ramazan
ramazan

گام هایی که یک امپراتور برای کسب و کار بر می دارد

گام هایی که یک امپراتور برای کسب و کار بر می دارد

گام هایی که یک امپراتور برای کسب و کار بر می دارد

 

 اگر می‌خواهید تشکیل امپراتوری بدهید باید افراد برجسته در حوزه کسب و کار را الگوی خود قرار دهید و همان راهی را بروید که آنها رفته اند. در ادامه به ۴ گام برای تشکیل امپراتوری کسب و کارتان اشاره شده است.

 

 

خودِ من، به عنوان صاحب یک کسب‌وکار جدید – در ۲۰۰۹ کارم را آغاز کردم – کارهای آن افراد مشهور را پیروی کرده‌ام و با موفقیت شرکت‌ام را به رشد و شکوفایی رساندم. شما نیز اگر می‌خواهید صاحب یک صنعت نوپا باشید، باید این گام‌ را در مسیر تشکیل میراث‌تان بردارید.

 

۱. تعریف کاملی از محصول‌تان داشته باشید

منطقی به نظر می‌رسد، این طور نیست؟ بازارتان چیست و چه چیزی را می‌توانید برای آن فراهم کنید؟ آیا بهترین محصول‌ را در بازار دارید؟ رقیبان‌تان چه کسانی هستند؟‌ و چگونه می‌توانید محصولی بهتر و متفاوت‌تر از آن‌چه اکنون در بازار وجود دارد، ارائه کنید؟ اگر منحصر به فرد باشید، تقاضا برای‌تان زیاد می‌شود. مثلا در صنعت غذایی، آیا تصمیم دارید یک نستله‌ی دیگر باشید یا می‌خواهید محصولی برای مصرف‌کنندگانِ ویژه، به صورت دست‌ساز، صنعت‌گرانه و با توجه به جزییات تولید کنید؟

 

خیلی خوب است اگر بتوانیم در صنعت، نامی برای خودمان دست‌و‌پا کنیم؛ ولی انگیزه‌مان همیشه این بوده است که پرچم شرکت‌مان را به عنوان تولیدکننده‌ی محصول باکیفیت برافراشته نگه داریم، و پس از آن بر اساسِ کیفیتِ برندمان، به کسب شهرت بپردازیم.

 

۲. فرهنگ سازمانی (دی‌ان‌ای شرکت) خودتان را ایجاد کنید

آیا می‌توانید یک نشان تجاری را که به شکل حرفه‌ای طراحی شده باشد، تشخیص دهید؟ در این صورت، در این بازی شما یک گام از دیگران جلوتر هستید. اگر نتوانید خودتان و شرکت‌تان را به جهان معرفی کنید، دیگر کیفیت محصول یا خدمات‌تان اهمیت خاصی پیدا نمی‌کند. شاید بتوانید ابزار نوآورانه و باکیفیتی تولید کنید، ولی اگر نتوانید آن را با یک طراحی حرفه‌ای به دیگران نمایش دهید، در معرض ریسکی قرار می‌گیرید که در آن مخاطبین شما را نمی‌بینند – یا بدتر از آن – برای همیشه فراموش می‌شوید.

 

اگر کسی در مورد محصول یا خدمات‌تان از شما سوالی بپرسد، همیشه باید پاسخ مناسبی برای‌شان داشته باشید. چند جمله‌ی کوتاه یا یک مطلب ۱۴۰ کلمه‌ای در فیس‌بوک در تعریف محصول‌تان، کاری که انجام می‌دهد و نحوه‌ی استفاده از آن توسط مشتری تهیه کنید. و برای آن‌که معرفی‌تان از محصول برای مخاطبین خاطره‌انگیز باشد، هر مقدار زمان که لازم است صرف کنید.

 

۳. همیشه کیفیت خوب‌تان را حفظ کنید

در هر صنعتی، همیشه باید اصول بالای اخلاقی را در دستور کارتان داشته باشید. مثلا در صنعت تولید شاه‌دانه، قدم نهادن در این مرحله از اهمیت بالاتری برخوردار است. بقای طولانی‌مدت در این صنعت، درحال‌حاضر، در گروی رعایت اصول بالای اخلاقی است. هرگز برای صرفه‌جویی در زمان یا هزینه از کارتان نزنید. همیشه بر اساس اصول اخلاقی و وجدان کاری عمل کنید.

 

در صنعت تولید شاه‌دانه – و به طور کلی در هر صنعتی – هر گام از تولید نیازمند یک‌پارچه‌سازی معیارهای انطباق با اصول اخلاقی است. از زمانی که کار تولید آغاز می‌شود تا لحظه‌ای که محصول نهایی به فروش می‌رسد، فعالیت‌های‌تان زیر ذره‌بین قرار می‌گیرند، و باید مطمئن باشیم که این کارها به‌دست آدم‌های متخصص انجام می‌پذیرد. انطباق با اصول اخلاقی باعث ایجاد کنترل‌ و توازن می‌شود، و از طریق آن به شما امکان می‌دهد همواره بر اساس قوانین و اصول پذیرفته شده، قدم بردارید.

 

۴. هم در صنعت و هم برای کارمندان‌تان یک پیشرو باشید

ایجاد روابط راهبردی کلید اصلیِ توسعه‌ی امپراتوری تان است. نوع روابط از جانب کسانی که با آنها در رابطه هستید تعریف می‌شود؛ کسانی از قبیل فروشندگان، تولیدکنندگان، سازمان‌ها و گروه‌های محلی. باید با خبرگان هر صنعت، سهام‌دارانِ هم‌فکر، دولت و کارمندان اجرایی روابط قوی برقرار کنید.

 

این اتفاق یک شبه صورت نمی‌پذیرد و برای بهره‌برداری از آن باید سال‌ها وقت بگذارید، ولی یافتن آدم‌هایی که بتوانند در ایجاد کسب‌وکار کمک‌تان کنند، بسیار برای‌تان مفید خواهد بود. و البته از رقیبان‌تان نیز غافل نشوید. ما رقیبان‌مان را می‌شناسیم – همیشه با آنها ملاقات می‌کنیم، حتی با آنها نوشیدنی می‌خوریم، آنها را از جلوی راه‌مان برمی‌داریم یا آنها ما را از جلوی راه‌شان برمی‌دارند. با این کار می‌توانید محصول بهتری تولید کنید و مطمئن باشید از همه جلو خواهید زد.

 

با فرهنگ سازمانی‌تان بهترین کارمندان را جذب کنید. به عنوان نمونه، شرکت کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای استارباکس به کارمندان‌اش مزایای فوق‌العاده‌ای ارائه می‌دهد و با این کار باعث می‌شود آنها در هر روز بهترین عمل‌کردشان را نشان دهند. هدف ما نیز همین است. کارمندان‌مان را تحسین کنیم، و آن‌هایی را استخدام کنیم که بتوانیم به کارشان افتخار کنیم.

 

تشکیل یک امپراتوری به صرف زمانِ زیاد، گذشتن از مراحل مختلف، ایجاد روابط جدید و یافتن افراد مناسب برای همکاری نیاز دارد. به علاوه، این توصیه‌‌ی آخر را حتما به خاطر بسپارید: پیش از هر کاری در برنامه‌ریزی کسب‌وکارتان، حتما یک وکیل و یک حساب‌دار خوب استخدام کنید. با این کار خود را از اتلاف زمان، گریستن و سکته‌ی قلبی مصون می‌کنید. به متخصصین‌تان اعتماد کنید. آنها با بینش و هوشمندی‌شان در گام نهادن در مسیر درست، راهنمایی‌تان می‌کنند.

 

گام هایی که یک امپراتور برای کسب و کار بر می دارد


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان