ماه رمضان نازوب

ماه رمضان نازوب

خبر خوش پاییزی برای تمامی اجاره نشین ها

مجموعه : اخبار
خبر خوش پاییزی برای تمامی اجاره نشین ها
نازوب به نقل از دنیای اقتصاد: «این روزها نرخ‌ها در بازار رهن و اجاره واحدهای مسکونی مناطق مختلف تهران با نبود متقاضی در حال شکسته شدن است و از این به بعد مستاجرانی که زمان اتمام قراردادشان در فصل پاییز یا زمستان است، با نرخ‌های واقعی اجاره روبه‌رو می‌شوند و کمتر مجبور به پرداخت نرخ‌های کاذب در قالب اجاره بها می‌شوند.»
 
«شنیده‌ها از سوی برخی از مشاوران املاک فعال حاکی از آن است که اجاره بهای اغلب واحدهای مسکونی به دلیل درخواست اندک متقاضیان، بین چهار تا 10 درصد کاهش یافته است و مالکان از این راه سعی دارند مستاجران داخل بازار را جذب کنند.
 
کاهش چهار درصدی نرخ اجاره
 
یکی از فعالان بازار رهن و اجاره در خیابان کارون درباره وضعیت فعلی بازار اجاره گفت: نرخ اجاره آپارتمان در برخی از فایل‌های اجاره حدود چهار درصد کاهش یافته است و علت افت اجاره‌بها کاهش حجم جابه‌جایی‌ها است.
 
وی در رابطه با توان پرداخت مبلغ رهن کامل و همچنین شرایط رهن و اجاره از سوی مستاجران خاطر نشان کرد: اکنون مستاجران به دنبال واحدهایی با اجاره بهای شش میلیون تومان ودیعه و 300 هزار تومان اجاره ماهانه یا با شرایط حداکثر 20 میلیون تومان رهن کامل هستند.
 
موجران مجبور به کاهش اجاره بها
 
طبق اظهارات یکی از مشاوران املاک در خیابان خواجه‌نظام، در حال حاضر مستاجرانی که قصد دارند واحد مورد نظرشان را با شرایط رهن و اجاره، اجاره کنند، واحدهایی را انتخاب می‌کنند که مالک پنج میلیون تومان به عنوان ودیعه و 300 هزار تومان در ازای هر ماه دریافت کند و آن دسته از متقاضیانی که واحدهای رهنی را ترجیح می‌دهند، نزدیک به 30 میلیون تومان بودجه در نظر گرفته‌اند.
 
بلوکی در ادامه تاکید کرد: بازار فعلی اجاره واحدهای مسکونی به اندازه‌ای راکد است که برخی از مالکان راضی شده‌اند واحدهای خود را بین پنج تا 10 درصد نسبت به تابستان ارزان‌تر به بازار عرضه کنند.
 
متقاضیان نه وسع خرید دارند نه توان اجاره
 
از طرف دیگر عده‌ای از بنگاه‌داران در حوالی خیابان دامپزشکی براین باورند که عدم کنترل بازار مسکن و یک‌سری قوانین باعث شده تا بازار مسکن دچار هرج و مرج شود و هر مالکی (فروشنده یا موجر) ساز خود را بزند. آنها معتقدند که اگر کنترل در بازار مسکن به صورت مدام اجرا می‌شد و فرصت گران‌فروشی سلب می‌شد، وضعیت متقاضیان بسیار متفاوت با شرایط کنونی بود.
 
جمالی تصریح کرد: با اینکه اجاره‌بها طی دو هفته گذشته با نوسان رو به رو شده و در مقایسه با فصل پیش نزدیک به 10 درصد کاهش یافته است، همچنان مستاجران برای پرداخت نرخ‌های اجاره تعیین شده از سوی موجران، با مشکل مواجه هستند.
 
وی اعلام کرد: اکنون اغلب مستاجران با 25 میلیون تومان رهن کامل و علاوه براین اکثر متقاضیان با 10 میلیون تومان ودیعه و 200 هزار تومان اجاره ماهانه پا به بازار اجاره می‌گذارند.»

جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز
مطالب داغ چند روز گذشته