falhafezz
falhafezz
laghari

علائم اوتیسم چیست + درمان

مجموعه : بیماری ها
علائم اوتیسم چیست + درمان

نشانه های اوتیسم را بدانید تا از شدت گرفتن این بیماری در کودکان پیشگیری کنید.

 

 

مهم‌ترین نشانه کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم عدم توانایی لازم برای برقراری ارتباط کلامی و عاطفی با دیگران است. اختلال اوتیسم دارای طیف گسترده‌ای بوده و از اوتیسم خفیف و شدید متغیر است. شیوع این بیماری در پسران 4 تا 5 برابر دختران بوده و علت اصلی آن هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

 

علایم اوتیسم خفیف
اختلال طیف اوتیسم در سنین مختلف تغییر می‌کند و برخی نشانه‌ها در برخی کودکان زودتر و در برخی دیرتر بروز می‌کند. اما به طور معمول تاخیر در برخی از مهارت‌ها از 15 ماهگی قابل مشاهده است. هرچند علایم و شدت بیماری اوتیسم در افراد مختلف، متفاوت است، اما همه انواع اوتیسم بر توانایی برقراری ارتباط کودک با دیگران تاثیر می‌گذارد.

 

افراد مبتلا به اوتیسم معمولا حداقل نیمی از علایم زیر را نشان می‌دهند (این نشانه‌ها در کودکان طبیعی نیز در سنین خاصی قابل مشاهده است). علائم بیماری اوتیسم از خفیف تا شدید متغیرمی‌باشد. در اوتیسم شدید تعداد و شدت علایم بیشتر و در کودکان مبتلا به اوتیسم خفیف این علایم به شکل خفیف بروز می‌کنند:

 

    این کودکان اغلب ترجیح می‌دهند تنها باشند و از تماس چشمی اجتناب کنند.
    در مقابل تغییر مقاوم هستند.
    اختلال در تکلم دارند.
    در بیان نیازها مشكل دارند و از اشارات و حركات به جای كلمات استفاده می‌كنند.
    ضمایر را به صورت نابه‌جا استفاده می‌کنند؛ شناختی از «من» ندارند و خود را با نام صدا می‌زنند.
    كلمات و یا جملات دیگران را تكرار می‌كنند.
    خنده و گریه بی دلیل دارند و یا بدون علت مشخص نگران و مضطرب می‌شوند.
    نمی‌توانند خود را جای دیگران بگذارند و احساسات دیگران را درک کنند.
    توانایی انجام بازی نمادین و تخیلی را ندارند.
    قادر نیستند با دیگران رابطه برقرار كنند.
    دوست ندارند در آغوش گرفته شوند و یا دیگران را در بغل گیرند.
    به روش آموزش معمول پاسخ نمی‌دهند.
    با اسباب بازی، درست بازی نمی‌كنند.
    چرخیدن و تاب خوردن را خیلی دوست دارند.
    احساس درد كمتر یا بیشتر از حد دارند.
    از خطرات نمی‌ترسند.
    پر تحرک یا كم تحرک هستند.
    با وجود حس شنوایی سالم به صحبت‌ها و یا صداها پاسخ نمی‌دهند.
    اغلب توانایی هوشی پایینی دارند و گاهی در موضوع خاصی دارای نبوغ هستند.

 

علائم اوتیسم چیست + درمان

نشانه‌های هشدار دهنده:
در ۱۲ ماهگی، هنوز چیزی نمی‌گوید (حتی کلمات ناواضح)، ارتباط چشمی ندارد و به صدای پدر و مادر واکنش نشان نمی‌دهد، اشاره نمی‌کند و لبخند دیگران را با لبخند پاسخ نمی‌دهد.
در ۱۶ ماهگی، یک لغت هم نمی‌گوید.
در ۲۴ ماهگی، دو لغت نمی‌گوید.
از دست دادن تکلم و یا مهارت های اجتماعی در هر سنی

 

درمان اوتیسم خفیف
اگر اختلال اوتیسم در کودکی تشخیص داده نشود در بزرگسالی مشکلات زیادی برای فرد به وجود خواهد آورد (اوتیسم در بزرگسالی). پس لازم است والدین زمان طلایی درمان بیماری اوتیسم را از دست ندهند. خوشبختانه بیماری اوتیسم و مخصوصا اوتیسم خفیف درمان پذیر است.

 

سن طلایی درمان بیماری اوتیسم تا قبل از ۵ سالگی است. هر چه در سن پایین‌تری بیماری اوتیسم تشخیص داده، بازتوانی‌ها شروع شود و آموزش‌های لازم، به موقع به کودک داده شود احتمال طبیعی شدن بیشتر است اما باید بپذیریم که کودکان مبتلا به بیماری همیشه تا حدودی با سایر همسالان خود متفاوت هستند.

 

اگر كودک از طرف شما و يا دكتر مخصوص خود مظنون به بیماری اوتیسم باشد باید برای تشخیص قطعی توسط يک روانشناس، روانپزشک و يا يک متخصص رشد اطفال معاینه شود.

 

روش‌های درمانی اوتیسم عبارتند از:

دارو درمانی

    برای جلوگیری از خشم، عصبانیت، مشکلات حواس، بیش فعالی، مشکلات خواب، بی پروا بودن، زودرنج بودن و زود عصبانی شدن، به کار می‌رود.

 

کاردرمانی و گفتار درمانی

    به تقویت مهارت‌های مختلف کمک می‌کند.

 

رژیم غذایی و استفاده از شیر شتر در درمان اوتیسم خفیف

    برخی از بچه‌های اوتیسمی، مایل به رژیم فاقد گلوتن و یا فاقد کازیین می باشند. هم اكنون در بسياری از كشورها برای كمک به كودكان اوتيسم از رژيم غذايی عاری از كازیين استفاده می‌شود.

 

    شير شتر دارای پروتیين‌های محافظ، و سرشار از آنزيم‌های ضد باكتری و ايمونوگلوبولين‌هایی است كه برای سيستم ايمنی بدن لازم و مفيد است. شير شتر به دليل نداشتن كازیين، اثر درمانی بسياری بر كاهش علایم نابهنجار رفتاری ناشی از اوتيسم دارد. تحقيقات نشان داده است كه مصرف شیر شتر در كودكان مبتلا به اوتيسم به علت نقص در سيستم ايمنی بدن، كه باعث مهار آنزيم‌های گوارشی می‌شود می‌تواند به طور معجزه آسایی باعث كاهش رفتارهای مخرب شود.

 

    نتایج پژوهش‌هایی که با هدف تاثير شير شتر بر روی کودکان انجام شده است نشان داده كه علایم بیماری این کودکان پس از نوشيدن شير شتر کاهش پیدا کرده است.

 

    خانم کریستینا آدامز مادر یک کودک اوتیسمی نیز در یک مقاله سیر درمان پسرش را تشریح کرده و ابراز داشته که با مصرف شیر شتر در کمتر از ۲۴ ساعت علایم بهبود بیماری را شامل تغییر علایم رفتاری مانند تماس چشمی، ایجاد ارتباطات و جملات احساساتی مشاهده کرده است. او همچنین در مقاله خود به یادداشت‌هایی از والدینی که تجربه مشابهی را در درمان اوتیسم توسط شیر شتر داشته‌اند اشاره کرده است.

 

در درمان اوتیسم خفیف یا شدید تشخیص به موقع و استفاده همزمان از تمام راهکارهای درمانی بهترین نتیجه را به دنبال خواهد داشت.

 

بیشتر ببینید و بخوانید ???

بیماری «ای بی» چیست و چه علائمی دارد

نشانه و انواع بیماری های کبد

بیماری مارفان چیست

بیماری وبا چیست + راه درمان

اتواسکلروز چه بیماری است؟


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان