علت و درمان فوری سکسکه و ارتباط آن با بیماری ها

علت و درمان فوری سکسکه و ارتباط آن با بیماری ها

سکسکه در واقع با فشار بر دیافراگم(Diaphragm) غیر ارادی ایجاد می شود سکسکه کردن همیشه دلایل خاصی ندارد گاهی هم در بیشتر مواقع خوردن غذا با ولع و نوشیدن نوشابه های گازدار(Carbonated beverages) باعث این عارضه می گردد معمولا سکسکه در مدت کوتاهی رفع می گردد اما اگر رفع نشود باید نزد پزشک مورد بررسی قرار گیرد در این مطلب نازوب به درمان سکسکه خواهیم پرداخت و همچنین علل سکسکه را مورد بررسی قرا خواهیم داد.

علت و درمان فوری سکسکه چیست؟

سکسکه‌ عبارت‌ است‌ از انقباضات‌ ناخودآگاه‌ و مکرر عضله‌ دیافراگم‌ . سکسکه‌ یک‌ علامت‌ است‌ و نه‌ یک‌ بیماری‌. در ایجاد سکسکه‌ دیافراگم‌ عضله‌ بزرگ‌ و نازکی‌ که‌ قفسه‌ سینه‌ را از شکم‌ جدا می‌سازد و عصب‌ فرنیک‌(عصبی‌ که‌ دیافراگم‌ را به‌ مغز وصل‌ می‌کند) نقش‌ دارند. تقریباً همه‌ ممکن‌ است‌ دچار سکسکه‌ شوند، حتی‌ جنینی‌ که‌ در رحم‌ مادر است‌.
سکسکه‌ یک‌ صدای‌ تند و سریع‌ که‌ در اثر گرفتگی‌ دیافراگم‌ از دهان‌ خارج‌ می‌شود. این‌ گرفتگی‌، عضلات‌ ته‌ گلو را به‌ هنگام‌ دم‌ می‌بندد.

سکسکه چیزی است که بی گمان همه در طول زندگی خود با آن مواجه شده اند، هق هق های بی امانی که در صورت تداوم، فرد را مستأصل می کند و در مواردی حالت بیماری به خود می گیرد. در زبان لاتین به سکسکه Singultus اطلاق می شود که از لغت Singult به معنی تلاش برای نفس کشیدن در حین هق هق گریه مشتق شده است.سکسکه همچنان به عنوان یکی از اسرار پزشکی باقی مانده است و تا به حال، نقش و عملکرد مفیدی برای آن شناخته نشده است.

علل‌ سکسکه:

تحریک‌ اعصابی‌ که‌ عضلات‌ تنفسی‌، خصوصاً دیافراگم‌، را تحریک‌ می‌کنند. علت‌ سکسکه‌ کوتاه‌مدت‌ معمولاً ناشناخته‌ است‌. در صورتی‌ که‌ سکسکه‌ طولانی‌مدت‌ باشد یا به‌طور مکرر رخ‌ دهد، امکان‌ دارد به‌ علل‌ زیر ایجاد شده‌ باشد:

1/ خوردن‌ یا آشامیدن‌ غذا یا نوشیدنی‌ داغ‌ یا مواد تحریک‌کننده‌
2/ بیماری‌های‌ پرده‌ جنب‌ (پرده‌ نازکی‌ که‌ روی‌ ریه‌ها را می‌پوشاند).
3/ ذات‌ الریه‌(Pneumonia)
4/ اورمی‌ (جمع‌ شدن‌ مواد زاید سمی‌ در اثر نارسایی‌ کلیه‌)
5/ الکلی‌ بودن‌
6/ مصرف‌ بعضی‌ از داروها
7 اختلالات‌ معده ‌، مری‌ ، روده‌ یا لوزالعمده‌
8/ حاملگی‌
9/ تحریک‌ مثانه‌
10/ هپاتیت‌
11/ گسترش‌ سرطان‌ از یک‌ قسمت‌ از بدن‌ به‌ کبد یا قسمتی‌ از پرده‌ جنب‌
12/ سابقه‌ عمل‌ جراحی‌ اخیر، خصوصاً جراحی‌ روی‌ شکم‌
13/ علل‌ عاطفی

سکسکه مزمن چیست؟

این متخصص گوارش(Digestion) درباره علل سکسکه با بیان اینکه سکسکه در همه افراد ظاهر می‌شود، افزود: سکسکه‌های ناگهانی در اثر خوردن دارو، غذای زیاد یا غذای ناسالم و اتصاع شدید معده به وجود می‌آید و سکسکه‌های مزمن و طولانی نیز بر اثر بی‌احتیاطی‌های غذایی ایجاد شده و تا مدت طولانی فرد را درگیر می‌کند.
وی در ادامه با اشاره به سکسکه‌های طولانی مدتی که گاها چندین ماه به طول می‌انجامد، افزود: در این موارد به دلیل تحریک سیستم اعصاب که از قسمت فوقانی معده و انتهای مری و پرده دیافراگم سرچشمه می‌گیرد به وجودمی‌آید که گاهی التهابات مزمن یا همان بازگشت اسید است اما حالت تیک عصبی را در فرد ایجاد می‌کند که این تیک‌های عصبی فرد را به سکسکه می‌اندازد. وی تاکید کرد: هر فردی که سکسکه می‌کند باید از نظر بیماری عضوی کاملا بررسی شود تا خلاف آن ثابت شود.

عوارض سکسکه

اگر فردی به صورت مزمن دچار سکسکه شود ممکن است علائم و بیماری هایی نظیر موارد زیر در وی بروز نمایند:

کاهش وزن: در برخی موارد سکسکه ها نه تنها در دراز مدت بلکه با فواصل زمانی اندک از یکدیگر اتفاق می افتند و همین امر باعث می شود که غذا خوردن فرد با اختلال روبرو گردد.

بی خوابی: اگر سکسکه های مزمن در طول ساعات خواب نیز ادامه پیدا کنند، به خواب رفتن و اساسا خوابیدن نیز برای فرد دشوار می شود.

خستگی: افرادی که دچار سکسکه های مزمن می شوند، به خصوص چنانچه نتوانند خواب و خوراک کافی داشته باشند دچار خستگی های شدید می گردند.

مشکلات ارتباطی: سکسکه های مزمن برقراری ارتباطات شفاهی را برای افراد دشوار می کند.

افسردگی: بیمارانی که سکسکه های مزمن دارند بیشتر دچار افسردگی های بالینی می شوند.

مشکل در التیام زخم ها و جراحات پس از جراحی: اگر فردی مرتبا سکسکه کند به مدت زمان طولانی تری برای التیام زخم های خود بعد از جراحی نیاز خواهد داشت. برخی بیماران حتی دچار عفونت یا خونریزی های بعد از جراحی می شوند.
برخی دانشمندان این پدیده را شکل خاصی از صرع می دانند اما با وجود آنکه این عبارت می تواند توضیح مناسبی برای سکسکه های پاتولوژیکی باشد اما مشخص نمی کند که چرا چنین پدیده ای در افراد سالم رخ می دهد.

درمان سکسکه:

روش های درمان سکسکه متنوع هستند و درمان های غیردارویی معمولاً بر روش های تحریک ناحیه حلق و بینی مبتنی هستند. در زیر به مواردی اشاره می شود که شما می توانید در حین بروز مشکل، یک یا تعداد بیشتری از آنها را به کار بندید:

۱- نفس خود را نگاه دارید و تا ۱۰ بشمارید.

۲- داخل یک کیسه کاغذی تنفس کنید (کیسه پلاستیکی به دلیل احتمال چسبندگی آن به بینی و خصوصاً در اطفال به هیچ عنوان، توصیه نمی شود.)

3- انگشت شست خود را بین دندان ها و لب بالا قرار دهید، سپس لب بالا را با انگشت سبابه خود، درست در زیر سوراخ بینی سمت راست، فشار دهید.

۴- یک لیوان آب را به سرعت بنوشید، باوری قدیمی وجود دارد مبنی بر اینکه نوشیدن هفت جرعه آب سکسکه را متوقف می کند.

۵- نان خشک یا یخ خرد شده، قورت دهید.

۶- زبان خود را به ملایمت بکشید.

۷- یک قاشق چای خوری شکر خشک بخورید.

۸- بازی پول من را تو برداشتی؟ را به منظور پرت کردن حواس فرد انجام دهید.

۹- از کسی بخواهید که شما را غافل گیر کند تا از نظر ذهنی حواستان پرت شود.

۱۰- در برخی متون به گذاشتن یخ و لیمو روی زبان برای متوقف کردن سکسکه، اشاره شده است.

۱۲- بو کردن موادی که بوی نافذی دارند.

۱۱- گذاشتن ژله انگور در زیر زبان.

۱۳- نوشیدن جرعه جرعه آب سرد یا جویدن یخ.

۱۴- غرغره کردن دهان با آب یا محلول شستشوی دهان.

۱۵- گاز زدن لیمو یا خوردن یک تکه زنجبیل تازه.

۱۶- بالا کشیدن زانوها به درون سینه.

 

بیشتر بدانید ارتباط سکسکه با برخی از بیماری ها
در مواقع بسیار نادری علت زمینه سکسکه می‌تواند ناشی از یک بیماری جدی باشد، مانند: تحریک دیافراگم در اثر عفونت، گسترش سرطان به اعضاء دیگر یا فتق هیاتوس (هنگامی که بخشی از شکم به طرف دیافراگم رانده می‌شود)، تحریک عصب فرنیک (عصب کنترل کننده دیافراگم) در اثر سرطان یا جراحی سینه، عفونت(Infection) یا تومور مغزی، نارسایی شدید کبدی، فعالیت بیش از حد غده تیروئید، پنومونی (التهاب ریه ها).

 

Cause and immediate treatment of hiccups and its relationship with diseases


برچسبها:

جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز

 چهره های ایرانی و خارجی پایگاه ناز وب

مطالب داغ چند روز گذشته