فرشتگان

کدام واکسن کرونا و از چه کشوری بهتر است؟+ معرفی واکسن های کووید19

مجموعه : بیماری ها
کدام واکسن کرونا و از چه کشوری بهتر است؟+ معرفی واکسن های کووید19

کوید 19 یا همان کرونا به اسم عامیانه ویروسی که 2 سالی است که جهان هستی و بشریت را درگیر خود کرده بسیاری از کشورها من جمله ایران درصدد  ساخت واکسن و پادزهر این ویروس که در هر مرحله جهش یافته تر میشود برآمدند اکنون دراین بخش به واکنس های ساخته و توزیع شده در جهان و بهترین آنها اشاره می کنیم.

 

کدام واکسن کرونا و از چه کشوری بهتر است؟+ معرفی واکنس های کووید19

 

این که کدام واکسن و محصول کدام کشور بهتر است و خطر ابتلا به بیماری کرونا را به صفر می رساند سوالی که همه ی ما منتظر پاسخ صحیح هستیم با این بخش و آشنایی با این واکنس های برتر با بخش بیماری و پزشکی نازوب همراه باشید.

 

همراه با تداوم چرخه انتقال و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در جهان، روند تولید و توزیع انواع واکسن‌های مختلف علیه کووید19 در کشورهای مختلف ادامه دارد.

در همین راستا، کمیته ساماندهی تحقیقات کووید19 در معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، گزارشی از روند تولید و توسعه واکسن‌های کرونا در ایران و جهان را منتشر کرده است؛ طبق این گزارش هم‌اکنون بیش از 200 واکسن در جهان در مراحل مختلف توسعه و ارزیابی می‌باشند. آخرین وضعیت واکسن‌های این بیماری در دنیا تا تاریخ 4 خرداد 1400 در تصویر زیر نشان داده‌شده است.

 

معرفی 3 واکسن بسیار معروف اسپوتنیک، آسترازنکا، سینوفارم 

 

واکسن اسپوتنیک

 

ویروسی غیرفعال ساخت کشور روسیه، 2 دوز یا دو نوبت، فاصله بین دو نوبت 21 روز باید باشد.

گروه سنی بالای 18 سال تزریق میشود. و اثر بخشی واکسن نیز 6/91% بیان شده است.

 

افرادی که نباید واکسن تزریق کنند

افرادی که سابقه واکنش های حساسیتی شدید دارند.

افرادی که دچار بیماری حاد یا تب هستند (این افراد حدود 3 هفته بعد از بهبودی می توانند مراجعه نمایند).

افرادی که به دنبال تزریق نوبت اول دچار هر نوع عارضه شدید شده اند منع مصرف نوبت دوم واکسن را دارند.

خانم های باردار و دوران شیردهی

 

افرادی که باید با احتیاط و با مشورت پزشک واکسن بزنند

افراد مبتلا به بیماری های مزمن کبدی، کلیوی، بیماری های متابولیک (دیابت کنترل نشده و اختلال عملکرد تیروئید) اختلالات خونی (مانند هموفیلی یا اختلالات انعقادی) صرع و سایر بیماری های اعصاب مرکزی و یا سابقه سکته مغزی، بیماری های عروق کرونر، التهاب عضلات قلب، بیماران مبتلا به بیماری های خود ایمنی و مبتلا به سرطان های بدخیم باید قبل از تزریق با پزشک معالج خود مشورت کنند.

 

عوارض واکسن

عوارض های شایع: حالت شبیه آنفولانزای خفیف، (تب، لرز، دردهای عضلانی و مفصلی، گلودرد، احتقان، و آبریزش بینی، ضعف و احساس ناخوشی، سردرد) و یا درد و تورم و قرمزی محل تزریق که به خودی خود بهبود می یابید.

 

عوارض کمتر شایع:

تهوع، بی اشتهایی و بزرگی غده لنفی و به ندرت گیجی و سنکوپ.

اقدامات مهم و لازم بعد از تزریق واکسن

بعد از دریافت واکسن تا 30 دقیقه در مرکز بمانید

در صورت بروز علائم خفیف مانند درد، تب و آبریزش بینی از مسکن مانند استامنیفون یا آنتی هیستامین استفاده کنید و در صورت بروز عوارض شدید با مرکزی که واکنس تزریق شده تماس بگیرید.

 

و اما دیگر واکسن شایع در جهان و کشور ما

 

واکسن آسترازنکا می باشد. این واکسن محصول کشور کره جنوبی است نوع واکسن غیر فعال و در دو نوبت به فاصله ی 12 هفته باید تزریق شود. برای افراد بالای 18 سال و اثر بخشی این واکسن 63 درصد اعلام شده است.

افرادی که سابقه واکنش های حساسیتی (آنافیلاکسی) دارند

افرادی که تب بالای 38 درجه دارند

افرادی که به دنبال تزریق نوبت اول دچار هر نوع عارضه شدید شده اند منع مصرف نوبت دوم واکسن را دارند

افرادی که با احتیاط و مشورت پزشک باید تزریق کنند

در افرادی که مبتلا به بیماری خونریزی دهنده یا اختلال انعقادی (هموفیلی) هستند یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند واکسیناسین باید در ساعت های اول پس از دریافت فاکتورهای انعقادی انجام شود و محل تزریق حدود 30 دقیقه تحت فشار قرار داده شود.

افرادی که ضعف سیستم ایمنی یا بیماری اتوایمیون دارند باید با پزشک معالج خود مشورت کنند.

عوارض شایع واکسن

عوارض موضعی مانند درد، گرمی و خار محل تزریق، احساس کسالت عمومی، احساس خستگی، سرگیجه تب و لرز، سردرد، تهوع ودرد مفاصل یا عضلات.

اقدامات لازم بعد از تزریق واکسن

بعد از دریافت بروز علائم خفیف مانند درد تب و آبریزش بینی از مسکن مانند استامینوفن یا آنتی هیستامین استفاده کنید و در صورت بروز عوارض شدید با مرکزی که واکسن تزریق کرده اید تماس بگیرید.

 

واکسن سینوفارم

 

محصول کشور چین نوع واکسن ویروس غیر فعال است. نوع تزریق در دو نوبت و فاصله بین هر دوز یا تزریق 28 روز است.

گروه سنی بالای 18 سال تزریق می کنند و اثر بخشی آن 79 درصد اعلام شده است.

افرادی که نباید این واکسن را تزریق کنند

افرادی که سابقه الرژی به این واکسن را دارند.

افرادی که سابقه واکنش های حساسیتی و یا بیماری مزمن شدید دارند.

افرادی که دچار بیماری حاد متوسط تا شدید با تب هستند تا زمان بهبودی، ممنوعیت مصرف واکسن دارند.

خانم ها در دوران بارداری و شیردهی

 

افرادی که باید با احتیاط و بامشورت پزشک واکسن بزنند:

افراد مبتلا به اختلالات انعقادی و یا کاهش پلاکت خون با نظر پزشک معالج واکسیناسیون انجام دهند و بعد از تزریق واکسن باید مراقب محل تزریق از نظر خونریزی باشند.

افراد با بیماری هموفیلی، بعد از تزریق فاکتور انعقادی واکسن بزنند.

افرادی که صرع، بیماری های عصبی پیشرونده و یا سابقه گیلن باره را دارند حتما با پزشک خود مشورت کنند.

 

عوارض واکسن

عوارض خیلی شایع: درد در محل تزریق

عوارض شایع: تب موقت، احساس ضعف، سردرد، اسهال، قرمزی، سفتی، تورم و خارش محل تزریق

عوارض ناشایع: راش پوستی در محل تزریق،تهوع و استفراغ، خارش در محل غیر از تزریق درد عضلانی، درد مفاصل، خواب آلودگی و گیجی

اقدامات مهم و لازم بعد از تزریق واکسن

بعد از دریافت واکسن تا 30 دقیقه در مرکز بمانید

در صورت بروز علائم خفیف مانند درد، تب و آبریزش بینی از مسکن مانند استامنیفون یا آنتی هیستامین استفاده کنید و در صورت بروز عوارض شدید با مرکزی که واکنس تزریق شده تماس بگیرید.

 

واکسن‌هایی که تاکنون در کشورهای مختلف دنیا تایید شده و مجوز اضطراری گرفته‌اند در شکل زیر نشان داده شده است.

 

 

کدام واکسن کرونا و از چه کشوری بهتر است؟+ معرفی واکنس های کووید19

 

کدام واکسن کرونا و از چه کشوری بهتر است؟+ معرفی واکنس های کووید19

 

کدام واکسن کرونا و از چه کشوری بهتر است؟+ معرفی واکنس های کووید19

 

مروری بر واکسن‌های کرونای ایرانی که وارد فاز بالینی شده‌اند

ایران واکسیناسیون علیه کووید-19 را با واکسن‌های وارداتی اسپوتنیک‌وی، آسترازنکا/آکسفورد، سینوفارم و کووکسین (بهارات) آغاز کرده است. تا تاریخ 4 خرداد، 14 تقاضای فعال (در حال انجام) جهت ساخت واکسن کووید-19 به سازمان غذا و داروی کشور ارائه شده است که از بین آن‌ها، 5 واکسن موفق به اخذ کد اخلاق جهت مرحله بالینی شدند.

 

کدام واکسن کرونا و از چه کشوری بهتر است؟+ معرفی واکنس های کووید19

 

 

1. واکسن مشترک مؤسسه انستیتو پاستور و مؤسسه فینلای کوبا (واکسن سوبرانا)

 

انستیتو پاستور ایران از شروع پاندمی کرونا، موضوع تولید واکسن مشترک با کشور کوبا را آغاز کرد. این واکسن حاوی پروتئین نوترکیب از ناحیه RBD ژنوم ویروس کروناست؛ برای این واکسن، رژیم دو نوبته(با و بدون دوز بوستر یا یادآور) تعیین شده است که بعد از گذراندن موفق فاز1 و 2، وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی شده است.

مرحله سوم کارآزمایی این واکسن تصادفی شده با گروه پلاسبو و دو سوکور در24 هزار نفر جمعیت 18 تا 80 سال در کشور و 44 هزار نفر در کوبا در حال انجام است.

فاز سوم این واکسن در 7 استان کشور (اصفهان، بابل، زنجان، هرمزگان، مازندران، کرمان، همدان و یزد) به‌طور تصادفی در دو گروه در حال اجرا است؛ گروه اول شامل گروه دریافت‌کننده واکسن(80درصد افراد موردمطالعه) و گروه دوم شامل افرادی است که پلاسبو یا ادجوانت (واکسن نما) دریافت می‌کنند (20درصد افراد موردمطالعه به‌عنوان شاهد).

 

کدام واکسن کرونا و از چه کشوری بهتر است؟+ معرفی واکنس های کووید19

 

2. واکسن مؤسسه شفا فارمد (واکسن کووبرکت): فاز 3 در افراد بالای 18 سال

 

واکسن کووبرکت نخستین واکسن کرونای تولید محققان ایرانی است که موفق به دریافت کد اخلاق و کارآزمایی انسانی از وزارت بهداشت شده است. این واکسن در شرکت شفا فارمد وابسته به گروه دارویی برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) تولیدشده است که اکنون در مرحله کارآزمایی قرار دارد. این واکسن از نوع ویروس غیرفعال شده است که کارآزمایی بالینی دو سوکور(نوعی روش مطالعه) آن در فاز 1 برای بررسی بی‌خطری و ایمونوژنیسیتی(ایمنی زایی) واکسن در جمعیت سالم و افراد 51 تا 75 ساله انجام‌شده است.

فاز 2 و 3 این واکسن با طراحی کارآزمایی تصادفی، دو سو کور و موازی با گروه کنترل پلاسبو(افرادی که واکسن نما دریافت می‌کنند) در جمعیت 18 تا 75 ساله در حال انجام است.

 

کدام واکسن کرونا و از چه کشوری بهتر است؟+ معرفی واکنس های کووید19

 

3. واکسن مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی (واکسن کووپارس)

 

واکسن کرونای رازی کووپارس، توسط Vaccine Research Institute مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی بر پایه پروتئین نوترکیب “اسپایک” ویروس کرونا ساخته و از دو بخش آنتی‌ژن و ادجوانت تشکیل شده؛ در سه دوز(تزریقی- استنشاقی، دو دوز اول واکسن به‌صورت عضلانی و دوز سوم به‌صورت استنشاقی در روز 51 به داوطلبان تزریق می‌شود) تولید خواهد شد.

شروع واکسیناسیون با واکسن” کووپارس” در 500 موش و 25 میمون سبز آفریقایی در مدت یک سال انجام شد و در ادامه پس از ارسال مدارک و CTD به سازمان غذا و دارو و دریافت تأییدیه‌های کمیته اخلاق فاز یک و دو کارآزمایی بالینی ادامه پیدا کرد. فاز یک کارآزمایی بالینی در اسفندماه 1399 آغاز و نیمه فروردین‌ماه با 133 نفر بزرگسال سالم 18 تا 55 ساله در دوزهای 5، 10 و 20 میکروگرم در 200 میکرو لیتر به پایان رسید.

فاز دوم کارآزمایی بالینی با حضور 500 داوطلب از جمعیت 18 تا 70 ساله در حال انجام است که در این مطالعه کارآزمایی بالینی، دو گروه واکسن و واکسن نما حضور دارند که انتظار بر این است تا پایان تیرماه ادامه داشته باشد.

 

کدام واکسن کرونا و از چه کشوری بهتر است؟+ معرفی واکنس های کووید19

 

4. واکسن مؤسسه میلاد دارو نور (واکسن فخراواک)

 

واکسن فخراواک “واکسن شهید فخری زاده یا سپند”، واکسنی از نوع ویروس غیرفعال شده است که اسفندماه 1399 موفق به دریافت مصوبه اخلاق در پژوهش از سازمان غذا و دارو شده است؛ واکسنی دو دوزی که تحت مطالعه کارآزمایی بالینی دوسوکور با کنترل پلاسبو (واکسن نما) موردمطالعه قرار می‌گیرد. این واکسن محصول شرکت «میلاد دارو نور» در زیرمجموعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح است.

مطالعه این واکسن، برای بررسی بی‌خطری، ایمنی‌زایی و انتخاب دوز مناسب واکسن غیرفعال شده کرونا (MIVAC) انجام شده و این مطالعه در جمعیت سالم بزرگسال 55-18 ساله به‌صورت کارآزمایی بالینی تصادفی شده، دوسو کور با کنترل پلاسبو در حال انجام است و فاصله‌های دو دوز نیز تقریباً 2 و 3 هفته در نظر گرفته‌شده است.

 

کدام واکسن کرونا و از چه کشوری بهتر است؟+ معرفی واکنس های کووید19

 

5. واکسن ساخت شرکت تحقیقاتی و تولیدی سیناژن

 

واکسن سیناژن، پنجمین واکسن کرونا در ایران است که مجوز کد اخلاق را گرفته است. ‏این واکسن نخستین واکسن کرونای ساخت بخش خصوصی در ایران است که به آزمایش بالینی رسیده است و به طور مشترک با کشور استرالیا تولید خواهد شد.

در واقع ابتدا توسط یک شرکت استرالیایی به نام “وکسین” که تخصص آن در تحقیقات واکسن است توسعه پیداکرده است و بعد فاز 1 را با موفقیت روی 40 شهروند استرالیایی گذرانده است و اکنون بعد از طی آزمایشات حیوانی و فاز یک، وارد فاز 2 خواهد شد.

 

nazweb کارآزمایی بالینی فاز دو این واکسن، تصادفی شده، دو سو کور و حاوی واکسن نما جهت بررسی ایمنی و اثربخشی واکسن نوترکیب با پروتئین اسپایک ویروس SARS-COV-2 (اسپایکوژن) است که در دو دوز 25 میکروگرم به فاصله 21 روز تزریق خواهد شد(مطالعه از اوایل خرداد ماه شروع خواهد شد)

 

کدام واکسن کرونا و از چه کشوری بهتر است؟+ معرفی واکنس های کووید19

 

 

نگاهی به پیشِ‌روی واکسن‌ها

 

خوشبختانه به نظر می‌رسد ویروس کرونا، واکسن‌پذیر است. سابقه مطالعات قبلی روی سایر ویروس‌های این خانواده برای تهیه واکسن و سرمایه‌گذاری‌های کلان توسط کشورها و سازمان‌های مختلف بین‌المللی به کنترل این پاندمی از طریق ساخت واکسن کمک کرد.

برآورد می‌شود تا پایان سال 2021، بین 8 تا 21 میلیارد دوز واکسن در دنیا تولید شود. افق کشورهای ثروتمند و پیشرفته حصول به ایمنی جمعی با واکسیناسیون قبل از شروع تابستان و یا حداکثر تا ابتدای پاییز است و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال 2021 واکسیناسیون خود را به اتمام برسانند.

باید توجه داشت که کشورهایی که فقط به سبد کوواکس COVAX متکی هستند، نمی‌توانند انتظار واکسیناسیون بیش از 20 درصد از جمعیت خود را داشته باشند بنابراین سرمایه گزاری برای تولید و استفاده از واکسن‌های داخلی در هر کشوری می‌تواند یک اولویت مهم و اساسی در مبارزه با این پاندمی باشد.

در صورت موفقیت واکسن‌های تولیدی، ایران ضمن دستیابی به تکنولوژی ساخت و کسب دانش برای تولید این واکسن، می‌تواند با تکیه به واکسن‌های تولید داخل کشور زودتر از بعضی از کشورهای دنیا به پوشش لازم واکسیناسیون علیه کووید-19 و احتمال برگشت به زندگی عادی برسد.

 

اقدام دانشمندان و شرکت‌های دارویی و واکسن‌سازی ایران برای ساخت واکسن کووید-19 اقدام به‌جا و مناسبی است. اگر تولید واکسن‌های ملی با موفقیت و در موعد مقرر به نتیجه برسد، ایران می‌تواند زودتر از بسیاری از کشورهای دیگر دنیا پوشش واکسیناسیون خود را کامل کند.

با این‌حال برای کاهش آسیب‌های این بیماری باید کماکان و تا زمان دستیابی به واکسن‌های ساخت کشور، ورود واکسن به‌سرعت و جدیت دنبال شود. به‌خصوص سرعت در انجام vaccination واکسیناسیون گروه‌های در معرض خطر با واکسن‌های در دسترس در سریع‌ترین زمان ممکن از آسیب‌های این بیماری در کشور می‌کاهد.

بهتر است برای جلب اعتماد علمی و عمومی، هرچه سریع‌تر نتایج مطالعات فاز 1 و 2 و در صورت امکان، فاز 3 مطالعات داخلی چاپ شود. تا اطلاعات در این زمینه حیاتی کامل شود.

 

The best corona vaccines + full introduction of Covid vaccines 19

laghari
بیوگرافی هنرمندان