جنجال فروش عطرهایی با بوی گربه! + عکس

جنجال فروش عطرهایی با بوی گربه! + عکس

فروش عجیب و استقبال عجیب تر از عطری با اسانس موی پیشانی گربه جنجال آفرین شد !!

 

 

خرده‌فروشی آنلاین ژاپنی به نام (Felissimo) به تولید وسایل مخصوص گربه‌ها معروف است اما به نظر می‌رسد علاقه آن‌ها به گربه تا حدی است که عطری با بوی گربه هم تولید کرده‌اند. در واقع این محصول دومین محصولی است که طی سال جاری با بوی گربه  تولید می‌شود! نخستین محصول کرمی با بوی پنجه‌ی گربه است که ابتدای سال جاری به بازار آمد و دومین محصول نیز معرفی یک اسپری ویژه با بوی پیشانی گربه است.

 

این اسپری به نام ‘Mohu Mohu Odeko no Kaori’ (رایحه‌ی پیشانی گربه‌ی پشمالو) در بطری‌های 3.4 اونسی و باقیمت 10.60 دلار عرضه می‌شود. شرکت تولیدکننده می‌گوید پس از جمع‌آوری اطلاعات گسترده از پاسخ‌های مشتریان دست به تولید این محصول زدند.

 

بسیاری از کسانی که در این نظرسنجی شرکت کردند معتقد بودند بوی پیشانی گربه مانند بوی «نان شیرین» و «تشک‌های ژاپنی که آفتاب‌خورده باشند» است.

 

 

علاقمندان به گربه

 

بهتر است کمی بیشتر درباره گربه هایی که گاها افراد به جای فرزند با آن ها زندگی می کنند و رفتار شناسی محبوب ترین حیوان آشنا شوید.

 

رفتارهاي توليدمثلي

بلوغ: وقوع بلوغ در بين گربه‌هاي مختلف متفاوت است. ماده‌ها ممكن است 5-4 ماهگي براي بلوغ آماده شوند و يا تا يكسالگي بالغ نشوند. نرها طي 4 ماهگي خود ترشح آندروژن‌ها را شروع مي‌كنند، اما معمولاً بلوغ جنسي تا اينكه گربه به 15-12 ماهگي نرسد رخ نمي‌دهد. گربه‌هاي سيامي و شرقي (orientel) زودتر از گربه‌هاي ايراني بالغ مي‌شوند.

 

چرخه‌هاي جنسي: گربه‌هاي وحشي يك فصل جف‌گيري در سال دارند. ولي گربه‌هاي اهلي براي دوبار، سه بار و حتي چهار بار جفت‌گيري در سال آماده هستند.

 

گربه‌هايي كه در نيم كره‌شمالي زمين زندگي مي‌كنند، نهايتاً دوره چرخه جنسي 15 روزه دارند كه بين اواخر ژانويه و جون (Jone) است ولي براي خيلي از گربه‌ها اين چرخه تا سپتامبر طول مي‌كشد. ماده‌هايي كه در اواخر تابستان به دنيا مي‌آيند مي‌توانند در اواخر ژانويه همان سال وارد مرحله جفت‌گيري شوند، بنابراين ممكن است نسبت به ماده‌هايي كه در بهار يا اول تابستان به دنيا مي‌آيند زودتر مادر شوند.

 

يك چرخه فحلي بين 18 تا 24 روز طول مي‌كشد. دوره فحلي اگر جفت‌گيري رخ دهد حدود 4 روز است. اگر جفت‌گيري اتفاق نيفتد اين دوره بيشتر از 10-5 روز مي‌شود.

 

ماده‌ها تخمك‌گذاري القايي دارند، بنابراين تخمك‌گذاري با تحريك جفت‌گيري رخ مي‌دهد. تخمك‌گذاري 27 ساعت پس از جفت‌گيري اتفاق مي‌افتد. اگر حاملگي ايجاد نگردد ماده‌ها وارد مرحله آبستني كاذب شده و به سيكل ديگر تا 36 روز بعد وارد نخواهد شد.

 

تخمك‌گذاري مي‌تواند بوسيله تحريك واژن (مثلاً با پارچه نخي) القاء شود، در نتيجه وارد آبستني كاذب شده و با فاز فحلي تا 36 روز آينده وارد نخواهد گرديد.

 

-جفت‌گيري: گربه‌ها موجوداتي منزوي هستند، در نتيجه نمي‌توان فرض كرد و جنس دقيقاً در زمان باروري تخمك كه تنها 24 ساعت زنده مي‌مانند با هم باشند. به همين دليل است كه ماده‌ها تخمك‌گذاري نمي‌كنند مگر با تحريك توسط جفت‌گيري.

 

از آنجائيكه آلت نرها در بعضي گونه‌ها كه تخمك‌گذاري خودبه‌خودي دارند سطح صاف دارد و در بعضي گونه‌ها كه سطح خاردار دارد تخمك‌گذاري القاء دارند به نظر مي‌رسد خاردار بودن آلت براي اين روند (تخمك‌گذاري) مهم باشد. حضور اينها در واژن توسط پالس‌هاي عصبي به هيپوتالاموس مي‌رود كه زنجيره واكنش‌هاي هورموني را فعال مي‌كند و در نتيجه تخمك‌ها از تخمدانها آزاد مي‌شوند(6-5 تخمك در يك زمان). اين واقعه 36-25 ساعت پس از جفت‌گيري زمان احتياج دارد. اسپرم‌ها تا 48 ساعت پس از انزال زنده‌اند و خاصيت خود را دارا مي‌باشند.

 

گربه ماده فحل خود را روي زمين پهن مي‌كند (درحاليكه سرش به يك طرف است) و بعد مي‌چرخد پس سرش را بين پنجه‌هايش مي‌مالد يا خود را تميز مي‌كند. او زمان زيادي را در حاليكه كپلش بالاست و پاهايش حركت مي‌كند مي‌گذارند. صداهايي كه جنبه همراهي براي همه را دارد، صدايي گرفته و خشن كوتاه است كه خصوصاً در گربه‌هاي سيامي مي‌تواند اعصاب خوردكن باشد.

 

اگر چندين نر به نزديكي او بواسطه صدا و فرومون‌هاي جنسي كه آنها آن را از فواصل دور تشخيص مي‌دهند، كشيده شوند، به واسطه به چنگ آوردن او با هم وارد جنگ مي‌شوند. نر برنده مي‌تواند به او دسترسي يابد، ولي ابتدا گربه ماده فرار مي‌كند. او ممكن است به خود بپيچد يا خود را به اجسام بمالد اما اگر نر نزديك‌تر شود ماده آب دهان به سمت او پرت كرده و با پنجه با او برخورد مي‌كند. اين تعقيب و گريز ممكن است براي مدتي ادامه يابد اما به تدريج گربه ماده به نر اين اجازه را مي‌دهد تا او را بو بكشد. وقتي گربه ماده نهايتاً حاضر به قبول نر شد او قوز مي‌كند، پاها خم مي‌شود، چشم‌ها نيمه بسته، گوشها كمي عقب، دم به كناري مي‌رود تا فرج نمايان گردد. در جفت‌گيري گربه نر با مشت‌هاي خود پوست شل پشت گردن ماده را چنگ مي‌زند. گربه نر با پاهاي قدامي خود از ناحيه بازوي ماده او را در آغوش مي‌گيرد و پاهاي خلفي خود را به ناحيه تهيگاه ماده چنگ مي‌كند. نهايتاً وقتي دخول با موفقيت انجام گرديد، عمل انزال طي چند ثانيه رخ مي‌دهد.

 

هنگامي كه نر عقب مي‌كشد ماده جيغ بلندي زده و به خود پيچيده و از چنگ نر خارج مي‌شود، برمي‌گردد تا در تنبيه دردي كه كشيده با پنجه ضربه‌اي به نر بزند و بعد تا فاصله كوتاهي مي‌دود.

 

هيچ معاشقه‌اي مشابه اولين جفت‌گيري در جفت‌گيري هاي بعدي وجود ندارد. در مراحل ابتدايي ممكن است هشت جفت‌گيري در محدوده زماني 20 دقيقه اتفاق افتد. اما با گذشت زمان آنها بيشتر منزوي مي‌شوند.

 

دوره جفت‌گيري 4-3 روز است و ابتدا جنس نر خسته مي‌شود. نقش‌ها عوض مي‌شود و ماده‌ها اظهار عشق مي‌كنند ولي نرها به تدريج اشتياق خود را نسبت به جنس ماده از دست مي‌دهند.

 

رفتار مادرانه

-شيرواري: طول اين مدت 67-63 روز است (كمتر معمول است كه به 70 روز برسد).

تعداد متوسط نوزادان: 4 بچه گربه

بيشترين نوزاد گزارش شده از سيامي نقطه آبي=13 بچه گربه

تعداد سرپستان‌ها: 8تا

مدت خروج جنين: 30 ثانيه تا 50 دقيقه

زمان‌هاي بين دو خروج جنين: 20 تا 45 دقيقه

سن حداكثر باروري=8-2 سال

جوان‌ترين سن مادر=6 ماه

مسن‌ترين سن مادر=13 سال

 

وضع حمل: هر بچه گربه بصورت پيچيده در كيسه نازك شفافي كه بند نافي را به دنبال دارد بيرون مي‌آيد. مادر بلافاصله كيسه جنين را پاره كرده و بچه را ليس مي‌زند و خشك مي‌نمايد. او ممكن است بندناف بچه گربه را هنگام ليس زدن او جدا كند و يا ممكن است تا خروج جفت (دقايقي پس از تولد) صبر كند. سپس او جفت و بندناف را تا محل اتصال اينها به جنين مي‌خورد.

 

اهميت خوردن جفت بر اين اساس است كه جفت داراي هورمونهايي است كه شيرواري را شروع مي‌كند، به علاوه ارزش غذايي نيز دارد. گربه مادر در 24 ساعت اول و يا بيشتر با بچه‌هاي خود مي‌ماند و تغذيه‌اي كه او از جفت نموده سبب مي‌شود او به شكار نرود.

 

گاهي مادر كيسه جنين را درست برمي‌دارد اما بعد از گاز زدن بندناف ممكن است بچه گربه را بخورد. اين رفتار بيشتر در ماده‌هايي كه اولين وضع حمل خود را دارند پيش مي‌آيد و دليل اين امر مشخص نيست.

 

در طي مراحل انتهايي آبستني و بخصوص بعد از وضع‌حمل، گربه‌هاي ماده نسبت به نرهاي آشنا يا بيگانه بسيار تهاجم‌پذير مي‌شوند. آنها ممكن است در مواقع حس تهديد بچه‌هايشان به گونه‌هاي ديگر مثل سگ‌ها نيز حمله كنند.

 

-مراقبت از بچه گربه‌هاي تازه متولد شده:

باز شدن چشم‌ها: 10-4 روزگي

بلوغ بينايي ادامه مي‌يابد تا:3 ماهگي

ظهور دندانهاي شيري:14 روزگي

چشيدن اولين غذاي جامد:4-3هفتگي

شروع از شير گرفتن: حدود 6 هفتگي

از شير گرفته شدن كامل: حدود 12 هفتگي

 

مادر بيشتر وقتش را در سه هفته اول زندگي بچه‌هايش، با آنها مي‌گذارند. گربه‌هاي وحشي آشيانه خودشان را براي آوردن غذا، زمانهاي كوتاهي ترك مي‌كنند. اگر بچه‌ها از مادرشان جدا شوند با جيغ و شيون پيوسته به اين امر پاسخ مي‌دهند.

 

-پرستاري از بچه گربه‌ها: گربه‌هاي مادر بچه گربه را كه شيون مي‌كنند را جستجو مي‌كنند اما اگر بچه گربه‌اي ساكت باشد او را فراموش نخواهد كرد. هر بچه‌اي صداي پريشاني يا ناله خاص خود را دارد.

 

بچه گربه‌هاي تازه متولد شده صورت پخش دارند، چشم‌هاي بسته و فشرده، پاهاي ضعيف كه نمي‌توانند راه بروند ولي دقايقي پس از تولد انها با كمك سرشان شروع به وول‌وول خوردن مي‌كنند، پاهاي جلويي مانند پارو عمل كرده و پاهاي عقبي آنها را هل مي‌دهد. جهت حركت آنها مسير مشخصي ندارد و جهت جستجو، گرماي بدن مادرشان است.

 

آنها بوسيله بو و غرولند دائمي مادرشان راهنمايي مي‌شوند. مادر با خوابيدن به پهلو و هلالي شكل، كار را براي آنها راحت مي‌كند. بچه گربه‌ها اطراف پوشش مادر آنقدر پوزه مي‌مالند و مي‌كاوند تا به سرپستان رسيده به مكيدن كنند. به طور طبيعي اين اتفاقات در يك ساعت پس از تولد رخ مي‌دهد.

 

تا روز سوم يا چهارم هر بچه گربه به سمت نوك پستان اختصاصي خود مي‌خوابد. تشخيص سرپستانك هر بچه توسط بوي آن است. اگر زير بدن مادر گربه‌ها شسته شود و در نتيجه اين بوها پاك شود، بچه‌هايش موقتاً توانايي تشخيص سرپستانك خاص خود را از دست مي‌دهند.

 

در ابتدا بچه گربه 8 ساعت در روز در حال مكيدن است و هر دفعه شير مكيدن ممكن است تا 45 دقيقه طول بكشد.

 

عمل گام برداشتن پاهاي جلويي كه در عمل مكيدن كمك مي‌كند باعث تحريك جريان شير مي‌شود. اين نوع حركت دستها گاهي در گربه‌هاي بالغ هنگام فعاليتهايي كه با صاحب خود انجام مي‌دهند ديده مي‌شود كه به عنوان علامت رضايت و خرسندي تعبير مي‌گردد.

 

بچه گربه‌ها با عدم كفايت بسياري از حس‌ها يا فعاليتهاي فيزيكي به دنيا مي‌آيند. آنها در 2 هفته اول زندگي خود توانايي ادرار كردن يا مدفوع كردن ندارند و اين امر بسته به تحريك ناحيه تناسلي آنها توسط ليسيدن مادر ميسر مي‌گردد. اين امر بسيار مهم است كه وقتي بچه گربه‌اي را دستي بزرگ مي‌كنيم، غذا دادن تنها كافي نيست و بايد ناحيه تناسلي و ناحيه خلفي بدن با پارچه نرم و مرطوب ماساژ داده شود تا ادرار كردن و مدفوع كردن تحريك گردد.

 

سه هفته اول زندگي بچه گربه‌ها مشابه 18 ماه اول زندگي فرزند انسان است. بچه گربه‌هايي كه خيلي زود از مادرشان جدا مي‌شوند به نظر مي‌رسد، احتمال مشكلات رفتاري را در آينده بيشتر داشته باشند.

 

در طي سومين تا چهارمين هفته زندگي بچه گربه‌ها، مادرشان ناگهان تصميم به پيدا كردن خانه جديد براي آنها مي‌كند. عقيده بر اين است اين امر بخاطر برگشت به طبيعت و زندگي وحشي و محافظت عليه مهاجمان احتمالي مي‌باشد.

 

در حدود سه هفتگي، بچه گربه‌ها به چيزهايي كه حس كنجكاوي و جذابيت را براي آنها تحريك مي‌كند پنجه مي‌زنند.

 

همچنين در اين زمان آنها ياد مي‌گيرند مدفوع و ادرار خود را دفن كنند. در طي اين هفته‌هايي كه آنها اين توانايي را ندارند. مادرشان فضولات آنها را ليس مي‌زند. به طور معمول گربه‌ها حفره‌اي را در خاك با پاهاي جلويي حفر مي‌كنند و با نيمه خلفي روي آن مي‌ايستند و سپس با خاك ريختن روي آن خود را پر مي‌كنند.

 

بچه گربه‌ها خودشان براي زندگي در خانه حدود 4 هفتگي دست‌آموز خواهند شد.

 

اولين ماه زندگي بچه گربه‌ها با وابستگي به مادر است و معمولاً توجه و حضور مادر را نيز به همراه دارد.

 

دومين ماه معادل دوره بچگي انسان است. شدت وابستگي بچه‌ها با مادر كمتر مي‌شود. بچه‌ گربه‌ها ديگر هر كاري را با هم نمي‌كنند و تفاوتهاي بين آنها آشكار مي‌گردد. سلسله مراتب‌گذراي آغاز شده و تقريباً هميشه يك بچه گربه غالب در يك زايمان وجود دارد.

 

دوره از شيرگيري در حدود 6 هفتگي آغاز مي‌گردد. از اين زمان گربه مادر خودش را كمتر و كمتر در اختيار بچه‌ها قرار مي‌دهد. قطع ناگهاني شير وجود ندارد وگرنه شيرخوار مي‌ميرد. بچه گربه‌ها خوردن غذاي جامد را متعاقب مادرشان از ظرف غذاي او فرا مي‌گيرند.

 

بچه گربه‌ها طي بازي با يكديگر پريدن و دنبال هم كردن و فرار كردن را ياد مي گيرند. در 8 هفتگي آنها زمان كمتري را با هم صرف مي‌كنند. تا 12 هفتگي آنها تقريباً بطور كامل مستقل مي‌شوند اگرچه در حدود 20 هفتگي بالغ خواهند شد.

 

بچه گربه‌هاي 5 ماهه آماده‌اند تا زندگي خود را به گونه خودشان بسازند. در طبيعت وحش، خانواده گربه‌سانان بيشتر باهم مي‌مانند، زيرا تنها يك زايمان در سال دارند ولي گربه‌هاي اهلي در 6 ماه پس از زايش دوباره فحل مي‌شوند و ممكن است دشمن بچه‌هاي خود شده و به هم بغرند يا همديگر را دنبال كنند و بچه گربه‌ها نسبت به هم خشن شوند. گربه‌هاي يك‌ساله با خواهر برادران خود مانند گربه‌هاي بيگانه رفتار مي‌كنند.

 

آموزش: بچه گربه‌ها ضرورتي براي آموزش تعقيب كردن ندارند، زيرا آنها براي تعقيب اجسامي كه از آنها دور مي‌شوند، برنامه‌ريزي شده‌اند. تعقيب و گرفتن با آنها زاده مي‌شود ولي براي كشتن بايد تحت آموزش قرار گيرند. گربه مادر توجه دارد كه بچه‌هايش شانس آموزش كشتن را بواسطه مثالهايي كه از او مي‌بينند فرا گيرند.

 

او همچنين به آنها آموزش مي‌دهد كه خطر را بشناسند و دشمنان بلقوه را تشخيص دهند. بچه گربه‌ها خيل زود مي‌آموزند، نوعي خاص از غرغركردن به عنوان فرماني جهت پخش شدن و پنهان شدن است. اگر حس كنجكاوي آنها باعث شود آنها سريع فرمانبرداري نكنند، غرش مادر با يك ضربه مناسب براي بردن آنها به مسير مطلوب اين عمل را تكميل مي‌كند.

 

بازي: بازي كردن توانايي گونه‌هايي است كه طريقه زندگيشان مستلزم حركات سريع، جهت‌يابي دقيق براي دستيابي به هدف و داشتن عقوبت سنگين در از دست دادن اولين تلاش جهت گرفتن آن چيزي است. ثانياً گونه‌هايي كه بازي مي‌كنند از گونه‌هاي باهوش هستند مثل پريمادها، دلفين‌ها و گوشتخواران.

 

تجربيات دوران كودكي حيوانات تحت حمايت بالغين اجازه مي‌دهد كه مغز زمان بيشتري براي پيشرفت داشته باشد.

 

حيواناتي كه زمان براي بازي دارند از آن ياد مي‌گيرند تا چگونه بر پايه تجربيات خود تصميم‌گيري كنند.

 

بچه گربه ها در سه هفتگي شروع به بازي مي‌كنند و بازي آنها هدف مشخصي ندارد. دو بچه گربه ممكن است دنبال يكديگر كنند و نقش فرار كننده و تعقيب كننده مرتباً عوض مي‌شود. در جنگ‌هاي بازي، گاز گرفتن يا ناخن كشيدن شديد نيست و واضح است كه زخم يا كشته شدني در كار نيست.

 

-شرح الگوهاي بازي بچه گربه‌ها به ترتيب زماني: حالت ايستاده و شكم به سمت بالا، بچه گربه‌اي روي بچه گربه ديگر كه شكمش رو به بالاست مي‌ايستد و تلاش جهت گاز گرفتن سر يا گردن همديگر است (روز26-23). كنار رفتن و با چنگال‌ها حمله كردن: بچه گربه پشتش را خم مي‌كند، دمش را به سمت بالا و به سمت بدنش حلقه مي‌كند و كنار يا اطراف بچه گربه يا جسم ديگر راه مي‌رود (34-32 روزگي). تعقيب و پرش: بچه گربه از گربه‌اي فرار و يا او را تعقيب مي‌كند و سپس موقعيت بدني ذكر شده در بازي كنار رفتن و حمله با چنگال‌ها را گرفته و شروع به حمله مي‌كند(46-36روزگي).

 

تا 18 هفتگي بچه گربه تمايل خود را براي بازي از دست مي‌دهد و معمولاً پس از آن تنها به طور انفرادي ديده مي‌شود.

 

-تغذيه: در طي سه هفته اول زندگي كل تغذيه بچه گربه‌ها از طريق شير مادر تأمين مي‌شود. در گربه‌هاي وحشي ميزان مناسب و با كفايتي پروتئين از عضلات مواد معدني و ويتامينهاي با ارزش از روده و استخوانهاي شكار تأمين مي‌گردد. بدن شكار همچنين مقدار آب كافي در اختيار آنها مي‌گذارد.

 

گربه‌ها نمي‌توانند تمام مواد شيميايي مورد نياز جهت متابوليزشان را تأمين كنند و وابسته به بدن شكار خود براي تأمين اينها هستند. به عنوان مثال تورين، كه براي بينايي ضروري است در بدن گربه‌ها متابوليزه نمي‌شود و بايد از خارج دريافت شود.

 

گربه‌ها دو برابر سگها به پروتئين بيشتري احتياج دارند. بين %30-25 كالري دريافتي آنها بايد شامل چربي حيواني باشد. چربي حيواني همچنين منبع ويتامين E,D,A است كه بدن گربه‌ها نمي‌تواند توليد كند.

 

از آنجائيكه سم‌زدائي بدن گربه‌ها ضعيف است و از طرفي متابوليسم‌شان به اين قضيه وابسته است پس شكار آنها بايد اين كار را برايشان انجام دهد. به همين دليل هم هست كه داروهاي به نظر كم خطر مثل آسپرين يا اسيدبنزوئيك بعنوان نگه دارنده غذا براي گربه‌ها بسيار سمي است.

 

گربه‌هاي اهلي بر خلاف طبيعت صحرائي خود، آب را به بي‌ميلي مي‌نوشند. از آنجائيكه غذاي كنسروشده تا %83 آب دارد، گربه‌هايي كه با اين غذا تغذيه مي‌شوند به ندرت آب مي‌نوشند. غذاي خشك احتياج به نوشيدن آب هم دارد.

 

گربه‌هاي اهلي تغذيه كننده‌ها گاه‌گاهي هستند. اما به عنوان غذادهنده‌هاي فرصت‌طلب آنها ممكن است الگوي فعاليتي متفاوتي براي دستيابي به شكار داشته باشند گاه شكارچي و گاه پاكسازي كننده يا توسط ساحب تغذيه شوند.

 

غذايي كه ترجيح مي‌دهند: گوشت‌خام، روده‌ها، غذاي آماده (خشك يا مرطوب)، پس‌مانده آشپزخانه

 

دماي ترجيحي:ºC40-24

رفتارهاي غارتگرانه (شكار): گربه‌ها با يك توانايي ذاتي غارتگرانه‌اي به دنيا مي‌آيند و حيواناتي كه هرگز شكار نمي‌كنند يا با شكار مقابل نمي‌شوند اين رفتار را همچنان نشان خواهند داد.

 

تجارب اوليه بچه گربه در ارتباط با مهارت شكار گربه‌هاي بالغ مي‌باشد ولي اين ضرورتي ندارد. بچه گربه‌هايي كه در محيط‌هاي بدون دستيابي به شكار پرورش يافته‌اند نيز رفتار غارتگري كافي مانند بالغين را به نمايش خواهند گذاشت.

 

حس‌هاي بينايي و شنوايي مهمترين حس‌ها براي تشخيص شكار است. صدا ممكن است توجه گربه را جلب كند اما اين حركت جسم شكار گونه است كه اساساً مسؤول تحريك توالي زنجيره شكار است.

 

دو استراتژي در مورد گربه‌ها مشاهده شده است. گربه ممكن است آرام راه برود، نگاه كند، بشنود و به طور منظم بايستد و بر روي صدا يا تصويري تمركز كند. متناوباً ممكن است استراتژي كمين را اتخاذ كند. بدين معني كه در منطقه‌اي كه شكار معمولاً به وفور يافت مي‌شود مثل لانة موش‌ها مي‌نشيند و انتظار مي‌كشد. گربه نزديك لانه زيرزمين موش منتظر شده و به سوراخ خيره مي‌شود تا موش پديدار شود. با ظهور شكار گربه منتظر خواهد ماند تا حيوان فاصله‌اي را طي مي‌كند. بعد از عمليات موفقيت‌آميز شكار ممكن است در همان نقطه خورده شود و يا به خانه انتقال يابد.

 

تمام گربه‌هاي شكارچي توانايي واكنش‌هاي ويژه‌اي در جهت حمله و گاز گرفتن نقطه كشنده براي شكار هستند. در گربه‌ها گردن نقطه هدف ترجيحي است. گربه به شكار از بالا و پائين حمله مي‌كند و پس گردن او را گرفته و به طور طبيعي بسيار دقيقي ستون مهره‌ها را هدف گاز قرار مي‌دهد.

 

گربه‌ها معمولاً خوردن شكارشان را از انتهاي سر او شروع مي‌كنند. اين عمل جهت كندن پر يا پوشش شكار است.

 

گربه‌ها گاهي با شكارشان بازي مي‌كنند، او را مرتباً پرت كرده و تعقيب مي‌كنند. بازي با شكار براي مشاهده كننده انسان بسيار رنجاننده است.

سه نوع بازي با شكار وجود دارد. اولين رفتار اكتشافي ضروري است. براساس ديدن اسباب‌بازي جديد يا چيز عجيب، گربه با شك به او نزديك شده و سپس در فاصله مطمئن قوز كرده و پنجه خود را كشيده و آهسته به جسم ناشناخته مي‌زند.

 

اين رفتار در مورد چيزهايي كه گربه چند سري پنجه به سمت آنها روانه كرده و جسم تخريب‌پذير است تشديد مي‌شود. بعضي گربه‌ها اين روش را در مورد شكار كشته شده اعمال مي‌كنند.

 

دومين نوع بازي نوع كشنده شكار بود كه در بالا ذكر شد.

 

نوع سوم بازي تنها وقتي رخ مي‌دهد كه حيوان مرده باشد. گربه رقص‌پرشي و ديوانه‌واري را انجام مي‌دهد و خودش را خم كرده و اطراف شكار يكسري جهش‌هايي مي‌كند. اين كار معمولاً متعاقب شكار طولاني و خسته‌كننده با يك حيوان بزرگ و خطرناك اجرا مي‌شود.

 

خواب: گربه‌ها 3-2 عمرشان را خواب هستند. طول مدت خواب در روز بسته به هوا، درجه گرسنگي، سن و آيا اينكه مستعد عمليات جنسي هستند يا خير متفاوت است.

 

گربه‌هاي كسل و يا مسن بيشتر وقتشان را صرف خواب مي‌كنند.

وقتي گربه مي‌رود كه بخوابد، ابتدا وارد دوره خواب سبك مي‌شود كه 30-10 دقيقه طول مي‌كشد. تعداد حركات سريع چشم بين 8 تا 30 بار بطور يكباره رخ مي‌دهد. بعد خواب سبك وارد مرحله REM مي‌شود كه در اين مرحله عضلات گربه جمع و ناخن‌هايش بيرون كشيده و تو مي‌روند. گوش‌ها، دم و سبيل‌ها مي‌لرزند. اين مرحله 7-6 دقيقه طول كشيده و گربه دوباره وارد مرحله خواب سبك مي‌شود. اين مراحل آنقدر تكرار مي‌شوند تا گربه از خواب برخيزد.

 

گربه‌هاي سالم %15 زندگيشان را در REM، %50 در خواب سبك، و %35 را بيدار مي‌گذرانند. در 4 هفته اول زندگي گربه‌ها فقط در مرحله REM مي‌خوابند كه %50 روزشان را تشكيل مي‌دهد. گربه ها در REM به نظر مي‌رسد كه مي‌توانند خواب ببينند.

 

-جستجوي راحتي: گربه‌ها ساعات بيداريشان را با تيمار كردن، يافتن غذا، مشاهده محيط و تعيين قلمروشان مي‌گذرانند.

 

گربه‌هاي خارج خانه‌اي آشيانه ندارند و در عوض در جستجوي مأوايي آرام، بدون كوران و گرم مي‌گردند. گربه‌هاي وحشي شهري به داخل زيرزمين يا خانه‌هاي متروكه و خالي مي‌روند.

 

گربه‌هاي خانگي براي خواب، گرم‌ترين نقطه خانه را ترجيح مي دهند.

 

-بهداشت و تيمار كردن: گربه‌ها حيوانات خانگي مناسبي هستند، زيرا بسيار تميز هستند. آنها پوست تميزشان را ليس مي‌زنند، حتي وقتي كه با مواد بودار يا سمي آغشته باشد.

 

وقتي صورت خود را تميز مي‌كند. گربه پائين‌ترين قسمت يكي از پاهاي قدامي خود را ليس زده و بالاي پنجه را مرطوب مي‌كند تا بوسيله آن خاصيت اسفنجي يافته و يك طرف صورت را تميز كند. سپس گربه پاي قدامي ديگر را مرطوب كرده و طرف ديگر صورت خود را تميز مي‌كند. گربه از پاهاي خلفي جهت خاراندن پوشش خود استفاده مي‌كنند.

 

انعطاف بالاي بدن گربه‌ها اين اجازه را به آنها مي‌دهد كه دندان‌ها، زبان و پاها به تمام قسمتهاي بدن برسد.

 

 

 


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان