خدا

شرایط ادامه تحصیل دانشجویان در خارج از کشور

مجموعه : اخبار
شرایط ادامه تحصیل دانشجویان در خارج از کشور
سرهنگ حجت الله واعظی نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد شرایط ادامه تحصیل دانشجویان خارج از کشور گفت: براساس ماده 37 قانون، ایرانیان مقیم خارج و فرزندان ماموران ثابت دولت در خارج از کشور که در مدارس ایرانی یا موسسات خارجی که مورد تائید وزارت آموزش و پرورش است درس می خوانند اگر به سن مشمولیت برسند می توانند از معافیت تحصیلی دانش آموزی برخوردار شوند. ایرانی هایی که در خارج از کشور تحصیل می کنند، تا سقف یکسال پس از فراغت از تحصیل ادامه تحصیل آنها دردانشگاههایی که مورد تائید وزارت علوم و بهداشت، بلامانع است.

وی با اشاره به تغییرات معافیتهای مددجویان، تاکید کرد: در قانون به منظور حمایت از جامعه معلولان و مدد جویان و خانواده هایی که نیازمند حمایت هستند یک سری معافیت ها با عنوان معافیت مددجویان پیش بینی شده که شامل معافیت یکی از فرزندان ذکور مادران فاقد شوهر تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام (ره) و سازمان بهزیستی هستند. معافیت مشمولانی که حداقل یک فرزند معلول دارند. معافیت تنها پسر خانواده های تحت پوشش که دارای سه فرزند دختر یا بیشتر هستند. معافیت مشمولانی که با معلولان اناث دارای معلولیت جسمی- حرکتی ازدواج می کنند که در این مورد به  مشمولان پنج سال معافیت موقت داده می شود و درصورت استمرار ازدواج پس از پنج سال،معافیت موقت تبدیل به معافیت دایم می شود.

به گفته معاون قوانین و مقررات سازمان وظیفه عمومی،قانونگذار برای پاسداشت فداکاری ها و خدمات ارزشمند ایثارگران دفاع مقدس، معافیت هایی برای فرزندان ایثارگران پیش بینی کرده است. البته این معافیت ها قبلا نیز تحت عنوان عنایات مقام معظم رهبری وجود داشت که سالیانه تمدید می شد ولی در قانون جدید وظیفه عمومی ضمن اینکه این معافیت ها دائمی شده مقداری نیر افزایش یافته است.

واعظی نزاد افزود: برابر قانون فرزندان شهدا و جاویدالاثرها از انجام خدمت دوره ضرورت معاف هستند. به ازای هر 24 ماه آزادگی و هر 25 درصد جانبازی و هر 30 ماه سابقه حضور در جبهه, یک نفر از فرزندان ایثارگران معاف می شود. در صورتی که ایثارگران یاد شده فاقد فرزند ذکور باشند یک نفر از برادران آنها از انجام خدمت سربازی معاف می شود.تمامی مشمولان جانباز دارای حداقل 10 درصد جانبازی از انجام خدمت معاف هستند. یک فرزند خوانده قانونی ذکور جانبازی که صاحب فرزند نمی شود از انجام خدمت معاف است.

همچنین مشمولانی که با جانبازان اناث دارای حداقل 25 درصد جانبازی ازدواج کنند به صورت موقت از خدمت معاف می شوند و پس از گذشت پنج سال از استمرار ازدواج از معافیت دائم بهره مند می شوند.


جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز
بیوگرافی هنرمندان