laghari

چالش جنجالی سطل زباله پریناز ایزدیار به شواری شهر تهران!

چالش جنجالی سطل زباله پریناز ایزدیار به شواری شهر تهران!

پریناز ایزدیار در یک چالش جدید برای شورای شهر تهران و سرفروبردن برای چند ثانیه در سطل زباله خبر ساز شد.

Prince Izadiyar announced in a new challenge for the Tehran City Council and put up a few seconds in the trash bin

و مسئولینی من جمله خانم ناهید خداکرمی عضو کمیسیون بهداشت واکنش نشان داد.

در ادامه نگاهی داریم به متن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار، اولین بازیگری که با چالش او همراه شد و واکنش نشان داد و سپس واکنش مسئولین به جمله کوبنده پریناز ایزدیار در خصوص حمایت از کودکان زباله گرد!

 

چالش جنجالی سطل زباله پریناز ایزدیار به شواری شهر تهران!

 

متن چالش پریناز ایزدیار در حمایت از کودکان بدسرپرست و زباله گرد

پریناز ایزدیار اعضای شورای شهر تهران را به چالش دعوت کرد، او در اعتراض به وضعیت کودکان زباله‌گرد در نامه‌ای خطاب به اعضای شورای شهر تهران از آنها خواسته است، برای حل مساله زباله‌گردی کودکان هیچ امروزی را به فردا نسپارند.

در متن نامه پریناز ایزدیار به شورای شهر آمده است

اعضای محترم شورای شهر!

در ازدحام خبرهای سیاست‌زده و زرد این‌روزها برخی تیترها چه آسان فراموش می‌شوند؛ «کودکان زباله‌گرد بیش از 10 ساعت در روز کار می کنند»، «سهم آن‌ها از تجارت طلای کثیف، کمتر از 3 درصد است»، «شب‌ها را در گودها، کوره‌های متروکه و بدون کمترین امکانات بهداشتی سر می‌کنند» «قاچاق هدایت شده کودکان به منظور زباله‌گردی از هرات شکل می‌گیرد»

 

چالش جنجالی سطل زباله پریناز ایزدیار به شواری شهر تهران!

 

انگار مدت‌هاست در این سرزمین کودکان اولویت ندارند. کودکانی که قربانی فقر، اعتیاد و بدسرپرستی می‌شوند و بغض در گلو شکسته‌شان دیگر کمر هیچ‌کدام از ما را خم نمی‌کند.

چقدر عجیب شده‌ایم‌، چه راحت سقوط انسانیت و رنج کودکان را به تماشا نشسته‌ایم چه بی‌خیال به دیدن کودکان زباله‌گرد شهر عادت کرده‌ایم.

از ما گفتن؛ این راه که ما در پیش گرفته‌ایم رو به ترکستان و عاقبت این همه نادیده گرفتن کودکان، جامعه‌ای رو به انحطاط است.

 

چالش جنجالی سطل زباله پریناز ایزدیار به شواری شهر تهران!

 

مدیران شهری منکر استفاده از کودکان توسط پیمانکاران رسمی می‌شوند و در نبود سیستم مکانیزه دفع پسماند و نظارت دقیق، پیمانکاران در روز روشن تخلف می‌کنند و در همین روزهای تلخ به ظاهر روشن، بیش 4700 کودک زباله‌گرد در تهران استثمار می‌شوند.

آنگونه که از شواهد و قرائن پیداست، مافیایی شکل گرفته و مدیریت ناکارآمد شهری را توان مبارزه با این همه رانت و فساد نیست.

از شما اعضای محترم شورای شهر که لاجرم به رای مردم تهران، بهشتی شدید یک درخواست داریم؛ در یکی از روزهای این تابستان داغ صندلی‌های تصمیم‌گیری شهر را رها کنید، ما نیز همراه شما خواهیم آمد، فقط برای چند لحظه، چند ثانیه، سر خود را داخل یکی از سطل‌های زباله شهری بگیریم بی‌آنکه دست داخل آن کنیم. اگر طاقت آوردیم، اگر نفس کشیدیم، اگر زنده ماندیم، برویم دنبال کار و زندگی‌مان.

 

چالش جنجالی سطل زباله پریناز ایزدیار به شواری شهر تهران!

 

منتخبان گرامی مردم، وقت آزمون و خطا نیست، وقت آن است که رنج این کودکان را دریابیم و دل‌های رنجور و شکسته‌شان را تیمارداری کنیم.

ما مردم این شهر قول می‌دهیم مسئولیت شهروندی خود را به جا آورده و در تفکیک زباله از مبدا کوشا باشیم از شما نیز می‌خواهیم برای حل مساله زباله‌گردی کودکان هیچ امروزی را به فردا نسپارید و باور کنید فردا حتما دیر است.

پریناز ایزدیار / بدسرپرست تنهاتر است

 

حمایت آزاده صمدی از چالش پریناز ایزدیار

 

چالش جنجالی سطل زباله پریناز ایزدیار به شواری شهر تهران!

 

درد را از هر طرف که می‌خوانی درد است، درست مثل قصه پرغصه‌ی آن کودکی که صبح تا شام از سطل زباله‌ای به سطل زباله دیگر کوچ می‌کند، زیر بار نابرابری و تحقیر کمر خم کرده و از کمترین حقوق انسانی محروم مانده است.

او که بر شانه‌های نحیف و کودکانه‌اش، کوله‌بار اندوه را به دوش می‌کشد. لابه‌لای زباله‌های بازیافتی‌اش را اگر خوب بگردی آثار بی‌مسئولیتی و بی‌کفایتی برخی از ما را خواهی دید. آری چنین است؛ «خوبان در این معامله تقصیر می‌کنند»

دعوت که همیشه نباید برای مهمانی‌ باشکوه و مجلل باشد، نمی‌میریم اگر یکبار هم دل به دریا بزنیم و خود را به ضیافت غمگین کودکان بی‌پناه این شهر برسانیم.

میان خبرهای زرد و سیاست‌زده این روزها چرخیدم، هیچ مسئولی، هیچ نماینده‌ای به #چالش_سطل_زباله پویش #بدسرپرست_تنهاتر_است» و #پریناز_ایزدیار پاسخ مثبت نداد.

 

چالش جنجالی سطل زباله پریناز ایزدیار به شواری شهر تهران!

 

خیالی نیست، دیرزمانی است پذیرفته‌ایم خودمان باید به داد هم برسیم. ما که بی‌خیال این کودکان بی‌پناه نشده‌ایم، ما که به دیدن رنج #کودکان_زباله‌_گرد عادت نکرده‌ایم، ما به #Feats Challenge #چالش_سطل_زباله می‌پیوندیم تا اقرار کنیم که در فاجعه‌ی پدیده زباله‌گردی کودکان، همه مقصر و مسئولیم، تا به همشهریان خود یادآوری کنیم تفکیک زباله از مبدا چقدر می‌تواند دست استثمارگران را از سر این کودکان معصوم کوتاه کند.

ما باید به این لشکر کم سن و سال اندوه ثابت کنیم به دیدن رنج‌شان در سطح این شهر پر از دود و گوگرد عادت نکرده‌ایم و نمی‌کنیم. درست که ما نه تصمیم گیرنده‌ایم نه سیاست‌گذار، اما همدرد که می‌توانیم باشیم‌. اگر شما هم با این کودکان همدرد هستید با انتشار این پوستر به این کارزار بپیوندید/ آزاده صمدی

 

واکنش شورای شهر به چالش سطل زباله پریناز ایزدیار و سر فرو بردن در سطل زباله برای چند ثانیه

 

چالش جنجالی سطل زباله پریناز ایزدیار به شواری شهر تهران!

 

ناهید خداکرمی عضو کمیسیون بهداشت، سلامت و the environment محیط زیست شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ در اینباره گفت:

با تمام احترامی که برای هنرمندان قائل هستم‌، ای کاش این چالش برای کسانی که شرایط امروز شهر را رقم زدند مطرح می‌شد، زیرا زباله گردی موضوع امروز نیست که اعضای شورای شهر پنجم بخواهند با اجرای چالش خانم بازیگر سر خود را داخل سطل زباله کنند.

عضو کمیسیون بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران گفت: به هر حال ما به عنوان نماینده مردم بیشتر از دیگر افراد درگیر حل مشکلات مدیریت شهری هستیم و برخی از افراد تصور می‌کنند که با دیدن کودکی درون سطل زباله می‌توان مشکل زباله گردی را در زمانی کوتاه و به سرعت حل کرد

 

چالش جنجالی سطل زباله پریناز ایزدیار به شواری شهر تهران!

 

اما از این موضوع بی اطلاع هستند که نزدیک به ۵۰ سال است سیستم جمع‌آوری زباله پایتخت به شیوه سنتی انجام می‌شود و هنوز به صورت کامل جمع آوری پسماند به صورت مکانیزه انجام نمی‌شود.

 

چالش جنجالی سطل زباله پریناز ایزدیار به شواری شهر تهران!

 

خداکرمی گفت: اعضای شورای شهر تهران به جای آن که سر خود را برای اجرای چالش خانم بازیگر درون سطل زباله کنند، طرح جامع مدیریت Waste پسماند را در دست بررسی دارند تا در صورت نهایی شدن آن شیوه مدیریت و جمع‌آوری پسماند در پایتخت پس از سال‌ها عوض شود و امیدواریم پس از اجرای طرح جامع دیگر شاهد زباله گردی در سطح پایتخت نباشیم.

 

چالش جنجالی سطل زباله پریناز ایزدیار به شواری شهر تهران!

 

وی با اشاره به ناآگاهی برخی از بازیگران از پشت پرده فساد در حوزه پسماند گفت: در حوزه پسماند مانند دیگر حوزه‌ها فساد سازمان یافته‌ای وجود دارد که این فساد ریشه دار است.

 

چالش جنجالی سطل زباله پریناز ایزدیار به شواری شهر تهران!

 

عضو کمیسیون بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران گفت: تلاش شورای شهر تهران این است که با ساماندهی و مدیریت مکانیزه پسماند دیگر شاهد زباله گردی نباشیم تا شهروندان با دیدن این صحنه‌ها رنج ببینند و منافعی که به جیب برخی از افراد از زباله گرد می‌رود به جیب شهرداری تهران بازگردد.

خداکرمی با اشاره به وظیفه هر فرد در Society جامعه گفت: هر کدام از ما وظیفه اجتماعی خود را داریم و وظیفه هنرمندان این است که برای تغییر رویکرد تلاش کنند.

 

چالش جنجالی سطل زباله پریناز ایزدیار به شواری شهر تهران!

 

وی افزود: در بحث Reduce consumption کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی از تعدادی هنرمند خواستیم که به تبلیغ این رویکرد بپردازند، اما متأسفانه بسیاری از آن‌ها پاسخگوی ما نبودند و دیگر هنرمندانی که جواب دادند از ما مبالغ ۵، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومان را برای قرار دادن کلیپ کوتاهی از خود درخواست کردند.

عضو شورای شهر تهران گفت: برای تغییر رویکرد مردم حاضر هستیم تلاش و هزینه کنیم، اما ذکر این نکته ضروری است که هنرمندان ما نیز باید از ظرفیت‌های اجتماعی خود برای تغییر رویکرد‌های شهری به درستی استفاده کنند.

 

پریناز ایزدیار متولد هشتمین روز شهریور 1364 است دارای مدرك Graphic arts كارشناسی گرافیك. کارنامه فعالیت های هنری او به ویژه بازی در سریال شهرزاد در نقش شیرین کارنامه فعالیت او درخشان تر کرد.برچسبها: ، ،

بیوگرافی هنرمندان