laghari

بیوگرافی جدید شکیلا؛ مینا رنجبر و همسران+ تصاویر

بیوگرافی جدید شکیلا؛ مینا رنجبر و همسران+ تصاویر

شکیلا با نام اصلی مینا رنجبر خواننده اصیل و خوش صدای سرزمین مان ایران است. در این بخش برای شناخت بیشتر این هنرپیشه نگاهی داریم به بیوگرافی وی، سبک زندگی و آلبوم هنری و موسیقی این بانوی عزیز.

در برخی منابع خبری و فرهنگی نام اصلی و شناسنامه ای این خواننده همان شکیلا محسنی صداقت است و در برخی از منابع با نام اصل مینا رنجبر ذکر شده است و نام هنری وی شکیلا می باشد.

به هر حال نام این خواننده بلند آوازه در جهان با اسم شکیلا شناخته می شود.

بیوگرافی شکیلا با نام اصلی مینا رنجبر

در 13 اردیبهشت 1341 در روستای توریستی و زیبای گاره(جامه بزرگی) در 11 کیلومتری غرب خفر از توابع شهرستان جهرم به دنیا آمد. وی از همان کودکی شیفته موسیقی شد.

 

بیوگرافی جدید شکیلا؛ مینا رنجبر و همسران+ تصاویر

 

کودکی خود را در زادگاه خویش و در بین خانواده و دوستان گذارند، از همان کودکی به موسیقی و ترانه سرایی علاقه مند بود، آن چنان مورد توجه قرار گرفت که در پی آن برای خوانندگی دعوت شد.

سن او کم بود و خانواده‌اش هم راضی نبودند، بنابراین به تحصیل ادامه داد و موسیقی را به برنامه‌های مدرسه و مسابقات استعدادهای درخشان محدود کرد.

شکیلا تا به امروز 16 مجموعه موسیقی (شامل چهارده آلبوم استودیویی و دو آلبوم اجرای زنده) به بازار عرضه کرده‌است. وی در ترانه‌ها و آثار خود بیشتر از شعر شعرایی چون مولانا، حافظ، باباطاهر، عراقی استفاده کرده‌است.

هم‌چنین برخی از ترانه‌های وی نیز بازخوانی آهنگ‌های قدیمی ایرانی از محمدرضا شجریان، هایده، حمیرا، مرضیه، دلکش، پریسا، رسول نجفیان و مسعود بختیاری است.

 

بیوگرافی جدید شکیلا؛ مینا رنجبر و همسران+ تصاویر

 

در خرداد ماه 1393 دختر پرویز مشکاتیان نسبت به بازخوانی آثار پدرش توسط شکیلا اعتراض کرد و علاوه بر محفوظ بودن حق پیگیری قانونی عنوان کرد که هیچ چیز زجرآور تر از شنیدن هنر پدر در کنار یک صدای فالش نیست. شکیلا در پاسخ اجرای این تصنیف را تکذیب کرد.

 

بیوگرافی جدید شکیلا؛ مینا رنجبر و همسران+ تصاویر

 

شکیلا در 15 سالگی به فراگیری موسیقی ملی و ردیف های آوازی نزد مرحوم استاد محمود کریمی پرداخت آن سالها (1356و 1357) اوج مبارزات انقلابی بود و شرایط خاصی در ایران حاکم بود که سبب شد هنرستان موسیقی تعطیل شود و شکیلا در پیگیری موسیقی محدود شد

اما وی در راه خود استوار بود تا اینکه در 18 سالگی برای ادامه آموختن موسیقی کلاسیک به آمریکا رفت و تصمیم گرفت به آرزوی دیرین خویش جامه عمل پوشاند.

شکیلا در سال 1368 اولین آلبوم خود را با همکاری بابک افشار به بازار روانه کرد و با عرضه این آلبوم به طورحرفه ای وارد دنیای موسیقی به خصوص خوانندگی شد.

 

بیوگرافی جدید شکیلا؛ مینا رنجبر و همسران+ تصاویر

 

غِنای لحن او که هدیه ای خداوندی است، در پیوند با ادبیات غنی فارسی تلفیقی کم نظیر پدید می آورد که شخصیت فروتن شکیلا نیز مکمل آن گشته و در آثارش نمایان میگردد. بی گفتگوست که چنین آثاری رتبه والائی از هنر و احساس را در شنونده بجا می گذارد.

علاقه شکیلا به عرفان و ادب عرفانی این مرز و بوم، زبان گشوده ای را برای خواندن اشعار حضرت مولانا بروی باز کرد که به آثارش در این زمینه، احساسی ملکوتی عطا می کند. شکیلا تا امروز یازده مجموعه موسیقی به هنر دوستان ایرانی تقدیم کرده و دوستارانش همچنان و هر لحظه منتظر کارهای جدید او هستند.

 

بیوگرافی جدید شکیلا؛ مینا رنجبر و همسران+ تصاویر

 

تجلّی صدای شکیلا در مقام آوای بر گزیدگان شرق در مجموعه ” اپراتیکا- شاین” افتخاری بزرگ برای او و هم میهمانش است. صدای او از میان دهها صدای آشنا و گمنام شرقی انتخاب شد.

ادای دین شکیلا به بزرگان موسیقی این مرز و بوم باز سازی و باز خوانی آثار ارزشمندشان است، چه، نقش خود را در نقل سینه به سینه احساس و آثار، از نسل و نسل های پیش به آیندگان، به نیکی درک می کند تا که امید به جاودانگی هنر را تحقق بخشد.

شکیلا رسالتش را در گرمای کانون خانواده و در پرورش فرزندانش ، شهراد و بهراد، با آرزوی بازگشت به وطن و تقدیم اجرای زنده برنامه اش به سر زمینش می بیند و در شوق آن روزگار می گذراند.

یکی از افتخارات زندگی هنری شکیلا دریافت جایزه آکادمیک موسیقی در اکتبر سال 2005 میلادی به پاس آثار ارزشمند او در موسیقی ایرانی است.

 

بیوگرافی جدید شکیلا؛ مینا رنجبر و همسران+ تصاویر

 

علاوه بر زندگی هنری افتخار امیز او زندگی شخصی شکیلا نیز تحسین برانگیز است در بین همه خوانندگان معروف دنیا به خصوص خوانندگان زن تعداد نسبتا کمی توانسته اند هم در زندگی هنری و هم شخصی آن گونه که باید و شاید موفق باشند

به تحقیق و گاهی به اذعان این افراد در مقاطعی از زمان زندگی شخصی آنها قربانی زندگی هنری شان شده و از آن باز مانده اند یا به ابتذال کشیده شده است.

اما در مورد شکیلا حتی تا به حال چنین شایعه ای هم نبوده است او توانسته است با حفظ اصالت و نجابت ایرانی سالهاهنرمندی کند و به طور همزمان در همه عرصه های مختلف زندگی موفق باشد. در حال حاضر شکیلا به عنوان یکی از محبوبترین خوانندگان ایرانی می درخشد و طرفداران بسیاری دارد.

 

بیوگرافی جدید شکیلا؛ مینا رنجبر و همسران+ تصاویر

 

ازدواج ها و فرزندان شکیلا

شکیلا دو فرزند پسر به نام‌های بهراد و شهراد، دارد که فرزند کوچک او در شهر سن دیگو کالیفرنیا فارغ‌التحصیل رشتهٔ بیولوژی است.

از همسر یا همسران شکیلا اطلاعاتی در دسترس نیست.

 

آلبوم‌ و کارنامه هنری شکیلا

نوشتار اصلی: ترانه‌شناسی شکیلا

کمی با من مدارا کن (1368)
گریه در رگبار (1370)
غیبت نور (1371)
آخرین کوکب (1375)
ارثیه‌های عاطفی (1376)
زبان نگاه (1377)
اشک مهتاب (1378)
آوا (1379)
آن سوی بی سو (1380)
جادوی سکوت (1381)
لب خاموش (1383)
کنسرت (1384)

 

بیوگرافی جدید شکیلا؛ مینا رنجبر و همسران+ تصاویر

شعله بیدار (1386)
مژده آزادی (1388)
فرشته بانو (۱۳۹۲)
گنج نهان (1394)
11:11 شهر عشق (1394)


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان