فرشتگان

انتشار نامه ی داریوش ارجمند به نامزدهای انتخاباتی همراه با چند نکته

مجموعه : اخبار گوناگون
انتشار نامه ی داریوش ارجمند به نامزدهای انتخاباتی همراه با چند نکته

داریوش ارجمند یکی از بازیگران خوب و عالی کشورمان است که نامه ای خطاب به نامزد های انتخاباتی کشور Country candidates چند نکته مهم را گفته است در این بخش از خبرهای گوناگون نازوب همراه باشید.

 

انتشار نامه ی داریوش ارجمند به نامزدهای انتخاباتی

 

انتشار نامه ی داریوش ارجمند به نامزدهای انتخاباتی همراه با چند نکته

 

داریوش ارجمند بازیگر پیشکسوت تلویزیون، سینما و تئاتر با انتشار متنی که در پایانش خود را به عنوان کهنه سرباز فرهنگ و هنر معرفی کرده است، خطاب به نامزد‌های حضور در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری به طرح چند نکته مهم پرداخت.

در این نوشته آمده است:

«روی سخن من در این یادداشت با ۷ کاندیدای محترم و رئیس جمهور منتخب مردم در دوره سیزدهم است.

اول آنکه هرچه به روز‌های پایانی انتخابات خرداد ماه ۱۴۰۰ نزدیک‌تر می‌شویم متاسفانه از برنامه ها‌ی مرتبط با حوزه فرهنگ هنر و رسانه در مناظره‌ها و صحبت‌های کاندیدا‌های محترم ریاست جمهوری خبری نیست، به هر صورت هنرمندان و کلاً اهالی فرهنگ، هنر و رسانه به عنوان چراغ راه و سرمایه‌های معنوی و اجتماعی Spiritual and social capital کشور نسبت به این بی توجهی نگران هستند.

دوم آنکه با توجه به جایگاه خاص و رفیع هنر و هنرمندان در جهان رئیس جمهور آینده می‌تواند این دوره ۴ ساله را کاملاً متفاوت و با همنشینی هنر آغاز کند و با بهره‌مندی ویژه از هنرمندان، ایران را متمایز با گذشته به جهانیان معرفی کند.

حیف است وقتی که از کشور ایران به عنوان مهد هنر نام می‌بریم، هنرمندان آن برای رشد و تعالی اقتصاد، صنعت، تجارت، آموزش و… به کار گرفته نمی‌شوند و عملاً جز خانه نشینی نقشی ندارند.

موضوع بعدی آنکه معمولاً در این ایام بازار انتخاب وزرا و مدیران وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها گرم و رایزنی و حرف و شایعات بسیاری مطرح می‌شود، که لازم است نکاتی را در ارتباط با وزارت ارشاد به عرض برسانم.

در خصوص انتخاب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از رئیس‌جمهور منتخب مردم می‌خواهم برای اولین بار یک وزیر از بدنه مدیریتی و بومی وزارتخانه را انتخاب کند.

به عنوان هنرمند و یک بازنشسته وزارت ارشاد می‌گویم، این وزارتخانه نیرو‌های متعهد و متخصص کم ندارد، کسانی که سالهاست با پایین و بالای این وزارتخانه را می‌شناسند و از بخش‌های مختلف و مشکلات آن Different sections and its problems آگاه هستند و با شناختی که سالیان سال از این وزارتخانه دارند می‌توانند در حوزه‌های مدیریتی نجات دهنده کشتی در ساحل مانده فرهنگ و هنر باشند.

این وزارتخانه با سایر وزارتخانه‌ها فرق می‌کند، اینجا بحث تنوع و گستردگی وظایف و حوزه‌های کاری مطرح است و همچنین اشخاص حقیقی و حقوقی، انجمن‌ها، موسسات و نهاد‌هایی که در حوزه‌های تجسمی، موسیقی، سینما، تئاتر، شعر، تا حوزه‌های مطبوعات و رسانه، چاپ، نشر، کتاب، قرآن و… فعالیت دارند.

به همین دلیل شناخت، تعامل و ارتباط با این حوزه کار آسانی نیست و بسیار نیاز به زمان دارد و معمولاً ۴ سال طول می‌کشد که وزیری ناآشنا بتواند اشرافیت کامل به این وزارتخانه عریض و طویل پیدا کند.

در انتخاب وزیر مقبولیت در بدنه‌ی وزارتخانه و در بین اصحاب فرهنگ و هنر نکته‌ای بسیار حائز اهمیت است و در مراحل بعدی اخلاق و هوش اجتماعی بالا برای برقراری ارتباط با اقشار مختلف هنری لازم و ضروری است و عملکردش نیز درگذشته زبانزد عام و خاص بوده باشد.

آقایان خواهش می‌کنم برای وزارت ارشاد به دنبال گزینه‌های سیاسی یا فرهیخته Political or cultured options؟! نباشید. این وزارتخانه مدیر و متخصص در امور مدیریتی لازم دارد، نه اشخاص صرفاً فرهیخته!

وزیر ارشاد باید از دانش مدیریت در سطح بالا برخوردار باشد، چرا که دوره چهار ساله بسیار کوتاه است و به یک چشم بر هم زدن به پایان می‌رسد و قطعاً فرصتی برای آزمون و خطا در امور نیست.

به هر صورت و در صورت انتخاب وزیر شایسته، او ظرفیت عظیم و غیر قابل باور فرهنگ و هنر را تبدیل به یک جریان تاثیر گذار خواهد کرد و قطعاً در آینده نقش جدی و موثر وزارت ارشاد را در دیپلماسی فرهنگی کشور شاهد خواهیم بود.

و، اما نکته پایانی که همیشه باعث رنجش خاطر بوده، معمولاً تصمیم‌گیری‌های مهم و کلان فرهنگی کشور بدون بهره‌مندی از نظرات ارزنده اهالی فرهنگ و هنر صورت گرفته و البته در طی این ۴۰ سال عده‌ای معدود و محدود هستند که تحت عنوان هنرمند به جای همه صاحب نظرند و یا اینکه به صورت سوری زینت المجالس جلسات هستند.

آقای رئیس جمهور شما می‌توانید در سیاست گذاری‌های کلان فرهنگی و هنری از مشورت هنرمندان پیشکسوت به عنوان پرچم داران با عزت فرهنگ و هنر کشور برخوردار باشید.

 

بیوگرافی داریوش ارجمند

 

زادهٔ ۵ مرداد ۱۳۲۳ بازیگر ایرانی است. ارجمند در آثار فیلم‌سازانی چون بهرام بیضایی، ناصر تقوایی، مسعود کیمیایی و داوود میرباقری به ایفای نقش پرداخته‌است. او همچنین دریافت‌کنندهٔ جوایزی همچون بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشنواره فیلم فجر بوده‌است.

او تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه فردوسی مشهد Mashhad Ferdowsi University در رشته کارشناسی تاریخ و جامعه‌شناسی سپری نمود. علی شریعتی یکی از استادان او در آن برهه بود. وی سپس برای ادامه تحصیل رهسپار پاریس شد. در پاریس مدرک کارشناسی ارشد تئاتر و سینما را از دانشگاه سوربن دریافت کرد.

 

بازیگر پرسپولیسی از بیمارستان مرخص شد

 

انتشار نامه ی داریوش ارجمند به نامزدهای انتخاباتی همراه با چند نکته

 

محسن کیایی بازیگر سینمای ایران که از هواداران پرسپولیس است به علت ابتلا به کرونا در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود اما با بهبود شرایط خوشبختانه مرخص شد تا در منزل به ادامه درمان خود بپردازد. کیایی از سینمایی‌هایی است که اخبار فوتبال و پرسپولیس را به شدت دنبال می‌کند.

علاوه بر او احسان علیخانی هم به کرونا مبتلا شده بود که گویا او هم شرایط بهتری دارد و مشکلش حاد نیست The problem is not acute. البته علیخانی برخلاف کیایی در بیمارستان بستری نشده و در منزل بود.

دور جدید برنامه عصر جدید قرار است طی یکی دو ماه آینده آغاز شود و باید دید باز هم علیخانی عصر جدید را اجرا می کند یا نه؟

 

بیوگرافی محسن کیایی

 

محسن کیایی متولد 1360 در تهران، بازیگر و نویسنده است.

فارغ التحصیل لیسانس رشته نمایش از دانشگاه آزاد اسلامی است، برادر بزرگش مصطفی کیایی کارگردان و فیلمنامه نویس است، محسن شدیدا فوتبالی و طرفدار پرسپولیس است.

فعالیت خود را با سریال کودک بنام رویای گلی و سریال ایپزودی شاهین می‌ خواند از سال 1379 شروع کرد اما ورودش به سینما با فیلم بعد از ظهر سگی بکارگردانی برادرش در سال 88 بود.

 

Publication of Dariush Arjmand’s letter to the candidates along with some points


برچسبها: ،

جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز
laghari
بیوگرافی هنرمندان