خدا

تمایل دولت به افزایش یارانه های نقدی

مجموعه : اخبار
تمایل دولت به افزایش یارانه های نقدی
حسینعلی حاجی‌دلیگانی  با تاکید بر اینکه دولت برای تامین کسری بودجه تدابیر لازم را اتخاذ خواهد کرد،‌گفت: مجموع اعتبارات هزینه‌ای و عمرانی دولت ۱۴۴ هزار میلیارد تومان است که از این میزان ۱۰۱ هزار میلیارد تومان اعتبارات هزینه‌ای و جاری، سه هزار میلیارد تومان مربوط به بدهی‌های دولت در قبال دستگاه‌ها و ۴۰ هزار میلیارد تومان مربوط به بخش عمرانی و پروژه‌های تملک‌دارایی و سرمایه‌ای است.
 
وی افزود: در این بین طبق اطلاعات ما دولت پیش بینی کرده که سقف اعتبارات هزینه‌ای و جاری را در سال جاری ۲۱ هزار میلیارد تومان کاهش دهد.
 
این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در عین حال گفت: بیشترین کسری بودجه در بخش عمران است که پیش‌بینی می‌شود از ۴۰ هزار میلیارد تومان بودجه تنها حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار محقق شود و مابقی مسکوت بماند.
 
 حاجی دلیگانی در ادامه با اشاره به مصوبه مجلس در مورد توقف اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تا پایان سال جاری، در مورد میزان تغییر در نوع پرداخت یارانه‌های نقدی، اظهار کرد: طبق اطلاعات ما قصد دولت افزایش یارانه‌های نقدی از میزان کنونی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود که با این مصوبه مجلس، در مورد ممنوع افزایش یارانه‌های نقدی تا پایان سال بعید است که چنین اتفاقی بیفتد.
 
وی همچنین خاطرنشان کرد که با مصوبه مجلس، امکان افزایش قیمت آب، برق و گاز نیز تا پایان سال جاری وجود ندارد.
 
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه در واکنش به انتشار اخباری در خصوص قطع یارانه نقدی برخی از اقشار مردم به دلیل کسری بودجه، گفت: رخ دادن این اتفاق بعید است چون تفکیک مردم برای پرداخت یارانه نقدی شدنی نیست. البته در مقطعی از بخش مرفه جامعه درخواست شد که داوطلبانه یارانه نقدی دریافت نکنند که این اتفاق نیز افتاد اما جدا از این موضوع، تفکیک مردم برای پرداخت نکردن یارانه نقدی شدنی به نظر نمی‌رسد.
 
وی در عین حال با بیان اینکه تفکیک طبقات مختلف جامعه و ندادن یارانه نقدی به طبقات مرفه امری درست به شمار می‌آید، افزود: با این وجود نمی‌کنم که این کار عملیاتی شود چون شناسایی طبقات برخوردار جامعه مقداری مشکل است‌،‌ همان‌طور که برخی از افراد در خوداظهاری میزان اموال و دریافتی‌های خود را درست بیان کرده‌اند، تعدادی دیگر نیز در این رابطه اطلاعات دقیق ندادند که از همین رو تفکیک افراد برخوردار از غیربرخوردار مشکل است.
 
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس ادامه داد: از سوی دیگر شرایط مالی مردم در هر ماه و سال تغییر پیدا می‌کند،‌ ممکن است فردی که امروز درآمد خوبی داشته است فردای آن روز بر اساس اتفاقات و شرایط خاص از آن درآمد کافی برخوردار نباشد از این رو نمی‌توان تفکیکی بین افراد برخوردار و غیربرخوردار برای قطع یارانه نقدی انجام داد.

جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز
بیوگرافی هنرمندان