بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

آیت اله احمد جنتی چه کسی است؟ آیا این مجتهد کهنسال را می شناسید؟ اولین مردی که در ایران در سن 91 سالگی تجدید فراش کرد و دوباره ازدواج کرد! در ادامه این بخش مروری داریم بر زندگینامه و فعالیت های سیاسی و اجتماعی آیت اله احمد جنتی به همراه تصاویر. با این بخش از مجله ناز وب همراه باشید.

 

بیوگرافی احمد جنتی

احمد جنتی (زادهٔ ۳ اسفند ۱۳۰۵ در لادان)، عضو فقها و دبیر شورای نگهبان، رئیس مجلس خبرگان رهبری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و امام جمعه موقت تهران است.

 

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

 

جنتی از دورهٔ اول شورای نگهبان در سال ۱۳۵۹ به‌عنوان عضو فقهای این نهاد منصوب شد و از سال ۱۳۷۱ دبیری شورا را برعهده داشته‌است.

او در سال ۱۳۸۶ در انتخابات ریاست مجلس خبرگان از اکبر هاشمی رفسنجانی شکست خورد. وی از ۱۳۶۰ دبیر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و از بدو تأسیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در سال ۱۳۷۲، رئیس این ستاد است. وی در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در رقابت با هاشمی شاهرودی و امینی با ۵۱ رای رئیس مجلس خبرگان شد.

تولد و تحصیل

احمد جنتی در روستای لادان (اینک محلهٔ لادان واقع در خیابان کهندژ) از بلوک ماربین، واقع در سه کیلومتری غرب اصفهان متولد شد. به دلیل نبود مدرسه در منطقهٔ زندگی او، به مکتب‌خانه رفت و خود نیز اندکی از دروس جدید را مطالعه کرد و بعدها در قم مقداری زبان انگلیسی فرا گرفت.

دوره ادبیات عرب و مقدمات سطح را تا سال ۱۳۲۴ در حوزه علمیه اصفهان خواند. پس از تکمیل مقدمات و طی کردن برخی از دروس سطح، به حوزه علمیه قم آمد. با ورود به قم به تکمیل دروس دوره سطح پرداخت و در درس خارج سید حسین طباطبایی بروجردی و سید روح‌الله خمینی شرکت کرد و در این مدت در بحث‌های اخلاق و تفسیر نیز حضور یافت.

وی از نظر تحصیلات حوزوی دارای درجهٔ اجتهاد است.

خانواده

وی چهار پسر به نام علی، حسن، حسین و محمد دارد. حسین جنتی پس از اعلام جنگ مسلحانهٔ مجاهدین خلق علیه جمهوری اسلامی ایران، به حمایت از سازمان مجاهدین برخاست و همراه با همسرش فاطمه سروری به زندگی مخفی روی آورد تا اینکه بالاخره در ۲۳ خرداد سال ۱۳۶۱ در حملهٔ سپاه پاسداران کشته شد.

احمد جنتی عاصف (محسن)، پسر حسین و نوهٔ خود، را بزرگ کرد که او نیز در نوجوانی و حین امر به معروف و نهی از منکر به عنوان بسیجی در یک سانحهٔ رانندگی کشته شد.

 

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

 

علی جنتی نیز از همراهان محمد منتظری در مبارزات مسلحانه در پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران بوده‌است و پس از انقلاب در دوره‌های مختلف ریاست صدا و سیمای استان خوزستان، استانداری خوزستان، استانداری خراسان، ریاست دفتر هاشمی رفسنجانی، سفیر ایران در کویت، معاونت سیاسی وزیر کشور در دوره احمدی‌نژاد به عهده داشته‌است و در دوره حسن روحانی وزیر فرهنگ و ارشاد شد.

او که از حامیان هاشمی رفسنجانی است در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد سفیر ایران در کویت بود که در سال ۱۳۸۹ از این مقام برکنار شد. حسن جنتی دیگر پسر او در دیار پدری (لادان اصفهان) به نجاری مشغول است و محمد جنتی نیز کارمند سازمان تبلیغات اسلامی تهران است، وی پیش از این به شغل برق‌کاری مشغول بوده‌است.

همسر آیت‌الله جنتی، صدیقه مظاهری (جان‌نثاری)، شامگاه ۶ فروردین ۱۳۹۴ به دلیل کهولت سن و ایست قلبی درگذشت. جنتی بعلت دوران کهولت و نیاز به مراقبت پس از درگذشت همسر تجدید فراش کرد.

 

تصاویری از مراسم تشییع پیکر همسر احمد جنتی

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

 

فعالیت‌های سیاسی

پیش از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران، در سخنرانی‌ها، اجتماعات عمومی و جلسات خصوصی همواره به تبلیغ ضد حکومت پهلوی می‌پرداخت و دیگران را به پیروی از راه خمینی دعوت می‌کرد. در درون حوزه، در ملاقات با علما و مراجع، آنها را از آخرین اخبار حرکت انقلابی خمینی و مردم با خبر می‌ساخت.

او با عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، به برنامه‌ریزی هماهنگ برای برپایی راهپیمایی‌ها، نوشتن اعلامیه‌ها و ارتباط با دیگر مراکز مرتبط با نهضت خمینی ـ همانند جامعه روحانیت مبارز ـ می‌پرداخت و ارتباط خود را با خمینی حفظ می‌کرد تا از آخرین فعالیتهای مبارزاتی در قم، نجف و دیگر شهرها اطلاع پیدا کند. وی همچنین به مدت چهارده سال به تدریس در مدرسه حقانی مشغول بود.

 

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

 

او بارها در قم، رفسنجان و جزیره خارگ مورد تهدید و تعقیب رژیم شاه قرار گرفت و چند بار در قم بازداشت شد. او سه نوبت به زندان رفت و مجموعاً سه ماه زندانی شد و یک بار هم دستگیر و به مدت سه سال به اسدآباد همدان تبعید شد.

به نقل از کتاب خاطرات محمد صادق خلخالی، احمد جنتی اوایل انقلاب حکمی مشابه حکم صادق خلخالی از سوی خمینی دریافت کرد، مبنی بر محاکمهٔ آنچه که وی «مجرمین طاغوتی» خوانده‌است و جنتی نیز حکم مزبور را اجرا کرد: «حضرت آقای جنتی، در اهواز و تهران، چند نفر از طاغوتیان را محاکمه و به اعدام محکوم کرد».

 

وی از طرفداران جدی محمود احمدی‌نژاد بوده و از همفکران مصباح یزدی است. احمد جنتی در سال ۱۳۸۳ خواهان کناره گیری از امامت جمعه تهران شد و از علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی خواست که با این درخواست موافقت کند.

وی در سال ۹۴ در انتخابات مجلس خبرگان رهبری شرکت کرد و با قرار گیری در جایگاه ۱۶ ام (آخرین نماینده برگزیده) در تهران برای یک دوره دیگر در مجلس خبرگان رهبری ابقاء گردد.

او تنها فرد خارج از لیست ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان: گام دوم در انتخابات مجلس و خبرگان سال ۱۳۹۴ در تهران بود که به خبرگان راه یافت.

احمد جنتی در اولین جلسه مجلس خبرگان در دوره پنجم کاندیدای ریاست این مجلس شد که با کسب ۵۱ رای توانست ریاست این مجلس را بر عهده بگیرد. ابراهیم امینی و هاشمی شاهرودی نیز به ترتیب ۲۱ و ۱۳ رای کسب کردند و یک رای نیز ممتنع اعلام شد.

 

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

 

مسؤولیت‌های احمد جنتی

دبیری شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی
ریاست سازمان تبلیغات اسلامی
نماینده ولی فقیه (خمینی و خامنه‌ای) در اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزان
عضویت در تمامی دوره‌های شورای نگهبان قانون اساسی با حکم رهبران خمینی و خامنه‌ای
دبیری شورای نگهبان قانون اساسی با حکم خامنه‌ای
امامت جمعه موقت قم، کرمانشاه و تهران
عضویت در شورای پشتیبانی جنگ
مدیریت در دادگاه‌های انقلاب اسلامی
نمایندگی مجلس خبرگان در دوره اول و دوم از استان خوزستان و در دوره سوم و چهارم از استان تهران و عضویت در هیئت تحقیق مجلس خبرگان
عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام
عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی
عضویت در هیئت مؤسس جامعة الزهرا با حکم خمینی
عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی با حکم خامنه‌ای
عضویت در شورای عالی تبلیغات خارجی با حکم خامنه‌ای
مسئولیت ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر
عضویت در کمیسیون صدا و سیما به عنوان نائب رئیس
نماینده ولی فقیه (خامنه‌ای) در کمک رسانی به مردم بوسنی و هرزگووین.
ریاست مجلس خبرگان رهبری در دوره پنجم

 

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

 

انتخابات دهم ریاست جمهوری

وی طی انتخابات دهم ریاست جمهوری و حوادث پس از آن، به جانبداری آشکار از احمدی‌نژاد پرداخت و به شدت علیه هاشمی رفسنجانی، میرحسین موسوی و خاتمی موضع‌گیری کرد و آنها را متهم به طراحی انقلاب مخملی کرد.

در مرداد ۱۳۸۹ طی یک سخنرانی در مسجد جمکران قم، مخالفان دولت را متهم به دریافت کمک مالی از آمریکا کرد. او گفت:

«سندی را به دست آورده‌ام مبنی بر اینکه ایالات متحده آمریکا از طریق عربستان سعودی یک میلیارد دلار به «سران فتنه» داده‌است. همین سعودی‌ها که به نمایندگی از طرف آمریکا صحبت می‌کردند، (به سران فتنه) گفتند که اگر توانستید نظام را منقرض کنید، تا پنجاه میلیارد دلار دیگر هم می‌دهیم، اما خداوند این فتنه را به دست بندگان صالحش خاموش کرد.»

 

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

 

مهدی کروبی در واکنش به این سخنان نامه‌ای سرگشاده نوشت و اعلام نمود که از او به مراجع قضایی شکایت خواهد کرد. او در این نامه نوشت:

اتهام بهتانی که به سران ـ به قول خودتان ـ «فتنه» زده‌اید که از سعودیها پول گرفته‌اند تا نظام را منقرض نمایند، اولاً از شما شکایت می‌کنم، آن هم در محاکم جمهوری اسلامی، اگر چه امیدی به رسیدگی ندارم؛ و ثانیاً این نامه را می‌نویسم تا بدانید به آنچه گفته‌اید اعتراض دارم.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای خواستار رسیدگی قضایی به این اتهام شد. در این بیانیه آمده:

ما نه تنها انتظار، بلکه اصرار داریم که آقای جنتی سند ادعایی خود را منتشر و برای پیگیری و اثبات ادعای خود رسماً به دادگاه شکایت کند.

علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس از جنتی خواست که اسناد مربوط به این کمک مالی را به دستگاه قضایی و کمیسیون اصل نود مجلس ارائه کند. همچنین مطهری گفت:

 

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

 

اگر مستندی برای ادعای آقای جنتی وجود نداشته باشد، مصداق بارز افتراء خواهد بود.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی در یک نامه مشترک به مراجع تقلید از سخنان جنتی شکایت نموده و کهولت سن او را دلیل ناتوانی ذهنی او دانستند. با توجه به سخنان و رفتار آیت‌الله جنتی می‌توان وی را یکی از دشمنان اصلی حاکمیت مردم بر مردم در ایران دانست. ایشان علاوه بر این همانند آیت‌الله مصباح یزدی هیچ حقی برای مردم در انتخاب سرنوشت خویش قایل نیست.

وی همچنین در اظهارنظری در سال ۱۳۹۳، این دو نفر را محکومان قطعی به اعدام دانست که تاکنون زنده مانده‌اند.

جنتی در ۴ بهمن ۹۳ در مقابل علی مطهری و همراهان او که خواهان رفع حصر غیرقانونی (مخالف با قانون اساسی) کروبی و موسوی بودند گفت:

 

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

 

اگر چهار آدم عوضی شروع به حرف زدن در این زمینه کنند آیا این حرف ۷۵ میلیون نفر ایرانی است؟

 

پیروان سایر ادیان

احمد جنتی در حین بازدید از مراسم نخستین یادواره سرداران شهید که در آبان ۱۳۸۴ برگزار شده بود، در سخنانی «پیروان سایر ادیان را حیواناتی توصیف کرده بود که در زمین می‌چرند و فساد می‌کنند».

این اظهارنظر توهین‌آمیز با واکنش کوروش نیکنام، نماینده زرتشتیان در مجلس هفتم روبرو شد که از جانب خودش از اقلیت‌های مذهبی ایران عذرخواهی کرده بود و متذکر شده بود در اصل ۱۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پیروان ادیان مسیحی، کلیمی و زرتشتی در ایران به رسمیت شناخته می‌شوند و دارای حقوق شهروندی هستند.

 

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

 

بنز سواری ارکان نظام

جنتی در نماز جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ در خصوص نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری ایران (۱۳۹۲) اظهاراتی را ایراد کرده بود که با واکنش برخی سیاستمداران مواجه شده بود که این سخنان را تعرض‌آمیز دانسته بودند. وی در این سخنان بیان کرده بود: «رئیس‌جمهور باید ساده‌زیست باشد.

نمی‌شود فردی با بنز بیاید و برود؛ فردی که چنین ماشینی سوار شود و خانه آنچنانی داشته باشد نمی‌تواند درد مردم را بفهمد. اینچنین فردی اصلاً معنی گرسنگی را نمی‌فهمد و نمی‌توان به وی رای داد.» با توجه به حضور اکبر هاشمی رفسنجانی در آخرین روز ثبت‌نام انتخابات در وزارت کشور که با خودروی بنز در محل حاضر شده بود، سخنان جنتی را خطاب به ایشان تلقی کرده‌اند.

رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی توسط شورای نگهبانی که سمت دبیری آن را احمد جنتی بر عهده دارد، این شائبه را تقویت کرد.

 

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

 

دانشجویان دختر مانتویی

در ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ وی در سخنرانی‌اش در نماز جمعه کارمندان دولت را «جیره‌خوار» و دانشجویان دختری که پوشش مانتو دارند را «خراب» توصیف کرده بود. وی در سخنانش گفته بود:

«اجرای قانون حجاب در کوچه و بازار و سواحل دریا مشکل است. دولت باید اجرای این قانون را ابتدا از جیره خوارها و حقوق بگیران خود آغاز کند. دولت باید از آنهایی که انتهای ماه از او حقوق می‌گیرند این قانون را آغاز کند و این افراد را ملزم به رعایت حجاب اسلامی نماید. چرا دختران دانشجویی که می‌خواهند درس بخوانند بعد از ورود به دانشگاه چادر خود را برمی‌دارند و خراب می‌شوند.

دانشجویان در دانشگاه نمره می‌خواهند و برای کسب این نمره هر صحبتی را گوش می‌دهند، لذا می‌توان به آن‌ها این تذکر را داد که چنانچه حجابشان را رعایت کردند، این اجرای قانون در نمره و انضباط آن‌ها تأثیرگذار است. با این شرایط مسلماً آن‌ها حجاب را رعایت می‌کنند.»

شیوه جنگ روانی علیه نظام

وی در مورد دشمنانی که از شیوه جنگ روانی علیه نظام استفاده می‌کنند معتقد است که آنها بروند مثنوی را بخوانند و ماجرای کدو را فراموش نکنند.

 

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

 

برتری بنیانگذار نظام از پیامبران بنی‌اسرائیل
احمد جنتی با بیان اینکه خدا امام خمینی را مبعوث کرد گفت: «البته اسم ایشان را نمی‌توانیم پیامبر یا امام معصوم بگذاریم، اما او از انبیاء بنی‌اسرائیل بالاتر است؛ البته در این باره حدیث داریم، والا من جرأت نمی‌کردم این را بگویم.»

 

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

 

حسن روحانی باید عذر خواهی کند

چند روز پس از خروج آمریکا از برجام احمد جنتی در اظهار نظری جنجالی درخواست کرد که حسن روحانی رئیس‌جمهور دولت یازدهم و دولت دوازدهم به دلیل خسارت‌های وارده برجام از مردم ایران عذر خواهی کند.

این سخنان باعث واکنش افراد مختلفی شد. علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران طی نامه ای به احمد جنتی نوشت: تعیین تکلیف در امور مجلس و ریاست جمهوری از وظایف خبرگان رهبری نیست.

تصویر عمومی

موضوع سلامتی و طول عمر احمد جنتی دستاویز جوک‌های سیاسی در ایران است. بسیاری از مردم، حداقل یک بار پیامکی مربوط به سن او دریافت کرده‌اند. کاربران اینترنتی به جنتی لقب «نمیرالمومنین» داده‌اند.

احمد جنتی در بسیاری از کارتون‌ها و جوکها، عمری به قدمت کره زمین دارد و تصاویری از وی در کنار دایناسورها، آدم و حوا، نوح، عیسی مسیح، موسی، ادیسون، ناپلئون و… منتشر شده‌است. کاربرد جوک در این زمینه تا حدی است که حتی نخبگان و فرهیختگان و سیاسیون نیز گاهی به آن می‌پردازند، به هر حال گفته می‌شود که این جوک‌ها «هیچ تأثیری در روحیه، رفتار و مواضع» او ایجاد ننموده‌است.

 

 

بیوگرافی جدید احمد جنتی و ازدواج در 90 سالگی+ تصاویر

 

واکنش جنتی به این جوک‌ها

جنتی در گفتگو با ارگان ستاد نماز جمعه تهران به این جوک‌ها واکنش نشان داد و اظهار داشت: «اگر کسانی که تخریب می‌کنند حزب‌اللهی باشند نماز شب خوان باشند آدم باید در خودش شک کند. اما اگر افراد بی‌مبالات تخریب می‌کنند این اتفاقاً مایه خوشحالی است. انسان از مذمت افراد صالح باید برای خود نگران شود.» بگفته شیخ جعفر شجونی او از جوکهایی که برای وی ساخته می‌شود ناراحت نمی‌شود.

وی راز طول عمر خود را در این می‌داند که بطور مرتب ورزش می‌کند و هفته‌ای دو روز به صورت پیاده‌روی در آب راه می‌رود و شنا می‌کند. همچنین جنتی تبعیت از خمینی و خامنه‌ای را «راز ماندگاری ۳۵ ساله» اش در شورای نگهبان می‌داند.

 

نامه تند پسر کیارستمی در اعتراض به سخنان جنتی

عکس عجیب جنتی و ماهی صفت در انتخابات

سایت جماران توسط چه کسانی اداره می‌شود

آدمی را چه می شود فرزندان آیت الله جنتی! + تصاویر


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان