falhafezz
بیوگرافی بازیگرانlaghariراهنمای اقامت و مهاجرت
falhafezz

مژه مصنوعی و خطرات جدی آن برای چشم

مژه مصنوعی و خطرات جدی آن برای چشم

آنچه بیش از همه در میان زنان رواج پیدا می کند مد و زیبایی ظاهری است. ساعت ها وقت در آرایشگاه ها و پرداخت هزینه های هنگفت برای زیبایی ظاهری . اما به چه قیمتی؟

 

محتویات:

1- عوارض استفاده از مژه مصنوعی

2-   18نکته بسیار ضروری و خواندنی در مورد مژه مصنوعی

 

 

اکثر خانم ها در میهمانی ها و عروسی ها از مژه مصنوعی استفاده می کنند. اگر استفاده از این وسیله ی زیبایی را به همین مهمانی ها محدود کنید، جای نگرانی نیست.

 

اما اگر عادت به استفاده ی زیاد و حتی روزمره ی از مژه مصنوعی دارید، بهتر است بدانید محققان به این نتیجه رسیده اند که استفاده از مژه مصنوعی برای چشم ها خالی از خطر نیست.

سرپرست تیم یک پژوهش امریکایی که نتایج آن اخیرا در مجله ی عملی Journal of the Royal Society Interface  به چاپ رسیده است، می گوید که طول هر مژه به طور متوسط برابر با یک سوم اندازه پهنای چشم باشد.

 

این اندازه در 22 نوع پستاندار نیز مشاهده شده است و به عقیده ی محققان چنین اندازه ای بی دلیل نیست.

 

محققان معتقدند که این اندازه طبیعی مژه برای کاهش جریان هوایی است که به سطح چشم می رسد. در نتیجه باعث کاهش خشک شدن چشم و جلوگیری از ورود 50 درصدی مواد ریز موجود در هوا می شود.

 

مشکل مژه مصنوعی چیست؟

همانطور که می دانید مژه مصنوعی بلندتر از مژه طبیعی هستند. در نتیجه باعث افزایش جریان هوای رسیده به سطح چشم ها می شوند. به این ترتیب باعث خشک شدن سریع چشم ها می گردند.

 

همچنین باعث می شود که چشم ها در معرض مواد ریز موجود در هوا قرار بگیرند. این مسئله نیز منجر به سندرم خشکی چشم می شود.

 

حرف آخر

محققان معتقدند استفاده از مژه مصنوعی در برخی موقعیت های خاص مانند میهمانی یاعروسی اشکالی ندارد. اما استفاده ی دائمی و روزمره از آنها خطرات زیادی برای سلامتی چشم ها به بار می آورد.

 

این محققان به خانم ها توصیه می کنند که سلامت چشم هایشان را قربانی زیبایی ظاهری خود نکنند و بیشتر مراقب سلامتی خودشان باشند.

 

 

 ۱. می چسبانند، نمی کارند

آرایشگرها برای اینکه ظاهر مژه ها بلند و پرپشت به نظر برسد، کاشت مژه را پیشنهاد می کنند ولی در واقع خبری از کاشت مژه نیست و تنها مژه مصنوعی را می چسبانند. کاشت مژه فرایند پیچیده ای است که تنها باید توسط پزشک متخصص انجام شود.

 

۲. مژه مصنوعی دائمی نداریم

بعضی از آرایشگاه ها با عنوان دائمی بودن مژه های مصنوعی شما را وسوسه می کنند تا این کار را انجام دهید. ولی در واقع این مژه ها به هیچ وجه دائمی نیستند و مراقبت و تحمل آنها خیلی سخت است.

 

۳. پرپشتی مصنوعی به قیمت کم پشتی واقعی

یکی از مهمترین عوارض مژه های مصنوعی آسیب رساندن به مژه های طبیعی است چون خونرسانی را در سطحی که مژه روی آن چسبانده شده کم می کنند و باعث کم پشتی مژه های طبیعی می شوند.

 

۴. اگزما و حساسیت به چسب روی شاخش است

یکی از مشکلاتی که مژه های مصنوعی می توانند به وجود بیاورند، اگزما و حساسیت به چسب مورد استفاده است. با توجه به اینکه پوست لبه پلک نازک است، خطر ایجاد حساسیت در آن بالاست و احتمال به وجود آمدن التهاب، خارش و قرمزی دور چشم نیز وجود دارد.

 

۵. نواری و دانه ای هر دو مضرند

شاید بعضی از افراد تصور کنند استفاده از نوع نواری مژه مصنوعی نمی تواند مشکلی را برایشان به وجود بیاورد، در حالی که تفاوت قابل توجهی بین این مژه ها وجود ندارد.

 

۶. برای گل مژه آماده شوید

مژه مصنوعی احتمال ابتلا به عفونت، به ویژه گل مژه را افزایش می دهد و این مسئله در افرادی که استعداد ابتلا به گل مژه را دارند خیلی بیشتر اتفاق می افتد. به طور کلی، افرادی که از مژه های مصنوعی استفاده می کنند به دفعه های بیشتری به گل مژه مبتلا می شوند.

 

۷. برای شما مفید است

مژه های مصنوعی می توانند فقط برای بعضی از افراد مفید باشند؛ برای مثال اگر فردی در اثر سوختگی و یا بیماری، مژه اش را از دست بدهد و امکان کاشت مژه فراهم نباشد، پزشک استفاده از مژه های مصنوعی را توصیه می کند. تشخیص اینکه فرد شرایط کاشت مژه را دارد یا نه تنها برعهده متخصص است نه آرایشگران.

 

۸. یک بار استفاده کنید ولی حتماً مرغوب ترین جنس باشد

چنانچه جزو آن دسته از افرادی بودید که پزشک اجازه استفاده از این نوع مژه ها را به شما داده و یا اینکه شب عروسی تان است و تنها یک بار می خواهید از این نوع مژه ها استفاده کنید، باید مرغوب ترین نوع این نوع مژه را بخرید.

 

۹. به دیگران مژه قرض ندهید

مژه مصنوعی مانند لوازم آرایشی یک وسیله شخصی است؛ پس از زدن مژه مصنوعی دست دوم، به خصوص وقتی شخص دیگری را که قبلاً از آن استفاده کرده نمی شناسید، جداً خودداری کنید. به هیچ وجه مژه های مصنوعی خودتان را هم به کسی قرض ندهید.

 

۱۰. مژه مصنوعی چند بار مصرف نداریم

این مژه ها باید به صورت یک بار مصرف باشند و استفاده از یک مژه مصنوعی و چسب مخصوص آن به دفعه های زیاد توصیه نمی شود چون به طور یقین این مژه ها با هر بار کندن و چسباندن دوباره دچار آلودگی می شود و به چشم آسیب وارد می کند.

 

۱۱. با مژه مصنوعی لنز استفاده نکنید

آرایشگرها معمولاض برای اینکه چشمان تان در کنار مژه مصنوعی زیباتر به نظر برسد، گذاشتن لنز را هم به شما پیشنهاد می کنند ولی این کار احتمال عفونت چشم را تا چند برابر زیاد می کند.

 

۱۲. روی مژه مصنوعی ریمل نزنید

روی مژه مصنوعی نباید ریمل زد چون احتمال ابتلا به عفونت و التهاب شدید چشم بالا می رود.

 

۱۳. بلند مدت استفاده نکنید

مدت ماندگاری مژه مصنوعی روی چشم نباید زیاد باشد. هر چه مژه مصنوعی بیشتر روی چشم بماند، به همان میزان مشکلات ناشی از آن بیشتر می شود.

 

۱۴. عوارضش پرهزینه است

درمان مشکلات ناشی از مژه های مصنوعی، سخت و طولانی مدت است و گاهی ۶ تا ۹ ماه طول می کشد و حداقل ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان هزینه روی دست تان می گذارد.

 

۱۵. این علائم را دیدید سریع مژه را بردارید

اگر در اثر استفاده از مژه های مصنوعی با مواردی مانند پرخونی در چشم، خارش در پلک، ترشح از لبه پلک، درد در چشم و قرمزی در لبه پلک مواجه شدید باید هر چه سریع تر مژه مصنوعی را بردارید.

 

۱۶. چسب ها را فقط یک بار استفاده کنید

چسب های مژه های مصنوعی استریل نیستند و خودشان به تنهایی می توانند برای مژه مشکل ایجاد کنند. چسب هایی که در آرایشگاه ها هستند چندین و چند بار باز و بسته می شوند و احتمال آلوده شدن آنها بالاست. اگر اقدام به زدن این چسب کردید حتماً چسب آن را دور بیندازید و برای نوبت بعدی از آن استفاده نکنید.

 

۱۷. مراقب انتقال آلودگی به چشم باشید

چشم نسبت به آلودگی و عفونت بسیار حساس است و حتی با ایجاد تمیزترین شرایط باز هم احتمال ایجاد عفونت وجود دارد.

 

۱۸. گاهی باعث کوری می شود

مدتی است این ادعا مطرح شده است که مژه های مصنوعی و چسب هایی که برای چسباندن آن به کار می روند، می توانند تاری دید و حتی نابینایی را به همراه داشته باشند. آیا این ادعا واقعیت دارد؟ دکتر محمدرضا فرتوک زاده، فوق تخصص پیوند قرنیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران این موضوع را تایید می کند و می گوید: « اخیراً یک مورد در کمیسیون قوه قضائیه مشاهده شده است که خانمی از یک آرایشگاه به دلیل مژه مصنوعی ای که باعث ایجاد عفونت، زخم در قرنیه و کم بینایی شده، شکایت کرده است. چسباندن مژه مصنوعی یک کار علمی نیست و خطر عفونت و زخم قرنیه را به همراه دارد. حتی خود چسب که از بسته بندی بیرون می آید استریل نیست و برای چشم مشکل ایجاد می کند. »


بیوگرافی هنرمندان