بیوگرافی علی مطهری

بیوگرافی علی مطهری

بیوگرافی علی مطهری

 

شخصیت و زندگینامه علی مطهری فرزند شهید مرتضی مطهری

 

علی مطهری (زادهٔ ۶ بهمن ۱۳۳۶، تهران) استاد دانشگاه، سیاستمدار، نایب رئیس دوم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در دوره هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی است.

 

او فرزند مرتضی مطهری و برادر همسر علی لاریجانی (رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی) است. نزدیکی نظرات سیاسی وی به اصلاح طلبان و نظرات فرهنگی و اجتماعیش به اصولگرایان باعث شده

 

او را اصلاح طلبی اصولگرا بنامند.علی مطهری همچنین عهده‌دار مسئولیت نشر و نظارت بر نشر تالیفات مرتضی مطهری است.

 

محتویات

۱ زندگی
۲ نمایندگی مجلس هشتم
۳ انتخابات ریاست‌جمهوری دهم
۴ مناظره‌ها
۵ انتخابات مجلس نهم
۶ انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم
۷ کشف تجهیزات استراق سمع از دفتر علی مطهری
۸ فیلتر شدن و از دسترس خارج شدن وب‌گاه شخصی
۹ سوء قصد به مطهری و تبعات آن
۱۰ انتخابات مجلس دهم
۱۱ نایب رئیس دوم مجلس دهم
۱۲ دیدگاه‌ها
۱۲.۱ دیدگاه مطهری در مورد حجاب اسلامی و مسائل فرهنگی
۱۲.۲ انتقاد از زنده‌کردن فرهنگ ایران باستان
۱۲.۳ انتقاد به عملکرد شورای نگهبان
۱۲.۴ نظر مطهری در مورد رهبری
۱۲.۵ نظر مطهری در مورد حوادث سال ۱۳۸۸
۱۲.۶ نظر مطهری در مورد آیت‌الله منتظری
۱۲.۷ نظر مطهری در مورد ساپورت پوشیدن زنان
۱۲.۸ واکنش نسبت به سخنان مصباح یزدی در سالروز رحلت امام خمینی
۱۲.۹ نامه به محسنی اژه‌ای در مورد رفع حصر
۱۲.۱۰ نقل قول مطهری از رهبری دربارهٔ حصر
۱۲.۱۱ واکنش به ماجرای سعید طوسی
۱۲.۱۲ ضرورت تشکیل ناتوی اسلامی
۱۳ اظهارات جنجالی دربارهٔ ۹ دی و رفع حصر در مجلس و تنش در مجلس
۱۴ حاشیه‌ها
۱۵ ایجاد وب‌گاه حامیان

 

زندگی

علی مطهری، فرزند سوم مرتضی مطهری، در بهمن ۱۳۳۶ در خیابان ری تهران متولد شد. وی در سال ۱۳۵۵ تحصیلات متوسطهٔ خود را در دبیرستان علوی در رشتهٔ ریاضی به پایان رساند

 

و در رشتهٔ مهندسی مکانیک دانشکدهٔ فنی دانشگاه تبریز پذیرفته شد. پس از کشته شدن پدر در اردیبهشت ۱۳۵۸، خود را به دانشگاه علم و صنعت ایران منتقل کرد و چندی در این دانشگاه به تحصیل ادامه داد.

 

 

علی مطهری، باآن‌که بیش از نیمی از واحدهای رشتهٔ مکانیک را گذرانده‌بود، با آمدن به دانشکدهٔ الهیات دانشگاه تهران تغییر رشته داد و تحصیلات خود را تا اخذ درجهٔ دکتری در رشتهٔ فلسفه و کلام اسلامی ادامه داد.

 

وی پس از مرگ پدر مسؤولیت تدوین و تنظیم آثار چاپ‌نشده و به‌طورکلی نظارت بر نشر آثار وی را به عهده گرفت. مدیریت علمی انتشارات صدرا (مرکز نشر آثار مطهری)

 

و عضویت در هیئت مدیره «بنیاد علمی فرهنگی استاد شهید مطهری» از دیگر مسئولیتهای وی است.

 

او همچنین سابقه کار در رادیو را نیز دارد.[۶] مطهری در سال ۱۳۶۰ با نوه شیخ جواد انصاری از هم عصران آیت الله خمینی عقد کرده و در سال ۱۳۶۲ زندگی مشترک را با وی آغاز کرد.

 

در حال حاضر همسر ایشان دارای فوق‌لیسانس حقوق بوده ولی شاغل نیست. وی ۴ فرزند دارد که بنا بر گفتهٔ خودش در سال ۸۹:

 

«اولی مرتضی ۲۴ ساله و مهندسی عمران تهران جنوب می‌خواند، دومی رضا است که ۱۹ سال دارد و مهندسی مکانیک شریف می‌خواند

 

سومی لیلا است که دوم راهنمایی است و چهارمی هم زهرا است که الان حدود ۲ سال دارد.»[۷] خواهر وی، فریده مطهری همسر علی لاریجانی است.

 

نمایندگی مجلس هشتم

علی مطهری از چهره‌های شاخص اصولگرایان و مخالفان جدی اصلاح‌طلبان بود که به مجلس راه یافت.[۹] صلاحیت علی مطهری برای نامزدی در انتخابات رد شد

 

اما در پی رایزنیها و تجدیدنظر خواهی‌ها، شورای نگهبان رأی به صلاحیت وی برای ورود به رقابتهای انتخاباتی داد.

 

 

وی از نمایندگان فعال مجلس هشتم بوده و در استیضاح علی کردان، وزیر کشور دولت نهم، به همراه احمد توکلی نقش مهمی را بر عهده داشت.

 

وی در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۹۰ در اعتراض به رسیدگی نشدن به طرح سؤال از رئیس جمهور در مجلس در خصوص عملکرد وی از جمله برداشت

 

غیرقانونی پول از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از سمت نمایندگی مجلس استعفاء داد؛ ولی درخواست استعفایش رای نیاورد.

 

انتخابات ریاست‌جمهوری دهم

مطهری پس از برگزاری انتخابات، از منتقدین به نحوه برخورد حکومت با معترضین بود. وی به نقدهای صریح در این باره روی آورد

 

که این امر موجب اعتراض چهره‌های اصولگرا و گاه تخریب آنان شد.[۱۵] ولیکن قایل به تقلب در انتخابات نبوده و آنرا لغزش سیاسی نخبگان می‌داند.

 

مناظره‌ها

علی مطهری در اسفند ماه ۱۳۹۰، در مناظره‌ای با حمید رسایی، از اعضای جبهه پایداری انقلاب اسلامی و حامیان محمود احمدی‌نژاد

اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان تظاهرات اعتراضی در روز ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ – یک روز پس از برگزاری نماز جمعه به امامت علی خامنه‌ای – بیش از ۶۰ نفر بوده‌است.

 

وی چند روز پیش از این مناظره، از دانشجویان بسیجی تجمع کننده در مقابل مجلس با عنوان ساندیس‌خور یاد کرده بود، لقبی که منجر به شکایت بسیج دانشجویی دانشگاه شریف از وی شد.

 

او در این مناظره، با اشاره به این‌که «مدیریت بحران» اعتراضات پس از انتخابات را «ضعیف» خواند، اضافه کرد که به همین دلیل «رهبری نیز مجبور شد که وارد عرصه شود و شعارها در نهایت علیه وی مطرح شد».

 

 

وی همچنین اضافه کرد که جمهوری‌اسلامی به «مردم معترض» اجازه «حرف زدن و تجمع» نداده و تنها «باتوم‌ها را بالا بردیم و آن‌ها را کتک زدیم و در ۳۰ خرداد ۴۰، ۵۰ نفر کشته شدند».

 

رسایی در واکنش به این سخنان مطهری، گفت: «بی‌بی سی چنین ادعایی را در رابطه با آمار کشته شدگان بعد از انتخابات نکرد که شما مطرح می‌کنید». اما مطهری در پاسخ به وی، گفت: «تعداد کشته‌ها بیش از این نیز بود اما من خیلی کمتر گفتم».

 

 

مطهری در بخشی از سخنان خود نیز با اشاره به حمله به سفارت بریتانیا در تهران، گفت:

«در مجلس تصویب کردیم که سطح روابط ایران و انگلیس را تا حد کاردار تنزل دهیم و سفیر انگلیس را به صورت خفت باری از کشور اخراج کنیم

اما هجوم به سفارت انگلیس توسط عده‌ای که آقای رسایی نیز در آن روز و در آنجا نماز جماعت به پا کردند باعث شد که ما از انگلیس عذرخواهی نیز کنیم».

 

او دربارهٔ ولی فقیه در این مناظره گفت:

«در نگاهی وسیع‌تر ولی فقیه هم قابل انتقاد است. در زمان پیامبر از او انتقاد می‌شد پس چگونه‌است اکنون گمان می‌کنیم ولی فقیه قابل سؤال کردن نیست.

 

دوستان جبهه پایداری فکر می‌کردند اگر از عملکرد مدیریت در بحران‌های کشور انتقاد شود به ولی فقیه انتقاد شده در حالی که حتی در نگاهی وسیع‌تر ولی فقیه نیز قابل سؤال کردن و انتقاد است.

 

زمانی که ما پیامبر را مورد سؤال قرار می‌دهیم چطور است که وقتی به ولی فقیه می‌رسیم قابل سؤال نیست؛ بنابراین این تفکر خیلی خطرناک است.»

 

 

وی پیش از این مناظره در مناظره‌ای با نبویان، از اعضاء جبهه پایداری، با اشاره به تجمع در مقابل مجلس برای اعتراض به مصوبه مجلس پیرامون دانشگاه آزاد اسلامی، گفته بود:

 

«پس از تصویب این مصوبه دوستان آقای روانبخش فحش دادند و اراذل و اوباشی را جلوی مجلس آوردند، ماشین‌هایی با پلاک‌های یکی از نهادها جلوی مجلس پارک شده بود

 

در این تحصن چند ساعته تا توانستند به نمایندگان و ریاست مجلس توهین کردند»

 

انتخابات مجلس نهم

صلاحیت علی مطهری، نماینده مجلس هشتم، برای شرکت در مجلس نهم در ابتدا در هیئت‌های اجرایی نهمین دوره انتخابات مجلس رد شد، ولی در بررسی مجدد هیئت‌های نظارت انتخابات تأیید شد.

 

 

مطهری، پس از عدم حضور در لیست جبهه متحد اصولگرایان، همراه با افرادی چون علی عباسپور و حمیدرضا کاتوزیان، ائتلافی با عنوان جبهه صدای ملت را تشکیل دادند و اقدام به ارائه فهرست انتخاباتی جدا کردند.

 

علی مطهری دربارهٔ علت تشکیل این ائتلاف گفته بود:

«اگر جبهه پایداری به وحدت تمکین می‌کرد و فهرست نمی‌داد، سایر گروه‌ها هم این کار را نمی‌کردند. اما آنها از اول زیر بار اتحاد نرفتند.

 

وقتی یک گروه فهرست انتخاباتی مجزا می‌دهد، این حق برای دیگران هم ایجاد می‌شود و عدالت حکم می‌کند که دیگران هم بتوانند لیست بدهند».

 

 

پس از اعلام موجودیت این جبهه انتخاباتی، سایت جهان‌نیوز، نزدیک به علیرضا زاکانی، نوشته بود علت عدم حضور این افراد در لیست جبهه متحد اصول‌گرایان “بخاطر مواضع عجیب آنها در دوران فتنه و پس از آن بوده است”.

 

این سایت همچنین در واکنشی به خبر انتشار فهرست انتخاباتی جدید، این‌گونه اظهارنظر کرده بود:

 

“پیش از این نیز برخی گروه‌های شبه اصولگرا پس از آنکه موفق به سهم خواهی از جبهه متحد اصولگرایان نشده بودند اعلام کرده بودند که بصورت مستقل در انتخابات شرکت خواهند کرد”.

 

این رسانه اصول‌گرا ارائه چنین فهرستی را مصداق “جرزنی و تفرقه‌افکنی” دانسته بود.

 

” حمیدرضا مقدم‌فر معاون فرهنگی، اجتماعی فرمانده کل سپاه پاسداران، دربارهٔ جریان انتخاباتی که علی مطهری به عنوان یکی از سران آن مطرح است، گفت:

 

“صدای ملت کاملاً خطا می‌کند و از آب گل آلود ماهی می‌گیرد و آن‌ها نه برای قصد قربت بلکه جذب رای مردم به دولت نقد می‌کنند.”

 

علی مطهری تنها نمایندهٔ مجلس شورای اسلامی است که در دوران وکالتش، دو مرتبه از جانب قوه قضائیه ایران، علیه وی اعلام جرم شده‌است.

 

انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم

علی مطهری در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۳۹۲) از حامیان جدی هاشمی رفسنجانی بود

 

که پس از عدم احراز صلاحیت هاشمی با نامه‌ای به سید علی خامنه‌ای برای حضور هاشمی در انتخابات پیشنهاد استفاده از حکم حکومتی به وی داد.

 

وی در خصوص رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی که از جانب شورای نگهبان به دلیل ضعف توان جسمانی وی انجام شده بود، بیان کرد:

 

«بنده پیشنهاد می‌کنم برای ارزیابی توان جسمی آقای هاشمی، یک مسابقه دو صدمتر بین ایشان و آقای جلیلی و یک مسابقه کشتی بین آقای هاشمی و آقای حداد برگزار کنند.»

 

علی مطهری با تندرو خواندن سعید جلیلی، پیروزی وی را برای ایران خسارت‌بار دانسته بود:

 

«آقای جلیلی، شما که از جهاد اصغر سربلند بیرون آمده‌اید خوب است که در جهاداکبر هم سرافراز باشید. شما خود بهتر از هرکس دیگری می‌دانید

که تجربه کافی و صلاحیت لازم برای ریاست‌جمهوری را ندارید و عده‌ای برای رسیدن به اهداف خود، شما را به درون صحنه هل داده‌اند.

 

«ألانسانُ عَلی نفسِه بَصیر»؛ انسان به نفس خودش آگاه است. پیشنهاد می‌کنم انصراف بدهید و ابزار دست دیگران واقع نشوید. ان‌شاءالله برای دوره‌های بعد نامزد شوید.»

 

پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، علی مطهری از جمله سیاستمدارانی بود که این پیروزی را به وی تبریک گفت.

 

کشف تجهیزات استراق سمع از دفتر علی مطهری

صبح روز سه‌شنبه ۱۸ تیر ۹۲ مسوول دفتر مطهری متوجه تغییراتی در دفتر ازجمله در پنجره کولر می‌شود.

 

به همین خاطر پنجره را باز و کشف می‌کند که پشت کانال کولر، دستگاه‌های مختلف استراق‌سمع و دوربین فیلمبرداری نصب‌شده است.

 

بنابراین علی مطهری از ورود مخفیانه افرادی از یک نهاد اطلاعاتی به دفتر کارش خبر داد که شبانه دوربین و تجهیزات استراق سمع را در اتاق او جاسازی کرده بودند.

 

مدتی بعد، مطهری از حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت دهم ایران، به سبب این نفوذ که به اعتقاد مطهری توسط نیروهای تحت امر وی انجام شده است، انتقاد کرد.

 

در نهایت در روز ۲۴ آذر همان سال، مطهری در وب‌گاه شخصی خودش خبر از برکناری مدیرکل یکی از معاونت‌های وزارت اطلاعات و معاون او خبر داد.

 

مطهری در این بیانیه ضمن تشکر از سید محمود علوی، وزیر اطلاعات جدید ایران، وعده تغییر گفتمان آن وزارتخانه در دوره علوی از زبان خود وزیر خبر داد.

 

فیلتر شدن و از دسترس خارج شدن وب‌گاه شخصی
وب‌گاه از دسترس خارج شدهٔ علی مطهری در تاریخ ۲۳ دی ۱۳۹۳

در تاریخ شنبه ۱۴ دی ۹۲ بعد از این که در مجلس شورای اسلامی سخنانی علیه قوه قضاییه مطرح کرده بود، سایت شخصی وی فیلتر شد.

 

و همچنین از تاریخ ۱۵ دی ۱۳۹۳ این وب‌گاه به صورت کلی از دسترس خارج شد که بنظر می‌رسد در پی انتشار نامهٔ علی مطهری به صادق آملی لاریجانی رئیس قوهٔ قضاییهٔ ایران پیرامون اظهارات وی دربارهٔ رفع حصر مهدی کروبی و میرحسین موسوی باشد.

 

سوء قصد به مطهری و تبعات آن

در حین سفر مطهری به شیراز که به دعوت انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه شیراز و به منظور سخنرانی در دانشگاه شیراز انجام شد،

 

گروهی از موتورسواران ناشناس، پس از خروج وی از فرودگاه، به خودروی وی حمله کرده و آن را تخریب کردند و با محاصره چند ساعتهٔ کلانتری که وی پس از حمله در آن حضور داشت موجب لغو برنامهٔ سخنرانی وی شدند.

 

در پی این حمله، رحمانی فضلی، وزیر کشور، با احضار استاندار فارس به وزارت کشور، خواهان برخورد با عاملان این حمله شد.

 

 

حمله کنندگان به مطهری چندی بعد محاکمه شدند و مطهری گفت که متهمین اعتراف کرده‌اند که برای این حمله از یکی از نهادهای خاص دستور سازمانی گرفته بودند.

 

حمله کنندگان به علی مطهری از او درخواست گذشت کردند و علی مطهری، بخشش حمله کنندگان را مشروط به برخورد با دستوردهندگان کرد

 

و خطاب به حمله کنندگان به خود گفت که من کینه افرادی مثل شما را به دل نمی‌گیرم و اگر دادگاه پرونده دستوردهندگان این حادثه را به جریان بیندازد آنگاه احتمال گذشت من از شما قوت می‌گیرد.

 

در اواخر سال ۱۳۹۴، وکیل مطهری اعلان کرد که پرونده حمله به مطهری در دادسرای نظامی شیراز پیگیری می‌شود.

 

 

انتخابات مجلس دهم

علی مطهری در ۲ دی ۱۳۹۴ با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور، نامزد انتخابات مجلس دهم شد، اما در مراحل اولیه، صلاحیتش از سوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات به استناد

 

بندهای ۱ و ۳ ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی یعنی «اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی» رد شد.

 

او به رد صلاحیتش اعتراض کرد. شورای نگهبان در تجدید نظر راجع به صلاحیت‌ها، صلاحیت او را تأیید کرد.

 

 

نهایتاً در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، علی مطهری، در لیست سی نفرهٔ ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان:

 

گام دوم در تهران حضور داشت و توانست با کسب ۱٬۴۴۷٬۷۱۳ رأی، در رتبهٔ دوم تهران، وارد مجلس دهم شود. تمام سی نفر اعضای این لیست در تهران در دور اول وارد مجلس شدند.

 

نایب رئیس دوم مجلس دهم

در ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ و در جریان رای‌گیری انتخابات هیئت رئیسه دایم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، علی مطهری با کسب ۱۳۳ رای نایب رئیس دوم مجلس دهم شد.

 

مطهری در ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ و در انتخابات هیئت رئیسه سال دوم مجلس با کسب ۱۶۳ رای نایب رئیس دوم مجلس دهم ماند.

 

دیدگاه‌ها

مطهری در فروردین ماه ۱۳۹۱ دربارهٔ مواضعش گفت: “او و اعضای ائتلاف “صدای ملت” در موضوع آزادی‌های اجتماعی به اصولگرایان نزدیک هستند.”

 

دیدگاه مطهری در مورد حجاب اسلامی و مسائل فرهنگی

مطهری در سال ۱۳۸۹ خورشیدی، دربارهٔ حجاب اسلامی گفت: برخورد با بدحجابی باید از اماکن دولتی آغاز شود و در مرحله بعد به خیابان‌ها و معابر عمومی‌پرداخته شود. مطهری افزود:

 

دولت باید در مبادی ورودی دانشگاه‌ها از ورود دانشجویان بدحجاب جلوگیری کند. محیط دانشگاه محل حضور دانشجویان بد پوشش و محل تحریک غریزه جنسی نیست و دولت هم نباید برخورد با این افراد را به دانشجویان متدین واگذار کند،

 

بلکه خود دولت باید ساز و کاری فراهم نماید تا در مبادی ورودی دانشگاه‌ها از ورود افراد بدحجاب اعم از دختر و پسر جلوگیری شود. مسئولان دانشگاه‌ها نیز در این زمینه تحت تأثیر تبلیغات دشمن قرار نگیرند و با قاطعیت کار خود را انجام دهند.

 

امیدواریم دولت موضع خود را تغییر دهد و با جدیت به نظارت بر مسئله حجاب در جامعه و مسائل دیگری نظیر نظارت بر ساحل دریاها و خرید و فروش سی دی‌های خانمان برانداز بپردازد، چرا که روح و جان انقلاب اسلامی همین مسائل فرهنگی است.

 

 

مطهری همچنین از منتقدان سیاست‌های فرهنگی دولت محمود احمدی‌نژاد است. مطهری در سال ۱۳۸۹ در این باره گفت:

 

«آقای احمدی‌نژاد با علم به اینکه اعلام مخالفت رئیس جمهور با اجرای قانون عفاف و حجاب در تلویزیون منجر به تشدید بدحجابی و بی حجابی می‌شود،

 

در کمال بی تعهدی اعلام کرد که من با اجرای این قانون مخالفم و زحمات فراوانی را ضایع کرد و از آن تاریخ وضعیت پوشش اسلامی بسیار وخیم تر شده

 

و به عقیده من تا زمانی که این شخص بر مسند ریاست جمهوری تکیه زده‌است این وضعیت قابل اصلاح نیست و خدا کند که منجر به بی حجابی کامل نشود.

 

مواضع دیگر فرهنگی ایشان مانند دستور حضور بانوان در ورزشگاه‌های مردان و تسامح و تساهل در مسائل شرعی ورزش بانوان و بی تفاوتی نسبت

 

به رواج کلمات لاتین در سطح کشور و حمایت از اقدامات رئیس دفتر خود در تلاش برای ورود خوانندگان لس آنجلسی به کشور و حمایت مادی و معنوی غیر معمول و خلاف عدالت

 

از برخی ستاره‌های سینمای کشور دلایل دیگری بر عقیده لیبرالیسم و رهاسازی فرهنگی ایشان است.»

 

انتقاد از زنده‌کردن فرهنگ ایران باستان

او همچنین از منتقدان دولت محمود احمدی‌نژاد در سیاست حمایت از ایران باستان است و در این باره می‌گوید:

 

“البته من آقای رئیس‌جمهور را در این مسائل تحت تأثیر آقای مشایی می‌دانم چرا که ایشان روی افکار رئیس‌جمهور بسیار تأثیرگذار است.

 

همان‌طور که در زنده کردن فرهنگ ایران و باستان تلاش‌های آقای مشایی را می‌بینیم شما دیدید اخیراً آقای احمدی‌نژاد گفت ما فرزندان رستم و اسفندیار هستیم.”

 

 

علی مطهری طراح اصلی سؤال نمایندگان مجلس از محمود احمدی‌نژاد دربارهٔ مسائلی مانند غیبت یازده روزه محمود احمدی‌نژاد، حجاب اسلامی و مکتب ایرانی بود.

 

انتقاد به عملکرد شورای نگهبان

در ماه‌های آغازین فعالیت دولت یازدهم، مطهری در اظهارنظری عنوان کرد که درصورت عدم رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی (۱۳۹۴-۱۳۹۵)، آنها پیروز خواهند شد.

 

اما شورای نگهبان تلاش خود را جهت مانع‌تراشی در خصوص ایجاد شرایط برای موفقیت اصلاح‌طلبان به کار خواهد بست.

 

 

علی مطهری در روز ۳۰ مهر ۱۳۹۲ در صحن علنی مجلس، ضمن اشاره به مخالفت رهبر ایران با معرفی جعفر توفیقی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری، گفت:

 

«قطعاً شورای نگهبان اجازه شکست اصولگرایان در رقابت‌های سیاسی آتی کشور را نمی‌دهد، اگر انتخابات کاملاً آزاد باشد و نامزدهای اصلاح‌طلب رد صلاحیت نشوند و مشارکت بالا باشد، معمولاً اصلاح‌طلب‌ها پیروز میدان هستند.

 

اصولگرایان معمولاً در شرایطی پیروز می‌شوند که کاندیداهای مؤثر اصلاح‌طلب ردصلاحیت شده و به تبع آن مشارکت مردم پایین آید، در چنین شرایطی اصولگرایان در رقابت‌های سیاسی پیروز می‌شوند.»

 

نظر مطهری در مورد رهبری

علی مطهری در دی ۱۳۹۲، در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت:

برخی از ولایت فقیه برداشت اشتباه دارند و گمان می‌کنند کسی نباید فکر خلاف رهبری داشته باشد در حالی که شخص مقام معظم رهبری گفتند مرز التزام به ولایت فقیه احکام حکومتی است.

 

رای مخالف ولی فقیه نشان از شکستن نظر رهبری نیست.
همانگونه که در استیضاح وزیر کار، رهبری مخالف این داستان بود اما من به دلیل خلاف‌های متعدد مرتضوی استیضاح را تا آخر پیگیری کردم.

 

 

وی همچنین در آذر ۱۳۹۳ در همایش تبیین حماسه حسینی که توسط انجمن اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد در دانشکده ریاضی این دانشگاه برگزار شد صراحتاً اعلام کرد که نظر رهبری در مورد حصر خلاف عدالت است و اظهار داشت:

 

رهبری از نظر خودشان می‌گویند که در مورد حصر موسوی و کروبی، عدالت را رعایت کرده و به آنها لطف می‌کنند ولی از نظر من این مخالف عدالت است و نظر ایشان را قبول ندارم.

 

 

نظر مطهری در مورد حوادث سال ۱۳۸۸

علی مطهری در خصوص پیامدهای انتخابات ریاست جمهوری دهم ایران معتقد است: «به هرحال شروع فتنه با احمدی‌نژاد بود و او هیزم فتنه را فراهم کرد و موسوی آنها را شعله‌ور ساخت.»

 

وی معتقد است در صورتی که با تخلف احمدی‌نژاد، موسوی و کروبی با یک دید نگریسته می‌شد و از طریق مراجع قضایی به تخلفات آنها فوراً رسیدگی می‌شد، مدت اعتراضات چند ماه به طول نمی‌انجامید.

 

وی عزت‌الله ضرغامی را مقصر بعدی ناآرامی‌ها عنوان می‌کند و معتقد است در صورتی که با شروع اعتراضات به درخواست موسوی مبنی بر حضور در تلویزیون در یک برنامه پخش مستقیم عمل می‌کرد،

 

استدلال‌های معترضان مبنی بر تقلب در انتخابات پاسخ گفته می‌شد و درگیری‌ها اوج نمی‌گرفت. وی در دی ۱۳۹۲، در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مورد حوادث سال ۱۳۸۸ گفت:

 

 

به نظر من احکامی که برای مصطفی تاج‌زاده و نبوی ارائه شد سختگیرانه بود در حالی که باید تخلفات آنها به صراحت و شفاف توضیح داده شود چرا که داشتن ارتباط با آمریکا و دیگران واضح و شفاف نیست.

 

طولانی شدن بدون محاکمه حصر موسوی و کروبی از لحاظ قانونی و شرعی مشکل دارد و اگر این افراد در حصر بمیرند نظام هزینه سنگینی را پرداخت خواهد کرد.

 

موسوی و کروبی از تخلفات مبرا نیستند اما اگر قرار است آنها محاکمه گردند احمدی‌نژاد هم باید محاکمه شود.

 

 

او همچنین گفته:

اگر پس از انتخابات ۱۳۸۸ دولت اجازه تجمع را داده بود و سخنان معترضین را پخش می‌کرد هیچگاه چنین اتفاقاتی نمی‌افتاد.
حتی صدا و سیما نیز در اتفاقات پس از انتخابات ۱۳۸۸ مقصر بود چرا که اجازه دفاع به معترضین نداد.

 

در قانون اساسی آزادی اجتماعات وجود دارد و اگر پس از انتخابات به این نکته از قانون عمل شده بود هیچ‌گاه شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم.

 

 

وی در خصوص ۹دیماه سال ۸۸می‌گوید: «سالروز نهم دی ماه سال ۸۸ را گرامی می‌دارم. راه پیمایی خودجوش قشرها مختلف ملت ایران

 

اعم از هواداران کاندیدای پیروز و معترضان به نتیجه انتخابات در این روز، نشانه رشد اجتماعی و سیاسی ملت ایران بود که قطع نظر از تخلفات دو طرف فتنه، به دفاع از اصل نظام جمهوری اسلامی پرداختند.»

 

نظر مطهری در مورد آیت‌الله منتظری

علی مطهری در دی ۱۳۹۲، در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت:

در حال حاضر در بسیاری از موارد آزادی بیان وجود دارد ولی متأسفانه برخی از افراد در برخی از حوزه‌ها خطوط قرمز مصنوعی ایجاد کردند و حتی حوادث رخ داده در تاریخ انقلاب را نیز سانسور می‌کنند.

 

برخی بدنبال حذف کردن آیت‌الله منتظری و اقدامات او بودند در حالی که باید واقع بینانه به آن نگاه کرد اگر او انحرافاتی داشته خدماتی را نیز به دنبال ارائه داده که باید به آنها توجه کرد.

 

 

نظر مطهری در مورد ساپورت پوشیدن زنان

مطهری با «اصل ساپورت پوشیدن زنان» مخالف نیست. بلکه با برخی از پوشش‌های ساپورتی زنان مخالف است.

 

برخی این ویژگی مطهری را ناشی از شجاعت وی دانسته‌اند که می‌تواند با صراحت به پوشش زنان طبقه متوسط جامعه بتازد بدون اینکه واهمه‌ای از رأی نیاوردن در انتخابات بعدی داشته باشد.

 

واکنش نسبت به سخنان مصباح یزدی در سالروز رحلت امام خمینی

مطهری در واکنش به سخنان مصباح یزدی در خرداد ۱۳۹۳ در جمع اعضای کاروان پیاده عازم حرم امام خمینی علیه حسن روحانی، گفته است:

 

 

چرا در دولت قبلی که انحرافات فرهنگی بیشتر از امروز بود و رئیس‌جمهور سابق [محمود احمدی‌نژاد] و آقای مشایی افکار ویژه مخالف مبانی و آرمان‌های انقلاب اسلامی را مطرح می‌کردند

 

از قبیل مکتب ایران، وحدت ادیان و بیداری انسانی بجای بیداری اسلامی، فقط گاهی به اشاراتی اکتفا می‌کردید؟

 

یک جمله رئیس‌جمهور را که قابل تاویل است به سکولاریسم تفسیر می‌کنند و با تندی به وی حمله می‌کنند، لذا این شائبه ایجاد می‌شود که حب و بغض‌ها در اینگونه قضاوت‌ها دخالت دارد

 

 

مصباح یزدی در سالروز وفات امام خمینی در جمع اعضای کاروان پیاده عازم حرم امام خمینی در پاسخ به سخنان حسن روحانی

 

(برخی دچار توهم هستند و مدام غصه دین مردم را می‌خورند در حالی که نه دین را می‌شناسند و نه آخرت را) گفته بود:

 

 

«حتی برخی از افراد عمامه به سر که دارای مسئولیت هستند، در واکنش به اجتماع مردم در خصوص بدحجابی و نگرانی علما از وضع دین و فرهنگ و تجمع روحانیت در فیضیه

 

آن‌ها را کسانی معرفی می‌کنند که اسلام را نشناخته‌اند و آن‌ها را متهم به توهم می‌کنند. باید از وی پرسید مگر خود تو دینت را از کجا یادگرفته‌ای؟ از فیضیه یا از انگلستان؟»

 

 

نامه به محسنی اژه‌ای در مورد رفع حصر

علی مطهری در واکنش به اظهارات دادستان کل کشور، محسنی‌اژه‌ای، مبنی بر «دلیلی برای رفع حصر وجود ندارد»، نامه‌ای خطاب به وی نگاشت.

 

 

آقای اژه‌ای شما فرموده‌اید «نظام با تمام سعه صدر خود با سران فتنه برخورد کرده است و دلیلی برای رفع حصر وجود ندارد»،

 

خلاصه حرف شما این است که اگر توبه کنند، بخشیده می‌شوند. این منطق نه با عقل سازگار است و نه با شرع و اصولاً منتقد نظام یا باید در زندان باشد یا در حصر.

 

 

در واقع جنابعالی آقایان موسوی و کروبی را بدون محاکمه و حکم قضایی و بدون دادن حق دفاع به آنها محکوم به حبس ابد کرده‌اید.

 

برخلاف اصول ۳۲ و ۳۷ قانون اساسی. بدیهی است که قانون اساسی برای اجراست نه یک امر تشریفاتی.

 

نقل قول مطهری از رهبری دربارهٔ حصر

در دیدار فراکسیون شاهد مجلس با رهبری دربارهٔ مسئله حصر خانگی گفتم از نظر من و بسیاری از افراد، ادامه حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی به نفع کشور و انقلاب نیست و ضرورتی ندارد.

 

اگر یکی از این دو در این حال از دنیا برود، مسئله به صورت یک غده چرکین برای جمهوری اسلامی باقی می‌ماند. از جناب عالی درخواست می‌کنم که به قوه قضائیه دستور بدهید که این موضوع را تمام کنند.

 

اگر لازم است محاکمه شوند، همراه سایر اطراف ماجرا محاکمه شوند و به قضیه خاتمه داده شود.

 

 

ایشان گفتند: «من قبلاً دربارهٔ بصیرت صحبت کرده‌ام و این که نباید راه شهدا و راه انقلاب را گم کنیم. جرم اینها بزرگ است و اگر امام (ره) بودند شدیدتر برخورد می‌کردند.

 

اگر اینها محاکمه شوند حکمشان خیلی سنگین خواهد بود و قطعاً شما راضی نخواهید بود. ما اکنون به اینها ملاطفت کرده‌ایم.»

 

واکنش به ماجرای سعید طوسی

علی مطهری طولانی شدن پرونده سعید طوسی را طبیعی ندانست و از روند رسیدگی به این پرونده انتقاد کرد. او همچنین گفت:

 

مقامات قضایی رعایت مصلحت خودساخته را کرده‌اند که مثلاً چون متهم قاری قرآن است، بهتر است به طور جدی پیگیری نشود؛ که البته این روش اشتباه است و با عدالت اسلامی و علوی سازگار نیست.

 

 

به نظر علی مطهری، همین کندی در رسیدگی پرونده باعث شده که شاکیان به شبکه‌های خارجی پناه ببرند. ایشان در موضوع استفاده از سعید طوسی به عنوان قاری قرآن در شروع مجلس دهم هم واکنش نشان داد. او گفت:

 

 

وقتی فردی چنین پرونده‌ای دارد چرا در یک مراسم رسمی کشوری مانند افتتاحیه مجلس دهم از او به عنوان قاری استفاده می‌شود؟ طبعاً این شائبه پیش می‌آید که می‌خواهند شاکیان را بترسانند تا دست از شکایت خود بردارند.

 

 

علی مطهری اضافه کرد، اثبات این گونه جرایم بسیار سخت و گاه نشدنی است. مگر آن که خود فرد اقرار کرده باشد. دین اسلام نقل و انتشار این گونه اخبار که به عفاف جامعه مربوط است

 

-حتی به فرض اثبات- منع کرده. علت آن هم این است که نمی‌خواهد قبح این گونه گناهان از بین برود. او در آخر گفت: در پرونده آقای سعید طوسی به نظر می‌رسد قصوری صورت گرفته است که حدود پنج سال معطل مانده است.

 

ضرورت تشکیل ناتوی اسلامی

علی مطهری، در واکنش به سرکوب اقلیت مسلمانان در کشور میانمار، خواستار تشکیل یک نیروی مشترک نظامی، شبیه پیمان ناتو بین کشورهای مسلمان شد تا در موارد مشابه، قادر به مداخله نظامی باشد.

 

 

مطهری افزود:

معلوم نیست چرا ما مسلمانان به فکر تشکیل یک نیروی مشترک نظامی شبیه ناتو نیستیم که در اینگونه موارد وارد عمل شود.

 

 

اظهارات جنجالی دربارهٔ ۹ دی و رفع حصر در مجلس و تنش در مجلس

علی مطهری در جلسه علنی یکشنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۳ در نطق میان دستور خود گفت: «در ایام ۹ دی برخی رسانه‌ها از جمله صدا و سیما راه افراط پیمودند و بر طبل تفرقه کوبیدند

 

و ماهیت ۹ دی را آنگونه که دوست داشتند معرفی کردند در حالی که همه می‌دانند در ۹ دی‌ماه سال ۸۸ مردم با قاطعیت

 

از تخلفات دو طرف فتنه دوری و به دفاع از انقلاب و جمهوری اسلامی پرداختند. اگر بخواهیم ۹ دی را مظهر تفرقه میان ملت قرار دهیم دیگر یوم‌الله نخواهد بود بلکه یوم‌الشیطان خواهد بود.

 

 

همچنین اینجانب حصر خانگی آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد را پس از پایان آشوب‌های خیابانی بدون حکم قضائی همچنان خلاف اصول متعدد قانون اساسی و ادامه آن را به زیان انقلاب اسلامی می‌دانم

 

و معتقدم در این زمینه شورای عالی امنیت ملی به ریاست رئیس جمهور و قوه قضائیه کوتاهی کرده‌اند. همه می‌دانند که من هیچ تعلق خاطری به آقایان کروبی و موسوی ندارم

 

و در انتخابات سال ۸۸ نیز به آقای رضایی رای دادم. هدف اینجانب دفاع از یک موضوع بزرگ‌تر در نظام اسلامی است.»

 

گفتنی است به دلیل اعتراض نمایندگان به اظهارات علی مطهری، نطق وی ناتمام ماند. و همچنین بنا بر گفتهٔ آقای مطهری

 

آقای آقامحمدی [نماینده خرم‌آباد] برای تکمیل کارش متن نطق من را هم قاپید و پاره کرد.

 

طبق گفتهٔ عابد فتاحی نمایندهٔ مردم ارومیه: «البته لحظات آخر موجی آمد و ایشان را پایین کشیدند و یک نفر هم می‌خواست متن نطق ایشان را پاره کند و دست چپ ایشان زخم سطحی برداشت.».

 

مطهری در اظهاراتی مجلس نهم را استثناء خوانده و همچنین اینکه مجلس نهم دفاع از حقوق ملت را در راس کار خود قرار نداده.

 

 

به هر حال مجلس آزمون بدی داد و البته اینگونه رفتارها دور از ذهن نیست زیرا این مجلس در سال ۹۰ در فضای متأثر از فتنه ۸۸ و در حالیکه بسیاری از افراد خوش‌فکر کاندیدا نشدند یا رد صلاحیت شدند

 

شکل گرفت و بیشتر یک تیپ خاص وارد مجلس شدند به عبارتی دیگر این مجلس یک استثناست و به امید خدا مجالس آینده چنین نخواهد بود و دفاع از حقوق ملت را در راس کار خود قرار خواهند داد.

 

 

حاشیه‌ها

در یکی از جلسات مجلس هشتم وقتی مطهری گفت که نام خانوادگی مهدی کوچک‌زاده در گذشته کوچکف بوده و او تبار روس دارد را با نام کوچکف خطاب کرد،

 

جلسه مجلس با درگیری لفظی و فیزیکی این دو نماینده به تشنج کشیده شد. کوچک‌زاده اشیایی را به سوی مطهری پرتاب کرد و مطهری نیز او را «پفیوز» نامید.

 

ایجاد وب‌گاه حامیان

گروهی از فعالان شبکه‌های اجتماعی با امضای نامه‌ای، از این نماینده به دلیل طرح و پیگیری حقوق رهبران جنبش سبز و مقابله با قانون‌شکنان حمایت کردند.

 

برترین ها

 

نطق جنجالی مطهری در مورد کروبی و موسوی (متن)

علی مطهری: من یک لیبرالم (تصاویر)

متن نامه سانسور شده علی مطهری

ترکش زنان بی‌حجاب بازی والیبال به علی مطهری خورد


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان