ماه رمضان نازوب

ماه رمضان نازوب

علت جنجالی ممنوعیت صخره نوردی برای زنان در اصفهان

مجموعه : اخبار ورزشی
علت جنجالی ممنوعیت صخره نوردی برای زنان در اصفهان

رئیس هیات کوهنوردی بنا به دلایلی ممنوعیت صخره نوردی و کوهنوردی Prohibition of rock climbing and mountaineering خانمها در فضای باز را بیان کرده اند. در این بخش از نازوب همراه باشید تا با جزئیات عجیب این خبر آشنا شوید.

 

 

علت جنجالی ممنوعیت صخره نوردی برای زنان در اصفهان

 

 

سنگ نوردی زنان در اصفهان ممنوع شد

 

علت جنجالی ممنوعیت صخره نوردی برای زنان در اصفهان

 

رئیس هیات کوه‌نوردی استان اصفهان گفت: بانوان کوه‌نورد و سنگ نورد Climber and rock climber فعلا به دلیل حساسیت های ایجاد شده نمی توانند از سایت سنگ نوردی درچه استفاده کنند و باید به سالن شهید حریری مراجعه کنند!!!؟؟؟

 

مهدی نصر اصفهانی در گفت و گو با خبرنگار نازوب، در خصوص ممنوعیت استفاده بانوان از سایت کوه سفید درچه پس از اتفاق چند روز پیش برای یک تیم سنگ نوردی، اظهار کرد: در اصفهان سه سایت کوه نوردی داریم که کار فنی‌کوه‌نوردی در آن‌ها انجام می‌شود و یکی از این سایت‌ها کوه سفید درچه است.

 

سایت کوه سفید در حال حاضر برای استفاده دره نوردان و گروه‌های فنی آقایان آزاد است و می‌توانند استفاده کنند. مشکلی در بحث استفاده آقایان نداریم. با توجه به این که سایت درچه در کنار پایگاه فرهنگی و مزار شهدای گمنام قرار دارد و به یک پایگاه زیارتی برای مردم محل تبدیل شده است، تعصبات منطقه‌ای و محلی روی ممنوعیت استفاده بانوان بی تأثیر نیست و باعث ایجاد حساسیت روی این موضوع شده است. این خبر جنجالی باعث ناراحتی بانوان صخره نوردی و تعلیل در انجام فعالیت کوه نوردی شده است!!.

 

وی افزود: ما دنبال این هستیم که با فرماندار خمینی شهر، امام جمعه درچه و متولیان این موضوع جلساتی برگزار کنیم تا بتوانیم با کمک شهرداری درچه مسیر و فضای جدید و متفاوت از مسیر اصلی New and different atmosphere from the main route بسازیم تا در آینده‌ای نزدیک زنان بتوانند از آن استفاده کنند. فعلاً با توجه به حساسیت‌های پیش آمده، بانوان سنگ‌نورد و دره‌نورد از این سایت استفاده نکنند و به سالن شهید حریری مراجعه کنند.

نصر ضمن تاکید بر این که سایت کوه سفید درچه بیشتر در بخش فنی مانند سنگ‌نوردی و دره‌نوردی فعالیت دارد تا کوه‌نوردی، گفت: کوه‌نوردی مانند زمانی است که افراد به کوه‌های صفه، کرکس یا کوه‌های اطراف Sefa Mountains, Vultures or the surrounding mountains می‌روند که این کوه‌ها و مسیرها همچون گذشته در دسترس همگان است، اما کوه سفید یک سایت آموزشی صرفاً برای بحث‌های فنی در حوزه سنگ‌نوردی در طبیعت و دره نوردی است که کار آموزشی در این کوه انجام می‌شود.

ان‌شاءالله این مشکل برطرف می‌شود و در آینده بانوان نیز می‌توانند از این سایت استفاده کنند. البته این اتفاق نیازمند این است که فرآیندها و مسیرهایی که باهم تداخل پیدا کرده‌اند اصلاح شود.

 

علت جنجالی ممنوعیت صخره نوردی برای زنان در اصفهان

 

رئیس هیئت کوه نوردی استان اصفهان تاکید کرد: هیئت کوه نوردی استان به عنوان متولی جامعه کوه‌نوردی استان اصفهان دنبال رفع این چالش است. بهتر است به صورت احساسی با موضوع برخورد نشود تا در آینده نزدیک بانوان نیز بتوانند همچون گذشته از این سایت استفاده کنند.

وی با اشاره به سایت‌های دیگر کوه‌نوردی استان، بیان کرد: بانوان دره‌نورد و سنگ‌نورد می‌توانند از سایتی که در سه راه مبارکه قرار دارد استفاده کنند و استفاده بقیه کوه‌ها نیز همچون گذشته است. کوه سفید به واسطه نزدیکی با مجموعه فرهنگی و گلزار شهدا، باعث حساسیت‌های مردمی شده که به زودی برطرف می‌شود.

نصر با اشاره به یکی بودن مسیر سایت کوه نوردی و فضاهای فرهنگی کوه سفید، تصریح کرد: بین فضای فرهنگی تا سایت کوه‌نوردی تنها ۲۰۰ متر فاصله است. این فاصله نزدیک و تداخل مسیر ایجاد حساسیت کرده است. هیئت کوه نوردی استان دنبال این است که با مسئولان شهر درچه و خمینی شهر به یک جمع بندی برسد که این مشکل برای همیشه حل شود و بانوان بتوانند از این سایت استفاده کنند.

به گزارش ایمنا، کوه سفید دورچه به خاطر سبک و سختی برای صعود یکی از سایت‌های آموزشی صخره نوردان استان اصفهان است که همه ساله پذیرای صخره نوردان استان و کشور بود؛ چندی پیش گروهی متشکل از بانوان و آقایان صخره نورد برای انجام تمرینات ویژه صخره نوردی به سایت کوه سفید درچه رفتند که یک فرد با این گروه درگیر فیزیکی داشته و به حضور بانوان و نوع پوشش آنها معترض شد که فیلم اعتراض این شخص در صفحات مجازی بازنشر گسترده ای پیدا کرد.

بعد از بازنشر این فیلم موضوع در شهرستان دورچه بسیار حساس شد تا جایی که حجت السلام موسوی امام جمعه دورچه به این مسئله واکنش نشان داد.

قبل از کوهنوردی حتما بخوانید

زنی با انگیزه جالب و لباس عجیب برای کوهنوردی

تغذیه ای مناسب برای کوهنوردی

اقدام جاه طلبانه پسری برای کوهنوردی + عکس

 

The beginning of the ban on rock climbing for women in Isfahan


برچسبها:

مطالب داغ چند روز گذشته