بهترین راه کاهش استرس و دلهره

بهترین راه کاهش استرس و دلهره

بهترین راه کاهش استرس و دلهره

 

استرس بدترین دشمن جوانی و شادابی پوست و سلامت شماست.

اگر در زندگی خود با استرس روبه‌رو هستید باید بدانید که برای درمان آن اقدام فوری کنید وگرنه عوارض بدی برای بدن خواهد داشت. اگر چه استرس و اضطراب، بدن را در شرایط نامطلوبی قرار می دهد اما این واکنش همیشه ودر هر شرایطی بد نیست.

 

داشتن استرس خوب باعث هوشیاری فرد شده و بطور مثال سبب می شود فرد هنگام عبور از خیابان توجه بیشتری داشته باشد. در واقع وجود این نوع از استرس بدن را وارد حالات “خودمحافظتی” می کند.

 

با این حال زمانی که استرس مزمن شده و به شکل استرس بد ظاهر شود، فرد را دچار استیصال میکند و می تواند بر سلامت کل بدن تاثیر سوء بگذارد.

همینطور بدن به لحاظ جسمی و اتوماتیک به آن واکنش نشان میدهد و هم چون یک عامل تهدید کننده با آن برخورد میکند.

 

 

زمانیکه بدن بطور پیوسته در حالات آماده باش و خودحفاظتی باشد، سیستم احساس خستگی کرده و روال افولی را در پیش میگیرد. سطح ایمنی کاهش پیدا کرده، بدن دچار التهاب میشود.

در قدرت حافظه و تمرکز فرد و خواب مشکلاتی بوجود می آید. همینطور ممکن است تغییرات جسمی دیگری هم چون گرفتگی ماهیچه‌ها، اضطراب و ترشح هورمون‌هاي استرس کورتیزول و آدرنالین ظاهر شود.

 

 

در بیشتر مواقع فرد در برابر استرس احساس ضعف میکند اما تحقیقات نشان میدهد اقدامات بسیاری وجوددارد که میتوان برای مقابله با استرس انجام داد.

به گفته متخصصان راهکار مورد نظر فرار از احساسات منفی و دردآور نیست بلکه باید چگونگی واکنش ذهن و بدن را تغییر داد.

بررسی‌ها حاکی ازآن است که این مهارت‌ها مغز را آموزش می دهد تا از درد و احساس ناخوشایند جسمی و روانی دور شود.

 

 

مجله تایم به بعضی از این راهکارها اشاره کرده است:

* آرام کردن سیستم عصبی با واکنش‌هاي آرام کننده: واکنش‌هاي ارام بخش اقداماتی است که بطور مستقیم با افزایش استرس، تنش و درد مقابله می کند.

برای این منظور تنفس دیافراگمی یا دیگر تمرینات تنفسی یوگا توصیه می شود. این روش‌هاي آرامش بخش از طریق کاهش فشار خون، تپش قلب و گرفتگی ماهیچه‌اي سیستم عصبی را آرام می کنند.

زمانیکه ذهن در حالات استرس باشد تنفس سخت می شود. اما بررسی‌ها نشان می دهد زمانیکه فرد آگاهانه تنفس خودرا تغییر دهد میتواند به سرعت تغییر احساسات خودرا حس کند.

 

 

* مدیتیشن «مراقبه»: مدیتیشن هم تکنیک دیگری است که واکنش آرام سازی را در پی دارد. اسکن مغزی افرادی که بطور مرتب مدیتیشن انجام میدهند نشان دهنده کاهش فعالیت دربخش‌هایي از مغز است که با درد مرتبط است. همینطور فعالیت را دربخش‌هایي از مغز افزایش می دهد که با تنظیم احساس تماس دارد.

 

افرادی که دچار درد مزمن یا استرس هستند با انجام مدیتیشن، احساس درد روی آنان تاثیر کمتری دارد. زمانیکه تنفس دیافراگمی و مدیتیشن بطور مرتب انجام شود ذهن و بدن آموزش میبیند تا در برابر عوامل استرس‌زا کمتر واکنش نشان دهد.

 

* دور کردن افکاری که درد و ناراحتی را در خود جای میدهند:

افکار منفی میتوانند احساس درد و ناراحتی را افزایش دهند. بهمین علت ضرورت دارد به فرد آموزش داده شود که چگونه میتوان از مشغول کردن ذهن به انها پیش گیری کرد.

 

بنابراین گزارش، یکی از روش‌هاي عملی رفتار درمانی شناختی است که به افراد در تشخیص و تغییر باورها و باورهای غیر مفید که در تشدید ناراحتی‌هاي جسمی و احساسی نقش دارند، کمک میکند. دراین روش افراد از الگوهای فکری پیروی می کنند که عمل‌هاي مثبت و حس خوب را تقویت میکنند.

 

برترین مطالب مرتبط

 

غذاهایی که باعث کاهش استرس می شوند

گیاهان آرام بخش برای رفع استرس در آپارتمان (عکس)

روش هایی برای تمدید اعصاب و کاهش استرس

راه های کاهش استرس بچه های طلاق


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان