laghari

بیوگرافی جواد خیابانی؛ از شاگرد اولی کل منطقه تا سوتی های او

بیوگرافی جواد خیابانی؛ از شاگرد اولی کل منطقه تا سوتی های او

جواد خیابانی؛ یه توپ گرد روی هوا *زمین چه سبز و با صفا* جوانای زبر و زرنگ* دنبال توپ مثل فشنگ* دروازه بان خیلی قشنگ* از همه بالا تر پرید ، توپ توی هوا گرفت…! در این بخش نگاهی داریم به کارنامه زندگی و فعالیت های کاری جواد خیابانی مجری محبوب و گزارشگر فوتبال. از مهندسی، کارمند بودن و بالاخره گزارشگر احساساتی فوتبال! با این بخش جذاب با ما همراه باشید.

Javad Khaybani; a round ball in the air; a green and grassy land; a bright youth; following a ball like a shotgun; a very nice goalkeeper; jumped all the way up; the ball got into the air

 

بیوگرافی جواد خیابانی

جواد خیابانی 27 آبان 1345، کرج تهیه‎کننده، گزارشگر و مجری برنامه‌های ورزشی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است.

 

بیوگرافی جواد خیابانی؛ از شاگرد اولی کل منطقه تا سوتی های او

 

زندگی‎نامه

وی متولد ۲۷ آبان ۱۳۴۵ در شهر کرج است. در همین شهر تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در هنرستان بهشتی به پایان رسانید. در سال ۱۳۶۴ در رشته مهندسی متالورژی – ریخته گری – از دانشکده تربیت، دبیر فنی تهران واقع در لویزان دانش‎آموخته شد.

سپس در سال ۱۳۶۸ به عنوان مدرس هنرستان در دروس فنی به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآمد. دو سال نیز در هنرستان رجایی بندر عباس به عنوان معاون آموزشی (ناظم هنرستان) مشغول به کار شد.

در سال ۱۳۷۳ در آزمون جذب گزارشگر و مجری ورزشی تلویزیون ایران IRIB پذیرفته شد. از آن زمان تا به حال به عنوان تهیه‎کننده، گزارشگر و مجری برنامه‌های ورزشی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران کار می‌کند.

 

تولد و کودکی

 

بیوگرافی جواد خیابانی؛ از شاگرد اولی کل منطقه تا سوتی های او

 

در بیست و هفتم آبان ۱۳۴۵ در محله کارخانه قند کرج – کوچه شالچی – به دنیا آمد. او پنجمین فرزند از بین هشت فرزند خانواده خود می‌باشد. تا ۶ سالگی مقیم کرج بود تا اینکه در سال ۱۳۵۱ به تهران آمده و در دبستان جیحون در خیابان هاشمی دوران ابتدایی را پشت سر گذاشت.

. او شاگرد اول کل دبستان‌های منطقه ۱۰ آموزش و پرورش تهران شد و در آزمون دانش آموزان با استعداد در کنکور استعدادهای درخشان و نیز سنجش مدرسه آلمانی‌های قلهک شرکت کرد و در هر دو مورد قبول شد اما به خاطر محدودیت‌های مالی نتوانست ثبت نام کند و پس از ۵ سال اقامت در تهران مجددا در سال ۱۳۵۷ به کرج بازگشت تا در شهرک کارمندی وابسته به وزارت کشاورزی موسوم به شهرک نهال و بذر کرج مقیم شود. پدر او انباردار اداره اصلاح بذر کرج بود.

نوجوانی

 

بیوگرافی جواد خیابانی؛ از شاگرد اولی کل منطقه تا سوتی های او

 

از همان دوران نوجوانی به کسب درآمد پرداخت و در ۱۳ سالگی به عنوان کارگر ساده در شرکت کنسرو سازی شمشاد به کار مشغول شد. خودش در این باره می‌گوید:

در آن سال‌ها در هر ماه 6000 ریال حقوق می‌گرفتم که نصف آن را به مادرم می‌دادم و با بقیه پول مجلات کیهان ورزشی و دنیای ورزش را می‌خریدم تا Love and love عشق و علاقه خودم را به ورزش سیراب کنم.

در سال ۱۳۶۰ بعد از طی دوران مدرسه راهنمایی در هنرستان شهید بهشتی کرج ثبت نام کرد و در طی ۳ سال اول تحصیل در این هنرستان که در محله فرح دشت کرج قرار داشت به عنوان شاگرد اول هنرستان انتخاب شد اما در سال چهارم به خاطر حضور فراوان در مسابقات ورزشی مدارس کاملا از درس عقب افتاد و حتی معدل دیپلم خود را تا نمره ۱۵ تنزل داد.

او در سال ۱۳۶۴ در کنکور سراسری رشته ریاضی فیزیک شرکت کرد اما نتیجه خوبی نگرفت و در رشته فوق دیپلم ریخته گری در آموزشکده انقلاب اسلامی لویزان پذیرفته شد.

 

بیوگرافی جواد خیابانی؛ از شاگرد اولی کل منطقه تا سوتی های او

 

وقتی نتایج کنکور اعلام شد او از تهران دور بود زیرا برای کار به بندر عباس رفته بود و به عنوان باربر در اسکله بندر عباس و مدتی هم در منطقه چابهار کار می‌کرد. خودش در این باره می‌گوید:

من از کودکی و نوجوانی کار کردن را دوست داشتم و در استادیوم‌ها بستنی و ساندویچ می‌فروختم حتی مقواهای اضافی را جمع آوری می‌کردم و با آنهانوعی کلاه یا آفتاب گیر می‌ساختم ودر استادیوم‌ها به تماشاگران می‌فروختم تا هزینه تحصیل خودم را تامین کنم و بعدها در دوران جوانی به دوختن پرچم‌های قرمز و آبی و نارنجی (برای تیم آرارات) اقدام کردم و همزمان در انبار بوجاری اداره اصلاح بذر کرج به کارگری مشغول شدم زیرا احساس می‌کرم کار کردن جوهره مرد است و این را افتخار خودم می‌دانم که همیشه روی پای خودم ایستاده‌ام.

 

بیوگرافی جواد خیابانی؛ از شاگرد اولی کل منطقه تا سوتی های او

 

جوانی

او در سال ۱۳۶۷ از دانشکده تربیت دبیر فنی تهران(نام فعلی آموزشکده لویزان) فارغ التحصیل شد و در هنرستان توحید تهران به تدریس علوم و دروس فنی پرداخت ودر حین تدریس تحصیلات خود را تا درجه مهندسی مواد ادامه داد.

در سال ۱۳۶۹ مجددا به بندر عباس رفت و این بار به عنوان معاون هنرستان رجایی این شهر و نیز دبیر شیمی مشغول به کار شد.

در حین فعالیت در هنرستان بندر عباس در کنکور سراسری رشته هنر (مرحله اول) شرکت کرد و با رتبه ۹ (نهم) در کنکور سال ۱۳۷۰ پذیرفته شد اما در مرحله دوم کنکور به خاطر مشکلات شخصی شرکت نکرد و برای بار سوم در طی زندگی خود به کرج بازگشت تا کار در هنرستان توحید را ادامه دهد.

 

بیوگرافی جواد خیابانی؛ از شاگرد اولی کل منطقه تا سوتی های او

 

خانواده

جواد خیابانی در بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۷۴ ازدواج کرد و یک فرزند دختر به نام نگار، ۱۲ ساله دارد.

فعالیت‎های ورزش

او به خاطر بیماری فلج اطفال که در سال ۱۳۴۸ به آن دچار شده بود مشکلات حرکتی زیادی داشت که هنوز هم از آن رنج می‌برد اما با این وجود در مسابقات دوچرخه سواری آموزشگاه‌های ایران در سال ۱۳۶۲ قهرمان جاده شد. در سال‌های ۶۲ – ۶۳ و ۶۴ بک چپ و دروازه بان تیم هنرستان و تیم منخب آموزشگاههای کرج بود.

در سال ۱۳۶۶ در المپیک دانشجویان ایران در شیراز شرکت کرد. در آن مسابقات او هم عضو تیم بسکتبال و هم تیم فوتبال منتخب دانشکده‌های فنی و مهندسی تهران بود که به مقام پنجم ایران در رشته فوتبال دست یافت و در همان سال به اردوی تیم ملی دانشجویان ایران دعوت شد. این اردو هرگز تشکیل نشد زیرا در آن زمان ورزش دانشگاهی چندان فعالیت مهمی نداشت.

 

 

بیوگرافی جواد خیابانی؛ از شاگرد اولی کل منطقه تا سوتی های او

 

فعالیت در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

در سال ۱۳۷۲ در برنامه‌ای به نام آنچه شما خواسته‌اید شرکت کرد. این برنامه مخصوص کسانی بود که دوست داشتند تا مسابقات ورزشی را گزارش کنند. او در این برنامه به عنوان اولین نفر برگزیده شد و در طی چند هفته به عنوان گزارشگر ثابت همان برنامه کار خود در تلویزیون را آغاز کرد و رفته رفته در سایر برنامه‌های ورزشی تلویزیون نیز حضور پیدا کرد.

در زمان جام جهانی فوتبال در سال ۱۹۹۴ قرار بود به عنوان گزارشگر حضور داشته باشد اما به خاطر تغییر مدیریت وآغاز به کار شبکه سوم سیما از حضور در جام جهانی منع شد.

پس از تاسیس شبکه سوم سیما نیز به مدت یک سال در مراحل آزمون و تایید نهایی باقی ماند تا اینکه برای اولین بار در سال ۱۳۷۴ مسابقه فوتبال پرسپولیس با کشاورز تهران را به صورت کامل و زنده گزارش کرد.

قبل از آن بیشتر در چند مسابقه به صورت چند دقیقه‌ای کوتاه در کنار گزارشگرانی چون بهرام شفیع، عباس بهروان، محمدرضا کیانوش و اسکندر کوتی کار کرده بود.

 

 

بیوگرافی جواد خیابانی؛ از شاگرد اولی کل منطقه تا سوتی های او

 

برنامه‌های تلویزیونی

جواد خیابانی از سال ۱۳۷۳ تا به حال در بیش از ۴۰ برنامه مختلف به عنوان تهیه کننده شرکت داشته که برخی از آنها فهرست شده‌است.

معرفی ورزش‌ها، سال ۱۳۷۳- شبکه سوم سیما
ایران در جام جهانی، ۱۳۷۵ – شبکه اول سیما
جام ملت‌های آسیا، ۱۳۷۶ – شبکه سوم سیما
دیدار، شبکه تهران
ما، شما، ورزش – شبکه سوم
در جستجوی ورزش – شبکه دوم
آموزش فوتبال Teaching soccer – شبکه آموزش
یار دوازدهم – شبکه سوم
سفر به مسابقات پارالمپیک ۲۰۰۸ پکن

 

بیوگرافی جواد خیابانی؛ از شاگرد اولی کل منطقه تا سوتی های او

 

جوایز و افتخارات

جواد خیابانی در سال ۱۳۷۷ موفق شد جایزه بهترین گزارشگرفوتبال صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را دریافت نماید در سال ۱۳۷۸ نیز از سوی مجله سروش و با انتخاب خوانندگان این مجله بعد از حسین الهی قمشه‌ای به عنوان محبوب‌ترین چهره تلویزیونی در ایران دست یافت. در سال‌های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۶ به عنوان بهترین مجری برنامه‌های ورزشی انتخاب شد.

مهم‌ترین سفرهای کاری

مقدماتی قهرمانی فوتبال جوانان آسیا – ۱۹۹۶ – عربستان سعودی
فینال جام قهرمانی فوتبال جوانان آسیا – ۱۹۹۶ – کره جنوبی
مسابقه فوتبال ایران با استرالیا – ۱۹۹۷ – ملبورن
جام جهانی فوتبال – ۱۹۹۸- فرانسه
مسابقه یوونتوس – اینتر – ۱۹۹۹ – تورین
المپیک سیدنی – ۲۰۰۰ – استرالیا
جام بین‌المللی فوتسال دوبی – ۲۰۰۱- امارات متحده عربی
المپیک آتن – ۲۰۰۴ – یونان
جام جهانی فوتبال باشگاه‌ها – ۲۰۰۷ – ژاپن
مسابقات پارالمپیک ۲۰۰۸ پکن
مسابقات جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۱ – قطر
مسابقات پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن

 

بیوگرافی جواد خیابانی؛ از شاگرد اولی کل منطقه تا سوتی های او

 

سوتی‌های گزارش

وی در طول گزارش مسابقات فوتبال اشتباهات زیادی می‌کند که بینندگان از ان بعنوان سوتی یاد می‌کنند.

تدریس در دانشگاه

او پس از سه سال ترک تدریس در هنرستان مجدداً از سال ۱۳۸۱ و این بار به عنوان استاد دانشگاه جامع علمی کاربردی مشغول به آموزش وتدریس شد و در رشته نقشه کشی صنعتی و ریاضی کاربردی و علوم کاربرد مواد صنعتی تدریس می‌کند.

معروف‌ترین دوستان

جواد خیابانی در طی حدود ۲۰ سال سابقه تدریس در مدارس و دانشگاههای ایران شاگردان و دانشجویان سرشناسی داشته‌است که برخی از آنها را که خودش نام برده فهرست شده‌است.

ناصر عبداللهی – خواننده فقید موسیقی پاپ که دوستی عمیقی با هم داشتند.
حمیدرضا رجبی – فوتبالیست تیم‌های بانک ملی، هما، سایپا، پاس و مس کرمان
مهدی علی بیگی – فوتبالیست
افشار زینالی – فوتبالیست

در بخش بعدی از خبرها و تصاویر جواد خیابانی نگاهی داریم به شوکه کننده ترین تصاویر وی که این روزها طرفدارانش را حسابی نگران و ناراحت کرده است.

Biography of Javad Kheybani; from the first pupil of the whole region to his Sots


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان