moharam

7 انشاء درباره 22 بهمن/ تحقیق و مقاله دانش آموزی

مجموعه : مقاله و تحقیق
7 انشاء درباره 22 بهمن/ تحقیق و مقاله دانش آموزی

22 بهمن؛ وَالْفَجْرِ؛ وَلَیَالٍ عَشْرٍ، By the dawn سوگند به سپیده‏ دم ،و به شبهاى دهگانه!! مجموعه متن وانشاءهای مرتبط با دهه فجر و ویژه 22 بهمن. مقاله و تحقیق های جالب و خواندنی برای دانش آموزان عزیز.

 

انشاء 1 درباره 22 بهمن

هر سال زمستان که فرا می رسد ناخودآگاه هیجان و شوقی ایرانیان را دربرمی گیرد زیرا یادآور بهمن ماه سال 1357 و ایستادگی و مقاومت مردم غیور ایران است، روزهایی که در قلب ملت حک شده است.

12 بهمن تا 22 بهمن Sweet and bitter memories خاطرات تلخ و شیرین زیادی در ذهن سرزمین ایران به یادگار گذاشته است، از شهادت بسیاری از هموطنان مبارز در تظاهرات علیه رژیم شاهنشاهی تا بازگشت امام خمینی به ایران و پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی.

انقلاب ما امسال 40 سالگی خود را جشن می گیرد اما اگر از هر یک از افرادی که آن دوران را درک کرده اند بپرسی می گویند انگار همین دیروز بود ….

انگار همین دیروز بود که بانگ “الله اکبر” از پشت بام همه خانه ها به گوش می رسید …

انگار همین دیروز بود که خبر “به فرمان امام خمینی حکومت نظامی لغو شده است” فضای شهر را پر کرده بود …

انگار همین دیروز بود که شعار های “الله اکبر خمینی رهبر”، “ما همه سرباز توایم خمینی” و “مرگ بر شاه” در کوچه و بازار به گوش می رسید…

 

7 انشاء درباره 22 بهمن/ تحقیق و مقاله دانش آموزی

 

انگار همین دیروز بود که انقلاب ما انفجار نور شد!

اگرچه ملت ایران دهه فجر را یادآور پیروزی انقلاب می دانند اما این 10 روز نتیجه سال ها مقاومت مبارزانی است که چه به صورت پنهان و آشکار زمینه سقوط رژیم شاهنشاهی پهلوی را فراهم می کردند.

آنانی که در زندان زیر شکنجه های سخت ساواک به شهادت رسیدند، آنانی که با سخنرانی های خود ذهن مردم را آماده انقلابی عظیم می کردند و جوانان و نوجوانانی که در دل شب اعلامیه های ضد حکومت در شهر پخش می کردند.

انقلاب ما نتیجه تنها ده روز تظاهرات نیست، این انقلاب نتیجه سال ها رشادت و شهادت است.

یاد شهیدان انقلاب که با خون خود این نهال را آبیاری کردند تا در ایام دهه فجر به بار نشسته و گل بدهد گرامی و و روحشان شاد.

 

انشاء 2 درباره 22 بهمن

دهه فجر به معنی ده روز پیروزی است و به روزهای بین 12 تا 22 بهمن گفته می شود.

12 بهمن روز ورود امام خمینی به میهن است، در این روز امام خمینی سخنرانی باشکوهی در بهشت زهرا انجام دادند و مردم ایران یک صدا و در کنار هم از سخنان ایشان حمایت کرده و در طول ده روز بعد از آن با شجاعت فراوان توانستند عوامل حکومت پهلوی را شکست داده و از ایران بیرون کنند.

مردم که از سال های گذشته از ستم های فراوان رژیم پهلوی به ستوه آمده بودند با تظاهرات و شعارهای انقلابی و کوبنده در برابر توپ، تانک و مسلسل ایستادگی کردند و سرانجام در روز 22 بهمن حکومت ایران را از شاهنشاهی به جمهوری اسلامی تغییر دادند.

من اگرچه در آن دوران نبوده ام اما در طول این سال ها همیشه پای صحبت های پدر و مادرم درباره راهپیمایی آن روزها نشسته ام و در ایام دهه فجر برنامه های مربوط به آن را تماشا کرده و به فداکاری شهیدان و شجاعت مردم ایران که از جان خود گذشته بودند افتخار می کنم.

آن ها جان خود را فدای پیروزی انقلاب اسلامی و زندگی راحت ما کردند تا بتوانیم در امنیت زندگی کرده و به راحتی به مدرسه برویم و درس بخوانیم. امیدوارم همه ما بتوانیم به خوبی از امانتی که به ما داده اند نگهداری کرده و نگذاریم خون آن ها هرگز و در هیچ زمانی پایمال شود.

 

انشاء 3 درباره 22 بهمن

با نام خداوند متعال و ذکر این دو آیه شریف از ابتدای سوره مبارکه فجر انشا خود را در مورد ۲۲ آغاز میکنم .
متن انشا :

وقتی بزرگ تر ها در مورد سال های انقلاب صحبت میکنند ، حس و حال عجیبی دارند ، از بیان شور و حرارت جوانان ، همبستگی مردم ، اتحاد نیروی های نظامی و ارتش ، شهادت و شکنجه های رهبران انقلاب و حتی وضعیت زندگی عادی مردم در کوچه و خیابان خاطرات زیادی دارند که وقتی برای ما تعریف میکنند حس میکنی آنها در یک جهان افسانه ای عجیب و غریب زندگی کرده اند . تجربیاتشان اگر چه جالب و شگفت آور است اما برای ما ملموس نیست .

نمیتوانیم درک کنیم که چطور همه آدم ها با هر عقیده و مرامی در کنار هم بودند. به هم کمک میکردند ، به هم پناه میدادند و یک صدا در برابر ظلم و استبداد شاهنشاهی ایستاده بودند. از این که بدون ترس از مرگ و شکنجه هر روز به خیابان ها می آمده اند و با تنها سلاحی که داشته اند یعنی جانشان خواستار اصلاح و تغییر زندگی شان بوده اند.
انشا درباره ی ۲۲ بهمن

من فکر میکنم تنها چیزی که میتواند همه آدم های یک کشور را در کنار هم این اینطور متحد کند سلاح ایمان است . ایمان حقیقی که ما این روزها کمتر پیدا میکنیم، در آن روزگار انسان ها را به هم نزدیک کرده بود. طوری که هر طور که میتوانسته اند با کمترین امکانات به هم کمک میکردند تا هدف نهایی شان تحقق پیدا کند.

امروز گاهی باشنیدن خاطرات بزرگتر ها ، پدر ، مادر و حتی پدربزرگ و مادربزرگ آرزو میکنم کاش در آن روزگار زیسته بودم و طعم تلاش همگانی در جهت یک هدف والا را به جای زندگی در دنیایی که همه به فکر منافع خود هستند را تجربه میکردم . جنگیدن برای کشور،دین، عقیده و آزادی میتواند به زندگی رنگی خدایی بدهد … چیزی که این روزها جای خود را به جنگیندن برای منفعت ، رفاه شخصی، مال اندوزی و پایمال کردن حقوق دیگران داده است.
انشا در مورد ۲۲ بهمن ماه

راستش با این که بزرگتر ها همیشه به ما میگویند که باید خدا را شکر کنیم که در رفاه و آسایش زندگی میکنیم و این که دیگر خبری از شلیک تیر و تفنگ و شکنجه نیست ، اما من بدون این که هیچ درک دقیقی از دهه فجر سال ۵۷ داشته باشم ، آرزو میکنم یکی از جوانان و نوجوانانی بودم که تا ۲۲ بهمن سال ۵۷ در صف های به هم پیوسته برای آزادی حقیقی میجنگیدم. یا در ۱۲ بهمن ۵۷ از شوق برگشتن رهبر انقلاب اشک میریختم…

 

7 انشاء درباره 22 بهمن/ تحقیق و مقاله دانش آموزی

 

انشاء 4 درباره 22 بهمن

بسم الله الرحمن الرحیم
مقدمه :

باز هم دهه فجر رسید.

روزهای Victory پیروزی انقلاب اسلامی که برای پدر و مادرهای ما پر از خاطره است.

در دهه فجر اسلام تولدی دوباره یافت

و این دهه در تاریخ ایران نقطه ای تعیین کننده و بی مانند بشمار می رود.
انشا دهه فجر انقلاب اسلامی ،انشا دهه فجر
متن انشا :

دوازده تا بیست و دو بهمن ۱۳۵۷ دهه فجر انقلاب اسلامی و روزهای سرنوشت ساز ملت به پاخاسته ایران است. بازگشت افتخارآمیز امام خمینی به ایران اسلامی و اعلام تشکیل دولت موقت با خود نتایج مثبتی از جمله پیوستن بسیاری از ارتشیان به انقلاب و بیعت نیروی هوایی با امام بزرگوار و شکست حکومت نظامی با حضور شکوهمند مردم در صحنه به فرمان امام خمینی، فتح مراکز مهمی همچون صدا و سیما و پادگانهای نظامی و سرانجام پیروزی انقلاب اسلامی را همراه داشت .
انشا ۲۲ بهمن ، انشا ۲۲ بهمن

هر ساله در طول دهه فجر مراسم و یادبود های زیادی توسط طرفداران نظام جمهوری اسلامی ایران انجام می‌گیرد. همچنین در سازمان‌ها و ادارات دولتی اقدام به برگزاری سمینارها و همایش‌ها می‌شود. صدا و سیمای ایران نیز غالباً به پخش نماهنگ‌ ها و تصاویر مربوط به روزهای مبارزات و تظاهرات می‌پردازد. همچنین جشنواره فجر که بزرگترین جشنواره دولتی فیلم، تئاتر و موسیقی ایران است معمولاً در طول دهه فجر برگزار می‌شود.
انشا درباره بهمن ۵۷ ، انشا ۲۲ بهمن

در مدارس نیز دانش آموزان کلاس‌های درس را با نوارهای رنگی، پرچم و عکس های زیبا از روزهای انقلاب اسلامی تزئین می‌کنند. در روز دوازده بهمن زنگ مدارس به مناسبت سالگرد ورود هواپیمای امام خمینی به ایران، در حدود ساعت نه و سی دقیقه نواخته می‌شود. در این روز بزرگترین استقبال تاریخ در تهران برگزار شد، در حدود ساعت نه و سی دقیقه بامداد روز دوازدهم بهمن ماه هواپیمای حامل امام خمینی در میان تدابیر شدید امنیتی در فرودگاه مهرآباد برزمین نشست. امام خمینی در میان استقبال گسترده مردم تهران در ساعت یک بعد از ظهر وارد قطعه هفده که مدفن شهدای انقلاب بود، شد و سخنرانی خود را ایراد نمود.
انشا درباره انقلاب

در روز ۲۲ بهمن، آخرین روز از دهه فجر نیز که به عنوان تعطیل رسمی در تقویم رسمی ایران ثبت شده‌است، راهپیمایی حامیان حکومت ایران در شهرهای مختلف ایران با شکوه هرچه تمام تر برگزار می‌شود.

*دهه فجر بر همه ی ایرانیان مبارک باد*

 

7 انشاء درباره 22 بهمن/ تحقیق و مقاله دانش آموزی

 

انشاء 5 درباره 22 بهمن

دهه فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه ، روزهایی ماندگار و فراموش ناشدنی در تاریخ ملت بزرگ ماست. من این انشا را در مورد دهه فجر و ۲۲ بهمن با نام خداوند آغاز میکنم.

دهه فجر روزهای پیروزی انقلاب اسلامی است؛ انقلابی که رساترین فریاد تاریخ، یعنی امام امت، آن را رهبری کرد و به فرجام رساند و برای حفظ آن، با تمام وجود تلاش کرد. انقلابی که مبتنی بر بینش عمیق توحیدی و الهام گرفته از انقلاب سرخ عاشورای حسینی بود، که در آن عده ای قلیل، با اعتقادی وسیع و راسخ، نیروهای کفر و باطل را شکست دادند و چشم قدرتمندان را خیره ساختند.

7 انشاء درباره 22 بهمن/ تحقیق و مقاله دانش آموزی

دهه فجر، فرصت بازنگری در ارزش ها و آرمان هاست؛ وقتی که امام آمد، ستم رفت، شاه رفت و پلیدی و تباهی و سیاهی رخت بربست. وقتی که امام آمد، لاله ها سر از خاک برآوردند و فرشی برای گام های پرصلابت او شدند. وقتی که امام آمد، آزادی به خانه ها برگشت، ما Independence استقلال خویش را باز یافتیم و جمهوری اسلامی با دست مبارک او بنیاد نهاده شد. پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بدون شک Divine miracle معجزه ای الهی بود که به دست معجزه گر مردی از سلاله پاک رسول خدا صلی الله علیه و آله ، به انجام رسید و چشم امید مظلومان و مستضعفان جهان را به خود خیره ساخت.
انشا درباره ۲۲ بهمن کلاس چهارم

تأثیر سریع انقلاب اسلامی در منطقه و بر آشفتن شعله خشم مردم مسلمان و غیرمسلمان در بسیاری از کشورهای تحت سلطه استعمار، گواه روشنی بر این مدعاست؛ مهم ترین و اساسی ترین عامل پیروزی انقلاب اسلامی، قیام مردم برای خدا بود و این نکته حساسی است که از دید غربی ها و سیاست مآبان مادی گرا، خارج و از حیطه تفکر محدود آنان بیرون، و برای آنها و دنباله روان شان واژه ای نامفهوم است.
انشا در مورد بهمن ماه

حضرت امام(ره) پیش از آن که مردم را به انقلاب بر ضد طاغوت وادارد، انقلابی در درون دل هایشان آغاز کرد. بنابراین انقلاب اسلامی ایران، انقلابی بود بر ضد تمام ارزش های به ارث مانده از دوران ستم شاهی؛ انقلابی بود در روش ها، منش ها، سنت های جاهلی.

 

انشاء 6 درباره 22 بهمن

دهه فجر انقلاب اسلامی به روزهای ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ گفته می‌شود که طی آن سید روح‌الله خمینی بعد از تبعید پانزده ساله در دوازدهم بهمن سال ۱۳۵۷ به ایران وارد و در نهایت با اعلام بی‌طرفی ارتش شاهنشاهی، سلطنت پهلوی در بیست و دوم بهمن ماه منقرض شد و انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید. با پیروزی انقلاب اسلامی، تحولات عمیقی در داخل کشور و جهان ایجاد شد .
انشا در مورد ۱۲ بهمن

مهم ترین این تحولات عبارت است از:

شکوفایی معنوی و گرایش مردم به سمت ارزش های اسلامی.
احیای اصل امامت در قالب ولایت فقیه.
گسترش آزادی های مشروع .
حضور بیشتر مردم در صحنه های مختلف اجتماعی شده است.
فعال شدن حوزه و دانشگاه در صحنه های علمی و اجتماعی .
وحدت دو جناح مهم و سرنوشت ساز حوزه و دانشگاه.
حضور فعال زنان در انقلاب و بالا رفتن منزلت زن در ایفای نقش سیاسی.
طرح مسأله استکبار ستیزی در سطح بین المللی.
احیای فریضه جهاد و بیداری ملت های مظلوم در مقابل مستکبران و سلطه طلبان.
مطرح شدن اسلام در صحنه های بین المللی به عنوان قدرتی قابل توجه.

انشا در مورد ۲۲ بهمن برای کودکان

در روز ۲۲ بهمن ۵۷ سقوط نظام ۲۵۰۰ ساله استبداد و پایان شب سیاه ستم تحقق یافت و نغمه دل انگیزدر بهار آزادی، جای شهدا خالی همه جا طنین انداز شد.
انشا روز ۲۲ بهمن ، انشا ۲۲ بهمن

در بهمن ماه ۵۷، جهان شاهد تحولی شگرف و انقلابی عظیم و مردمی در تاریخ بود. قیام ملتی مصمم و یکپارچه با قلب هایی سرشار از عشق و ایمان. در بهمن ماه، رهبر بزرگ و نستوهی، پس از سال ها دوری از وطن، قدم بر خاک گلگون میهن گذاشت که آزادی و استقلال را نصیب امتی خداخواه کرد و بدین سان بهمن ۵۷ طلوع دوباره اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله را نوید داد.

 

7 انشاء درباره 22 بهمن/ تحقیق و مقاله دانش آموزی

 

انشاء 7 درباره 22 بهمن

در روز ۴ بهمن ۱۳۵۷ چهارشنبه رژیم مزدور شاه برای جلوگیری از حضور امام خمینی در بین مردم ایران ارتش فرودگاه مهرآباد را به اشغال درآورد و در ۵ بهمن ۱۳۵۷ دولت بختیار ۳ روز فرودگاههای کشور را بست. اما در روز ۹ بهمن ۱۳۵۷ فرودگاه برای ورود امام خمینی بازگشایی شد و در پی اعتصابات و تظاهرات و راه‌پیمایی مردم که خواستار بازگشایی فرودگاه مهرآباد بودند. دولت بختیار فرودگاه مهرآباد را از اشغال نظامی خارج کرد.
انشا در مورد ۲۲ بهمن برای دبستان

در روز ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ ساعت ۹ و ۲۷ دقیقه و ۳۰ ثانیه حضرت امام خمینی پس از پانزده سال تبعید پای بر خاک ایران گذاشتند. فرمانداری نظامی بر اثر فشار مردم راه‌پیمایی و تظاهرات را برای ۳ روز آزاد اعلام کرد. در روز ۲۱ بهمن دولت بختیار زمان حکومت نظامی را افزایش داده و حکومت نظامی را از ساعت ۴ بعدازظهر اعلام نمود ولی حضرت امام خمینی دستور شکستن زمان حکومت نظامی و حضور مردم در خیابانها را صادر نمودند. ‌ در تهران و شهرستانها بین سربازان گارد و مردم مسلح درگیریهای بسیار شدید رخ داد.
انشا در مورد ۲۲ بهمن و دهه فجر

روز سرنوشت فرا رسید و در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، نظام پوسیده ستمشاهی فرو ریخت و ریشه های فاسد دودمان سیاه پهلوی از این کشور اسلامی کنده شد. در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ تهران صحنه جنگ خونین مسلحانه بین مردم و سربازان طرفدار رژیم پهلوی گردیده است و سرانجام با تسلیم تمامی نیروهای نظامی و پیروزی مردم مسلمان ایران رژیم ستمشاهی پس از ۵۷ سال ظلم و ستم متلاشی گردید.

مبارزه پانزده ساله ملت مسلمان ایران به رهبری امام خمینی (ره) به ثمر رسید و با سرنگونی نظام ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی، انقلاب شکوهمند اسلامی ایران پیروز گردید.

 

7 essays about 22 Bahman / student research and articles


برچسبها:

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان