دلایل جالب خاموش کردن موبایل در هواپیما

مجموعه : دانستنی ها
دلایل جالب خاموش کردن موبایل در هواپیما

دلایل جالب turn off خاموش کردن موبایل در هواپیما

کمربندهایتان را ببندید، سینی جلوی صندلی را بالا بزنید، صندلی را جلو بیاورید و موبایل خود را خاموش کنید یا روی حالت پرواز قرار دهید! این‌ها بخشی از قوانین و کارهایی هستند که قبل از پرواز از شما خواسته می‌شود آن‌ها را انجام دهید؛
که رعایت نکردن آنها عواقبی برای خودش دارد. با ما هم راه باشید تا دلایل خاموش کردن موبایل در هواپیما Turn off the cell phone on the plane را برایتان بگوییم.

علت خاموش بودن موبایل در هواپیما

این فرضیه که فرکانس‌های موبایل باعث ایجاد اختلال در سیستم الکترونیکی هواپیما می‌شود باعث شد تا ممنوعیت استفاده از تلفن همراه در حین پرواز اجرایی شود. در واقع هر هواپیما مجهز به تعدادی سامانه الکترونیکی پرواز است که ارتباط بین خلبان و ایستگاه‌های زمینی را برقرار می‌کنند.

سیگنال‌های تلفن همراه بر روی دستگاه‌های ارتباط در کابین خلبان تأثیر گذاشته و ممکن است ارتباط با برج مراقبت را دچار اختلال کنند. شاید این اختلالات در شرایط عادی دردسرساز نباشد و جز شرایط بحرانی به شمار نیاید اما بدون شک امواج رادیویی بیش از ۵۰ تلفن همراه برای کابین خلبانی آزاردهنده هستند و در شرایط بحرانی و ویژه پرواز، باعث بروز مشکل می‌شوند.

البته آمار نشان می‌دهد که تا کنون سقوط هیچ هواپیمایی به The reason the phone is on دلیل روشن بودن تلفن همراه به ثبت نرسیده است؛ اما از آنجایی که بی‌تأثیر بودن فرکانس‌های تلفن همراه نیز به قطع یقین اثبات نشده، اکثر شرکت‌‌های هواپیمایی جانب احتیاط را رعایت کرده و از مسافران می‌خواهند که تلفن همراه خود را در حین پرواز خاموش کرده و یا در حالت پرواز نگه دارند.

اگر تلفن همراه را خاموش نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

شایعات زیادی از قبیل سقوط هواپیما، منفجر شدن و … درباره خاموش نکردن موبایل در هواپیما وجود دارد؛ اما اگر بخواهیم واقع‌بینانه به این قضیه نگاه کنیم تاکنون هیچ هواپیمایی به دلیل روشن بودن تلفن همراه سقوط نکرده است. با این وجود تحقیقات بسیار زیادی در این زمینه صورت گرفته است.

به عنوان مثال در ژانویه ۲۰۱۳ گزارشی مبنی بر اثر تلفن‌های همراه و گجت‌ها در پرواز ارائه داده شد. بر طبق یکی از این گزارش‌ها سیستم قطب‌نما هواپیما در هنگام اوج‌گیری دچار مشکل شده و پس از اینکه مسافران دستگاه‌های روشن خود را خاموش کردند، قطب‌نما به حالت عادی خود برگشته است.

پاتریک اسمیت خلبان و مؤلف کتاب “محرمانه‌های کابین خلبان” در کتاب خود نوشته است: تأثیرات تلفن همراه در پرواز به لحاظ فنی صحت دارد. وی در جواب به این سؤال که آیا ارتباطات تلفن‌های همراه واقعاً می‌تواند تجهیزات کابین خلبانی را مختل کند؟ می‌گوید «پاسخ این سؤال به طور بالقوه مثبت است، اما در واقع به احتمال زیاد این مسئله تا این حد هم جدی نیست و شرکت‌های هواپیمایی و اداره هوانوردی در این خصوص صرفاً معتقدند که کار از محکم کاری عیب نمی‌کند.»

با توجه به اینکه عدم تأثیر سیگنال‌های موبایل بر روی پرواز هنوز به‌طورقطع مشخص نشده، بنابراین بهتر است هنگامی که میهمانداران قبل از پرواز از ما می‌خواهند موبایل خود را خاموش کنیم، جانب احتیاط را گرفته و این کار را انجام دهیم.

استفاده از اینترنت در پرواز

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در هواپیماها، اکثر شرکت‌های هواپیمایی بزرگ در مسیرهای طولانی و ارتفاعات بالا امکان استفاده از اینترنت پر سرعت را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. به این ترتیب مسافران بدون دغدغه می‌توانند با دنیای خارج از هواپیما ارتباط داشته باشند.

به عنوان مثال با خرید بلیط هواپیما امارات، بلیط لوفت هانزا، بلیط اتریشی، بلیط عمان ایر و سایر شرکت‌های هواپیمایی بزرگ می‌توانید با دسترسی به اینترنت پر سرعت در فضای مجازی گشت‌وگذار کنید، با دوستانتان در ارتباط باشید و در طول مسیر از امکانات و سرگرمی‌های دیگر استفاده کنید.

در آخر به این نکته توجه کنید، با وجود اینکه بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی در داخل کابین از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند اما همچنان روشن بودن تلفن همراه و امکان برقراری تماس را ممنوع کرده‌ و به مسافران توصیه می‌کنند برای حفظ امنیت پرواز دستگاه‌های موبایل خود را در Flight mode حالت پرواز قرار دهند.

Interesting reasons to turn off the cell phone on the plane


برچسبها:

 چهره های ایرانی و خارجی پایگاه ناز وب

مطالب داغ چند روز گذشته