لاغری با نازوب

لاغری با نازوب

خدا

راهنمای اقامت

شکوه 4 سیاره فراخورشیدی کشف شده که به دور ستاره ای میچرخند!

مجموعه : علم و فناوری
شکوه 4 سیاره فراخورشیدی کشف شده که به دور ستاره ای میچرخند!

جدیدا توسط محققان فناوری ماساچوست Massachusetts tech researchers که از تلسکوپ های مخصوص استفاده میکنند چهار سیاره فراخورشیدی که به دور یک ستاره ای که مثل خورشید است و درحال گردش هستند را کشف کردند. با ما همراه باشید تا از جزئیات این خبر و اینکه در منظومه شمسی چه چیزهایی هست بیشتر آشنا شوید.

شکوه 4سیاره فراخورشیدی کشف شده که به دور ستاره ای میچرخند

سیارات منظومه شمسی

 

شکوه 4 سیاره فراخورشیدی کشف شده که به دور ستاره ای میچرخند!

 

منظومه شمسی از تمام سیاراتی که به دور خورشید گردش می کنند، تشکیل شده است. افزون بر سیارات، در این منظومه اقمار، ستاره های دنباله دار، سیارک ها، خرد سیارات و گرد و غبار و گاز نیز حضور دارند. در شریطی که منظومه شمسی دارای هشت سیاره است اما بیش از 100 دنیا دارد.

منظومهٔ شمسی دارای هشت سیاره (عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون) و پنج سیاره کوتوله تاکنون شناخته‌شده (سرس، پلوتون، هائومیا، ماکی‌ماکی و اریس) است.

چهار سیارهٔ نخست، سیارات درونی یا زمین‌سان هستند و بیشتر از سنگ ساخته شده‌اند و از چهار سیارهٔ دیگر مشتری و زحل سیارات بیرونی یا غول‌های گازی هستند و بیشتر از گازهای هیدروژن و هلیوم ساخته شده‌اند و اورانوس و نپتون غول‌های یخی هستند.

علاوه بر این اجرام، منظومهٔ شمسی دربرگیرندهٔ اجرام دیگری از جمله ماه‌ها، سیارک‌ها، شهاب‌وارها، شهاب‌ها، شهاب‌سنگ‌ها و دنباله‌دارهاست. منظومهٔ شمسی هم‌چنین دارای مناطق خاصی از جمله کمربند سیارک‌ها، کمربند کویپر و دیسک پراکنده (سامانهٔ خورشیدی) است.

 

کشف ۴ سیاره فراخورشیدی جدید

 

شکوه 4 سیاره فراخورشیدی کشف شده که به دور ستاره ای میچرخند!

 

محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) چهار سیاره فراخورشیدی جدید را کشف کرده‌اند که در فاصله ۲۰۰ سال نوری از زمین، دور یک ستاره خورشید مانند می‌چرخند.
به دلیل تنوع این سیارات و درخشش ستاره آنها، این منظومه می‌تواند هدفی ایده‌آل برای تلسکوپ فضایی “جیمز وب” ناسا باشد.

“تانسو دیلان” دانشجوی فوق دکترا در انستیتوی اخترفیزیک و تحقیقات فضایی “کاولی ام‌آی‌تی” هدایت این تحقیق را که در ۲۵ ژانویه ۲۰۲۱ در مجله Astronomical منتشر شده است، بر عهده داشتند.

“دیلان” می‌گوید این ستاره درخشان و سیارات آن با مطالعه بیشتر می‌توانند برای درک نحوه شکل‌گیری و تکامل سیارات حیاتی باشند. وی در مورد نتایجی که اوایل ماه در ۲۳۷امین نشست انجمن نجوم آمریکا ارائه داد، می‌گوید: وقتی نوبت به توصیف جوهای سیاره‌های اطراف ستاره‌های خورشید مانند می‌رسد، این منظومه یکی از بهترین اهدافی است که می‌توانیم بدست آوریم.

“دیلان” و همکارانش در یک مأموریت ناسا به رهبری MIT این سیاره‌ها را با “ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران”(TESS)، شناسایی کردند. محققان برای شناسایی سیارات فراخورشیدی با ماهواره “تس” به دنبال تغییر در میزان نور یک ستاره هستند. یک کم‌سو شدن کوچک و کوتاه در نور یک ستاره می‌تواند به معنای عبور یک سیاره از مقابل آن باشد که مانع رسیدن مقداری از نور آن به زمین می‌شود.

دانشمندان با اندازه‌گیری این گذرها می‌توانند اندازه یک سیاره، مدت زمان چرخش آن به دور ستاره و همسایگان سیاره‌ای Stars and planetary neighbors دیگر آن را به صورت تقریبی تخمین بزنند. محققان می‌توانند همراه با سایر روش‌های رصدی مانند اندازه‌گیری تأثیرات گرانشی یک سیاره بر روی ستاره میزبان خود، سنگی یا گازی بودن، گرم یا سرد بودن و حتی جو ضخیم یا نازک آن را تشخیص دهند.

اگر نور یک ستاره دوردست از جو یک سیاره فراخورشیدی عبور کند، طول موج‌های خاصی از نور توسط گازهای موجود در آن جو جذب می‌شود. هنگامی که این نور به زمین می‌رسد، طول موج‌های نور مربوط به گازهای خاص مانند آب، کربن دی اکسید یا متان از بین خواهند رفت و بدین ترتیب دانشمندان را از ترکیب جو آن سیاره مطلع می‌کند. این می‌تواند به منجمان اطلاعاتی حیاتی درباره محیط زیست، تکامل و قابلیت سکونت یک سیاره بدهد.

اگرچه “تس” نمی‌تواند جو این سیارات را توصیف کند، اما این تلسکوپ در شناسایی اینکه کدام سیاره‌ فراخورشیدی برای مطالعه جوی توسط سایر تلسکوپ‌های با وضوح بالاتر مانند تلسکوپ فضایی “هابل” ناسا و تلسکوپ فضایی “جیمز وب” قرار است در پاییز ۲۰۲۱ در اولویت قرار گیرند، نقش مهمی دارد.

“دیلان” با استفاده از داده‌های “تس” و همچنین تلسکوپ‌های زمینی Ground Telescopes تشخیص داد که این ستاره، میزبان یک سیاره بزرگ و سنگی یا به عبارتی یک ابرزمین و سه سیاره گازی است که کوچکتر از نپتون هستند. این سیارات در مقایسه با منظومه شمسی خودمان بسیار نزدیک به خورشید زندگی می‌کنند. مدار چرخش آنها به دور ستاره میزبان خود از ۱۹ روز تا کمی کمتر از ۴ روز است.

این مدار باعث داغ بودن آنها می‌شود و میانگین دمای سطح آنها از ۷۰۰ درجه فارنهایت تا ۱۵۰۰ فارنهایت است.
این بدان معناست که این سیارات بعید است میزبان حیات باشند، اما داده‌های بیشتری برای منجمان فراهم می‌کند. چرا که یک مدار کوتاه امکان عبورهای مکرر و در نتیجه فرصت‌های بیشتری برای بررسی نوری که از جو آن عبور می‌کند را می‌دهد.

با این حال ممکن است هنوز سیارات کشف نشده دیگری در این منظومه وجود داشته باشد که شاید حتی در منطقه قابل سکونت این ستاره باشند.
اخیراً یک تیم تحقیقاتی دیگر از ماهواره “CHEOPS” برای تأیید یک سیاره پنجم در این منظومه استفاده کرده است که ۲۹ روز طول می‌کشد تا به دور ستاره خود بچرخد.

“دیلان” می‌گوید ستاره میزبان این سیارات به نام “TOI-۱۲۳۳” نور کافی را برای مطالعات آینده فراهم می‌کند. این ستاره از نظر اندازه و دما شبیه به خورشید خودمان است، اما از آنجا که به زمین نسبتاً نزدیک است، در مقایسه با سایر ستارگان بسیار درخشان به نظر می‌رسد.

از نظر ما این درخشان‌ترین ستاره The brightest star شناخته شده خورشید مانند و یکی از درخشان‌ترین ستاره‌هایی است که حداقل چهار سیاره در حال گذر را در منظومه خود جای داده است. این بسیار مفید است، زیرا یک ستاره درخشان برای توصیف سیارات خود به منجمان نور بیشتری برای کار ارائه می‌دهد.

ستارگان دارای چندین سیاره فراخورشیدی برای ستاره شناسان بسیار هیجان انگیز هستند، زیرا راه‌های جدیدی برای مطالعه منظومه‌های خورشیدی باز می‌کنند.
“تس” یک ماموریت اکتشافی اخترفیزیک ناسا است که توسط MIT در کمبریج اداره و عملیاتی می‌شود و توسط مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا مدیریت می‌شود.

 

شکوه یک کهکشان مارپیچی ستاره‌فشان

 

شکوه 4 سیاره فراخورشیدی کشف شده که به دور ستاره ای میچرخند!

 

اخیرا در صفحه اینستاگرام تلسکوپ فضایی هابل ناسا تصویر زیبایی از یک کهکشان مارپیچی/ ستاره فشان منتشر شده است.
در این تصویر کهکشان ان‌جی‌سی ۱۷۹۲ (NGC ۱۷۹۲‎) که هم یک کهکشان مارپیچی و هم یک کهکشان ستاره فشان است به زیبایی می‌درخشد. کهکشان مذکور که ترکیبی از دو نوع کهکشان است در صورت فلکی کبوتر قرار دارد.

کهکشان ستاره فشان(Starburst galaxy) کهکشانی است که در مقایسه با نرخ تشکیل متعارف ستارگان در بیشتر کهکشان‌ها نرخ بالایی از فرایند تشکیل ستارگان را دارد. کهکشان‌های ستاره فشان می‌توانند با سرعت ۱۰ برابر سریع‌تر از کهکشان‌ راه شیری ستاره ایجاد کنند.

 

مقاله ای کامل درباره تمامی سیارات منظومه شمسی با عکس

دانستنی های علمی بسیار جذاب و خواندنی

دانستنی های فوق جذاب کهکشان و نجوم با تصاویر

سیاره ای فرا خورشیدی که آهن را ذوب می کند

 

The glory of 4 extrasolar planets orbiting a star has been discovered

بیوگرافی هنرمندان