instagram

قرص فلوکستین یا پروزاک برای چه کسانی مناسب است

قرص فلوکستین یا پروزاک برای چه کسانی مناسب است

قرص یا دارو؛ همانطور که می دانید در دانش پزشکی به هر ماده‌ای که برای درمان، تسکین علائم، تشخیص بیماری یا پیشگیری از آن به کار رود و بر ساختار یا کارکرد ارگانیسم زنده اثر داشته باشد و پس از ورود به بدن عملکرد بدن را تصحیح کند، قرص یا دارو گفته می‌شود.

به همین منظور در این بخش به یکی از پرمصرف ترین قرص های آرامبخش و معرفی کامل آن می پردازیم تا از فواید و مضرات آن کاملا آگاه شوید.

متاسفانه با توجه به مصرف خودسرانه بسیاری از افراد برای درمان و خرید دارو بهتر است تا آنجا که می توانید در خصوص داروها اطلاعات کسب کنید.

 

ابتدا نگاهی کوتاه داریم به معرفی انواع داروهای ضد افسردگی

 

 

قرص فلوکستین یا پروزاک برای چه کسانی مناسب است

 

انواع داروهای ضدافسردگی

چهار گروه دارویی ضد افسردگی وجود دارد:

1- داروهای سه حلقه ای

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای از جمله قدیمی ترین داروهای ضد افسردگی هستند و می توانند باعث افزایش سرتونین و نور اپی نفرین در مغز شوند. داروهای این دسته عبارتند از : دیسیپرامین، آمی تریپتیلین، ایمی پرامین، نور تریپتیلین.

2- بازدارنده های منو آمین اکسیداز (MAOI)

مونو آمین اکسیداز ها همانند داروی سه حلقه ای باعث افزایش سروتونین و نور اپی نفرین در مغز می شوند و عبارتند از ترانیلسپیرومین، فنلزین، موكلوبميد.

3-بازدارنده های بازجذب سرتونین (SSRIs )

بازدارنده های باز جذب سروتونین، بر خلاف داروهای قبلی تنها بر سرتونین تاثیر می گذارند و مانع از جذب این ماده شده و مقدار سروتونین را در مغز افزایش می دهند. این گروه دارویی شامل پروزاک یا فلوکستین، سيتالوپرام، آسنترا، پاروکستین هستند.

4- سایر گروه های دارویی

از دیگر داروهایی که در درمان افسردگی به کار می روند می توان به ماپروتیلین، نفازودون، ونلافاکسین، لیتیوم و زولپیدم اشاره کرد.

داروهای ضد افسردگی بر چه اساسی تجویز میشوند؟

داروهای ضد افسردگی، انواع مختلفی دارند و اینکه چه دارویی برای شخص تجویز شود، در گام اول به شرایط و سطح افسردگی فرد مبتلا یعنی شدت علائم، طول و سیر بیماری و سابقه خانوادگی بیماری بستگی دارد.

در گام بعدی انتخاب دارو ها بر این اساس صورت می گیرد که عوارض داروی تجویزی بر وضعیت جسمانی بیمار، مزاج و سبک زندگی وی کمترین تاثیر مضر را بگذارد. با توجه به عوارض احتمالی داروها، می توانید با روش هایی ساده مانند تغییر سبک زندگی تان علائم افسردگی را کاهش دهید.

 

قرص فلوکستین یا پروزاک برای چه کسانی مناسب است/ به گزارش نازوب، همچنین ممکن است بعد از گذشت مدت زمانی از شروع برنامه دارویی، بهبودی در وضعیت فرد دیده نشود. در این صورت پزشک می بایست داروی تجویزی خود را تغییر دهد و از داروهای دیگری استفاده کند.

 

 

قرص فلوکستین یا پروزاک برای چه کسانی مناسب است

 

عوارض مصرف داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی در کنار بهبودی که در فرد ایجاد می کنند، عوارض جانبی ای نیز دارند. البته این عوارض در همه افراد بروز نمی کنند. این موارد از عوارض احتمالی داروهای ضد افسردگی هستند:

 

1- داروهای سه حلقه ای: بینایی ناواضح ، اضطراب، خستگی، خشکی دهان، افزایش احتمال حمله قلبی و سکته مغزی، یبوست، ناراحتی معده، کاهش فشار خون، افزایش وزن، افزایش احتمال خودکشی در فرد.

2- بازدارنده های منو آمین اکسیداز (MAOI): افزایش فشار خون، خشکی دهان، سرگیجه و سردرد، حالت تهوع.

3-بازدارنده های بازجذب سرتونین (SSRI ): اضطراب، خستگی مفرط، اختلال در معده، اختلالات خواب، سرگیجه و سر درد.

اگر داروهای ضد افسردگی عوارض دارند، چرا باید مورد استفاده قرار گیرند؟

داروهای ضد افسردگی به رغم عوارض جانبی ای که دارند، باعث بهبود سریع علائم می شوند. مخصوصا در زمان هایی که علائم افسردگی فرد بسیار شدید است. بنابراین زمانی که سرعت بهبود مد نظر است، از دارو درمانی استفاده می شود. از دیگر ویژگی های دارو درمانی، نه تنها کاهش علائم بلکه رفع کامل آن هاست. اگر فرد دچار افکار خودکشی باشد، دارو درمانی می تواند یک گزینه بسیار مناسب باشد.

اگر چه ذکر این نکته ضروری است که دارو درمانی به تنهایی کافی نیست و چشم پوشی از روان درمانی می تواند مانع از بهبود فرد شود. امروزه درمان تلفیقی که شامل دارو درمانی و رواندرمانی است، از بهترین گزینه های درمانی است که بالاترین میزان بهبودی را حاصل می کند. یکی از روش هایی که به همراه دارو درمانی می تواند بسیار نتیجه بخش باشد درمان شناختی رفتاری افسردگی است.

 

معرفی قرص فلوکستین خواص و مضرات

هر آنچه باید در مورد فلوکستین Fluoxetine یا پروزاک Prozac بدانید

نام دارو : فلوکستین Fluoxetine

نام های تجاری : پروزاک Prozac و سارافم Sarafem

فلوکستین برای درمان افسردگی، حمله هراس، اختلال وسواس اجباری، اختلال خوردن و سندروم پیش از قاعدگی در حالت شدید تجویز می شود.

فلوکستین به بهبود خلق و خو، خواب، اشتها و سطح انرژی کمک می کند و همچنین باعث می شود علاقه فرد به فعالیت های روزمره بیشتر می شود. فلوکستین ترس، اضطراب، افکار ناخواسته و تعداد حملات هراس را کاهش می دهد. به علاوه فلوکستین نیاز به انجام برخی فعالیت های تکراری و مداوم وسواس گونه را کم می کند.

این دارو علائم مربوط به سندروم پیش از قاعدگی، مانند تحریک پذیری، افزایش اشتها و افسردگی را بهبود می دهد. به علاوه رفتارهای مربوط به پرخوری عصبی را کمتر می کند.

 

قرص فلوکستین یا پروزاک برای چه کسانی مناسب است

 

فلوکستین را کی بخوریم؟

قبل از شروع مصرف داروی فلوکستین راهنمای مصرف دارو را با دقت مطالعه کنید و اگر در مورد دارو سوالی دارید از پزشک خود بپرسید.

فلوکستین داروی خوراکی است که باید بلعیده شود و درست طبق دستور پزشک مصرف شود، معمولا یک بار در روز و هنگام صبح. اگر قرار باشد فلوکستین را دو بار در روز مصرف کنید، پزشک توصیه می کند یک بار صبح و یک بار عصر بخورید.

اگر در حال مصرف فلوکستین برای کنترل علائم سندروم پیش از قاعدگی هستید، پزشک به شما توصیه می کند هر روز یا 2 هفته قبل از شروع قاعدگی این دارو را مصرف کنید.

اگر از شکل مایع فلوکستین (شربت فلوکستین) مصرف می کنید، بهتر است میزان آن را با دقت اندازه گرفته و با دقت بیشتری مصرف کنید. به این منظور از قاشق غذاخوری برای خوردن شربت استفاده نکنید.

میزان مصرف دارو طبق شرایط پزشکی فرد و چگونگی واکنش بدن فرد به دارو تعیین می شود. برای به حداقل رساندن عوارض جانبی فلوکستین پزشک توصیه می کند مصرف دارو را به میزان کم شروع کرده و به تدریج مصرف آن را افزایش دهد. در زمان مصرف دارو با دقت توصیه پزشک را دنبال کنید. بهتر است این دارو را به طور خیلی منظم مصرف کنید.

لازم است دوره مصرف دارو را کامل کنید، حتی اگر احساس می کنید بهبود پیدا کرده اید. بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را متوقف نکنید. اگر مصرف دارو را به طور ناگهانی متوقف کنید، برخی شرایط بدتر خواهد شد. بهتر است میزان مصرف دارو را به تدریج کاهش دهید.

اثر بخشی دارو ممکن است 1 تا 2 هفته طول بکشد. گاهی ممکن است اثر بخشی کامل دارو بین 4 تا 5 هفته طول بکشد. اگر شرایط بیماری بهبود پیدا نکرد یا بدتر شد، به زشک اطلاع دهید.

عوارض قرص فلوکستین

برخی عوارض فلوکستین عبارتند از:

تهوع
خواب آلودگی
سرگیجه
اضطراب
مشکل در خواب
از دست دادن اشتها
خستگی
تعریق
خمیازه کشیدن

در صورت مشاهده مداوم این عوارض یا بدتر شدن آنها به پزشک اطلاع دهید.

به یاد داشته پزشک با در نظر گرفتن تمام مزیت ها و عوارض این دارو، فلوکستین را تجویز کرده است. به علاوه بسیاری از مصرف کنندگان این دارو هیچ عارضه ای مشاهده نمی کنند.

عوارض جدی فلوکستین

در صورت مشاهده هر یک از این علائم بلافاصله به پزشک اطلاع دهید:

نوسانات خلقی و روحی شدید و غیر عادی
کبود شدن سریع
خونریزی بدن
انرژی یا هیجان غیر عادی
افکار خودکشی
ضعف یا گرفتگی عضلانی
لرز
کاهش تمایلات جنسی
کاهش وزن

در صورت بروز هر یک از عوارض جدی زیر بلافاصله به پزشک اطلاع دهید:

مدفوع سیاه و قیری یا مشاهده خون در مدفوع
استفراغ ماده ای که شبیه به قهوه است
ضربان قلب سریع و نامنظم
ضعف
تشنج
علائم مشکلات کلیه (مانند تغییر در میزان ادرار)
درد، قرمزی یا التهاب چشم
گشاد شدن مردمک
تغییر در بینایی

اگر به دیابت مبتلا باشید، فلوکستین می تواند بر روی سطح قند خون تاثیر بگذارد. بنابراین در زمان مصرف داروی فلوکستین قند خون خود را به طور منظم چک کرده و نتیجه را به پزشک اطلاع دهید. گاهی لازم است پزشک در رژیم غذایی، میزان مصرف دارو و ورزش شما تغییراتی ایجاد کند.

قرص فلوکستین ممکن است میزان مصرف سروتونین را افزایش داده و به ندرت منجر به بروز شرایطی خطرناک به نام سندروم سروتونین شود. در صورتی که در حال مصرف سایر داروهای حاوی سروتونین باشید، خطر بروز سندروم سروتونین بیشتر خواهد شد. بنابراین قبل از شروع مصرف فلوکستین، در موردتمام داروهایی که مصرف می کنید، با پزشک مشورت کنید و در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر بلافاصله به پزشک اطلاع دهید:

ضربان قلب تند
توهم
از دست دادن تعادل
سرگیجه شدید
تهوع شدید
اسهال و استفراغ شدید
کشش عضلانی
تب غیر عادی
تحریک و بیقراری

در زمان مصرف فلوکستین توسط مردها به ندرت پیش می آید که فرد دچار نعوظ 4 ساعته یا طولانی تر می شود. در صورت بروز این مشکل مصرف دارو ر متوقف کرده و بلافاصله به اورژانس اطلاع دهید.

واکنش حساسیتی جدی نسبت به فلوکستین به ندرت مشاهده شده است، با این حال در صورت مشاهده هر یک از علائم واکنش حساسیتی به پزشک مراجعه کنید، علائم واکنش حساسیتی به فلوکستین عبارتند از:

جوش های پوستی
خارش و التهاب (به ویژه در صورت، زبان و گلو)
سرگیجه شدید
مشکل تنفسی

موارد بیان شده لیست کامل عوارض جانبی فلوکستین نیستند، در صورت مشاهده هر گونه عارضه ای که در این لیست به آن اشاره نشده به پزشک مراجعه کنید.

احتیاط های لازم قبل از شروع مصرف قرص یا کپسول فلوکستین

قبل از شروع مصرف داروی فلوکستین اگر به این دارو حساسیت دارید یا هر گونه حساسیت دارویی و غذایی دیگری دارید، به پزشک اطلاع دهید. فلوکستین حاوی ترکیبات غیر فعالی است که ممکن است منجر به بروز واکنش های حساسیت یا سایر مشکلات شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

قبل از شروع مصرف فلوکستین در مورد سوابق پزشکی و بیماری های خود با پزشک صحبت کنید، به ویژه اگر دچار هر یک از بیماری های زیر بوده اید:

 

قرص فلوکستین یا پروزاک برای چه کسانی مناسب است

 

سابقه شخصی یا خانوادگی ابتلا به اختلال دو قطبی
سابقه شخصی یا خانوادگی اقدام به خودکشی
مشکلات و بیماری های کبد
دیابت
پایین بودن سطح سدیم در خون
کم آبی شدید بدن
تشنج
زخم معده یاا زخم روده
سابقه شخصی یا خانوادگی ابتلا به آب سیاه

قرص فلوکستین ممکن است باعث سرگیجه و خواب آلودگی شود. الکل و ماری جوانا نیز سرگیجه و خواب آلودگی را تشدید می کنند. بنابراین در زمان مصف این دارو از رانندگی یا انجام هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، اجتناب کنید. از نوشیدن الکل اجتناب کنید و اگر از ماری جوانا ستفاده می کنید، حتما به پزشک اطلاع دهید.

فلوکستین ممکن است باعث بروز شرایطی شود که بر روی ضربان قلب تاثیر می گذارد که طولانی شدن QT یا QT prolongation نامیده می شود. طولانی شدن QT به ندرت منجر به بروز عارضه جدی و گاهی مرگبار ضربان سریع و نامنظم قلب می شود که با علائم دیگری مانند سرگیجه و ضعف شدید همراه است و نیاز به مراقبت های پزشکی دارد.

اگر دچار بیماری های خاصی باشید یا در حال مصرف داروهای دیگری که بر روی ضربان قلب تاثیر می گذارند، باشید، خطر بروز طولانی شدن QT در زمان مصرف فلوکستین بیشتر خواهد شد. قبل از شروع مصرف فلوکستین در مورد تمام داروها، مکلمل و ویتامین هایی که مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید و اگر هر یک از بیماری های زیر را دارید، به پزشک اطلاع دهید:

بیماری های قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی بودن QT)

سابقه خانوادگی برخی مشکلات قلبی (مانند طولانی بودن QT و یا مرگ ناشی از حمله قلبی)

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون هم عواملی هستند که خطر طولانی شدن QT را افزایش می دهند. اگر از داروهای خاصی استفاده می کنید (از جمله داروهای ادرار آور) یا مبتلا به شرایط خاصی هستید، مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ، خطر طولانی شدن QT افزایش پیدا می کند. در مورد مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.

شکل مایع فلوکستین (شربت فلوکستین ) حاوی الکل است، بنابراین اگر مبتلا به دیابت هستید، دچار اعتیاد به الکل می باشید یا مبتلا به بیماری کبد هستید، در مصرف فلوکستین احتیاط کنید. برخی داروها ( مانند مترونیدازول و دیسولفیرام ) زمانی که با الکل ترکیب شوند، ممکن است واکنش خیلی جدی در پی داشته باشند. در مورد خطرات مصرف این نوع داروها با پزشک مشورت کنید.

قبل از انجام هر گونه جراحی در مورد تمام داروهایی که در حال مصرف آنها هستید، داروهای با نسخه و بدون نسخه و مکمل ها و داروهای گیاهی، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

فلوکستین برای سالمندان

افراد سالمند ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساسیت بیشتری داشته باشند، به ویژه خونریزی و QT طولانی. به علاوه احتمال کاهش سطح سدیم خون در سالمندان بیشتر است، به ویژه اگر در حال مصرف داروهای ادرار آور هستند.

 

 

قرص فلوکستین یا پروزاک برای چه کسانی مناسب است

 

فلوکستین در بارداری

در دوران باردای فلوکستین تنها در صورت نیاز مصرف می شود. فلوکستین ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب بزند. به علاوه اگر مادر در 3 ماهه آخر بارداری فلوکستین مصرف کند، نوزاد متولد شده ممکن است دچار علائم ترک دارو شود که عبارتند از:

مشکلات تغذیه ای
مشکلات تنفسی
تشنج
سفتی عضلانی
گریه مداوم

در صورت مشاهده هر یک از این علائم در نوزاد تازه متولد شده خود حتما به پزشک اطلاع دهید.

از آنجایی که مشکلات روحی و خلقی درمان نشده ( مانند افسردگی، اختلال هراس، اختلال وسواس اجباری ) شرایط خیلی جدی هستند، مصرف این دارو سر خود و بدون مشورت با پزشک متوقف نکنید. اگر در زمان مصرف فلوکستین قصد باردار شدن دارید یا فکر می کنید باردار شده اید، بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و در مورد مزیت ها و خطرات مصرف این دارو در دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

فلوکستین در دوران شیردهی

فلوکستین وارد شیر مادر می شود و می تواند تاثیرات ناخوشایندی بر روی نوزاد داشته باشد. در مورد مصرف داروی فلوکستین در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید.

 

Who is the Fluoxetine or Prozac pill forبرچسبها: ،

بیوگرافی هنرمندان