مضرترین غذاها برای سگ و گربه خانگی، تمام حیوانات خانگی

مجموعه : دانستنی ها
مضرترین غذاها برای سگ و گربه خانگی، تمام حیوانات خانگی

حیوانات خانگی این موجودات بامزه و شیطون! چه کسی می تواند در برابر لوس بازی های یک گربه مقاومت کند؟ چه کسی می تواند در برابر برق چشم های درشت و لبخند زیبای یک سگ مقاومت کند؟

Pets These cute and crazy creatures! Who can resist cat luck? Who can withstand the brilliant eyes and smile of a dog

حیواناتی بس شیرین و با شیطنت های جذاب که وظیفه هر صاحبی است که از حیوانات خانگی خود این زبان بسته های بی آزار بیشترین مراقبت را داشته باشد. در ادامه این بخش به مضر و سمی ترین خوراکی و غذاهای حیوانات خانگی به ویژه سگ و گربه می پردازیم با ما همراه باشید.

 

نکته هایی که باید در خصوص تغذیه حیوانات خانگی بدانید

اگر غذای شما شامل موادی همچون زایلیتول شیرین کننده باشد، در این صورت ممکن است سگتان واقعا در دردسر بیفتد. در حقیقت، بسیاری از غذا‌ها هستند که فقط مختص انسان‌ها بوده و اگر سگی به آن‌ها لب بزند، دچار مشکلات اساسی می‌شود.

بسیاری از این نوع غذاها_ که ادعا می‌کنیم برای سگ‌ها بسیار خطرناک هستند _ ممکن است حتی سبب مرگ حیوانات خانگی شما بشوند. پس حواستان را به دقت جمع کنید. اگر می‌خواهید بدانید که این مواد غذایی شامل چه چیز‌هایی می‌شوند در ادامه با مجله ناز وب همراه باشید.

 

زایلیتول

شکلات، آدامس، خمیر دندان، محصولات پخته شده یا هر چیز دیگری که شامل زایلیتولِ شیرین کننده باشد، باید از سگتان دور بماند. این ماده می‌تواند باعث شود که قند خون سگ شما به صفر برسد و کبدش از کار بیفتد.

علائمی که در این مواقع باید به دنبالش بگردید شامل استفراغ، خستگی، بی حالی و مشکلات هماهنگی اعضای بدن هستند. نهایتاً ممکن است سگ شما به یک باره از هوش برود. از کار افتادن کبد می‌تواند در طول چند روز اتفاق بیفتد.

 

مضرترین غذاها برای سگ و گربه خانگی، تمام حیوانات خانگی

 

آواکادو

دادن یک میوه‌ی خوشمزه به سگ که اشکالی ندارد، دارد؟ این مسئله بستگی به نوع میوه دارد. به طور مثال، آواکادو شامل ماده‌ای به نام پرسین است. این ماده برای افرادی که به پرسین حساسیت ندارند، بسیار مفید است. اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند به استفراغ و اسهال برای سگ‌ها منجر شود.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به آواکادو علاقه دارید، بهتر است سگتان را از آن دور نگه دارید. وقتی می‌گوییم آن‌ها را از آواکادو دور نگه دارید، یعنی پوست، دانه، برگ و خود میوه مد نظرمان است؛ چرا که ماده‌ی پرسین در تمامی آن‌ها یافت می‌شود. همچنین، گیر کردن دانه‌ی آن در روده یا شکم می‌تواند برای سگ‌ها بسیار مرگبار باشد.

 

الکل

الکل دقیقا همان تاثیری را روی کبد و مغز سگ‌ها می‌گذارد که روی اعضای بدن انسان دارد. اما میزان بسیار کمتری از الکل می‌تواند خطراتی بدون جبران را برای حیوان خانگی تان به ارمغان بیاورد. فقط مقدار اندکی از هرچه دارای الکل است، می‌تواند شدیداً مضر باشد و سبب استفراغ، اسهال، مشکلات هماهنگی اعضای بدن، مشکلات تنفسی، کما یا حتی مرگ شود. این نکته را هم مدنظر داشته باشید که هرچه سگتان کوچکتر باشد، میزان اثرگذاری الکل بر روی او نیز بیشتر خواهد بود.

 

سیر و پیاز

سیر و پیاز در هر شکل و فرم‌هایی اعم از پودر، خام، پخته یا خشک شده، باید از سگ‌ها دور بمانند. این مواد خوراکی می‌توانند گلبول‌های قرمز خون سگ را بکشند و سبب کم خونی مفرط او شوند. مقدار بسیار کم و ناچیز پیاز می‌تواند بدون هیچ خطری مصرف شود. اما مقدار زیاد آن خصوصاً اگر به یک باره مصرف شود، ممکن است مثل سم عمل کند. در این شرایط دنبال علائمی از ضعف، استفراغ و مشکلات تنفسی بگردید.

 

مضرترین غذاها برای سگ و گربه خانگی، تمام حیوانات خانگی

 

 

قهوه، چای و مواد دیگری که کافئین داشته باشند

اگر می‌خواهید که سگتان در تمام طول روز سرزنده باشد، پس بهتر است که به او اسباب بازی بدهید، کافئین می‌تواند به راحتی او را بکشد. حواستان باشد که چای و قهوه به دهان سگتان نرسد و حتی دانه‌ی این دو گیاه نیز در دسترس سگتان نباشد.

The most harmful foods for dogs and cats, all pets

همچنین سگتان را از کاکائو، شکلات و نوشیدنی‌های انرژی زا نیز دور نگه دارید. کافئین می‌تواند در برخی از روش‌های درمانی مثل مسکن یا دارو عمل کند. اگر فکر می‌کنید که ممکن است سگتان کافئین مصرف کرده باشد، پس بهتر است که سریعاً به دامپزشک مراجعه کنید.

 

انگور و کشمش

قطعاً خوراکی‌های بهتری وجود دارد که بخواهید آن‌ها را به سگتان بدهید. کشمش و انگور می‌توانند کلیه‌های سگتان را از کار بیندازند و مقدار اندکی از آن‌ها سگتان را مریض می‌کنند. علائم خوردن این مواد، استفراغ پی در پی است. به جز این سگ در طول روز کسل و افسرده به نظر می‌رسد.

 

شیر و باقی فرآورده‌های آن

در یک روز گرم تابستانی بخواهید بخشی از بستنی خود را به سگتان بدهید که حال او هم جا بیاید، در نگاه اول ایده‌ی جالبی به نظر می‌رسد. اما بهتر نیست که به جای بستنی به او مقداری آب سرد بدهید؟

به خاطر این که شیر و فرآورده‌های آن می‌توانند سبب اسهال یا باقی مشکلات گوارشی در سگ‌ها بشوند و یا ممکن است آلرژی‌های غذایی را در آن‌ها فعال کنند. پس جدا از این کار خودداری کنید.

 

مضرترین غذاها برای سگ و گربه خانگی، تمام حیوانات خانگی

 

آجیل

سگتان را از هر نوع آجیل یا غذا‌هایی که درونشان آجیل دارند، دور نگه دارید. فقط شش دانه آجیل تاند خام یا پخته شده می‌تواند یک سگ را مریض کند.

علائمِی که پس از خوردن آجیل در سگ‌ها بروز می‌کند، عبارت است از: رعشه‌ی عضلانی، استفراغ، تب بسیار زیاد و ضعف در پا‌های عقبی. خوردن شکلاتی که حاوی آجیل باشد هم ممکن است وضع را بدتر کند و حتی سبب مرگ حیوان شود.

 

شکلات

بیشتر افراد می‌دانند که شکلات برای سگ‌ها خوب نیست. مشکل شکلات تئوبرومین نام دارد. این ماده در تمامی انواع شکلات، حتی شکلات سفید هم وجود دارد.

اما خطرناک‌ترین نوع آن شکلات تلخ است. شکلات می‌تواند سبب ایجاد استفراغ و اسهال در سگ‌ها بشود. همچنین ممکن است به مشکلات قلبی، رعشه، غش و مرگ آن‌ها نیز منجر گردد.

 

تکه‌های چربی و استخوان

تکه‌های چربی چه در حالت پخته شده و چه در حالت خام می‌تواند سبب مشکلات زیادی در بدن سگ‌ها شود. جالب است که دادن استخوان به سگ‌ها یک عمل کاملاً طبیعی به نظر می‌آید، اما ممکن است سبب خفه شدن سگ یا ایجاد جراحت در روده‌های این جانور شود.

 

خرمالو، هلو و آلو

مشکلی که تمامی این میوه‌ها دارند، دانه هایشان است. دانه‌ی خرمالو می‌تواند روده‌ی کوچک سگ‌ها را به طور کلی ویران کند یا حتی روده هایشان را مسدود نماید.

این اتفاق در حین خوردن دانه‌ی آلو و هلو نیز امکان افتادن دارد. دانه‌ی هلو و آلو حاوی ماده‌ی کایند است که برای انسان‌ها و سگ‌ها یک ماده‌ی سمی به حساب می‌آید.

 

تخم مرغ خام

برخی از افراد رژیم غذا‌های خام را برای سگ‌های خود در نظر می‌گیرند. اما تعداد زیادی از دامپزشکان معتقدند که تخم مرغ خام اصلاً ایده‌ی خوبی برای خوراندن به سگ‌ها نیست؛ چرا که ممکن است حاوی برخی از باکتری‌های کشنده باشد.

 

مضرترین غذاها برای سگ و گربه خانگی، تمام حیوانات خانگی

 

 

گوشت و ماهی خام

گوشت و ماهی خام نیز همانند تخم مرغ خام می‌توانند سبب مشکلاتی شوند که به آن‌ها «مرضِ ماهی» یا «مرض سالمونِ سمی» می‌گویند. در این حالت سریعاً باید به دنبال کمک‌های پزشکی بگردید. اولین نشانه‌های این مشکل، استفراغ، تب و زخم‌های چرکی در سگ‌ها است.

 

نمک

دادن خوراکی‌های نمکی مثل چیپس به سگ‌ها اصلاً ایده‌ی قشنگی نیست. خوردنِ بیش از حد نمک می‌تواند سگ‌ها را تشنه کند. این بدین معنی است که برای یافتنِ آب به هر راهی دست می‌زنند و این کار، شدیدا خطرساز است.

چرا که ممکن است از منابع ناپاکی، آب خود را تامین کنند. علائم خوردن نمکِ بیش از حد عبارت است از: استفراغ، اسهال، افسردگی، رعشه، دمای بالای بدن و غش! این موضوع همچنین می‌تواند منجر به مرگ سگ شود.

 

غذا‌ها و نوشیدنی‌های شیرین

قند و شکر همان کاری را با سگ‌ها می‌کند که با انسان می‌کند. این ماده‌ی غذایی می‌تواند سبب افزایش وزن و حتی دیابت در سگ‌ها شود.

 

مضرترین غذاها برای سگ و گربه خانگی، تمام حیوانات خانگی

 

دارو‌های شخصی

به هیچ وجه نباید از دارو‌های خودتان برای سگ‌ها استفاده کنید، چرا که سریعاً سبب ابتلا به بیماری‌های صعب العلاج می‌شود و حتی ممکن است آن‌ها را بکشد. استامینوفن و ایبوپروفن دو مورد از متعارف‌ترین مسکن‌ها هستند و قطعاً باید خارج از دسترس سگ‌ها قرار بگیرند.

آشپزخانه

در آشپزخانه موادی به غیر از خوراکی وجود دارد که ایضاً آن‌ها هم برای سگ‌ها خطرآفرین هستند. موادی مثل آرد کیک یا آرد معمولی! پس درب آشپزخانه باید همیشه بسته باشد.
اگر سگتان چیزی که نباید بخورد را خورد…

در این صورت باید سریعاً با دامپزشکی محل زندگی تان تماس بگیرید و یا او را به آن محل انتقال دهید.

 

سگ‌ها چه چیز‌هایی را می‌توانند بخورند؟

با مشورت دام پزشک می‌توانید یک رژیم غذایی سالم را برای سگتان ترتیب دهید که شامل غذا‌های پخته و خالص و بدون چربی باشد. اما در برخی مواقع می‌توانید از غذای انسان‌ها به عنوان جایزه استفاده کنید. اما مقدار آن باید بسیار کم باشد.

 

این هم از چند پیشنهاد خوب برای غذا دادن به سگ ها:

گوشت

گوشت مورد نظر باید به خوبی پخته شده و چربی‌های قابل تشخیص و استخوان هایش کاملاً از آن جدا شده باشد.

 

مضرترین غذاها برای سگ و گربه خانگی، تمام حیوانات خانگی

 

میوه‌ی تازه

تکه‌هایی از سیب، پرتقال، موز و هندوانه می‌توانند جایزه‌های خوشمزه‌ای برای سگتان باشند. فقط یادتان باشد که دانه‌های میوه را از قبل خارج کرده باشید.

اندکی سبزیجات

چند تکه هویج، لوبیا، برش‌های خیار و حتی کدو می‌تواند انتخاب بسیار خوبی برای سگ‌ها باشد. اما او را از سیب زمینی‌ها دور نگه دارید.

برنج و ماکارانی

برنج و ماکارانیِ پخته شده هم می‌توانند غذا‌های بسیار خوبی برای سگ‌ها باشند. همچنین، برنج پخته شده همراه با مرغ هم درمان مناسبی برای شکم دردِ سگتان است.

 

غذاهای مضر و سمی برای گربه های خانگی

 

 

مضرترین غذاها برای سگ و گربه خانگی، تمام حیوانات خانگی

 

١- پیاز، سیر و سایر سبزیجاتی که ریشه مرتبطی با سیر و پیاز دارند:

پیاز حاوی ماده ای به نام آلیل پروپیل دی‌سولفید (Allyl propyl disulfide) یک ترکیب شیمیایی فر مول C6H12S2
است. شکل ظاهری این ترکیب، مایع زرد کمرنگ است.) می باشد

. که سبب تخریب گلبول های قرمز خون در گربه ها و سبب به وجود آمدن نوعی از کم خونی به نام Heiz body می شود. سیر نیز حاوی یک ماده مشابه در مقدار کمتر می باشد.

 

٢- گوجه فرنگی سبز و سیب زمینی خام سبز:

این غذاها عضوی از خانواده ی Solanaceae (از تیره‌های گیاهی از راستهٔ بادنجان‌ سانان ، تخمدان آن‌ها دوخانه است و غالباً دارای آلکالوئیدهای سمی هستند.

 

مضرترین غذاها برای سگ و گربه خانگی، تمام حیوانات خانگی

 

میوه برخی از آن‌ها (مانند بادنجان) خوراکی است.) که می تواند علائم خفیف گوارشی ایجاد کند. به ویژه برگ و ساقه آنها سمی می باشد.

( باور بر این است گوجه فرنگی رسیده و سیب زمینی رسیده فاقد سم می باشد و استفاده از آن درغذای گربه ها بلامانع است)

 

٣- شکلات:
علت سمی بودن شکلات در مطلب چرا سگ ها و گربه ها نباید شکلات بخورند، به طور کامل توضیح داده شده.

 

مضرترین غذاها برای سگ و گربه خانگی، تمام حیوانات خانگی

 

٤- انگور و كشمش:
سمی بودن این غذاها به طور عمده در سگ ها یافت شده است اما همانطور که هنوز ناشناخته های بسیاری در مورد سمی بودن انگور و كشمش وجود دارد، خوردن آن ها در هر مقداری توسط حیوان خانگی شما توصیه نمی شود.

 

٥- آووکادو:
برگ ها، دانه، پوست درخت و خود میوه آووکادو حاوی پرسین ( Persin با فرمول شیمیایی C23H40O4، یک ترکیب محلول در روغن می باشد و ساختاری شبیه به اسید چرب دارد. ) است که می تواند سبب اسهال و استفراغ در گربه ها شود.

 

٦- شیر:
اگرچه شیر برای گربه هاِی بالغ سمی نیست اما به دلیل دارا بودن لاکتوز ممکن اسث اثرات نامطلوبی مانند ناراحتی معده، گرفتگی عضلات و نفخ به همراه داشته باشد ولی وجود آن برای بچه گربه ها بسیار خطرناک است و مسمومیت لاکتوزی موجب مرگ آن ها می شود.

گربه های بالغ دارای رژیم غذایی مغذی هستند و احتياجی به خوردن شیر ندارند اما اگر گربه شما عاشق شیر است، می توانید به آو شیر بدون لاکتوز و یا به مقدار بسیار کم به او سَر شیر بدهید، دو یا سه بار در هفته کافی است ( هرچه میزان چربی شیر بیشتر باشد میزان لاکتوز آن کمتر است)

 

مضرترین غذاها برای سگ و گربه خانگی، تمام حیوانات خانگی

 

٧- شیرین کننده زایلیتول:

در حالی که زایلیتول ( Xylitol یک ماده شیمیایی از دسته پلی الکل ها یا قند الکل با فرمول شیمیایی CH2OH(CHOH)3CH2OH می باشد.) برای سگ ها کشنده است و باعث ایجاد هیپوگلیسمی ( پایین افتادن قند خون ) و نارسایی در کبد می شود اما تا کنون سمی بودن آن در گربه نشان داده نشده است با این حال مصرف آن برای گربه ها نیز توصیه نمی شود.

 

غذاهایی که به طور کلی برای تمام حیوانات خانگی مضر است

غذای‌های کبابی یکی از محبوبترترین و راحت‌ترین غذاهایی است که در سرتاسر جهان طرفدارانی زیادی دارد. تهیه آسان این گونه غذاها باعث شده است که اکثرا در هنگام مسافرت و یا طبعیت‌گردی سعی کنند از غذاهای کبابی استفاده کنند.

غذای‌های کبابی یکی از محبوبترترین و راحت‌ترین غذاهایی است که در سرتاسر جهان طرفدارانی زیادی دارد. شاید لذت خوردن این گونه غذاها برای ما بسیار مسرت بخش باشد اما نباید از یاد ببریم که غذاهای کبابی ممکن است،

برای اکثر ما انسان‌ها سازگاری داشته باشد اما مصرف برخی از این گونه مواد غذایی، می‌تواند مشکلات بسیار زیادی برای حیوانات خانگی ایجاد کند.

 

مضرترین غذاها برای سگ و گربه خانگی، تمام حیوانات خانگی

 

۹ غذایی که می‌توانند جان حیوانات خانگی را بگیرند

غذاهای کباب شده از جمله کباب دنده، کباب ذرت و پیاز و حتی چیپس‌ها که بسیار خوشمزه و جذاب هستند، می‌تواند برای سگ‌ها و گربه‌ها بسیار آزار دهنده باشد، پس سعی کنید هر گونه غذایی که خودتان مصرف می‌کنید را در اختیار حیوانات خانگی از جمله گربه‌ها ، سگ‌ها و حتی خرگوش و پرندگان قرار ندهید.

چرا که ساختاری بدنی حیوانات با ما فرق دارد، برخی از غذا ممکن است؛ برای ما مشکلی ایجاد نکنند اما می‌تواند برای حیوانات خانگی مشکلات بسیار فراوانی را ایجاد کند.

 

۱. دنده‌های گوشت و دیگر استخوان‌های کباب شده

البته اینکه تمامی سگ‌ها از استخوان خوشان می‌آید؛ یک امر کاملا طبیعی است اما مطالعاتی که توسط متخصصین حیوانات صورت گرفته، نشان می‌دهد استخوان‌ها می‌توانند برای حیوانات خانگی بسیار خطرناک باشند.

حتی ممکن است برخی از این استخوان‌ها پس از مصرف توسط حیوانات خانگی باعث خفه شدن و در صورت شکسته شدن استخوان در هنگام بلع توسط حیوان باعث بریدگی در قسمت‌های داخلی آنه و حتی آسیب زدن به سیستم گوارشی آنها منجر شود.

با توجه به این که سگ‌ها علاقه زیادی به bone استخوان دارند، در صورت ممکن وقتی گوشت کباب شده قسمت دنده را پس از مصرف از دسترسشان خارج کنید، چرا که اینگونه استخوان‌ها قادر هستند؛ مشکلاتی برای آن‌ها فراهم کنند.

۲. بال‌های مرغ کباب شده

بال‌های مرغ با توجه به چربی بالایی که دارند از جذابیت خوبی بین مردم برخوردار هستند اما انجمن پیشگیری از چاقی حیوان خانگی (APOP) هشدار داده است که صاحبان حیوانات در برابر تغذیه سگ یا گربه‌های خانگی در برابر خوردن استخون‌ها بال دقت نموده و چنین غذایی را در برای وعده غذایی حیوانات خانگی خود در نظر نگیرند.

این امر به خاط آن است که استخوان مرغ در هنگام خورده شدن توسط حیوانات خانگی ممکن است، شکسته شود و همین شکستگی باعث ایجاد انسداد در رود آن‌ها شده و یا وضع از این هم بدتر شود. پس سعی کنید؛ استخوان بال مرغ را نیز در سبد غذای حیوانات خانگی خود قرار ندهید.

 

۳. هات داگ باعث به وجود آمدن اسهال و مشکلات گوارشی در حیوانات خانگی می‌شود

هات داگ فقط برای انسان‌ها مضر نیست بلکه این ماده غذایی برای گربه‌ها و حتی سگ‌ها نیز مضر است. اما این ماده غذایی نمی‌تواند در کوتاه مدت باعث آسیب حیوانات خانگی شود.

سگ به طور معمولا توانایی سازگاری با مواد نگهدارنده و نمک زیاد را ندارد، این در حالی است که هم مواد نگهدارنده و هم نمک در هات داگ به وفور یافت می‌شود. مصرف هات داگ توسط سگ‌ها علاوه بر چاقی باعث اسهال و مشکلات گوارشی در آن‌ها می‌شود، البته توله سگ‌ها در مقابل این ماده غذایی واکنش شدیدتری از خود نشان می‌دهند.

در پاره‌ای مواقع که مجبور می‌شوید به حیوان خانگی خود هات داگ بدهید، سعی کنید از برش‌های خیلی ریز استفاده کنید.

 

مضرترین غذاها برای سگ و گربه خانگی، تمام حیوانات خانگی

 

۴. بدنه بلال کباب شده باعث خفگی حیوانات خانگی می‌شود

از آن‌جایی که بلال کبابی را با آب نمک مزه دار می‌کنیم؛ پس از مصرف دانه‌های بلال بدنه آن باقی می‌ماند. مشکل اصلی ترکیب شیمیایی خود دانه‌های بلال نیست بلکه چوب مانده از بلال کباب شده است که ممکن است توسط حیوانات خانگی بلعیده شود و همین امر می‌تواند باعث خفگی سگ‌ها شود.

سعی کنید؛ پس از مصرف بلال کباب شده، چوب آن را دور از دسترس حیوانات خانگی قرار دهید و آن را درون سطل زباله‌ای که حیوان خانگی شما به آن دسترسی ندارد قرار دهید تا توسط آن‌ها بلعیده نشود.

 

۵. پیاز خطری برای حیوانات خانگی

به هیچ عنوان تکه بزرگ پیاز بریده شده را دم دست حیوانات خانگی قرار ندهید. به ویژه آن را از دسترس سگ‌ها دور کنید. با توجه به گفته ASPCA، تمام اعضای نزدیک خانواده پیاز (پیازچه، پیاز، سیر، تره فرنگی و غیره) حاوی ترکیباتی هستند که می‌توانند گلبول‌های قرمز خون شما را از بین ببرند.

گرچه مصرف زیاد آن ها باعث بروز چنین مشکلی می‌شود اما نباید این مسئله را نادیده گرفت که اگر تکه پیاز توسط سگ‌ها خورده شود علائمی مانند؛ ضعف، بی میل برای حرکت، خستگی و تیره شدن ادرار از نشانه‌های آن است، در صورت مشاهده چنین وضعیتی حتما حیوان خود را به دامپزشکی ببرید تا دامپزشک پس از معاینه موارد لازم را اجرا کند.

 

۶. گوآکاموله (Guacamole) سسی کبابی که باعث مسمویت خرگوش‌ها و پرندگان می‌شود

گوآکاموله سسی است که با استفاده از آووکادو کاملا پخته شده و مقداری نمک دریای ساخته می‌شود که گاها برخی به آن مقداری پیاز، سیر، و گوجه فرنگی، ماست و لیمو ترش نیز اضافه می‌کنند.

جالب است که بدانید آووکادو حاوی یک ترکیب سمی به نام persin است که به خصوص برای پرندگان، خرگوش و چند حیوان بزرگ مانند اسب بسیار خطرناک است. مصرف آووکادو می‌تواند باعث تنگی نفس، احتقان، تجمع مایع در اطراف قلب و حتی مرگ شود.

البته این سس برای گربه‌ها و سگ‌ها خطرناک نیست، اما می‌تواند باعث ناراحتی معده شود؛ اگر شما به این سس سیر و پیاز را اضافه کنید، بسیار خطرناک‌تر می‌شود. سعی کنید؛ این سس را دور از دسترس حیوانات خانگی خود قرار دهید. در برخی از کشورها این سس را به همراه کباب مصرف می‌کنند.

 

۹ غذایی که می‌تواند جان حیوانات خانگی را بگیرد

۷. چیپس و چوب شور باعث مسمویت حیوانات خانگی می‌شود

چیپس و چوب شور با توجه به نمک بالایی که دارند از نظر بهداشتی در بین موادغذایی مغذی قرار نمی‌گیرند و همچنین مصرف این گونه غذاها برای حیوانات نیز مناسب نیست.

اگر حیوانات اینگونه مواد را مصرف کنند، بیش از اندازه آب مصرف می‌کنند و همین امر باعث می‌شود تا تعداد دفعات ادرار کردنشان بیش از حد شود.

البته وجود یون سدیم در نمک Salt می‌تواند باعث مسمومیت حیوانات شود. این مسمومیت‌ها گاها به صورت استفراغ، اسهال، افسردگی Depression، لرزش، تب و تشنج می‌تواند حتی به مرگ حیوانات منجر شود.

 

مضرترین غذاها برای سگ و گربه خانگی، تمام حیوانات خانگی

 

۸. سالاد میوه به همراه انگور باعث ناراسایی کلیه در سگ‌ها می‌شود

اگر درون سالاد میوه شما انگور و یا کشمش وجود دارد، آن را از دسترس حیوانات خانگی به ویژه سگ‌ها دور کنید. مصرف انگور و یا کشمش توسط سگ‌ها می‌تواند باعث ناارسایی کلیه در آن شود.

البته این امر برای تمامی سگ‌ها صادق نیست؛ در برخی سگ‌ها با خوردن انگور مشکلی به وجود نمی‌آورد و به زندگی طبیعی خود ادامه می‌دهند.

هنوز علم به اینکه چگونه انگور و یا کشمش باعث نارسایی در کلیه سگ‌ها می‌شود به مدرک قابل قبولی دست نیافته است.

ASPCA در این باره توضیح می‌دهد؛ سگ‌هایی که سم زدایی انگور یا کشمش را تجربه می‌کنند، معمولا از طریق استفراغ، بی‌حسی یا اسهال را طی ۱۲ ساعت پس از مصرف، تجربه می‌کنند.

البته در پاره‌ای از مواقع مسمومیت حاصل از مصرف انگور توسط سگ‌ها ممکن است با نشانه‌هایی هم چون؛ افزایش ادرار، بی میلی به غذا و در مراحل بالاتر به کاهش وزن سگ منجر شود. البته مرگ ناشی از نارسایی کلیه ممکن است طی سه تا چهار روز اتفاق بیفتد یا بیماری طولانی مدت کلیه ممکن است در سگ‌هایی که در معرض مسمومیت حاد باقی می‌مانند، ادامه یابد.

با این تفاسیر به هیچ عنوان انگور را دم دست سگ‌ها به ویژه توله سگ‌ها قرارندهید. (شاید انگور و کشمش هیچ ربطی به کباب نداشته باشند، اما جزو آن دسته از غذاهایی هستند که می‌توانند باعث مرگ سگ‌های‌ خانگی شوند.)

 

۹. دسر شکلات، قاتل سگ‌ها

بی شک شکلات‌ها Dessert یک دسر بسیار جذاب و دوست داشتنی برای اکثر انسان‌ها هستند اما این ماده غذایی جذاب می‌تواند باعث مرگ سگ‌ها شود؛ چرا که این ماده غذایی مسمویت شدید در سگ‌ها به وجود می‌آورد. ترکیبات موجود درشکلات‌ها می‌توانند سگ‌ها را از پای در بیاورند.

وقتی سگی شکلات مصرف کند، ممکن است به بیماری آرتریت قلبی، لرزش عضلانی و تشنج دچار شود. البته مصرف خوراکی با شیرین کننده زایلیتول می‌تواند منجر به کاهش سریع و شدید قند خون و بی نظمی و تشنج در نیم ساعت بعد از مصرف شود.

برخی سگ‌ها ممکن است؛ نارسایی کبد را تجربه کنند که می‌تواند بسیار مرگبار باشد. با این تفاسیر دسرهای شکلاتی را در معرض دید سگ‌های خانگی قرار ندهید، چرا که کنجکاوی این حیوانات ممکن است، باعث شود آن‌ها شکلات را مصرف کنند و با مشکلات بسیار زیادی پس از مصرف شکلات روبه‌رو شوند.

The most harmful foods for dogs and cats, all pets

 

عکس حیوانات خانگی بچه پولدارها

فواید نگهداری حیوانات خانگی برای کودکان !

معرفی حیواناتی که می توانند با انسان حرف بزنند / حیوانات خانگی

از زیباترین تا عجیب ترین حیوانات خانگی سلبریتی های مشهور


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان