اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

تقویت حافظه Memory Improvement؛ مسئله ای که درفصل امتحانات و کنکور بیش از هر وفت دیگری به آن توجه میشود و افراد نیازمند این هستند که حافظه و قدرت یادگیری خودشان را دوچندان کنند.

با شروع فصل امتحانات نیمه دوم تمام مقاطع تحصیلی و هم چنین نزدیک شدن به زمان برگزاری کنکور سراسری دانشگاه ها بر آن شدیم تا مهم ترین و اثرگذارترین روش های تقویت حافظه را برای شما عزیزان در این مقوله بگنجانیم. با بخش رمز و راز موفقیت و سبک زندگی وبسایت ناز وب همراه باشید.

 

ابتدا تعریف کوچکی از حافظه و نقش مهم و اساسی آن می پردازیم:

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

memory حافظه یعنی، فریندهایی که برای اکتساب، ذخیره سازی، نگهداری و بعدا بازیابی اطلاعات به کار می روند. سه نوع فرایند اصلی در حافظه درگیر هستند:

کدگذاری، ذخیره سازی، و بازیابی.

به منظور تشکیلِ خاطرات جدید، اطلاعات باید به شکل های قابل استفاده تغییر داده شوند، که از طریق فرایندی به نام کدگذاری رخ می دهد. وقتی اطلاعات بطور موفقیت آمیز کدگذاری شد، باید برای استفاده های بعدی در حافظه ذخیره شود.

اکثر این خاطرات ذخیره شده اکثرا در خارج از آگاهی ما قرار گرفته، به جز زمانی که ما واقعا نیاز داریم که از آن استفاده کنیم. فرایند بازیابی Recovery process  به ما امکان می دهد که خاطرات ذخیره شده را به آگاهی هشیار خود بیاوریم.

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

الگوی مرحله ای حافظه

درحالیکه الگوهای متعددی برای حافظه پیشنهاد شده اند، اغلب برای تبیین ساختار اساسی و عملکرد حافظه از الگوی مرحله ای حافظه (الگوی پردازش اطلاعات)استفاده می شود.

این نظریه که در ابتدا در سال 1968 توسط اتکینسون و شیفرین مطرح شد، به سه مرحله مجزای حافظه اشاره می کند: حافظه حسی، حافظه کوتاه مدت، و حافظه بلندمدت.

بنابراین راه های زیادی برای تقویت این سه مرحله وجود دارد تا هر فردی بتواند با یک یا دوبار مطالعه در هر زمینه بازدهی زیادی را نسبت به مسائل ارائه دهد. 

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

اینک 5 تمرین فوق العاده و اصولی تقویت حافظه را با هم مرور می کنیم:

 

۱- مسائل را هر روز با خود مرور کنید

آیا شب قبل از امتحان را به خاطر می‌آورید که با چه سرعتی در حال یادگیری و ورود اطلاعات مختلف به درون مغز خود بودید؟ باید بدانید که این روش یک تمرین عالی برای حافظه محسوب می‌شود. البته که بسیاری از افراد با گذشت زمان یادگیری و آموزش را متوقف کرده و به یادآوری مطالب مختلف را هم کنار گذاشته اند. برای انجام این تمرین نیاز نیست به سراغ یادگیری رشته یا تخصص جدیدی باشید.

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

کافی است در ساعات عصر یا شب هنگام همه آنچه در طول روز انجام داده اید، اتفاق‌هایی که برایتان افتاده است و مواد غذایی که خورده اید را به سادگی با خود مرور کنید. همین موارد برای مرور و یادآوری به صورت روزانه کمک کننده هستند.

Infographic is the fastest way to expand memory / memory

نوشتن خاطرات روزانه هم روش مناسبی خواهد بود و اطمینان حاصل می‌کند که مجبور می‌شوید این تمرین را به صورت روزانه انجام دهید. شاید به نظر برسد هدفی پشت این راهکار وجود ندارد، ولی باید بدانید که مرور آنچه در طول روز پیش آمده تمرین فوق العاده‌ای برای ذهن و حافظه شماست.

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

۲- نقشه ذهنی بسازید

حافظه فضایی تان چگونه است؟ برای بسیاری از افراد یادآوری مکان‌ها و مسیر رسیدن به آن‌ها دشوار به نظر می‌رسد و در بسیاری مواقه نمی‌توانند فضا‌های مختلف را در ذهن خود مجسم کنند. اگر شما هم به این مشکل دچار هستید، Creating a mental map will be an extraordinary exercise to enhance your spatial memory. خلق نقشه ذهنی تمرین فوق العاده‌ای برای تقویت حافظه فضایی شما خواهد بود.

آنچه باید در این تمرین انجام دهید به این صورت است: هر زمان که به مکان جدیدی می‌روید، بعد از بازگشت به خانه نقشه آن را در ذهن مجسم کنید، آن را خلق کنید و روی کاغذ بکشید. این روش هم حافظه فضایی و هم حافظه بصری شما را بهبود می‌بخشد. آیا به نظرتان این تمرین بی نظیر نیست؟

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

۳- از دست مخالف خود استفاده کنید

چپ دست هستید یا راست دست؟ یکی از جالب‌ترین تمرینات ذهنی این است که همه کار‌های معمول خود را با دست غیر غالب خود انجام دهید. برای مثال اگر راست دست هستید، سعی کنید با دست چپ خود بنویسید یا دندان‌ها را با دست چپ مسواک بزنید.

بدون شک در شروع انجام این تمرین متوجه می‌شوید که تمرین به شدت دشوار است، ولی نگران نباشید، این برداشت کاملا طبیعی به نظر می‌رسد. برای آنکه بتوانید از دست غیر معمول خود استفاده کنید، تلاش بیشتری نیاز دارید. ولی بدانید که نتیجه این تمرین مثبت و بی نظیر است، شما در این تمرین به سختی در حال فعالیت و تمرین هستید.

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

۴- برنامه معمول زندگی را تغییر دهید

شاید به نظر احمقانه باشد، ولی زمانی که برنامه زندگی معمول و عادت شده تان را تغییر دهید، در واقع در حال تمرین دادن به خودتان هستید. برای مثال به جای استفاده کردن از آسانسور، از پله‌ها به طبقه مورد نظر بروید و به جای روش کاری همیشگی تان، یک برنامه دیگر را پیش بگیرید.

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

این کار سطح توجه شما را تقویت می‌کند و باعث هوشیاری بیشترتان می‌شود. این روش به این دلیل اثرگذار و مثبت است که باعث می‌شود با مسائل جدید مواجه شوید. زمانی که فعالیتی را با روال همیشگی خود انجام دهید، به اطراف خود توجه کمتری خواهید داشت.

برای مثال اگر از مسیر جدیدی به محل کار خود بروید، مجبورید بیشتر به آن فکر و توجه کنید که باید در کدام خیابان به جهت راست بروید یا اگر مسیر را اشتباه رفته اید، به کدام سمت تغییر جهت بدهید. سپس می‌توانید زمانی که به خانه بازگشتید، این تمرین را با ساخت نقشه ذهنی تلفیق کنید تا ذهنتان را فعالتر نگه دارید.

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

۵- هر روز چیز جدیدی یاد بگیرید

این تمرین به آن معنا نیست که حتما باید در دوره تخصصی جدیدی ثبت نام کنید یا رشته خاصی را پیش بگیرید. در زندگی روزمره خود مسائل بسیاری وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را به چشم تمرین نگاه کنید و از آن چیز‌های جدیدی بیاموزید.

برای مثال می‌توانید شماره تلفن یا آدرسی از یک دوست که همیشه عادت دارید در موردش سوال بپرسید و هرگز آن را به یاد نمی‌سپارید را حفظ کنید. این مورد هم به نوعی یادگیری محسوب می‌شود و مفید خواهد بود.

 

آیا هرگز برای تقویت حافظه خود هیچکدام از این تمرینات را انجام داده اید؟ به نظر شما کدام تمرین مفید و کاربردی‌تر است؟ علاوه بر تمرینات ذکر شده، روش‌های متنوع و بیشتری نیز برای تقویت ذهن و حافظه وجود دارد، برای مثال تمرینات سودوکو و استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوص برای فعال نگه داشتن ذهن در این دسته قرار می‌گیرند.

این نکته را به یاد داشته باشید که تمرینات ذهن و حافظه در به یادسپاری مسائل مختلف و فراموش نکردن آن‌ها تاثیر به سزایی دارد. انجام تمرینات فیزیکی و ذهنی برای سلامت جسم و روان مفید است Performing physical and mental exercises is beneficial for physical and mental health و می‌تواند سبک زندگی بهتری برایتان رقم بزند. پس هر چه زودتر دست به کار شوید.

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

اینک با عادت های موفق و باهوش ترین افراد ایده بگیرید و به راحتی حافظه فرا بشری داشته باشید!

«اگر شما در دسته‌ی انسان‌های فراموشکار قرار نمی‌گیرد، باز هم می‌توانید با استفاده از این تکنیک‌ها به پرورش حافظه خود کمک کرده و میزان فراموشی مسائل را به حداقل برسانید. بهبود و پرورش حافظه برای همه امری ممکن است.»

احتمالاً شما هم در زندگی کسانی را می‌شناسید که هیچ وقت هیچ چیزی را فراموش نمی‌کنند، نه اسم‌ها نه اتفاقات نه آدرس‌ها و نه هیچ چیز دیگری.

اما این افراد چگونه چنین کاری را انجام می‌دهند؟ بله، شما هم می‌توانید ذهنتان را برای داشتن حافظه‌ی بازتر پرورش دهید. تکنیک‌های پرورش حافظه می‌توانند برای این هدف موثر باشند، اما مهم‌تر از آن، عادات زندگی است.

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

لزومی ندارد که شما هر روز مسائل جدیدی را به حافظه بسپارید تا این عضو مهم از مغز را پرورش دهید. دکتر جنیفر زینتز رئیس کلینیک سلامت مغزی در تگزاس می‌گوید؛ نکته‌ی مهم‌تر این است که مسائل و اتفاقات و به طور کلی هر چیزی، باید بتواند در یک بستر مناسب قرار بگیرد و ماندگار باشد.

به عبارت دیگر، شما باید از ترکیب کردن خاطرات با دانش روزمره تان، ایده‌ها و مسائل جدیدتری را به وجود بیاورید؛ این روش فایده‌ی بیشتری از روش‌های معمول در میان مردم دارد. برای یادگیری تکنیک‌های پرورش حافظه در ادامه با ناز وب، همراه باشید. از همراهی شما عزیزان سپاسگزاریم.

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

۱ – عادات روزانه‌ی جدیدی بسازید

برای این که بتوانید فضای آشفته‌ی ذهن را در جهت یادآوری بهتر مسائل آزاد کنید، نیاز است که انرژی مغزی خود را ذخیره کنید. به طور مثال لزومی ندارد که در روز نیم ساعت به محل قرارگیری دسته کلیدتان فکر کنید.

دکتر زینتز می‌گوید؛ بهتر است به جای این کار، هر روز دسته کلیدتان را در جای مخصوصی نگه دارید تا نیازی به تفکر و جست و جوی دوباره آن نداشته باشید. این عادات روزانه می‌تواند کمک شایانی به پرورش حافظه‌ی شما بکند.

۲ – از حواس مختلف خود استفاده کنید

اگر قرار است دسته کلیدهایتان را در یک جای متفاوت قرار دهید، پس روند این کار را با صدای بلند برای خودتان بازگو کنید: «من دسته کلیدهایم را کنار در روی میز می‌گذارم.» یا هروقت شخص جدیدی را ملاقات می‌کنید، اسم او را مدام با صدای بلند تکرار کنید. این هم یکی از عادات و تمریناتی است که می‌تواند ذهن شما را پرورش دهد.

دکتر زینتز می‌گوید؛ اکثر انسان‌ها می‌توانند با بهره گیری از حواس مختلف، درصد یادگیری بالاتری داشته باشند، چرا که همان اطلاعات، در فضای گسترده تری در مغز قرار می‌گیرد.

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

۳ – از انجام چند کار به صورت همزمان خودداری کنید

هیچ تعجبی ندارد که در صورت تقسیم کردن حواس و تمرکزمان، اطلاعات کمتری را به خاطر می‌آوریم. دکتر ساندر بوند چپمن، رئیس هیئت علمی یکی از برترین دانشکده‌های مغز و اعصاب باور دارد که انسان‌ها امروزه به منبع سرشاری از اطلاعات دسترسی دارند و به همین دلیل، هرچه تعداد وظایف و کار‌های همزمان ما بیشتر شود، عمق یادگیری و به خاطر سپردن مطالب توسط مغزمان کمتر می‌شود.

مسلما وقتی که این حواس پرتی‌ها را کنار بگذاریم، توانایی ما در به خاطر سپردن اطلاعات و پرورش حافظه به شکل قابل توجهی بیشتر می‌شود. به عقیده‌ی دکتر زینتر بهترین کار این است که تلفن‌های هوشمندمان را کنار گذاشته و در هر زمان فقط به یک کار بپردازیم.

 

۴ – مدیتیشن

یکی از بهترین راه‌های افزایش تمرکز مدیتیشن است. دکتر چپمن باور دارد که اولین قدم برای گسترش توان ذهنی، آرام کردن ذهن به وسیله‌ی مدیتیشن است. از فواید مدیتیشن می‌توان به کاهش حواس پرتی، افکار استرس زا و مضطرب کننده اشاره کرد که در نتیجه‌ی این موارد، تمرکز انسان افزایش پیدا می‌کند.

یکی از تحقیقاتی که اخیراً انجام شد، ثابت کرد دانشجویانی که از مدیتیشن استفاده می‌کنند، نمرات بهتری را در دانشگاه دریافت می‌کنند. همچنین محققین توانسته اند مدارک محکمی برای این ادعا پیدا کنند که مدیتیشن، توانایی گسترش ساختار مغزی و علی الخصوص قسمت حافظه‌ی انسان را دارا می‌باشد.

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

۵ – اطلاعات را سازماندهی کنید

شما می‌توانید با استفاده از ابزار‌های خارجی اطلاعات مورد نیاز کاری و حرفه‌ای خود را سازماندهی کنید. به طور مثال می‌توانید به سادگی از تقویم موبایل خود و یا اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند در جهت یادآوری کار‌ها و مسائل مهم استفاده کنید.

جالب‌تر این است که تحقیقات ثابت کرده نوشتن و یادداشت کردن نکات و کار‌های روزمره می‌تواند به تقویت حافظه و ماندگاری بیشترِ اطلاعات در حافظه کمک کند.

پس بهتر است یک لیست دقیق از کار‌های مورد نیازتان بنویسید و جلوی چشمتان قرار دهید. فقط یادتان باشد که هر چیزی را در همان لحظه یادداشت کنید. بدین صورت است که ذهن شما روی کار‌های زمان حال تمرکز می‌کند، نه چیز‌هایی که باید در آینده انجام شوند.

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

۶ – به طبیعت بروید

این فعالیت ساده می‌تواند حافظه را بسیار قوی‌تر کند. گردش در طبیعت نیز همانند مدیتیشن، می‌تواند تفکرات مضطرب کننده و مسموم را از ذهن دور کند و مثل یک زنگ تفریح برای ذهن کسانی باشد که در روز مدام درگیر انجام چند عمل به صورت همزمان هستند.

دانشمندان در یکی از تحقیقات اخیر متوجه شده اند کسانی که در طبیعت قدم می‌زنند، حافظه‌ی بهتری نسبت به کسانی دارند که در خیابان‌های معمولی شهر راه می‌روند. از این رو دکتر چپمن معتقد است که حتی روزنه‌ای از طبیعت می‌تواند ذهن را آرام کند.

 

۷ – بخوابید

محققین متوجه شده اند کسانی که در طول شبانه روز ۷ ساعت می‌خوابند، حافظه بهتری نسبت به کسانی دارند که کمتر از ۵ ساعت، یا بیشتر از ۹ ساعت در خواب به سر می‌برند. این مقدار از خواب، همان مقدار زمان مناسبی است که ذهن برای تغییرات شیمیایی و وارد کردن اطلاعات و مهارت‌ها به حافظه بلندمدت خود نیاز دارد.

دکتر ریچارد شین، متخصص خواب در این باره اظهار می‌کند که خواب می‌تواند اتصال میان سلول‌های مغزی با قسمت‌های مختلف مغز را تقویت کند. همچنین می‌تواند اطلاعات را روان‌تر و آسان‌تر به قسمت‌های مورد نیاز مغز ارسال کند. خواب دیدن نیز می‌تواند اطلاعات را در مغز دسته بندی کند، میان آن‌ها اتصال ایجاد نموده و حتی مشکلات را حل کند. تمام این موارد می‌توانند به پرورش حافظه منجر شوند.

 

۸ – چرت بزنید

خواب شب برای بدن انسان و پرورش حافظه و ذهن کافی نیست. در یکی از تحقیقاتی که اخیرا بر روی چرت زدن انجام شده، دانشمندان یک سری از کلمات کاملاً بی ربط را به دو گروه از شرکت کنندگان اعلام کردند. گروه اول چرت زدند و گروه دوم به تماشای یک فیلم مشغول شدند.

پس از اتمام این آزمایش، ثابت شد که یک چرت کوتاه می‌تواند مهارت حافظه‌ی پنج لایه‌ی انسان را افزایش دهد. مهارتی که در آن فرد می‌تواند ارتباطی را میان چند داده‌ی کاملا بی ربط ایجاد کند و آن‌ها را به یاد بیاورد.

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

۹ – تمرین روزانه داشته باشید

جسم و روح انسان به طور وسیعی به یکدیگر متصل هستند، از این رو تمرینات بدنی روزانه می‌توانند شما را از گزند مغزخور‌هایی همچون فشار خون بالا و دیابت دور نگه دارند. متخصص و مربی ورزش و تربیت بدنی، دکتر ارین پیلانسکی می‌گوید؛ تحرک بدنی می‌تواند گردش خون را بهبود ببخشد و اکسیژن و خون و مواد معدنی مناسب را به مغز برساند.

همچنین تحقیقات ثابت کرده اند که میان یادگیری و حافظه تمرکز با حرکات ایروبیک، رابطه‌ی قدرتمندی وجود دارد که با تمرینات ساده‌ی روزانه می‌توان چنین ارتباطی را برقرار کرد. به علاوه، بر اساس یافته‌های علمی، کاهش وزن می‌تواند شما را باهوش‌تر کند.

 

۱۰ – عقب گرد کنید

شاید این مورد یک تمرین و عادت کاملا دور از ذهن به نظر برسد، اما تحقیقات اخیر نشان داده است که راه رفتن به سمت عقب می‌تواند در یادآوری خاطرات کمک شایانی به انسان بکند. جالب است که این مسئله تنها با حرکت به سمت عقب به دست نمی‌آید، بلکه نگاه کردن به فیلم چیز‌هایی که به سمت عقب برمی گردند هم می‌تواند در یادآوری مسائل به انسان کمک کنند.

محققین اسم این پدیده را تاثیر سفر در زمان بر روی حافظه گذاشته اند و هنوز موفق به کشف علت اصلی آن نشده اند. اما دفعه‌ی بعد که نمی‌توانستید یک چیز خاص را به یاد بیاورید، حتماً از این تکنیک جالب پرورش حافظه استفاده کنید.

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

۱۱ – از رژیم‌های مدیترانه‌ای استفاده کنید

یک تحقیق گسترده ثابت کرد که غذا خوردن به سبک مدیترانه ای، یعنی رژیمی که مملو از سبزی، میوه و ماهی تازه باشد؛ می‌تواند در پرورش حافظه بلندمدت و کاریِ شما به شدت تاثیرگذار باشد.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند سیستم قلبی و گردش خون شما را سالم نگه دارد که این ماجرا به معنی رسیدنِ مواد غذایی، هوا و خون کافی به مغز و افزایش یادگیری و بهبود حافظه است. همچنین این نوع غذا خوردن می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به آلزایمر هم منجر شود.

 

 

۱۲ – استفاده از الکل را برای خودتان قدغن کنید

تحقیقات نشان داده است که استفاده‌ی بی رویه از الکل می‌تواند سبب فقدان حافظه شود. استفاده‌ی حد متوسط از الکل تنها شامل تاثیرات منفی کوتاه مدت بر روی حافظه می‌شوند، اما استفاده‌ی افراطی از این ماده می‌تواند سبب از بین رفتن سلول‌های خاکستری مغز و در نتیجه اختلال در سیستم شناختی انسان شود.

کسانی که به این ماده اعتیار دارند نهایتاً به حالت نشئگی می‌رسند که شامل خشک شدن آب بدن می‌شود. از آنجایی که خشک شدن آب بدن به خودیِ خود می‌تواند تاثیرات منفی زیادی داشته باشد، اجتناب از الکل هم می‌تواند گزینه‌ی بسیار خوبی برای انسان باشد.

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

۱۳ – کافئین بنوشید

در سمت دیگر ماجرا، استفاده از یک فنجان کافئین در روز می‌تواند حافظه‌ی شما را پرورش دهد. پیلانسکی در این باره می‌گوید که حجم کمی از کافئین در روز می‌تواند شما را هوشیار نگه دارد و تمرکز و حافظه‌ی شما را بهبود ببخشد. همچنین در برخی منابع گزارش شده که می‌تواند حتی به تقویت و پرورش حافظه بلندمدت شما منجر شود.

فقط حواستان باشد که مصرف شما به بیش از یک فنجان در روز نرسد، چرا که مصرف بیش از حد کافئین در روز نه تنها آسیب‌های اختصاصی خود را دارد، بلکه در خواب نیز ایجاد اختلال کرده و در طولانی مدت به تمرکز و حافظه آسیب وارد می‌کند.

 

۱۴ – اطلاعات را بازخوانی کنید

وقتی یک مهارت یا اطلاعات جدید را به ذهنتان اضافه می‌کنید، بهترین راه برای عدم از بین رفتنش، بازخوانی و استفاده‌ی مجدد از این اطلاعات است.

خلاصه سازی می‌تواند شبکه‌ی جلویی مغز شما را پرورش دهد و ترکیب کردن قسمت‌های مختلف یک داده‌ی آماری بزرگ، می‌تواند به ایجاد یک ایده و تصویر کاملاً جدید منجر شود. پس حتی اگر انرژی یا وقت لازم برای نوشتن یا گفتگو راجع به اطلاعات قدیمی را ندارید، می‌توانید به راحتی آن‌ها را در ذهنتان بازخوانی و دوره کنید.

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

۱۵ – ارتباط برقرار کنید

وقتی اطلاعات جدیدی به ذهنتان وارد می‌شود، بهتر است که با اطلاعات قبلی ترکیب شود و این ترکیب می‌تواند اتصال و ماندگاری بالایی را برای اطلاعات موجود در ذهنتان رقم بزند. به طور مثال اگر شخصی شبیه به یک بازیگر معروف است، مدام از اسم آن بازیگر استفاده کنید.

یا اگر فامیلی یک شخص آزمون است، مدام او را در حین تست زدن یا دادن امتحان تصور کنید. همچنین صوت و رایحه نیز می‌تواند سبب ماندگاری بیشتر خاطرات و اطلاعات در ذهن انسان بشود.

 

خط پایانی و جمع بندی کلی این مبحث

 

متاسفانه بسیاری از والدین و حتی دانشجویان عزیز برای تقویت و تمرکز شب امتحان به مصرف قرص ریتالین روی می آورند که مصرف خودسرانه قرص ریتالین عوارض بسیاری بدی بر شما به جای می گذارد که به صورت فهرست وار به آن اشاره می کنیم.

قرص های ریتالین در وهله اول برای درمان یکی از انواع اختلال بیماریهای روانی دوران کودکی به نام “بیش فعالی همراه با نقص توجه” استفاده می شود، در مواقعی نیز توسط پزشکان برای درمان بیماران مبتلا به ”حمله خواب” تجویز می شود که کاربرد آن برای افراد مسنی است که به علت کهولت، قسمت عمده شبانه روز را در خواب به سر می برند. اما دقت کنید که مصرف این دارو و یا موارد دیگر حتما با تجویز پزشک است و دُز مشخصی دارد.

برخی از دانشجویان بدون آگاهی از اثرات زیانبار آن، در شبهای امتحان از این قرص استفاده می کنند تا بتوانند چندین ساعت متوالی بیدار مانده و به شکل غیر معمولی تمرکز خود را در مدت طولانی حفظ کنند. دارویی که عوارض آن بهائی بیش از چند ساعت بیدار ماندن برای درس خواندن دارد اما مصرف کنندگانش از آن بی خبرند.

بهتر است افرادی که نیاز به بیدار ماندن در شب یا افزایش تمرکز دارند با خواب کوتاهی در روز، ورزش، تغذیه مناسب و یا حداقل استفاده از قهوه و چای به این هدف برسند.

 

اینفوگرافی سریع ترین روش های تقویت حافظه/ حافظه فرابشری

 

از آنجا که ریتالین دارویی است که توسط پزشکان تجویز می شود، مصرف کنندگان تصور می کنند این قرص ها بی‌خطرند و آن ”بد نامی” مواد مخدر را ندارند. در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد.

 

شایع ترین عوارض مصرف خود سرانه قرص های ریتالین عبارتند از:

عصبی شدن و بی خوابی
حالت تهوع و استفراغ
احساس سرگیجه و سردرد
تغییرات ضربان قلب و فشار خون
خارش و جوش های پوست
دردهای شکمی, کاهش وزن و مشکلات معده
مصرف دایمی و اعتیاد(وابستگی)
بروز حالت های روان پریشی (جنون) و علایم وابستگی به ریتالین
بروز افسردگی پس از قطع مصرف

 

عوارض مصرف مقادیر زیاد ریتالین:

از دست دادن اشتها و سوء تغذیه
لرزش و پرش عضلات
تب، تشنج و سردرد
نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس که در مواردی می تواند به شکل خطرناکی ادامه پیدا کند
تکرار حرکات و اعمال بی هدف
بروز حالت های پارانویید(سوء ظن)، توهم و هذیان
احساس حرکت و جنبش حشرات در زیر پوست
مرگ (تاکنون در چند مورد سوء مصرف ریتالین منجر به مرگ شده است)

با آرزوی صحت و سلامتی و موفقیت روز افزون برای همه شما دانش آموختگان عزیز و والدین وظیفه شناس .

گردآوری: Marnani

نویسنده: Ayleen Rad

 

Infographic is the fastest way to expand memory / memory


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان