laghari

بیوگرافی آناهیتا نیکوکار زیبا و خاص ترین زن ایرانی + تصاویر

بیوگرافی آناهیتا نیکوکار زیبا و خاص ترین زن ایرانی + تصاویر

بیوگرافی و زندگی نامه چهره های معروف به ویژه بازیگران طرفداران زیادی دارند اما نازوب در این بخش به بیوگرافی خاص و اولین زن خلبان ایرانی خانم آناهتیا نیکوکار (نیک) پرداخته است.

گفتگویی بس شنیدنی و خواندنی با اولین خلبان زن ایرانی بعد از انقلاب.

Biographies and biographies of famous figures, especially actors, have a lot of fans, but in this section a special biography and the first Iranian female pilot, Anahita Nikookar (Nick), have been dealt with.

An interview with the first female Iranian pilot after the revolution.

 

بیوگرافی آناهیتا نیکوکار

آناهیتا نیکوکار معروف به آناهیتا نیک 27 ساله و یکی از 8 خلبان زن کشور است که از 7 سال پیش آموزش و فعالیت خود را در صنعت هواپیمایی کشور آغاز کرده و اکنون به عنوان کمک خلبان مشغول فعالیت است. با او درباره فعالیتش به گفت وگو نشستیم:

 

بیوگرافی آناهیتا نیکوکار زیبا و خاص ترین زن ایرانی + تصاویر

 

خلبانی و به حرکت واداشتن هواپیما یکی از مشاغل پرجاذبه و سختی است که طرفداران خود را در میان زنان و مردان دارد اما همواره این نگاه در جامعه وجود داشته که در کشورما از خلبانان زن تنها در امور آموزشی استفاده شده

و آنها مجوز پرواز ندارند این درحالی است که در حال حاضر تعدادی از خلبانان خانم در خطوط هوایی مختلف کشور مشغول به فعالیت هستند.

 

-چگونه خلبان شدید و از چه سنی به این حرفه علاقه مند شدید؟

از بچگی عاشق پرواز بودم ، وقتی هواپیمایی از آسمان رد می شد آن را با انگشت به پدرم نشان می دادم و می گفتم «کی میشه با هواپیما بریم سفر؟ » 

این علاقه باعث شد گرایش پیدا کنم که هواپیما را بشناسم ، پافشاری خودم و حمایت های پدرم باعث شد که علاقه ام را پیگیری کنم، ابتدا از طریق آموزشگاه اقدام کردم و بعد از تلاش زیاد موفق شدم امروز به عنوان کمک خلبان خانم شناخته شوم.

 

بیوگرافی آناهیتا نیکوکار زیبا و خاص ترین زن ایرانی + تصاویر

 

– به جز پدرتان سایر نزدیکان چه واکنشی نسبت به علاقه شما داشتند؟

مادرم خانه دار هستند و همیشه می گفتند هرچه که دوست داری را انتخاب کن، وقتی کمی بزرگتر شدم می خواستم پزشک بشوم اما باز هم نمی توانستم از هواپیما بگذرم هربار که برای سفر سوار هواپیما می شدیم با خودم می گفتم

«چی میشه یه روز بتونم تو هواپیما کار کنم»، جالب اینجاست که همه به من می گفتند اگر بخوایی در هواپیما کار کنی مهماندار میشوی چون خانم خلبان نداریم، تا اینکه با یک استاد عزیز آشنا شدم که به من گفتند خلبان خانم در کشور داریم، این سخن برای من جرقه ای بود و باعث شد علاقه ام را پیگیری کنم البته من تنها خلبانی را دنبال نمی کنم

بلکه در دانشگاه نیز رشته مهمانداری را خواندم و در حال حاضر نیز وارد عرصه سینما شدم و تلاشم برای بازیگری که به حمایت همسرم توانستم آن را به نتیجه برسانم یعنی در حال حاضر 3 رشته را دنبال کردم.

 

– آیا هدایت هواپیما و خلبان شدن کار سختی برای زنان است ؟

اینطور بگویم که در کلاس، ما 22 نفر بودیم که برای خلبانی آماده می شدیم و تنها خانم من بودم ،هرکس از راه می رسید به من می گفت

« همین اول کاری برو بیرون چون خانم ها هیچوقت نمی تونن چیزی که می خواهند بشوند آنهم در رشته ای مثل خلبانی» بسیاری از همکلاسی های من چنین چیزی را می گفتند اما عزمم را جزم کردم و موفق شدن در حالیکه از آن کلاس حدود 10 آقا انصراف دادند و رفتند.

 

 

بیوگرافی آناهیتا نیکوکار زیبا و خاص ترین زن ایرانی + تصاویر

 

– آیا شرکت های هواپیمایی برخوردشان نسبت به خلبانان زن و مرد متفاوت است؟

به ما چون خانم هستیم خیلی احترام می گذارندو من از شرایط کاریم بسیار راضیم و رفتار متفاوتی ندارند.

 

– واکنش مسافرها وقتی متوجه می شوند که خلبان خانم است، چیست؟

واکنش ها جالب است، یادم می آید یک بار وقتی قبل از پرواز خودم را به مسافران معرفی کردم ، یک صدای خیلی بلندی مردانه تا کابین ما آمد که گفت« یا ابوالفضل خلبان خانم است» اما همان زمان از طرف خانم ها صدای دست و هورا به گوشمان می رسید.

مقصد ما کیش بود و وقتی به مقصد رسیدیم و از کابین بیرون آمدم که به مسافران خوش آمد بگویم برخورد و نگاه آنها که در تهران به خلبان بودن زن اعتماد نداشتند تغییر کرده بود.

 

آیا همسرتان با شرایط کاری شما کنار آمده است و همکاری می کند ؟

2 سال است که ازدواج کرده ام همسرم با من همکاری می کند و درک بالایی دارد روزی که خواستیم ازدواج کنیم سنگ هایمان را واکندیم و ایشان شرایط کاری من را کاملا درک کرده بودند، من هم شرایط کاری او را کامل درک کرده بودم زیرا همسرم پزشک است و می دانستم که او هم ممکن است برخی شب ها مانند من در خانه حضور نداشته باشد.

 

– وقتی زنان خلبان باردار می شوند تاچه زمانی می توانند پرواز کنند و بعد از زایمان آیا ممکن است دیگر به آنها پرواز ندهند یعنی آیا امنیت شغلی شان تامین است؟

 

When women become pregnant, they can fly as long as they can and do not fly after maternity, that is, are their job security secure?

 

وقتی خلبان خانم متوجه بارداری می شوند باید نامه ای را به ایرلاینی که درآن مشغول هستند بدهند و مرخصی آنها به محض ارائه نامه شروع شده و تا یکی دو ماه بعد از زایمان ادامه دارد

بعد از این مدت هم به سرکار بازگشته و ادامه می دهند و امنیت شغلی شان تامین است.این مرخصی هم برای تامین سلامت خلبان است زیرا وقتی پرواز می کنید فشار هوا زیاد است و پزشک ایرلاین اعلام می کند که پرواز نکنید بهتر است.

 

 

– شرایط خلبانان زن در ایران با خارج از ایران متفاوت است؟

لباس فرم ما متفاوت است و از نظر حقوق، خلبانان خانم خارج از کشور بیش از ما حقوق دریافت می کنند و مزایای بهتری دارند اما ایران عزیز است و ما دوست داریم در کشورمان فعالیت کنیم.

 

بیوگرافی آناهیتا نیکوکار زیبا و خاص ترین زن ایرانی + تصاویر

 

– تا به حال چند پرواز انجام داده اید؟

تعداد پروازهای ما زیاد است شاید در یک روز دو سه بار پرواز کنیم شاید در طول یک هفته پرواز هم نکنیم البته پروازهای من داخلی است و در پروازهای خارجی به عنوان کارآموز حضور داشته ام.

 

– دوست دارید اولین پرواز خارجی شما به عنوان خلبان به کدام کشورباشد؟

دوست دارم به کشور مادریم ترکیه باشد زیرا مادرم اهل استانبول است و پدرم اهل تبریز.

 

– دوست دارید با چه مدل هواپیمایی پرواز کنید و چرا ؟

همه هواپیماهای ما در ایران باارزش هستند و قابل احترام و هیچ خلبانی نمی تواند بگوید من صرفا با این هواپیما پرواز می کنم اما آرزوی خودم این است که روزی با بوئینگ 777 پرواز کنم چون هواپیمای خیلی خوبی است .

 

بیوگرافی آناهیتا نیکوکار زیبا و خاص ترین زن ایرانی + تصاویر

 

– ما در ایران هواپیمای شخصی داریم؟ اگر هست می دانید برای چه کسی و به چه تعداد است؟

بله هواپیمای شخصی داریم اما اینکه چه تعداد و برای چه اشخاصی است را نمی توانم بگویم.

 

– یکی از صحبت های آقای روحانی این بود که باید همکاری خانم ها را در فضاهای کاری و مدیریتی کشور افزایش دهیم، این شعار چقدر باعث شد که تعداد خلبانان زن ما افزایش یابد و فضا برای حضور زنان در هواپیمایی بیشتر شود؟

در رشته خلبانی تاثیری نگذاشته است زیرا انتخاب این شغل برای زنان هنوز در اولویت نیست . درست است که این رشته سخت است اما نه آنقدر که در ذهن خودشان بزرگ می کنند زیرا به نظر من زنان اگر اراده کنند به هرجا که بخواهند می رسند، اما در کل در حیطه خلبانی تعداد زنان افزایش نداشته است و حتی کمتر شده است

زیرا وقتی می آیند و با سختی های راه آشنا می شوند در همان دوره های آموزشی و پس از یکی دو ترم پا پس می کشند، اما ای کاش بمانند و بجنگند و به عنوان یک خلبان خانم شناخته شوند چون، ما خلبان خانم در ایران کم داریم.

 

بیوگرافی آناهیتا نیکوکار زیبا و خاص ترین زن ایرانی + تصاویر

 

 

– تعداد خلبانان خانم ما در کشور چقدر است؟

8 خلبان خانم فعال در کشور داریم البته خانم های خلبانی هستند که پرواز نمی کنند و تنها به آموزش مشغولند که تعدادشان زیاد است اما از تعدادشان خبر ندارم.

 

– وقتی با خلبان های خارجی که به ایران سفر می کنند برخورد می کنید نگاهشان نسبت به ایران چیست ؟

بسیاری از اساتیدم خلبان های خارجی هستند ،آنها ایران را دوست دارند و علاقه دارند که در ایران فعالیت کنند ما خلبان های خارجی داریم که به شدت به ایران علاقه مند و متعصب هستند و دوست دارند که درایران فعالیت کنند.

 

بیوگرافی آناهیتا نیکوکار زیبا و خاص ترین زن ایرانی + تصاویر

 

– هواپیمایی کشوری در دوران تحریم ها سوانحی داشت وتحریم ها باعث شد ما برخی قطعات را نداشته باشیم که این موضوع امنیت هواپیما و جان سرنشینان را به خطر می انداخت علت این سوانح چیست؟

درباره علت آن نمی توانم صحبت کنم اما وقتی اتفاقی رخ می دهد دوست ندارم نام مهمانداران و خلبانان عزیز و زحمت کش را وسط بکشند و بگویند مقصر خلبان بوده است زیرا چنین چیزی نیست من این سخن را که خلبان مقصر بوده خیلی شنیده ام در حالیکه چنین چیزی واقعا نیست.

 

– به نظرتان تحریم ها که تا حدودی شروع شده چه اتفاقی را در حوزه هواپیمایی ما رقم زند؟

قطعا با کمبود قطعات مواجه می شویم به علاوه تحریم ها روی نرخ بلیط ها خیلی تاثیر خواهد گذاشت منتظر این باشیم که یک روزی وقتی وارد وفرودگاه می شویم ببینیم که هیچ مسافری نیست.

– می گویند با افزایش قیمت بلیط در حال حاضر هم فرودگاه های ما خالی شده و تنها افرادی که سفر خیلی برایشان ضروری است با هواپیما سفر می کنند چنین چیزی صحت دارد؟

نمیشه گفت خالی شده اما کمی خلوت تر شده است.

 

– تحریم های ترامپ چه تاثیری بر امنیت جانی و مالی مردم ایران خواهد داشت؟

 

بیوگرافی آناهیتا نیکوکار زیبا و خاص ترین زن ایرانی + تصاویر

 

به نظر من، تحریم های ترامپ به نتیجه ای نمی رسد زیرا، دولت ما تا جایی که بتواند حمایت می کند و برای صنعت هوانوردی و جان افراد کم نمی گذارد، بنابراین نباید دولت را مقصر بدانیم و تحریم ها هم کاری نمی تواند بکند.

 

بیوگرافی آناهیتا نیکوکار زیبا و خاص ترین زن ایرانی + تصاویر

Biography Anahita is a beautiful and most beautiful Iranian woman + illustrations


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان