ماه رمضان نازوب

ماه رمضان نازوب

چرا شاسی بلندها تیره رنگ و فراری های قرمزاند؟!!

چرا شاسی بلندها تیره رنگ و فراری های قرمزاند؟!!
خودرو و رنگ‌ها، این دو در ظاهر چقدر می‌توانند به یكدیگر بی‌ارتباط باشند. حقیقت اما این است كه رنگ‌ها به شدت بر صنعت خودروسازی تاثیر دارند و خودروسازان بزرگ اهمیتی ویژه برای رنگ‌ها قائلند. زیرا رنگ‌ها به راحتی می‌توانند فروش یك خودرو را با افت مواجه كنند و یا آنرا به اوج برسانند. دلیل این موضوع هم چیزی جز روانشناسی رنگ‌ها و تاثیر آن بر آدم‌ها و زندگی‌شان نیست.
 
این موضوع را به شكل شفاف‌تری می‌توان در تاثیر رنگ‌ در لباس آدم‌ها مشاهده كرد. مسلما برای هر كسی مهم است كه لباسش چه رنگی باشد و چه رنگی بپوشد كه به او بیاید. مثلا گفته می‌شود برای اینكه روزها فعال‌تر و شادتر باشید و با انرژی بیشتری كارتان را پی بگیرید باید از پیراهن‌های قرمز استفاده كنید. یا برای مثال اگر می‌خواهید در روز با اشتها باشید و از خوردن و آشامیدن لذت ببرید زرد و نارنجی به تن كنید. یا برای مثال برای شادابی در طول روز لباس سبز به تن كنید. همه این موارد به خوبی نشان می‌دهد كه رنگ چه تاثیری بر انسان و حال و اوضاع اطرافش می‌گذارد.
 
حال همین شرایط را می‌توان در بازار خودرو مشاهده كرد. اگر دقت كرده‌ باشید شركت فراری بیشتر خودروهای خود را به رنگ قرمز یا زرد تولید می‌كند. آمار خودروهای شاسی‌بلندی كه با رنگ تیره- مشكی، قهوه‌ای یا سرمه‌ای- تولید شده‌اند بر خودروهایی كه رنگ روشن داشته‌اند می‌چربد. دلیل این موضوع چه می‌تواند باشد؟
 
اكثر فراری‌ها قرمزند چون…
 
رنگ قرمز رنگی پرهیجان، خشمگین و پرحرارت است كه می‌تواند نشان دهنده سرعت و قدرت باشد. حال باید گریزی بزنیم به مشخصات فنی خودروهای فراری! فراری‌ها خودروهای به شدت پرسرعتی هستند كه از لحاظ موتور بسیار قوی‌ عمل می‌كنند. این خودرو می‌تواند در مدت زمان نزدیك به ۳ ثانیه از سرعت ۰ به ۱۰۰ كیلومتر برسد و آسفالت را از جا بكند.
 
با توصیفاتی كه از رنگ‌ها شد مشخص است كه تنها رنگ قرمز و زرد هستند كه می‌توانند حق این ماشین را ادا كنند. این دو رنگ را برخی به «رنگ‌های آتش» تشبیه كرده‌اند. رنگ‌های آتش یعنی همان زرد و قرمز جزو رنگ‌هایی هستند كه در شعله آتش دیده می‌شوند. قطعا رنگ قرمز می‌تواند به خوبی نشان دهنده سرعت و قدرت این خودروهای پرسرعت باشد. البته فقط فراری نیست كه متوجه این موضوع شده بلكه بسیاری از كمپانی‌هایی كه خودروهایی سرعتی می‌سازند از این فوت‌وفن برای فروش خودروهایشان استفاده می‌كنند.
 
شاسی‌بلندها عموما تیره‌اند چون…
 
برای پاسخ به این سوال كه چرا خودروهای شاسی‌بلند بیشتر تیره‌ رنگ هستند باید به خصوصیات رنگ‌های تیره از جمله مشكی و سرمه‌ای اشاره كرد.
 
این رنگ‌ها عموما جاذبه و ابهت ایجاد می‌كنند و عموما موجب بزرگ‌ به نظر آمدن افراد می‌شوند. برای خودروهای شاسی‌بلند بیشتر رنگ‌های تیره استفاده می‌شود تا ابهت و بزرگی آنها بیشتر به چشم بیاید. در برخی كشورها خودروهای شاسی‌بلند مشكی قیمت گران‌تری نسبت به دیگر رنگ‌ها دارند و در برخی كشورهای دیگر – از جمله كشور خودمان- هم رنگ سفید قیمت بالاتری نسبت به دیگر رنگ‌ها دارد. حال چرا رنگ سفید بیشتر در ایران می‌فروشد؟
 
 
خودروهای سفید گران‌تر است چون…
بسیاری از فعالات بازار خودرو دلیل گران‌تر بودن خودروهای سفید در ایران نظری ساده و عامیانه دارند. آن هم اینكه رنگ سفید مد است و از سادگی دلچسبی برخوردار است. این افراد آنچنان بی‌راه نمی‌گویند چون ایرانی‌هایی كه بیشتر به خرید خودروی سفید رنگ‌ راغب هستند مد و عشق‌و علاقه به خودروهای سفید را دلیل این موضوع می‌دانند. ولی قضیه به اینجا ختم نمی‌شود. برخی می‌گویند چون ایران جزو كشورهای گرم و خشك است و همچنین شست‌وشوی خودرو با آب شرب آنچنان كار درستی نیست مردم ترجیح می‌دهند خودروی سفید داشته باشند تا گرد و خاك روی آن به چشم نیاید و خودرو كثیف جلوه نكند.
 
برعكس خودروهای تیره به راحتی كثیفی و گردآلودبودن خود را نشان می‌دهند. البته در همین ایران اكنون رنگ‌های جدیدتر و جالب‌تری مثل صورتی و بنفش و سبز هم مد شده است كه بیشتر بر روی خودروهای كوچك و جمع‌وجور به چشم می‌آید. دلیل ان هم فانتزی بودن این رنگ‌هاست كه بیشتر بر روی خودروی‌ها كوچك می‌نشیند و خود را نشان می‌دهد. در جدول زیر می‌توان تفاوت قیمت تقریبی خودروهای سفید با دیگر رنگ‌ها در كشور مشاهده كرد.

جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز
مطالب داغ چند روز گذشته