حنا، معجزه کننده این بیماری ها/ خواص درمانی حنا

حنا، معجزه کننده این بیماری ها/ خواص درمانی حنا

حنا (Henna) گیاهی دارویی است که به‌خاطر خواص درمانی فراوان‌ اش از گذشته تاکنون طرفداران زیادی داشته است. خواص حنا برای جلوگیری از ریزش مو، درمان بی خوابی و کاهش فشار خون بسیار موثر است. در این مقاله شما را با خواص حنا آشنا خواهیم کرد.

گیاه حنا

این گونه‌ی گیاهی نام‌های مختلفی دارد، اما همگی به گیاهی مشترک اشاره دارند که نام علمی آن «لاوسونیا اینرمیس» (Lawsonia inermis) است. این گیاه را با گل‌های کوچک سفید یا صورتی‌ و دانه‌‌های ریزش می‌شناسند.
حنا را به‌ شکل‌های گوناگونی استفاده می‌کنند؛ ازجمله رنگ، افشره، شربت و پماد که از ترکیب ساقه، دانه‌ یا برگ‌های حنا به دست می‌آیند.

این تنوع باعث شده است که حنا به عنصری ارزشمند در طب سنتی تبدیل شود؛ به‌ویژه در سنت آیورودا (علمی کهن در هند که به آن علم زندگی هم می‌گویند).
استفاده از روغن، ساقه و دانه‌‌ها، رایج‌ترین شکل استفاده از حنا هستند. عصاره‌ی حنا با غلظت بالای مواد شیمیایی و مغذی، خاصیت ضدالتهابی، ضدمیکروبی، ضدویروسی دارد و فشار خون را کاهش می‌دهد.

خواص دارویی حنا

خواص حنا برای پوست:
یکی از مهمترین خواص حنا دفاع در برابر عفونت می‌باشد. حنا می‌تواند به بدن کمک کند تا در برابر عفونت، دفاع قوی تری داشته باشد و این باعث می‌شود که کم کم باکتری‌های مضر از پوست شما محو شود.

این یکی از مهمترین خواص حنا برای پوست است. این باکتری‌ها سبب به وجود آمدن برخی از عفونت‌ها در بدن می‌شود که به روش‌های مختلفی تولید می‌شوند، و درمان پوست شما به طور منظم توسط حنا و استفاده از این خواص حنا تاثیر زیادی در حذف باکتری‌ها دارد.

اختلالات کبدی:

از دیگر خواص حنا در درمان اختلالات کبدی می‌باشد. حنا به عنوان گیاه پزشکی کاملا مفید در نظر گرفته می‌شود از این رو پوست گیاه حنا در درمان بزرگ شدن کبد و یرقان موثر می‌باشد.

خواص برگ حنا:

برای رفع و درمان اگزما گرد برگ حنا با برگ هلو مخلوط کنید و به صورت ضماد استفاده نمایید.

خواص ریشه حنا:

برای معالجه ترشحات سوزاکی مهبل از جوشانده ریشه درخت استفاده می‌شود.

خاصیت ضدپیری:

اگرچه مطالعات گسترده‌ای روی میزان و اثرگذاری آنتی اکسیدان موجود در حنا انجام نشده است، اما قابض بودن حنا ثابت شده است. به همین دلیل برخی روغن حنا را به‌عنوان کرم، برای کاهش چین و چروک صورت و محو‌کردن آثار زخم یا جوش استفاده می‌کنند. به اینها خاصیت ضدویروسی و ضدباکتریایی حنا را اضافه کنید که می‌تواند از بزرگ‌ترن عضو بدن یعنی پوست محافظت کند.

تقویت ناخن ها

کوتیکول و فضای زیر ناخن‌ها محل مناسبی برای تجمع میکروب است. محافظت از ناخن‌ها با حنا گزینه‌ی خوبی است. نوشیدن آب حاوی برگ دم‌کرده‌ی حنا در جلوگیری از شکستگی ناخن‌ها و همچنین درمان التهاب مؤثر است. مالیدن پماد به‌طور مستقیم روی ناخن‌ها، می‌تواند التهاب، درد و عفونت را از بین ببرد.

سلامتی مو

حنا به تقویت مو کمک می‌کند. حنا باعث بسته‌شدن کوتیکول مو می‌شود، از مو خوره جلوگیری می‌کند، درخشندگی و جلوه‌ی موها را افزایش می‌دهد، همچنین در جلوگیری از شوره‌ سر مؤثر است.

 کاهش ریزش مو

کسانی که دچار کچلی یا ریزش مو هستند، می‌توانند از حنا بهره بگیرند. به‌روش سنتی و برای افزایش اثرگذاری، بهتر است آب یا روغن حنا را با سرشیر مخلوط کنید و سپس روی موهایتان بگذارید.

درمان زخم‌ها

از مهم‌ترین خواص حنا محافظت از پوست در برابر عفونت و رفع التهاب است. بنابراین سال‌های سال برای درمان سوختگی، جراحت و زخم‌ها از حنا استفاده شده است. زیرا نه‌تنها به‌عنوان لایه‌ای محافظ دربرابر عوامل بیرونی عمل می‌کند، بلکه به‌طور طبیعی دارای خاصیت خنک‌کنندگی است و گرما را از پوست می‌گیرد. این ویژگی حنا را مانند آلوئه ورا به درمانی مؤثر برای آفتاب سوختگی(Sun burn) تبدیل کرده است.

خواص حنا برای تسکین درد:

حنا می‌تواند التهابی که منجر به درد می‌شود را کاهش بخشد، شما می‌توانید در مناطق آسیب دیده پوستتان، از حنا به عنوان مسکن ضعیف استفاده کنید. اگر شما آلرژی و یا تمایل به استفاده از انواع دارو ندارید، حتما از حنا و خواص حنا استفاده کنید و علاوه بر آن‌ها حنا یک ماده طبیعی است که مزیت خاص آن محسوب می‌شود.

رفع جوش‌های دهان:

یکی از خواص حنا رفع جوش‌های دهان می‌باشد. برای رفع جوش‌های دهان، جوشانده حنا را مزمزه کنید و نتیجه خوبی بگیرید.

جلوگیری از بید زدگی(Beetle):

یکی از خواص حنا این است که با گذاشتن گل یا برگ حنا در لابه لای لباس‌های خود از بید زدگی لباس جلو گیری می‌کنید.

حنا ضد سردرد:

یکی از خواص حنا این است که با گذاشتن ضماد حنا با سرکه روی پیشانی سر دردتان خوب می‌شود.

خواص حنا برای بینایی:

گذاشتن ضماد حنا بر سر باعث تقویت بینایی خواهد شد. این یکی از جالبترین فواید حنا می‌باشد.

خواص مختلف حنا:

از خواص حنا این است که غرغره آن با آب دم کرده برگ آن برای زخم‌های دهان مفید است. خوردن دو گرم آن و یا خوردن آب خیس کرده ۵۰ گرم آن برای یرقان، طحال، سنگ کلیه(kidney stone)، مثانه و سختی ادرار نافع است. خواص حنا برای رویانیدن ناخن اصلی به جای ناخن کج اثر خوب دارد.

خواص حنا و نیروی جنسی:

حنا کردن کف پا عث لطیف شدن کف پا شده و بوی بد پا را از بین خواهد برد و باعث تقویت نیروی جنسی خواهد شد.

خنک کننده پوست:

حنا و خواص حنا تاثیر زیادی در خنک کردن پوست شما دارد که با اثر گذاشتن در گردش خون بدن سبب این امر می‌شود. اگر شما از نقاط داغ و یا گرفتگی در مناطق خاصی از بدنتان رنج می‌برید، با استفاده از این خاصیت حنا می‌توانید آن را بهبود بخشید.

اما حنا نمی‌تواند نگرانی شما دراین موضوع را از بین ببرد و اگر وضعیت پوست شما گرم است به پزشک مراجعه کنید تا با دقت تمام مشکل شما را بهبود بخشد.

خواص حنا و درمان اسهال:

از دیگر خواص حنا درمان اسهال و اسهال خونی(bloody diarrhea) می‌باشد.

تسکین بی خوابی:

رابطه‌ی روغن حنا و تسکین برخی اختلالات خواب ثابت شده است. پس اگر دچار بی خوابی یا خستگی مزمن هستید، افزودن چند قطره روغن حنا به رژیم گیاهی‌تان، تأثیر مثبتی خواهد داشت.

 سم زدایی:

خیساندن ساقه و برگ حنا در آب و سپس نوشیدن، به تقویت سلامتی طحال و کبد کمک می‌کند. کبد عضو حیاتی بدن برای حذف سموم است. با مراقبت از کبد و تقویت آن، خود را در برابر دامنه‌ی گسترده‌ای از بیماری‌ها محافظت می‌کنید.

 تنظیم فشار خون:

مصرف آب یا دانه‌‌ی حنا باعث کاهش فشار خون و تسکین فشار قلبی-عروقی می‌شود. تنظیم فشار خون به جلوگیری از شکل‌گیری لخته در رگ‌ها و قلب کمک می‌کند و درنتیجه احتمال سکته را کاهش می‌دهد.

هشدار: بیشتر انواع حنا سالم و بی‌خطر هستند، اما حنای سیاه موادی دارد که ممکن است حساسیت‌زا باشند و به بروز جوش‌های پوستی و ناراحتی داخلی بینجامند. همچنین برخی از رنگ‌هایی که با عنوان «تهیه‌شده از حنا» عرضه می‌شوند، معمولا حاوی مواد دیگری هستند که ممکن است برای پوست‌های حساس مناسب نباشند. بنابراین برچسب ترکیبات محصول را با دقت بخوانید.

خواص حنا و شوره:

پیشگیری و درمان خارش سر و شوره یکی دیگر از خواص حنا می‌باشد.

روماتیسم و خواص حنا:

کاهش درد‌های روماتیسمی از خواص درمانی حنا می‌باشد.

خواص حنا و تعرق:

جلوگیری از تعریق زیاد یکی دیگر از خواص حنا می‌باشد.

عوارض جانبی حنا

در مورد خواص حنا و هر ماده دیگر باید به این نکته مهم توجه داشت که به صرف گیاهی بودن، نباید یک ماده رابه هرشکلی مصرف نمود. حنا در عین حالی که بسیار مفید است می‌تواند زیان آور نیز باشد.

حنا برای حلق و ریه زیان آور است و لذا باید به همراه کتیرا خورده شود. مقدار مجاز خوردن حنا ۵ گرم است و مصرف بیشتر آن خطرناک است. حساسیت تماسی، آسم، سقط جنین واثر سوء بر روی حلق و ریه عوارض دیگر حنا هستند. به هنگام کار با گیاه حنا باید دقت کردتا از ورود آن به چشم جلوگیری شود.

Henna, the miracle of these diseases / Healing properties of henna

جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز

 چهره های ایرانی و خارجی پایگاه ناز وب

مطالب داغ چند روز گذشته