روش کار با رنگ روغن / آموزش نقاشی کشیدن با رنگ روغن

روش کار با رنگ روغن / آموزش نقاشی کشیدن با رنگ روغن

روش کار با رنگ روغن / آموزش نقاشی کشیدن با رنگ روغن

 

 

وب ناز بنا به درخواست بسیاری از شما کاربران عزیز آموزش و روش کار با رنگ روغن را در این بخش از آموزش های گوناگون گردآوری کرده  است از حضور گرم شما صمیمانه سپاسگزاریم. با ما همراه باشید.

 

آموزش اولیه نقاشی با رنگ روغن

 

وسایل لازم برای نقاشی با رنگ روغن :

بوم در اندازه ی دلخواه(ابعاد بوم با سانتی متر مشخص میگردد مانند ۳۰*۴۰،۵۰*۶۰ ، ۶۰*۸۰ ،…..۱۰۰*۱۵۰ البته بعضی از نقاشهای حرفه ای بومشان را خود آماده می کنند)،

رنگ روغن (سعی نکنید که فقط از رنگهای اصلی استفاده کنید فراموش نکنید که تازه کار هستید و یاد گرفتن ترکیب رنگ سالها زمان میبرد و تجربیست من هم از تنوع رنگهای موجود در بازار استفاده میکنم)

 

 

اولین قدم در نقاشی تمیز دادن رنگهای سرد و گرم است .مثلا سبز رنگ سرد است اما خود سبز به دو دسته ی سرد و گرم تقسیم میشود سبزی که رنگ زردش بیشتر باشد گرم و سبزی که رنگ آبیش بیشتر باشد سرد است.از رنگهای موجود در بازار سبز سپ گرم و ویریدین و ثالو سرد میباشند.

 

قلمو

(برای افراد مبتدی قلموی سرتخت مناسبترین قلمو است که از سایز صفر تا بیست آن در بازار موجود است)

 

حلال

(برای رقیق کردن رنگ روغن و همچنین تمیز کردن پالت و قلموها به یک حلال مناسب نیاز است.من به شخصه برای رقیق کردن رنگ از روغن برزک و تمیز کردن قلمو و محو کردن طرح مدادی روی بوم از تربانتین استفاده میکنم اگر بویش شما را اذیت میکند از وایت اسپیریت استفاده کنید)

 

 

مداد

(بعضی از نقاشیها نیاز به طرح اولیه دارند مثل کشیدن صورت،گل،حیوانات،اشیا …مناظر نیاز چندانی به طرح اولیه ندارند.

از مداد نرم معمولی استفاده کنید هرگز از مدادهای پررنگ طراحی استفاده نکنید چون کربن این مدادها ممکن است نقاشیتان را خراب کند.برای جلوگیری از نفوذ کربن روی خطوط مدادی تربانتین بزنید و اجازه دهید خشک شود)

 

 

پالت

(پالت تخت برای رنگ روغن استفاده می شود که هم چوبی هم پلاستیکی و هم کاغذی آن در بازار موجود است.رنگها برای استفاده و ترکیب شدن باید به مقدار لازم روی پالت ریخته شوند.

سعی کنید همیشه بعد از اتمام نقاشی پالت و قلموهای خود را تمیز کنید تا برای پاک کردن رنگهای خشک شده به دردسر نیفتید)

 

 

سه پایه

(روی سه پایه بوم خود را قرار میدهید تا تسلط بیشتری روی بوم داشته باشید و کمردرد نگیرید.از سه پایه ای استفاده کنید که فکر میکنید با آن راحت هستید.

تا احساس راحتی نکنید نمی توانید خوب نقاشی کنید.هروقت خسته شدید نقاشی را نیمه کاره رها کنید و بعد از استراحت کافی برگردید)

 

 

مدل

(از یک نقاشی ساده شروع کنید .کارت پستالهای کارهای نقاشان ارجمند راهنماها و استادان خوبی هستند اگر تیزهوش باشید تمام فنون قلم زنی و محوکاری و ترکیب رنگ را می توان از آنها آموخت.)

 

 

روش کار با رنگ روغن / آموزش نقاشی کشیدن با رنگ روغن

 

 

آماده سازی بوم:

کسانی که میخواهند از روش خیس روی خیس استفاده کنند حتما باید یک لایه نازک رنگ سفید به سرتاسر سطح بوم خود بزنند.من خودم از روش خیس روی خیس استفاده نمیکنم.

کلاسیک کار میکنم یعنی در هر قسمت رنگ پایه را میزنم میگذارم خشک شود سپس مجدد روی آن کار میکنم و چند سری رنگ میزنم.البته کار پرخرجی است آن را به همه توصیه نمیکنم!

 

 

کارتان که تمام شد به بوم فرصت دهید خشک شود هرگز آن را برای زودتر خشک شدن جلوی آفتاب قرار ندهید!

 

برای آموزش نقاشی با رنگ روغن شیوه های مختلف و متفاوتی وجود دارد. بعضی از این شیوه ها کارایی نداشته و برخی دیگر میتواند گره گشای کار هنرجو باشد.

ما در اینجا شیوه اصولی و گام به گامی که در آموزشگاه تدریس میشود و به اعتقاد ما شیوه آکادمیک و اصولی شروع کار با رنگ روغن میباشد را شرح میدهیم.

 

برای شروع کار با رنگ روغن ابتدا از کار روی بوم کوچک شروع کنید. برای انجام تمرینهای اولیه، تنها از دو رنگ سیاه و سفید استفاده نمایید. در انجام این تمرینها سعی کنید از روش آلاپریما که قبلا شرح دادیم استفاده کنید و کار را در یک مرحله تمام کنید.

 

 

آموزش مراحل اصولی نقاشی با رنگ روغن

پس از انجام چند تمرین با سیاه و سفید، مرحله بعدی اضافه کردن یک رنگ به پالت رنگیتان میباشد. میتوانید یک رنگ سرد مانند آبی را به رنگهایتان اضافه کنید و چند تمرین با رنگهای سیاه و سفید و آبی انجام دهید.

 

 

روش کار با رنگ روغن / آموزش نقاشی کشیدن با رنگ روغن

 

پس از آن نوبت مرحله بعدی است که همین تمرین را با یک رنگ گرم انجام دهید. رنگهای گرم مانند قرمز و یا قهوه ای پوشانندگی کمتری نسبت به رنگهای سرد داشته و انجام این تمرین با این رنگها کمی مشکلتر از تمرین قبلی میباشد.

مرحله بعدی انجام یک کار با مدل ساده و با استفاده از تمام رنگها است. از این مرحله به بعد رنگ سیاه از پالت حذف میگردد و برای تیره کردن رنگها از ترکیب رنگهای تیره با یکدیگر استفاده میکنیم.

 

روش کار با رنگ روغن / آموزش نقاشی کشیدن با رنگ روغن

 

 

پالت رنگی را قبلا شرح داده ایم. از ترکیب رنگهای کریمسون لیک و سبز ویریدین، رنگی تیره بدست می آید که بجای سیاه و برای تیره کردن رنگهایتان استفاده میشود.

در صورت نیاز آبی اولترامارین و یا قهوه ای برنت آمبر هم میتوان به این ترکیب اضافه نمود. در این مرحله میتوانید از بوم کمی بزرگتر از بوم مرحله قبلی استفاده کنید.

 

روش شروع کار و زیر رنگ مناسب که قبلا در بخش آموزش کپی برداری شرح داده شد، در این مرحله اهمیت زیادی دارد.

بهتر است در این مرحله برای تمرین، با کپی برداری شروع نمایید و پس از کسب تجربه و مهارت لازم، مستقیما از طبیعت و مدل زنده شروع بکار نمایید. به تدریج میتوانید ابعاد بومهایتان را افزایش دهید.

 

مطالب پیشنهادی

 

آموزش تصویری نقاشی رنگ روغن

مفرح ترین آموزش نقاشی با اعداد

نمونه نقاشی های دیدنی با تراش های مداد

آموزش نقاشی روی بوم و کوسن + (تصاویر)

آموزش نقاشی روی کفش کتانی و کهنه!+تصاویر


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان