیدان روی موها بمالید. ضمن این که این افراد بهتر است از رنگ های گروه طبیعی و زیتونی استفاده کنند. زیرا این دو گروه قدرت و ماندگاری نسبتا بیشتری دارند.

چرخه رنگ ها The cycle of colors

سه رنگ قرمز، زرد و آبی رنگ های اصلی هستند. یعنی این رنگ ها را نمی توانیم ایجاد کنیم. اما برای تولید رنگ های دیگر می توانیم از ترکیب آن ها استفاده کنیم. به عنوان مثال:

از ترکیب سه رنگ اصلی زرد، قرمز و آبی به نسبت مساوی رنگ سیاه به وجود می آید.
رنگ خاکستری ترکیبی از رنگ سیاه و سفید است. رنگ خاکستری وقتی بسیار روشن باشد به رنگ سفید و وقتی بسیار   تیره باشد به رنگ سیاه نزدیک می شود. رنگ های طبیعی دارای مقداری رنگ خاکستری می باشند.
رنگی که رنگ اصلی را خنثی کند رنگ فرعی نامیده می شود. از ترکیب دو رنگ اصلی کنار هم، رنگی میانه ایجاد می شود. این رنگ فرعی رنگ اصلی مقابل خود را خنثی می کند.

بنابراین اگر رنگی تن نارنجی داشته باشد برای خنثی کردنش باید از رنگی استفاده کنیم که در آن تن آبی وجود داشته باشد مثل مشکی یا خاکستری. از طرفی رنگ هایی که تن قرمز، نارنجی، مسی و طلایی دارند رنگ های گرم و رنگ هایی که تن بنفش، آبی و سبز دارند رنگ های سرد محسوب می شوند.
راهنمای کامل ترکیب رنگ مو

هرگز رنگ های گرم با رنگ های سرد و بالعکس را ترکیب نکنید. ترکیب این رنگ ها، رنگ بسیار زشتی به ما می دهد.

چند نکته مهم در مورد ترکیب رنگ مو

هرگز رنگ های دارای تن های متفاوت را با هم ترکیب نکنید.
هرگز بیشتر از دو یا سه رنگ را با هم مخلوط نکنید. زیرا ثبات رنگ کم می شود.
رنگ های تولید شده توسط کارخانه های متفاوت را با هم ترکیب نکنید. زیرا هر کارخانه ای فرمول مخصوص به خود را دارد.

در صورت نیاز رنگ هایی که اختلاف تن و پایه زیادی ندارند را می توان در شرایط خاص مطرح شده در زیر با هم ترکیب کرد.

سری های سرد در پایه هایی مانند M8 و A8 و N8
سری های گرم در پایه هایی مانند R7 و V7
سری N با هر رنگی که پایه یکسانی دارد مانند C9 ترکیب می شود

معرفی چند ترکیب رنگ مو

رنگی که اکثر خانم ها انتخاب می کنند، به شدت وابسته به رنگی است که در آن سال خاص مد شده است. برای انتخاب بهترین رنگ مو باید با ترکیب رنگ مو بیشتر آشنا شوید. در ادامه این مطلب علاوه بر یادآوری نکاتی در مورد رنگ کردن مو، چند ترکیب مو اصلی را نیز ذکر کرده ایم.

ترکیب رنگ مو بلوند دودی

دوسوم تیوپ رنگ C7 یا C6 (دودی بلوند تیره یا روشن)
یک سوم تیوپ واریاسیون دودی
اکسیدان ۶ درصد
پایه دکلره ۹

ترکیب رنگ مو بلوند عسلی

اگر نمی خواهید موهایتان زیادی روشن شود، می توانید از رنگ های عسلی که به عنوان بلوند تیره هم شناخته می شوند، استفاده کنید. رنگ عسلی برای بیشتر رنگ پوست ها مناسب است به خصوص افرادی که رنگ پوست شان سرد است. عسلی رنگ گرمی است. بنابراین با سردی چهره همخوانی دارد. بنابراین اگر پوستتان سفید و رنگ چشم هایتان روشن است از این رنگ بیشتر استفاده کنید.

بلوند شکلاتی متوسط و بلوند طلایی متوسط به اندازه مساوی
۲ سانت بلوند متوسط
اکسیدان ۶ درصد
پایه دکلره ۸

ترکیب رنگ مو قرمز تیره

۱۰ سانت بلوند قرمز تیره (RF یا R)
۲ سانت واریاسیون قرمز
اکسیدان ۶ درصد

ترکیب رنگ مو کنفی

بلوند زیتونی پلاتینه و بلوند طلایی خیلی خیلی روشن به اندازه مساوی
۲ سانت واریاسیون ۰۰۰
اکسیدان ۶ درصد
پایه دکلره ۹

ترکیب رنگ مو نسکافه ای

بلوند شکلاتی متوسط ۲/۳ و کاراملی ۱/۳(۴۷-۷)
۲ سانت واریاسیون ۰۰۰
اکسیدان ۶ درصد
پایه دکلره ۸

ترکیب رنگ مو کره عسلی

۴۰ میل کاراملی
۲۰ میل بلوند طلایی خیلی روشن
۴۰ میل بلوند پلاتینه روشن
۱۵۰ میل اکسیدان ۶ درصد
پایه دکلره ۹

ترکیب رنگ مو ماسه ای

بلوند خاکستری روشن و بلوند نقره ای پلاتینه به اندازه مساوی
۲ سانت واریاسیون ۰۰۰
اکسیدان ۶ درصد
پایه دکلره ۹

ترکیب رنگ مو تنباکویی

۶۰ میل فندقی روشن
۴۰ میل بلوند روشن
۲۰ میل بلوند پلاتینه صدفی روشن
۱۸۰ میل اکسیدان ۶ درصد
پایه دکلره ۸

ترکیب رنگ مو نسکافه ای براق

۵۰ میل کرم کاراملی روشن
۵۰ میل بلوندشکلاتی روشن
۲۵ میل بلوند روشن
۱۸۰ میل اکسیدان ۶ درصد
۵ سانت واریاسیون نقره ای
پایه دکلره ۸

ترکیب رنگ مو کاکاىؤیی و هایلایت مسی

ابتدا موها را با رنگ قهوه ای شکلاتی متوسط یک دست کنید. موها را به صورت تکه ای جدا کرده و از ترکیب زیر روی هایلایت ها بمالید.

بلوند مسی متوسط
۲ سانت واریاسیون قرمز
۲ سانت واریاسیون طلایی
اکسیدان ۶ درصد

ترکیب رنگ مو نقره ای با هایلایت اسموکی

نقره ای:

بلوند نقره ای
سوپر پلاتینه دودی
واریاسیون نقره ای و روشن کننده هر کدام ۲ سانت
اکسیدان ۶ درصد
پایه دکلره ۹

اسموکی:

بلوند دودی خیلی روشن
بلوند خاکستری روشن
۲ سانت واریاسیون خاکستری
اکسیدان ۶ درصد

ترکیب رنگ مو دارچینی

۵۰ میل بلوند طلایی ماهگونی متوسط
۳۰ میل بلوند دودی متوسط
۳۰ میل بلوند شکلاتی متوسط
۱۰ میل بلوند پلاتینه صدفی
۱۷۰میل اکسیدان ۶ درصد

ترکیب رنگ مو شکلاتی با هایلایت مسی

ابتدا موها را با رنگ قهوه ای شکلاتی متوسط یک دست کنید. موها را به صورت تکه ای جدا کرده و از ترکیب زیر برای رنگ کردن استفاده کنید.

بلوند مسی متوسط
۲ سانت واریاسیون قرمز
۲ سانت واریاسیون طلایی
اکسیدان ۶ درصد

راهنمای کامل ترکیب رنگ مو

چه رنگ مویی مناسب برای چه رنگ پوست هایی است؟

رنگ مو مناسب برای پوست های تیره رنگ های سرد مانند موارد زیر است:

نسکافه ای
کنفی
آجری
فندقی
طلایی
شاه بلوطی

رنگ مو مناسب برای پوست های روشن، سفید و سرخ رنگ های گرم مانند موارد زیر است:

خاکستری
زیتونی
صدفی
تنباکویی
دودی

6 مورد از مهم ترین اشتباهات در رنگ کردن مو

اگر می خواهید رنگ مویی را برای اولین بار در خانه امتحان کنید، یک اشتباه کوچک می تواند عواقب بزرگی به دنبال داشته باشد. تمام چیزی که می تواند رنگ موی شما را خراب کند، یک اشتباه ساده است. در این مطلب برخی از رایج ترین اشتباهات در رنگ کردن مو و نکاتی برای برگرداندن موهای شما را گردآوری کرده ایم؛ با ما همراه باشید.

1. رنگ موی شما بسیار تیره است

نترسید! گرچه بازگشت به مسیر درست می تواند سخت باشد، ولی چندین مرحله برای این کار وجود دارد. در وهله ی اول باید با استفاده از یک شامپوی شفاف سازی تارهای موی خود را بشویید. در حقیقت این شامپو بر خلاف شامپوهای تثبیت کننده عمل می کند. این شامپو به جای آن که رنگ را به مدت طولانی روی سرتان نگه دارد، به حذف رنگ از روی موها کمک می کند. شامپو را بر قسمت هایی از مو که رنگ زیادی به خود جذب کرده است، بگذارید. حال می توانید از یک نرم کننده یا ماسک غنی بر موهای خود استفاده کنید.

اشتباهات رنگ مو

2. زمانی که موهای شما رنگ پرتقالی به خود گرفته است

یکی از نگران کننده ترین صحنه ها وقتی است که جلوی آینه می ایستید و موهای نارنجی را می بینید که به شما می نگرند. چند روش برای پشت سر گذاشتن این اشتباه وجود دارد. این اتفاق می تواند برای هر کسی پیش آید، رنگ بنفش می تواند به خنثی کردن رنگ نارنجی کمک کند. بهتر است از شامپو رنگی که توناژ بنفش دارد، برای خنثی کردن رنگ نارنجی استفاده کنید. رنگ مویی که توناژ بنفش در آن وجود داشته باشد، نیز می تواند به خنثی کردن رنگ نارنجی کمک کند. اگر همچنان رنگ نارنجی در موهای شما قابل مشاهده بود، با یک متخصص رنگ آمیزی تماس بگیرید.

3. رنگ ریشه موهایتان با ساقه ی مو متفاوت باشد

این اتفاق زمانی رخ می دهد که فرمول رنگ ریشه های شما با ساقه موهایتان متفاوت باشد. این امر موجب می شود، وقتی به صورت کلی به موها نگاه می کنیم، ناسازگاری رنگ موها را ببینیم. برای راه حل موقت می توانید از اسپری های رنگ مو کمک بگیرید. با استفاده از اسپری های رنگ مو می توانید رنگ ابتدا تا انتهای موهایتان را یک دست کنید. برای راه حل دائمی نیز باید با یک متخصص رنگ مو صحبت کنید. تا با یک بار رنگ کردن بتواند مشکل شما را حل کند. همان طور که می دانید با هر بار رنگ کردن آسیب دیدگی موهای شما بیشتر می شود.

اشتباهات رنگ مو

4. گوش ها و گردن شما رنگی شده است

گاهی اوقات هرچقدر شما مراقب باشید باز هم ممکن است رنگ مو به گوش ها و گردن شما قرار بگیرد و پوست شما رنگی شود. اگر عجله نداشته باشید می توانید صبر کنید تا با گذر زمان رنگ از پوست شما پاک شود. با استفاده از صابون ملایم می توانید به پاک شدن رنگ از پوستتان سرعت ببخشید.

5. موهای شما قرمز شده است

شما می خواستید موهای خود را قهوه ای کنید ولی کارها طبق برنامه ای که می خواستید پیش نرفته است. بنابر این از یک رنگ موی قهوه ای با همان پایه ی رنگ موی قرمزی که استفاده کرده اید، استفاده کنید. به مدت پنج تا ده دقیقه رنگ را روی موهایتان نگه دارید و هر چند دقیقه یک بار آن را چک کنید، زمانی که موهایتان به اندازه کافی تیره شده باشد می توانید موهایتان را بشویید. می توانید از محصولات خاصی که در بازار برای این کار ارائه می شود، استفاده نمایید.

6. اشتباهات در رنگ کردن مو | رنگ موی شما کدر شده است

پس از تمام این کارها، هیچ چیز نا امیدانه تر از این نیست که رنگ موی شما روح و تازگی نداشته باشد. اگر موهایتان خشک شده باشد نمی تواند به اندازه کافی رنگ را به خود جذب کند. راه حلی ساده به اسم براق کننده وجود دارد. استفاده از براق کننده و تقویت کننده می تواند به جذاب تر نشان دادن رنگ موی شما کمک کند.

چند نکته دیگر را در نظر داشته باشید: شستن مکرر موها و استفاده از ابزار آلات حرارتی به طور منظم می تواند موجب از بین رفتن رنگ موی شما شود. لازم به ذکر است که آسیب در برابر نور خورشید و رادیکال های آزاد می توانند همین کار را انجام دهند. برخی از محصولات به محافظت از مو در برابر اشعه UV کمک می کنند.
چگونه هایلایت موهای خود را تثبیت کنیم

هایلایت کردن موها در خانه یک هنر است و متفاوت از این است که کاملا موهایتان را رنگ کنید. اگر می خواهید یک هایلایت زیبا را روی موهای خود تجربه کنید؛ بهتر است از یک سالن آرایشی وقت رزرو نمایید. متاسفانه مواردی وجود دارد که در خانه می تواند منجر به اشتباه شود. اینکه چه مدت رنگ روی موی شما باشد هم امری قابل توجه است، در صورتی که مدت بیشتری رنگ را روی موهایتان بگذارید، ممکن است تکه های هایلایت تضاد زیادی با موهای خودتان داشته باشد.

توجه داشته باشید که رنگ را روی موهایتان به اندازه ی زمان توصیه شده قرار دهید. اگر هایلایت های شما قابل مشاهده نیست، تعدادی از قسمت جلویی موهایتان را هایلایت کنید تا بیشتر به چشم بیایند. برای آن که تکه ها مشخص باشند، رشته ها را قبل از رنگ آمیزی از سر خود دور کنید تا با رشته های دیگر موها مخلوط و رنگی نشومد. کل رشته ی مورد نظر را رنگ کنید و مطمئن شوید که هیچ یک از بخش های آن بی رنگ نماند.

 

Principles and formulas of hair color


برچسبها:

جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز

 چهره های ایرانی و خارجی پایگاه ناز وب

مطالب داغ چند روز گذشته