laghari

تهیه کود خانگی به روش های ساده

تهیه کود خانگی به روش های ساده

سایت ناز وب، بی شک همه دوست دارند با شرایط و محیط های جدید آپارتمانی هنوز رنگ و بوی گلهای زیبا در آپارتمانشان خود نمایی کند و از وجود آن ها لذت ببرند . عزیزان می توانید برای داشتن زیباترین گل و گلدان به اصلی ترین مسئله حیات گل توجه کنید که چیزی جز کود آن نیست. برای تهیه یک کود عالی ساده ترین روش ها را در این بخش گنجانده ایم با ما همراه باشید.

 

 

روش های تولید کود در خانه کود هرگونه مواد طبیعی و یا غیر طبیعی که عموماً بخاطر مواد مفیدی که در آن وجود دارد در کشاورزی برای تقویت خاک مزرعه از آن استفاده می‌کنند . برای آنکه خاک از لحاظ مواد غذایی متعدد دچار کمبود نباشد استفاده از کود بسیار مفید خواهد بود. کسانی که از داشتن نعمت حیاط در خانه هایشان بهره مندند برای طراوت و زیبایی بیشتر حیاط علاقه ی زیادی به گل کاری در حیاط خانه هایشان نشان میدهند پس احتیاج به کود برای تقویت خاک باغچه هایشان دارند. که با روش هایی که در زیر آموزش داده شده است میتوانید این کود را در خانه خودتان تولید کنید.

 

تهیه کود خانگی به روش های ساده

 

داشتن باغچه‌ای سرحال با گل‌های رنگارنگ یا گلدان‌هایی که گوشه و کنار اتاق، راهرو و فضاهای مختلف خانه را زینت می‌بخشند، نه تنها ایده‌ای خارق‌العاده برای زیباتر شدن نمای محل زندگی یا دفتر کار شماست، بلکه انرژی مثبت زیادی را به فضای سکونت تان هم وارد می‌کند؛ به ویژه اگر همت کنید و آستین هایتان را بالا بزنید تا برای آنها کود خانگی هم تهیه کنید؛ چون این کار هم حس بهتری دارد و هم در نمودار دخل و خرج خانه شما تغییرات به صرفه ای را ایجاد می‌کند. با ما همراه باشید تا به شما آموزش دهیم چگونه در منزل کود خانگی بسازیم ؟ و استفاده کنیم.

 

برای این کار فقط کافی است سراغ پسماندهای میوه، سبزیجات و برخی از پسماندهای خانه بروید تا کود گیاهی و به عبارتی خانگی تهیه کنید.

 

 
با پسماندها مهربان‌تر باشید

همین الان بلند شوید و سراغ باقیمانده‌های میوه، سبزیجات یا غذاهای گیاهی دیگر بروید که تصمیم دارید بخشی از آنها را که به نظرتان قابل مصرف نیست، دور بریزید؛ البته دور پسماندهای گوشتی را خط بکشید و بی‌خیال آنها برای تهیه کود شوید. باقیمانده سبزیجات و میوه‌ها را درون سطل بزرگی بریزید و با خود به حیاط خانه ببرید.

 

محدوده‌ای از باغچه را علامت‌گذاری کرده و چاله کم‌عمقی در آن حفر کنید. سنگ‌های درشت، شاخه‌ها و برگ‌های آفت‌زده را از اطراف چاله دور کنید. محتویات سطلی را که با خود همراه آورده‌اید، درون فضایی بریزید که آماده کرده‌اید.

 

اکنون روی آن را با لایه نازکی از خاک بپوشانید. شما به یک ماه زمان نیاز دارید تا بتوانید از کود خانگی‌ای که آماده کرده‌اید، استفاده کنید. یادتان باشد مدتی طول می‌کشد تا قطعات میوه و سبزی تجزیه و تبدیل به کود شود؛ البته توصیه می‌کنم هر پنج یا شش روز یک‌بار خاک روی چاله را کنار زده و با بیلچه کوچکی محتویات داخل آن را هم بزنید. بعد از ۳۰ روز می‌توانید گل‌های باغچه یا گلدان‌های‌تان را با این کود خانگی تغذیه کنید. (عکس یک)

 

تهیه کود خانگی به روش های ساده

 

 

تهیه طلای باغبانی با سطل فلزی دردار

عجله نکنید. اگر از آن دسته افرادی هستید که باغچه در دسترس ندارید اما علاقه دارید خودتان برای گیاهان آپارتمانی‌تان کود تهیه کنید، برای‌ شما هم پیشنهاد خوبی داریم تا بتوانید طلای باغبانی را آماده کنید. فقط یک نکته را باید بدانید؛ اینکه در باغبانی به مواردی مانند برگ، نی و چوب خشک، مواد قهوه‌ای و به مواد طبیعی با رنگ سبز و تازه از جمله علف تازه و برخی پسماندهای آشپزخانه‌ها مواد سبز گفته می‌شود.

 

مهم این است که مخلوط کردن مواد مختلف از این دست می‌تواند کودهای کمپوستی با درصدهای متفاوتی از مواد مغذی تولید کند. حال که این دانش را کسب کردید، سطل‌ فلزی درداری تهیه کنید و آن را در محلی دنج مانند بالکن خانه‌تان بگذارید. در روزهای مختلف زباله‌های خانگی یا همان مواد سبز را درون آن بریزید و روی آنها را با حدود ۱۵سانتی‌متر مواد قهوه‌ای مانند برگ‌های خشک بپوشانید. یادتان باشد هرچه قطعات پسماند شما کوچک تر باشد، فاصله زمانی تولید کود کوتاه‌تر خواهد بود.

 

در اینجا یک راز را هم می‌خواهم در گوشی با شما در میان بگذارم؛ اینکه استفاده از برگ‌های سوزنی کاج در اسیدی کردن خاک به شما کمک زیادی می‌کند. پس اگر خاکی که در باغچه یا گلدان‌ها به کار ‌برده‌اید، قلیایی است، با این ترفند قادر خواهید بود جنس خاک را ارتقا دهید.

 

تهیه کود خانگی به روش های ساده

 

دیگر اینکه ساکنان مناطق سردسیر باید سطل بازیافت خود را در معرض تابش نور خورشید قرار دهند تا موادشان زودتر تجزیه شود. اهالی مناطق گرمسیر و خشک هم نباید از کارکرد سایه غافل شوند؛ زیرا سرعت تبخیر آب موجود در مواد کاهش می‌یابد. اما یک هشدار جدی اینکه گوشت و مواد گوشتی، مواد لبنی و چرب مثل سس سالاد و کره بادام‌‌زمینی برای تولید کود دردسرآفرین است.

 

ضایعات گوشت در کمپوست باعث ایجاد بوی بد و جذب حشرات موذی می‌شود. پوست تخم‌مرغ هم ماده اولیه خوبی برای کود کمپوست است اما به کندی تجزیه خواهد شد و اگر کمی عجول هستید، بهتر است بی‌خیال این ماده اولیه تهیه کود خانگی شوید.

 

 
کمی تخصصی تر عمل کنید

یادتان باشد اگر عزم‌تان را جزم کرده‌اید تا خود غذای گیاهان‌تان را آماده کنید، بهتر است این کار را در فصل بهار و اوایل تابستان انجام دهید. یک راه تخصصی‌تر اینکه با تیرک‌های چوبی محدوده مشخصی را در باغچه تعیین کرده و سپس دست به بیل شوید و با پشت آن به خوبی خاک را بکوبید تا سفت شود.

 

حالا با توری مرغی دور این محدوده را بپوشانید. اینگونه هوا هم به خوبی در لابه‌لای مواد شما جریان پیدا خواهد کرد. تکه‌های برگ و چوب درختان را در کف این به اصطلاح سطل بچینید. با چند قطره آب مواد خشکی را که به این سطل توری دار اضافه می کنید، مرطوب نگه دارید. هر روز پسماندهای خانگی را با توجه به مواردی که پیش تر گفتیم به آن اضافه کنید تا به تدریج محتویات موجود شروع به تجزیه شدن ‌کنند.

 

حدود دو تا سه هفته بعد آنها را با کمک چنگال باغبانی به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید. گرمای هوا و این زیر و رو کردن‌ها کمک خواهد کرد کود شما زودتر آماده شود. این را هم بگویم که در این روش شما به سه تا پنج‌ماه زمان نیاز دارید. اگر به نظرتان زمان طولانی است، ترفند استفاده از مواد نیتروژنی بیشتر به عبارتی علف‌های کنده شده، برگ و شاخه‌های هرس شده حتی ضایعات چای را به کار بگیرید؛ البته مخلوط و مرطوب کردن این مواد به صورت مستمر را نیز فراموش نکنید.

 تهیه کود خانگی به روش های ساده 


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان