خدا

علت و نشانه های قمر کوچک سفید رنگ روی ناخن چیست؟

علت و نشانه های قمر کوچک سفید رنگ روی ناخن چیست؟

اکثر ما روی ناخن هایمان هلال سفید رنگی وجود دارد. آیا تا به حال دقت کرده بودید؟ شاید حتی به دلیل وجود این هلال هم فکر کرده بودید. این هلال نشانه سلامتی بدن است The crescent is a sign of good health اما تغییر در رنگ و شکل آن ممکن است خطری هشدار دهنده باشد پس با ما همرا باشید تا ما به صورت کامل برایتان توضیح دهیم.

 

علت و نشانه های قمر کوچک سفید رنگ روی ناخن چیست؟

هلال ناخن چیست؟

 

علت و نشانه های قمر کوچک سفید رنگ روی ناخن چیست؟

 

 

لانولا به معنای ماه (قمر) کوچک می باشد و ناحیه ای سفید رنگ و هلالی شکل است که در انتهای ناخن رویت می شود.
ماتریس ناخن بافت و یا قسمتی است که هرناخن از آن جا شروع به رشد کرده وهمچنین دراین محل سلول های جدیدی ساخته می شود. لانولا بخشی از ماتریس بوده و از همانجا خارج می شود. اگر از لانولا ی ناخن محروم هستید یا شاهد تغییر رنگ آن ها شده اید.

در صورت تجربه علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

• سرگیجه و حواس پرتی

• ضعف

• خستگی

• بی تفاوتی نسبت به فعالیت های مورد علاقه

• افزایش قابل توجه و یا کاهش وزن

• درخواست های غیر معمول مانند میل به خوردن خاک رس.

 

وضعیت های ناخن و ارتباط آن با سلامتی

طبق فلسفه طب شرقی از آنجا که ناخن ها وضعیت سلامتی را بیان می کنند پس هرگونه تغییر در رنگ، شکل و اندازه آن ها مهم بوده و درصورت داشتن موارد ذیل باید به آن ها توجه کرد.

 

1. هلالی نبودن ناخن ها:

اگر ناخن هایتان هلالی شکل نبودند زیاد نگران نباشید زیرا همیشه تغییر شکل آن ها به معنای وجود یک بیماری نمی باشد. لانولا می تواند به راحتی درزیر پوست ناخن پنهان شود. نبود لانول می تواند نشانه ی کم خونی، سو تغذیه و یا افسردگی باشد اما اگر لانول در ناخن و جود نداشت پس کلیه های شما دچار مشکل شده است.

طبق یک مطالعه تغییر شکل هلالی ناخن با مشکلات غدد تیروئید ،هیپوفیز و همچنین کمبود ویتامین B12 همراه می باشد. دقت داشته باشید که معمولا در ناخن های کودکان لانولا وجود نداشته و هنگامی که بزرگ می شوند ظاهر خواهد شد. در بعضی افراد نیز به دلیل خاصیت فیزیولوژیکی ساختار ناخن ، لانولا نامرئی می باشد.

 

2. وجود لانولا در ناخن انگشت کوچک:

طبق فلسفه طب شرقی، لانولا در انگشت کوچک دست مشاهده نمی شود. ناخن انگشت کوچک هر فرد با کلیه ها، قلب و روده کوچک او ارتباط دارد. اگر در انگشت کوچک لانولا مشاهده شود ممکن است به علت فشار خون بالا باشد.

 

3. وجود لانولایی بزرگتر از انگشتان:

لانولا معمولا باید یک سوم ناخن های شما را در بگیرد. اگر متوجه شدید که این اندازه بیشتر است باید به دنبال آزمایشات تیروئیدی و فشار خون باشید. گفتن آنکه هلال ناخن بزرگتر The bigger the nail crescent میباشد یا خیر کمی دشوار است زیرا در هر انگشت اندازه لانولا با سایز ناخن مرتبط است و بنابراین اگر فشار خون و تیروئید شما طبیعی است نترسید!

 

4. تغییر رنگ لانولا:

لانولای سفید رنگ نشان از سلامت و طبیعی بودن ناخن ها دارد اما اگر لانولا تغییر رنگ دهد باید به پزشک مراجعه کرد:

خاکستری شدن لانولا:

نشان دهنده خستگی مزمن، اختلال در گوارش و مشکلاتی در جذب مواد مغذی می باشد.

لانولای بنفش:

نشان دهنده گردش خون ضعیف و درنتیجه کمبود اکسیژن به اندام ها و بافت های بدن است. اگر تغییر رنگ به همراه سردرد و سرگیجه داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

صورتی و یا قرمز شدن لانولا:

نشان دهنده بیماری قلبی- عروقی و بیماری بدخیم هماتولوژیک است. لانولا به رنگ قرمز می تواند سلامت شما را به میزان قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. لانول قرمز از علائم بیماری های زیر می باشد:

• بیماری عروقی کلاژن

• نارسایی قلبی

• بیماری انسداد مزمن ریوی

• سیروز

• کهیر مزمن

• پسوریازیس

• مسمومیت با مونوکسید کربن

بنابراین در صورت مشاهده لانولای قرمز سریعا به پزشک مراجعه کنید.

لاجوردی شدن لانولا:

عموما لاجوردی شدن در اثر مصرف داروهای خود ایمنی از جمله داروهای شیمی درمانی، سایر داروهای ضد سرطانی و ضد ایدز ایجاد می شود. همچنین لاجوردی نشان دهنده دیابت شیرین، مت هموگلوبین و بیماری ویلسون Hemoglobin and Wilson’s disease است. بیماری ویلسون یک بیماری ژنتیکی بسیار نادر است که باعث می شود مقدار زیادی مس در کبد، مغز و سایر اندام های حیاتی جمع شود.

برخی از علائم لاجوردی شدن لانولا عبارتند از:

• خستگی

• عدم اشتها

• درد شکمی

• جودیس (زردی پوست)

• تغییر رنگ چشم به قهوه ای- طلایی

• تجمع یافتن مایعات در پا

• مشکل در بیان

• حرکات کنترل نشده

 

5. لانولا درهر ناخن:

هر ناخن نشانی از یک قسمت بدن دارد. هنگامی که لانولا در زیر ناخن دچار تغییراتی شود باید حتما دلیل و علت آن را جستجو کرد.

انگشت کوچک:

ممکن است که لانولا در انگشت کوچک رویت نشود. در این شرایط عملکرد کبد ارتباط مستقیمی با قلب و روده خواهد داشت. اگر لانولا در انگشت کوچک شما بیش از حد بزرگ بود نشان دهنده فشار خون بالا است.

انگشت حلقه:

سلامت سیستم دستگاه تناسلی و لنفاوی را نشان می دهد. اگر لانولا در این انگشت به سختی مشاهده شود باید در پی درمان مشکلات گوارشی، روده و لنفاوی Digestive, intestinal and lymphatic problems خود باشید.

انگشت میانی:

این انگشت مسئول عملکرد مغز و سیستم عصبی می باشد. پس در صورت نبودن لانولا مشکلات عصبی و عروقی خود را بسنجید.

انگشت اشاره:

به عملکرد روده و پانکراس نظارت دارد.

انگشت شست:

معمولا لانولا در این انگشت وجود دارد اما اگر اینگونه نباشد ممکن است با مشکلات ریه و طحال درگیر باشید. افراد سیگاری و دارای فشار خون بالا با این مشکل همراه هستند.

 

6. شکل لانولا:

لانولا با رشد ناخن ارتباط دارد. اگر لانولا تغییر شکل دهد در نتیجه ناخن های شما نیز شکل خود را از دست خواهند داد. اگر مشکلی پیش آید لانولا ممکن است مربع و یا مثلثی شکل شود. هرمی شدن لانولا می تواند در اثر یک ضربه ویا مانیکور نامناسب رخ دهد. افرادی که مبتلا به سندروم داون، ادوارد و پاتو هستند معمولا لانول های شکسته ای دارند.

 

چگونه ناخن‌هایی محکم و زیبا داشته باشیم؟

 

علت و نشانه های قمر کوچک سفید رنگ روی ناخن چیست؟

 

1. روغن زیتون

روغن زیتون یکی از بهترین مواد طبیعی برای تقویت و رشد سریع ناخن می باشد، روغن زیتون حاوی ویتامین E می باشد که ناخن های شما را تقویت کرده و آن ها را مرطوب نگه می دارد. علاوه بر این گردش خون را بهبود بخشیده و ناخن های آسیب دیده را ترمیم می کند.

روغن زیتون را گرم کنید و قبل از رفتن به رختخواب آن را به ناخن ها بمالید، به آرامی به مدت 5 دقیقه ماساژ دهید.
در روشی دیگر ناخن های خود را به مدت 15 تا 30 دقیقه در روغن زیتون گرم فرو کنید تا رشد ناخن را تقویت کند.
از این روش ها هر روز استفاده کنید تا نتیجه دلخواه را به دست آورید.

 

2. روغن نارگیل

روغن نارگیل برای داشتن ناخن های سالم و زیبا Healthy and beautiful nails مفید است. روغن نارگیل حاوی مواد مغذی مهمی است که برای حفظ رطوبت، تقویت و همچنین درمان عفونت های کوتیکول و قارچ ناخن مفید می باشد.
شب ها قبل از خواب ناخن ها و دست ها را با روغن نارگیل ماساژ دهید.

در روشی دیگر 1/4 فنجان روغن نارگیل ارگانیک، 1/4 فنجان عسل و 4 قطره اسانس رزماری را با هم ترکیب کنید، و حدوو 20 ثانیه گرم کنید و سپس ناخن های خود را به مدت 15 دقیقه در آن بگذارید.
این روش ها را هر شب تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

 

3. روغن بادام تلخ و شیرین

روغن بادام در دو نوع تلخ و شیرین یکی از روش های خانگی برای تقویت ناخن به صورت طبیعی مفید می باشد. روغن بادام یک منبع غنی از ویتامین E است که علاوه بر رطوبت رسانی به ناخن ها از ترک خوردن و خشک شدن آن ها جلوگیری می کند.

مقداری روغن بادام را بر روی دست بریزید و آن را بر روی ناخن ها و دست ماساژ دهید و بگذارید تا روغن به خوبی جذب شود.
این روش را برای دو هفته هر روز تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

 

4. وازلین

وازلین می تواند باعث تقویت ناخن های دست و پا شده و ناخن های شما را سفت و محکم کند.
دست ها را با آب و صابون بشویید مقداری وازلین را بر روی ناخن ها و کل دست ماساژ دهید، بگذارید 3 تا 5 دقیقه بماند و سپس با آب و صابون بشویید.

 

5. آب پرتقال

آب پرتقال یکی دیگر از مواد طبیعی که می تواند باعث تقویت و رشد سریع ناخن شود. آب پرتقال دارای ویتامین C و اسید فولیک است که برای رشد ناخن ضروری هستند.

ناخن های خود را به مدت 10 دقیقه در آب پرتقال تازه فرو کنید و سپس آنها را با آب گرم بشویید و کرم مرطوب کننده بر روی آن ها بمالید.
این روش را یک بار در روز انجام دهید تا نتایج دلخواه را به دست آورید.

 

6. لیمو ترش

لیمو حاوی ویتامین C است که برای رشد ناخن ضروری است، همچنین لیمو ترش تازه به درمان ناخن زرد کمک کرده و ناخن های شما را زیباتر می کند.

یک قاشق غذاخوری آب لیموترش و 3 قاشق غذاخوری روغن زیتون را با هم ترکیب کنید، آن را کمی گرم کنید و سپس ناخن ها را به مدت 10 دقیقه در آن فرو کنید.

در روشی دیگر یک تکه لیموترش تازه را به مدت 5 دقیقه بر روی ناخن های خود ماساژ دهید، سپس آنها را با آب گرم بشویید و بر روی آن ها کرم مرطوب کننده بمالید.
این روش ها را هر روز انجام دهید.

 

7. سیر

اگر سیر را بر روی ناخن های خود بمالید می تواند باعث رشد سریع ناخن شود.
یک حبه سیر تازه را بر روی ناخن های خود ماساژ دهید و بگذارید یک ساعت بر روی ناخن بماند، سپس ناخن ها را با آب بشویید و لیموترش تازه را بر روی ناخن ها بمالید.

 

8. گیاه دم اسب

گیاه شناسان یونانی می گویند که گیاه دم اسب یک گیاه موثر برای رشد ناخن ها می باشد، گیاه دم اسب یک منبع کلسیم، سیلیس و سایر مواد معدنی مفید برای تقویت ناخن می باشد.
3/4 قاشق چای خوری گیاه دم اسب را به 2 فنجان آب جوش اضافه کنید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند سپس ناخن های خود را ب مدت 20 دقیقه در این محلول فر وکنید.
این روش را حداقل چهار بار در هفته تکرار کنید.

 

9. جوش شیرین

جوش شیرین می تواند ناخن ها را سفت و محکم کند.
یک قاشق جوش شیرین را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و ناخن ها را چند دقیقه در این محلول قرار دهید سپس ناخن ها را خشک کرده و با کرم مرطوب کننده آن ها را ماساژ دهید.

 

10. حنا

حنا می تواند باعث تقویت و رشد ناخن ها Strengthen and grow nails شود.
مقداری پودر حنا را در آب خیس کنید و بگذارید یک روز بماند، با استفاده از چوب پنبه حنا را بر روی ناخن ها بمالید و بگذارید 15 تا 30 دقیقه بماند سپس بشویید و بر روی ناخن ها کرم مرطوب کننده بمالید.
ممکن است حنا با تغییر رنگ ناخن ها شود اما باعث تقویت و رسد سریع ناخن ها هم می شود.

 

11. شیر

شیر به دلیل وجود ویتامین ها و مواد معدنی می تواند به تقویت و رشد سریع ناخن کمک کند.
مقداری شیر را گرم کنید و ناخن ها را برای 10 دقیقه در آن فرو کنید سپس با آب گرم بشویید این کار رنگ ناخن ها را روشن تر کرده و آن ها را تقویت می کند.

 

12. تقویت و رشد سریع ناخن با تغذیه

در بسیاری موارد تغذیه می تواند باعث تقویت و رشد ناخن شود. مواد غذایی حاوی بیوتین و کلسیم مانند بادام برای درمان ناخن شکننده و خشک و رشد ناخن مفید هستند.

مواد غذایی حاوی آهن و پروتئین مانند عدس و لوبیا و سبزیجات سبز مانند اسفناج، کلم بروکلی و کاهو به شما کمک می کند تا ناخن های سالم و زیبا و سفت و محکم داشته باشید.

 

نکات بهداشتی برای داشتن ناخن های سالم و زیبا

• تا حد امکان ناخن های خود را با مواد شیمیایی تماس ندهید و هنگام کار با این مواد حتما از دستکش استفاده کنید.

• همیشه ناخن ها را تمیز نگه دارید و عفونت های قارچی ناخن را فورا آن درمان کنید، چون مانع از رشد ناخن ها می شوند.

• ناخن جویدن را ترک کنید چون می توانند به ناخن های شما آسیب بزند.

• به طور منظم ناخن ها را کوتاه کنید تا سریع تر رشد کنند.

• هر روز صبح ناخن های خود را در معرض نور خورشید قرار دهید تا جذب ویتامین D باعث تقویت و رشد سریع ناخن ها شود.

 

خطرات وحشتناک نادیده گرفتن قارچ ناخن/ علت و درمان خانگی

روش های معجزه کننده و جادویی برای تقویت ناخن ها

مراقبت های بعد از کاشت ناخن + آموزش ریموو

عکس طراحی ناخن جدید 2020 زنانه و دخترانه

 

What are the causes and signs of a small white moon on a nail

جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز
بیوگرافی هنرمندان