درمان فوری دل دردهای نوازد؛ از نبات داغ تا شیرین بیان

درمان فوری دل دردهای نوازد؛ از نبات داغ تا شیرین بیان

نوازدان با کولیک و دل دردهای شایع آنها! ابتدا تبریک ما را به مناسب تولد نوزاد کوچولو و زیبایتان پذیرا باشید سپس با آرامش خاطر و مطالعه بسیار مهم این بخش و نکات ذکر شده گریه های معمول و متداول نوزادان را بدون مراجعه به پرشک به صورت فوری و سریع درمان کنید!

 

نفخ یا دل پیچه نوزادان از مشکلاتی است که باعث ناراحتی های زیادی در خانواده می شود. گریه مداوم اینگونه نوزادان، یک تراژدی است که شادی ناشی از بچه دار شدن را تا حدّی تحت الشّعاع قرار می دهد. در این رابطه نکات ذیل قابل ذکر است:

 

1- این مشکل دوره خاصی دارد که طول آن در کودکان مختلف، متفاوت است و پس از طی این دوره معمولاً مساله خود به خود حل می شود. برخی کودکان، چهل روزه و بعضی دیگر سه چهار ماهه این مشکل را از سر می گذرانند.

 

درمان فوری دل دردهای نوازد؛ از نبات داغ تا شیرین بیان

 

2- نکات ساده ولی در عین حال مهمی در هنگام شیردهی هستند که رعایت آنها مشکل را خیلی کم می کند. این نکات را به نقل از خانم دکتر اختری با هم مرور می کنیم:

– هنگام شیردهی توجه کنید که گوشه دهان کودک باز نباشد که به همراه شیر هوا نمکد. با دست خودتان سینه تان را کنترل کنید و اجازه ندهید روی صورتش بیفتد.

– سعی کنید بنشینید و شیر بدهید.

– از بالش های متعدد یا بالش مخصوص شیردهی برای زیر بدن کودک استفاده کنید تا زود خسته نشوید.

– بعد از تمام شدن شیردهی، کودک دلبندتان را با شکم روی کف دستتان گذاشته به سینه تان بچسبانید و با دست دیگر به ملایمت به پشتش بزنید تا چند آروغ خوب بزند. البته می توانید حوله مناسبی روی شانه خود پهن کرده او را روی شانه تان بگذارید و این کار را با نهایت صبر و آرامش و همراه خواندن آوازی ملایم که به او آرامش و حس حمایت شدن بیشتری بدهد انجام دهید.

– کودک را به پهلو بخوابانید. در این حال با گذاشتن بالش او را حمایت کنید.

– سعی کنید کودک در تخت خودش بخوابد.

– حتما از گهواره یا تخت گهواره ای استفاده کنید. به ملایمت تکانش دهید.

– اعصابتان آرام باشد. برای اعضای خانواده با مهربانی و حسن نیت توضیح دهید که صدای بلند تلویزیون، صدای بلند موسیقی، دود سیگار و قلیان، بحث با صدای بلند و… شما و دلبندتان را می آزارد.

– کودک زیبای شما چون غنچه ای است که توان مقاومتش در برابر باد و طوفان بسیار کم است و خانه برایش بهترین و امن ترین مکان است. به روایتی تا شش ماهگی و به روایتی دیگر تا یک سالگی از بردنش به مکان های شلوغ، مراکز خرید، شهر بازی و مسافرت های طولانی اجتناب کنید.

 

 

درمان فوری دل دردهای نوازد؛ از نبات داغ تا شیرین بیان

 

3- در این دوره مادر باید از مصرف غذاهای نفّاخ به شدت پرهیز کند(حبوبات، سیر، پیاز و …). همچنین بهتر است در سبد غذایی خود از غذاها یا داروهایی که نفخ را کم می کنند هم استفاده کند.

مصرف رازیانه، آویشن یا زیره سبز(در اشکال مختلف آنها به صورت دم کرده، جوشانده، عرقیات، قاووت یا در غذاها) یک راه حل ساده است که هم شیر مادر را زیاد می کنند و هم نفخ او را کم. توصیه اکید می کنم که مادران توصیه این بلند را جدّی بگیرند. شاید راحت ترین راه این باشد که شبی یک استکان عرق رازیانه به جز ایام عادت و بارداری تا چند ماه بخورید.

 

4- یک راه خوب برای کاهش نفخ نوزادان استفاده از عرقیاتی مانند زیره، آویشن، زنیان، بابونه، شیرین بیان، گشنیز، بادرنجبویه، انیسون، کرفس و … است.

پس از هر بار شیر دادن ۲ تا ۳ قاشق چایخوری از یکی از این عرقیات را به کودک بخورانید. مادر نیز می تواند روزی دو یا سه بار و هر بار نصف استکان از این عرقیات را استفاده کند.

تذکّر: اگر با خوردن این عرقیات، کودک دچار گرمی می شود؛ کمی عرق کاسنی به آنها بیافزایید.

5- یک قاشق چایخوری زیره سبز شسته شود و در یک استکان آب جوش ده دقیقه دم بکشد و بعد با کمی نبات شیرین کرده قاشق قاشق به نوزاد بدهید.

 

6- از روشهای مفید دیگر این است که شکم کودک را روزی یک دو بار با روغن زیتون تصفیه نشده به صورت دورانی(به مرکزیت ناف) و در جهت عقربه های ساعت به آرامی ماساژ دهید تا روغن به خورد پوست کودک برود.

 

7- گرم کردن موضعی مثل گذاشتن حوله یا پارچه گرم روی شکم نوزاد نیز روش موثّری در کاهش نفخ و دل پیچه کودک است.

 

8- ترنجبین یک داروی آزموده شده است. روزی یکی دو بار و هر بار نصف قاشق چایخوری ترنجبین را در نصف استکان آب جوش حل کرده صاف کنید و به تدریج به نوزاد بخورانید.

ترنجبین نیاز به شیرین کردن ندارد و خودش به اندازه کافی شیرین هست. این داروی خوشایند، علاوه بر کاهش نفخ نوزاد، یک آرامبخش و خواب آور موثّر نیز هست؛ همچنین به علّت ارزش غذایی بالا، ترنجبین یک داروی ایده آل در نوزادانی است که به علّت کمبود شیر مادرشان دچار مشکل هستند.

 

درمان فوری دل دردهای نوازد؛ از نبات داغ تا شیرین بیان

 

برای افزایش اثر این نسخه می توانید ترنجبین را به جای آب، در عرق شیرین بیان یا بابونه حل کنید. اگر مشکل بی خوای کودک شدید است افزودن چند قاشق غذاخوری گلاب به این ترکیب هم خیلی خوب است.

 

9- توصیه اکید می کنم که با مصرف داروهای آرامبخش و ضدّ نفخ شیمیایی( که از اتّفاق، اکثرا اثربخشی مناسبی نیز ندارند) به کودک دلبند خود خیانت نکنید و مطمئن باشید که با به کار بستن دستورات ساده فوق، به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

 

10- یک نکته مهم در درمان بسیاری از این نوزادان، پرهیز مادر او از شیر و لبنیات گاو و هر خوراکی که حاوی آنها باشند است.

 

11- به تجربه ثابت شده است که بعضی صداهای خاص باعث آرامش نوزاد می شوند. مثلا بعضی از آنها با شنیدن صدای جاروبرقی آرام می گیرند و بعضی بچّه های دیگر را تنها اگر سوار اتوموبیل خود کرده به گردش و گذار مشغول شوید، از دست گریه تمام نشدنی آنها آسوده خواهید شد.

 

یک تجربه گرانقدر

 به تمام مادرانی که فرزندانشان نفخ های شدید و غیرعادی دارند و به درمان های معمول پاسخ خوبی نمی دهند توصیه می کنم روش ذیل را تجربه کنند. حتّی در نفخ های عادی هم می توان این روش را به عنوان راهی برای وصول سریع تر به نتیجه درمانی مطلوب به کار بست.

 

1- به مدّت 3- 2 شب، قبل از خواب، بالا تنه نوزاد(شکم، قفسه سینه، سرشانه ها و تمام ناحیه پشت) را به خوبی با روغن کرچک ماساژ دهید – به نحوی که روغن، جذب پوست شود – و سپس کودک را به حالتی مانند قنداق کردن کاملاً ببندید و به خصوص مواظب باشید که در معرض باد و سرما قرار نگیرد.

2- در طول روز، 2- 1 بار ناحیه زیر ناف نوزاد را با روغن کرچک به خوبی ماساژ دهید.

3- روزی 2- 1بار، یک گلوله کوچک پنبه(به اندازه یک لوبیا) را با روغن کرچک آغشته کرده و برای نوزاد شیاف بگذارید. راه دیگر این است که یک گوش پاک کن را با روغن کرچک آغشته کرده به آرامی، چند بار داخل مقعد نوزاد جلو و عقب ببرید تا باد شکمش خالی شود.

 

موارد 2و 3 را تا بهبودی نوزاد ادامه دهید که البته این روند معمولاً چند روزی بیشتر طول نمی کشد. با انجام این روش خواهید دید که کودک دلبندتان از دست این نفخ آزار دهنده خلاص شده و خواب خوب و آرامی را تجربه خواهد کرد.

 

روش دیگری که برای دل دردنوزاد بسیار مرسوم و مفید است نبات داغ است که در ادامه به خواص بی شمار نبات داغ برای نوزادان نیز توجه کنید.

 

درمان فوری دل دردهای نوازد؛ از نبات داغ تا شیرین بیان

 

سه دلیل اصلی استفاده از نبات داغ برای نوزاد

تسکین درد در زمان فرایند‌هایی مانند ختنه، واکسیناسیون و خون گیری
هیپوگلیسمی / قند خون پایین، مخصوصا در نوزادان شیرده

 

یبوست

نبات داغ برای نوزاد بزرگتر از شش ماه مناسب است؟
تقریبا تمام پدر و مادر‌ها از بی خوابی گاه و بیگاه فرزندانشان خسته و درمانده می‌شوند. در چند ماه اول پس از تولد، نوزادان هر سه یا چهار ساعت برای تغذیه یا تعویض پوشک از خواب بیدار می‌شوند.

گاهی اوقات مشکلاتی مانند کولیک، نفخ یا دل درد موجب شود بدخوابی و گریه‌های شبانه نوزاد می‌شود. پژوهش‌های جدید نشان داده اند که خوردن نبات داغ برای نوزاد بزرگتر از شش ماه می‌تواند درد کودک را از بین ببرد و به خوابیدن او کمک کند.

 

نبات داغ برای نوزاد زیر شش ماه / مشکلات تغذیه

برخی از پزشکان بر این عقیده اند که دادن آب قند و نبات داغ به نوزادان صحیح نیست و نوزادان زیر شش ماه، حتی به آب نیز نیازی ندارند. نوزاد تمام آب لازم برای بدنش را از شیر مادر یا شیرخشک دریافت می‌کند.

حتی در روز‌های اول تولد که ذخیره شیر مادران اندک است، آغوزی که از پستان مادر ترشح می‌شود، برای هیدراته نگاه داشتن بدن نوزاد کافی است.

دادن آب، آب قند یا نبات داغ با توانایی نوزاد در جذب مواد مغذی در شیر مادر یا شیرخشک تداخل می‌کند و از آنجایی که می‌تواند او را سیر کند، ممکن است مانع از تغذیه او شود.

دادن آب به نوزاد نیز می‌تواند باعث مسمومیت آبی شود. در این شرایط آب بیش از حد باعث کاهش غلظت سدیم در بدن می‌شود، که منجر به اختلال در تعادل الکترولیت و تورم بافت‌ها می‌شود. در موارد نادر، این شرایط منجر به تشنج و حتی کما می‌شود.

اگر نوزادی نیاز به هیدراتاسیون بیش از حد (به عنوان مثال به علت بیماری گاستروآنتریت) داشته باشد، پزشک ممکن است یک نوشیدنی الکترولیتی مانند Pedialyte یا Inalyte را تجویز کند.

اگرچه برخی پزشکان برای از بین بردن درد نوزادان در هنگام واکسیناسیون از نبات داغ یا آب قند استفاده می‌کنند. استفاده از این روش در موارد پزشکی مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما مصرف نبات داغ برای نوزاد در خانه (چه برای آرام کردن یا رفع تشنگی او) ایده خوبی نیست. نوزاد در این سن به آب نیاز ندارد و شکر نیز برای او مناسب نیست.

 

 

درمان فوری دل دردهای نوازد؛ از نبات داغ تا شیرین بیان

 

جایگزین نبات داغ برای آرام کردن نوزاد زیر شش ماه
در نظر داشته باشید که نوزادان تا پیش از ۶ تا ۹ ماهگی توانایی خوابیدن در تمام طول شب را ندارند. داشتن انتظارات واقع گرایانه در مورد چگونگی خواب نوزاد، به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر با آن کنار بیایید. گزینه‌های دیگر برای کمک به خواب نوزاد، عبارتند از:

شربت گریپ میکسچر
ماساژ نوزاد
برقراری تماس پوست با پوست
شیردهی یا مکیدن پستانک
تغییر در محیط خواب
تنظیم دمای اتاق
پوشاندن لباس مناسب با دمای اتاق به نوزاد

 

 

درمان فوری دل دردهای نوازد؛ از نبات داغ تا شیرین بیان

 

مضرات نبات داغ برای نوزاد

دادن نبات داغ به نوزاد، خطرات زیر را به دنبال دارد:
چاقی نوزاد
احتمال بروز دیابت
احتمال ارتباط مصرف نبات داغ با بیماری قلبی
بروز التهاب در بدن
بروز گلیساسیون سلولی
تغذیه سلول‌های سرطانی
سرکوب سیستم ایمنی بدن تا حدود ۴۰ الی ۵۰ درصد به مدت ۵ ساعت پس از مصرف
تغذیه باکتری‌های مضر موجود در روده

 

بروز مشکلات رفتاری در کودک

مصرف نبات داغ برای نوزاد زیر شش ماه موجب مشکلات جدی می‌شود. برخی از آن‌ها عبارتند از:
افزایش سطح بیلی روبین خون (زردی نوزادان)
از دست دادن وزن بیش از حد
ماندن در بیمارستان به مدت طولانی‌تر
بروز حساسیت در نوزاد، به دلیل داشتن مواد آلرژن‌

 

درمان فوری دل دردهای نوازد؛ از نبات داغ تا شیرین بیان

 

بروز تورم در نوزاد

باید این نکته را در نظر داشته باشید که نوزادان وزنی در حدود ۵ درصد وزن بزرگسالان دارند و سیستم گوارش آن‌ها هنوز نابالغ است. دادن هر ماده غذایی جدید به آن‌ها، ممکن است موجب بروز حساسیت یا واکنش‌های پیش بینی نشده دیگری در بدن آن‌ها شود.

در نتیجه بهتر است جهت جلوگیری از بروز هر گونه خطر احتمالی برای نوزاد، از دادن نبات داغ به نوزادان زیر شش ماه، اجتناب کنید. همواره گزینه‌های دیگری برای آرام کردن نوزاد وجود دارد.

 

طرز تهیه نبات داغ برای نوزاد
به دلیل مضرات دادن نبات داغ به نوزاد از این کار اجتناب کنید.
توجه داشته باشید، هنگامی که کودک ناراحت است، اگر به خود می‌پیچد، مشت هایش را گره می‌کند و صورتش را در هم می‌کشد، بدین معنی است که احساس درد می‌کند.
در مورد دادن نبات داغ به نوزاد، با پزشک کودک مشورت کنید. دادن آب یا شکر بیش از حد به نوزاد، ممکن است خطرناک باشد.
در صورتی که خدای ناکرده با روش های فوق که گروه ناز وب برای شما عزیزان گردآوری کرده نوزاد شما همچنان با دل درد ونفخ ساکت نشد حتما او را به پزشک ببرید.

 

درمان فوری دل دردهای نوازد؛ از نبات داغ تا شیرین بیان

The immediate treatment of pain is painful; from hot to sweet liquorice

 

نوزادان باهوش در چه فصلی به دنیا می آیند

سر بزرگ در نوزادان نشانه چیست

دانستنی های لازم برای نوزادان

10 مورد عجیب نوزادان تازه متولد شده !


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان