حکم خالکوبی از دیدگاه مراجع/ از تاتو دست تا شرمگاهی

حکم خالکوبی از دیدگاه مراجع/ از تاتو دست تا شرمگاهی

حکم شرعی خالکوبی و تاتو برای زنان و مردان چیست ؟

به گزارش نازوب تتو کردن، امروزه یکی از انواع آرایشی رایج در بین زنان و مردان محسوب می‌شود. انجام تاتو یا خالکوبی می تواند به دلیل یک رفتار فرقه ای و مذهبی و یا به خاطر زیبایی جهت یک عقیده خاص و خیابانی باشد. در اینجا میخواهیم به بررسی حکم خالکوبی از دیدگاه مراجع بپردازیم.

خالکوبی(Tattooing) چیست؟

قرار گرفتن مواد رنگی با منشاء خارجی در زیر پوست باعث تغییرات رنگی می شود که این حرکات را خالکوبی یا تاتو می نامیم .
انجام خالکوبی با توجه به احتمال انتقال بیماری ها، در هیچ آرایشگاه و مرکزی مجاز نیست و خلاف قانون است. اقداماتی مثل خالکوبی یک کار شبه درمانی است و باید با نظارت پزشک متخصص انجام شود.

تاتو هم نوعی خالکوبی به حساب می آید، اما اگر در حضور پزشک متخصص صورت بگیرد و نکات بهداشتی آن رعایت شود، مشکلی ندارد.در صورتی که خالکوبی توسط افرادی صورت گیرد که به اصول بهداشتی و پزشکی آگاه نیستند، انواع بیماری های عفونی واگیردار و بیماری های پوستی از این طریق منتقل خواهند شد.

 

نظر مراجع شیعه در ارتباط با خالکوبی کردن

آیت‌الله خامنه‌ای:

خالکوبی حرام نیست. به شرط آنکه ترویج فرهنگ غیراسلامی نشود. وضو و غسل آن هم صحیح است.

سؤال: بعضی از قسمت‏های بدنم خالکوبی شده است، گفته می‌شود که غسل و وضو و نمازم باطل هستند و نمازی از من پذیرفته نمی‌شود. امیدوارم مرا در این‏باره راهنمایی فرمایید.

پاسخ: اگر خالکوبى مجرد رنگ باشد و يا در زير پوست بوده و بر ظاهر پوست چيزى که مانع از رسيدن آب بر آن شود، وجود نداشته باشد، وضو و غسل و نماز صحيح است.

آیت الله سیستانی:

سؤال: کاشتن ابرو(Eyebrow implantation) برای زنان اشکال دارد یا خیر؟

پاسخ: کاشتن ابرو اگر رشد نداشته باشد به جهت وضو و غسل اشکال دارد ولی خالکوبی کردن آن مانعی ندارد.

سؤال: آیا خانمهایی که دارای تاتو بر روی ابروهای خود هستند، می توانند به حج بروند؟

پاسخ: اشکال ندارد و به حج ضرری نمی‌رساند.

سؤال: مقداری از ابروی بنده در کودکی در اثر تصادف مو رویش نکرده است، و من آن را تاتو کرده ام (ارایشگر مو کاشته است) لطفا بفرمائید غسل و وضو چه حکمی دارد؟ آیا باطل است یاخیر؟

پاسخ: اگر موی کاشته شده مصنوعی یا طبیعی به نحوی باشد که رشد نکند، چه با ماده چسبنده یا بدون آن کاشته شده باشد، به عنوان جزئی از بدن محسوب نمی‌شود و بنابر این مانع از صحت غسل می‌شود و نمی‌توان در وضو بر آن مسح کشید و اقدام به کاری که باعث تیمم به مدت طولانی شود به احتیاط واجب جایز نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی:
سؤال: اگر ابرو یا لب تاتو شود برای غسل چه حکمی دارد؟

پاسخ: اين كار در صورتى كه آرايش تند محسوب نشود و منشأ فساد نگردد جايز است و در هر حال براى غسل اشكالى ندارد، زيرا چيزى نيست كه روى پوست را بپوشاند و اگر روى پوست باشد بايد در صورت امكان به هنگام غسل برطرف شود.

سؤال: خالکوبی برای غسل چه حکمی دارد؟

پاسخ: اگر همراه با تصاوير مبتذل و انحرافى نباشد وبراى بدن ضرر قابل توجّهى نداشته باشد حرام نيست و در هر حال وضو و غسل با آن اشكالى ندارد؛ امّا سزاوار است از اين كار پرهيز شود.

سؤال: تکلیف کسانى که اسماى جلاله و یا آیاتى از قرآن را بر روى بدن خود خالکوبى نموده اند، نسبت به طهارت و جنابت و مسّ بدن بدون وضو چیست؟

پاسخ: چون هنگام خالکوبى آیات زیر پوست قرار مى گیرد، مسّ آنها اشکالى ندارد؛ ولى اگر بتوانند بدون عسر و حرج آنها را پاک کنند، احتیاط واجب آن است که آن را پاک کنند.

سؤال: آیا خالکوبی در اسلام حرام است؟ چرا؟

پاسخ: حرام نیست مگر اینکه عکس های مستهجن باشد و یا اسامی مقدس که در حال عدم وضو یا جنابت مایه اشکال شود.

سؤال: خالکوبى چه حکمى دارد و آیا براى غسل و وضو مشکلى ایجاد مى کند؟

پاسخ: هرگاه ضرر خاصّى براى بدن نداشته باشد عکس‌هاى موجب فساد اخلاق در آن نباشد جایز است و در هرحال براى وضو و غسل مشکلى ایجاد نمى کند.

 

سؤال: آیا خالکوبی جرم است؟
پاسخ: در فرهنگ و عرف اکثریت مردم ایران،‌ خالکوبی امری ضد ارزش و قبیح محسوب می شود اما در قانون برای آن مجازاتی پیش بینی نشده است بنابراین با وجود ضد ارزش بودن جرم محسوب نمی شود و مجازاتی ندارد.
مگر اینکه شخصی تصاویر مستهجن یا غیر متعارفی را در صورتش یا در بعضی از نقاط بدنش که قابل روئت است در دستها و بازوها… خالکوبی کند. در این صورت این عمل به دلیل جریحه دار کردن عفت عمومی جرم بوده و قابل مجازات است.

البته وزارت بهداشت برای کسانی که اقدام به خالکوبی و تتو می‌کنند محدودیت‌های خاصی وضع نموده و انجام تتو در آرایشگاه‌ها و دیگر اماکن را در صورتی که زیر نظر پزشک نباشد، ممنوع کرده است. دلیل این ممنوعیت هم انتقال بیماری‌هایی مانند ایدز، ‌هپاتیت،‌ عفونتهای پوستی و غیره می باشد.

 

معنی خفن خالکوبی دست شادمهر عقیلی و همسرش+ عکس

عکس های داغ و دیدنی امیرحسین مقصود لو و خالکوبی های عجیب/ تتلو

خالکوبی های عجیب وحید مردای شرور تهران که دیروز در زندان به قتل رسید

عکس های جنجالی خالکوبی جولیا رابرتز روی تمام بدن مرد طرفدارش

 

The ruling of tattooing from the point of view of the authorities


برچسبها:

جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز

 چهره های ایرانی و خارجی پایگاه ناز وب

مطالب داغ چند روز گذشته