فرشتگان

کامپیوتر تکانی در سه سوت+ ترفند های ریز و درشت جالب

کامپیوتر تکانی در سه سوت+ ترفند های ریز و درشت جالب

شاید اکثر شما عزیزان از ترفند های کامپیوتر بیخبر باشید و فقط کارایی اصلی آن را بلد باشید در صورتی که کامپیوتر خیلی کاربرد و ترفندهای ریزی Applications and tricks دارد که ممکن است خیلی به دردتان بخورد. علاوه بر این کامپیوتر هم مانند خانه باید هر از چن گاهی تمیز شود که در این بخش از پورتال جامع نازوب به شما این کارایی های جالب و کامپیوتر تکانی را خواهیم گفت لطفا با ما همراه باشید.

 

آموزش خانه تکانی از نوع کامپیوتری

 

کامپیوتر تکانی در سه سوت+ ترفند های ریز و درشت جالب

 

۱- برنامه‌های بلا استفاده را حذف کنید

معمولا کامپیوترها به همراه نرم‌افزارهایی ارایه می‌شوند که برخی از آن‌ها اساسا مورد نیاز کاربر نیستند. برای حذف این برنامه‌ها کافی است در بخش Control Panel برنامه‌های اضافی را از فهرست برنامه‌های نصب شده روی سیستم انتخاب کرده و با استفاده از گزینه Uninstall آن‌ها را حذف کنید.

 

۲- فایل‌های موقت را پاک کنید

فایل‌های موقتی در هنگام انجام وظایف توسط کامپیوتر ایجاد می‌شوند و ممکن است پس از اتمام کار روی هارددیسک باقی بمانند و موجب کندی کامپیوتر شوند. برای حذف این فایل‌ها از حافظه سیستم کافی است در پنجره My Computer درایو سیستم عامل را انتخاب کرده و درپوشه Windows پوشه موسوم به Temp را انتخاب کنید.

سپس در بالای پنجره از منوی View گزینه Details را انتخاب کنید تا جزئیات فایل‌ها به نمایش درآید. اکنون می‌توانید تمام فایل‌های مربوط به روزهای گذشته را انتخاب و پاک کنید.

 

۳- یک درایو SSD روی سیستم نصب کنید

مهمترین علت کندی کامپیوتر استفاده از هارددیسک است. برای افزایش سرعت کامپیوتر می‌توانید به جای هارددیسک از یک درایو SSD برای ذخیره اطلاعات استفاده کنید. درایو SSD در واقع حافظه مبتنی بر فلش است که برق کمتری مصرف کرده و مقاومت بیشتری دارد.

 

۴- فضای ذخیره‌سازی سیستم سیستم را افزایش دهید

وقتی ۸۵ درصد از فضای ذخیره‌سازی پر می‌شود، سرعت کامپیوتر کاهش می‌یابد. برای اجتناب از این مشکل بهتر است فضای ذخیره سازی سیستم را افزایش دهید.

 

۵- از اجرای برنامه‌های غیرضروری در زمان راه اندازی سیستم جلوگیری کنید

اجرای برنامه‌های متعدد در زمان راه‌اندازی سیستم موجب کندی آن می‌شود. برای اجتناب از این رخداد در منوی Start گزینه Run را انتخاب کرده و عبارت msconfig را تایپ کنید تا فهرستی از برنامه‌هایی که در زمان راه‌اندازی سیستم اجرا می‌شوند، به نمایش درآید. برای حذف برنامه‌های ناخواسته از این فهرست کافی است علامت موجود در کنار نام برنامه‌ها را بردارید.

 

۶- حافظه رَم سیستم را افزایش دهید

حافظه موقت سیستم یا رم برای انجام محاسبات موردنیاز برنامه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچه تعداد برنامه‌های اجرا شده روی سیستم بیشتر باشد، حافظه رم بیشتری هم لازم است و سرعت سیستم کاهش می‌یابد. با افزاش حافظه رم می‌توانید این مشکل را رفع کنید. معمولا ۴ گیگابایت حافظه رم برای انجام کلیه امور روزمره کافی است.

 

۷- هارد دیسک را یکپارچه‌سازی کنید

یکپارچه‌سازی هارددیسک امکان ذخیره‌سازی اطلاعات را به کارآمدترین صورت ممکن فراهم می‌کند. برای این منظور در پنجره My Computer روی هارددیسک کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. سپس در برگه Tools گزینه Defragment Now را انتخاب کنید.

 

کامپیوتر تکانی در سه سوت+ ترفند های ریز و درشت جالب

 

۸- دیسک را پاک‌سازی کنید

ویندوز یک ابزار پاک‌سازی دیسک در اختیار کاربران می‌گذارد که امکان حذف فایل‌های اضافی را فراهم می‌کند. برای استفاده از این ابزار کافی است از منوی Start گزینه All Programs و سپس به ترتیب گزینه‌های Accessories، System Tools و Disk Cleanup را اتخاب کنید.

 

۹- برای کامپیوتر از یک آدرس IP ثابت استفاده کنید

کامپیوتر در زمان راه‌اندازی مدت زمان چشمگیری را صرف دریافت آدرس IP از شبکه می‌کند و با تعریف یک آدرس IP ثابت، سرعت راه‌اندازی آن افزایش می‌یابد. برای این منظور در پنجره Network and Sharing Center گزینه Change adapter Settings را انتخاب کنید. سپس روی مبدل شبکه کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

پس از آن گزینه Internet Protocol Version 4 ‪(TCP/IPv4)‬ را انتخاب و روی دکمه Propertiesکلیک کنید. در بخش Use the following IP address از این پنجره می‌توانید تنظیمات مربوط به آدرس IP را با توجه به تنظیمات شبکه انجام دهید.

 

۱۰- کامپیوتر را گردگیری کنید

گردوخاک دشمن درجه یک کامپیوتر است. غبار مانع جریان هوا و در نتیجه گرمایش اجرای الکترونیکی کامپیوتر می‌شود. این افزایش دما کارآیی سیستم را کاهش داده و موجب کندی آن می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل در فواصل زمانی معین کامپیوتر را گردگیری کنید. برای انجام این کار می‌توانید از جاروبرقی استفاده کنید.

 

ترفند های جالب کامپیوتری

 

کامپیوتر تکانی در سه سوت+ ترفند های ریز و درشت جالب

 

1- برای افزایش سرعت راه اندازی کامپیوتر

در بیشتر موارد، برنامه هایی که هنگام راه اندازی اجرا می شوند برنامه هایی هستند که معمولاً زمان لود کامپیوتر را افزایش می دهند. برای افزایش سرعت کافیست فقط برخی از برنامه ها را غیرفعال کنید. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد اما ساده ترین راهی که در همه ویندوزها کار خواهد کرد msconfig است.

روی start یا search کلیک کنید، msconfig را تایپ کنید، به start bar بروید.
برای غیرفعال کردن / فعال کردن هر برنامه ای که می خواهید، از کادر انتخابی (check box) استفاده کنید.

 

2– برای چرخاندن صفحه نمایش

این ترفند معمولاً باعث جا خوردن مردم می شود و یک ترفند شگفت انگیز است که دوست داریم آن را انجام دهیم. با استفاده از آن می توانید صفحه خود را وارونه جلوه دهید.

کلیدهای جهت نما + Ctrl + Alt را نگه دارید. از آن استفاده کنید تا دوستانتان جا بخورند!
فقط از بخشی از صفحه نمایش اسکرین‌شات بگیرید.

اگر فقط باید بخشی از صفحه را به تصویر بکشید، یک روش ساده برای انجام این کار هم برای ویندوز و هم برای مکینتاش وجود دارد. برای مک: “Command”، به علاوه “Shift”، به همراه “4” را بگیرید سپس منطقه مورد نظر خود را بکشید. برای ویندوز: کافی است به منوی “استارت” و سپس “ابزار Snipping” بروید.

 

3- معکوس جستجوی یک تصویر در Chrome.

در Google Chrome، اگر در حالی که بر روی تصویر راست کلیک می‌کنید “S” را فشار دهید، یک جستجوی معکوس Google انجام خواهد داد. این بدان معنی است که شما می‌توانید ببینید که آن عکس کجاست و مرجع آن چیست.
چند ثانیه کامپیوتر خود را قفل کنید.

در سیستم ویندوز، برای قفل کردن رایانه خود، روی “Windows”، به علاوه “L” کلیک کنید. در سیستم‌های مک با کلیک بر روی “Command “، به علاوه “Option “، به علاوه “Eject “. (یا اگر رایانه شما درایو نوری ندارد، روی”Power ” کلیک کنید) کامپیوتر خود را قفل کنید.

 

4- مخفی کردن یک فولدر یا فایل به شکلی جدید

ابتدا از منوی Stat وارد Run شوید. سپس دستور cmd را تایپ نموده و Enter بزنید.
اکنون در داخل CMD کد زیر را وارد کنید و Enter بزنید:
attrib +h +s D:/Tarfandweb

دقت کنید این کد فولدر Tarfandweb را در درایو D مخفی میسازد.
به Space های خورده شده در میان کد نیز دقت کنید.
با این عمل فولدر Tarfandweb کاملأ از روی هارد شما مخفی میشود.

در صورتی که میخواهید یک فایل را نیز مخفی کنید کافی است آدرس را بدین شکل وارد کنید:
attrib +h +s D:/Windows/Tarfandweb.exe
این کد فایل Tarfandweb.exe را در داخل درایو D و پوشه Windows مخفی میسازد.
به همین سادگی شما میتوانید عملیات مخفی سازی را انجام دهید.

اما چگونه این فایلهای مخفی کرده را بازگردانیم؟

بدین منظور در داخل CMD دستور زیر را وارد کنید تا به ترتیب فایلهای مخفی شده مان آشکار گردند:
attrib -h -s D:/Tarfandweb
attrib -h -s D:/Windows/Tarfandweb.exe

(با این ترفند فایلها و فولدرهای شما به شکل مخفی سیستمی درخواهند آمد و اگر گزینه مربوطه در فولدر آپشن فعال نباشد فایلها و فولدرها مشاهده نخواهند شد ، به این موضوع دقت کنید.)

 

کامپیوتر تکانی در سه سوت+ ترفند های ریز و درشت جالب

 

5- قفل کردن پوشه ها در XP بدون نرم افزار

برای این امکان مراحل زیر را طی نمائید :

1- از منوی Start روی Run کلیک کنید تا منوی Run ظاهر و سپس تایپ کنید cmd و اینتر بزنید تا ms-dos promt ویندوز ظاهر شود

2- به درایوی که پوشه مورد نظر داخل آن هست بروید

3- فرمان ren رو اجرا و یه فاصله بدهید و اسم پوشه را وارد نمائید و یه فاصله و ودوباره اسم پوشه را وارد کنید و بدون هیچ فاصله ای یک نقطه گذاشته و کد زیر را وارد نمائید
({2559a1f2-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0})

نمونه مثال:

x:ren folder folder.{2559a1f2-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}
تذکر: به جای(x) اسم درایو و به جای folder اسم پوشه خود را وارد نمائید.

4- حال اینتر کنید . در محیط ویندوز به جایی که پوشه بوده رفته خواهید دید فلدر مربوطه به شکل یک قفل در آمده

5- برای برگرداندن این پوشه به حالت اولیه باید تمام مراحل رو به طریق زیر انجام بدهید :
x:ren folder.{2559a1f2-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0} folder

 

6- چگونه می توان از صفحه خود اسکرین شات گرفت؟

روی start کلیک کرده و ابزار snipping را تایپ کنید. روی New کلیک کنید و نشانگر را به مکانی که می خواهید اسکرین شات بگیرید بکشید. این ترفند ساده برای همه بسیار مفید است. ممکن است خطایی در کامپیوتر شما نمایش داده شود و ندانید در مورد آن چه باید کرد.

کافیست از صفحه خود اسکرین شات بگیرید و آن را برای بچه های IT ارسال کنید. این تنها یکی از راه هایی است که می توانید از این ترفند استفاده کنید. این ترفند برای کاربران Mac با استفاده از Command + Shit + 4 نیز موجود است.

 

استفاده از میانبرهای صفحه کلید

• کلیدهای D + Windows برای نمایش دسکتاپ.

• کلیدهای E + Windows برای باز شدن پنجره Computer.

• کلیدهای C + CTRL برای کپی آنچه که انتخاب شده.

• کلیدهای V + CTRL برای جایگذاری آنچه که کپی شده (بعد از کلیک در مکان مورد نظر برای جایگذاری).

• کلیدهای CTRL + ALT + DEL برای باز شدن پنجره Task Manager.

• کلیدهای A + CTRL برای انتخاب کل محتوای صفحه. به عنوان مثال اگر در صفحه word کلیک کنید و سپس کلید CTRL و حرف A را با هم روی صفحه کلید فشار دهید، کل محتوا انتخاب می شود و رنگ آن تغییر می کند.

• کلیدهای Z + CTRL برای خنثی کردن کارهای اخیر. به عنوان مثال ممکنه تصادفی چیزی را حذف کنید بنابراین با فشار دادن این کلیدها دستور UNDO اجرا می شود و آخرین تغییرات برمی گردند.

 

جالبترین ترفند برای ترساندن کودکان از کامپیوتر

آموزش همگام سازی تلفن اندروید با کامپیوتر

اولین مرد جذابی که کامپیوتر را وارد ایران کرد (عکس)

دلیل ری استارت شدن مرتب کامپیوتر

 

Shake the computer in three whistles + interesting small and large tricks

جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز
laghari
بیوگرافی هنرمندان