نقاطی حساس و مهم از بدن انسان که باید از آنها مراقبت کرد

مجموعه : پزشکی
نقاطی حساس و مهم از بدن انسان که باید از آنها مراقبت کرد

نقاطی حساس و مهم از بدن انسان که باید از آنها مراقبت کرد

بدن انسان سهل انگاری در شستشو و مراقبت از بعضی بخش های بدن می تواند منجر به بروز مشکلات جسمانی جدی ای شود. اگر دست های خود را نشوییم دچار بیماری های تنفسی و اسهال خواهیم شد.

اما علاوه بر آن، قسمت های دیگری از بدن هم هستند که بیشتر از آنچه فکرش را می کنید به رعایت بهداشت و توجه نیاز دارند.در ادامه به ۷ نقطه ی مهم بدن می پردازیم که احتمالاً آنطور که باید از آن ها مراقبت نمی کنید.

 

نقاطی حساس و مهم از بدن انسان که باید از آنها مراقبت کرد

 

1-  ناف نقاطی حساس و مهم از بدن

به این فکر کنید که تا به حال چند بار ناف خود را تمیز کرده اید. در واقع، این قسمت از بدن بعد از حمام هم کثیف باقی می ماند. شاید کمی ترسناک باشد اما محققان می گویند ۶۷ نوع باکتری مختلف در یک ناف عادی وجود دارد.سعی کنید هفته ای یک بار آن را تمیز کنید.

برای تمیز کردن ناف خود از یک گوش پاک کن استفاده کنید. گوش پاک کن را به الکل آغشته کنید و آن را به آرامی روی سطوح درون ناف بکشید. از یک تکه پد پنبه ای خیس برای پاک کردن الکل از ناف خود استفاده کنید.

2- کوتیکول ناخن نقاطی حساس و مهم از بدن

بعضی خانم ها فکر می کنند برای داشتن یک مانیکور خوب باید کوتیکول ناخن های خود را بچینند، اما وجود کوتیکول ها بی دلیل نیست. آن ها محافظ ناخن های شما هستند. اگر کوتیکولی نداشتید، روی ناخن هایتان لکه ها و خطوط سفید رنگ ظاهر می شد. به علاوه، هر چه بیشتر آن ها را بچینید، بخش بیشتری از آن ها از ناخن تان جدا می شود.

کوتیکول های خود را مرطوب کنید و از خشک شدن آن ها جلوگیری کنید.از مانیکوریست خود بخواهید هنگام کار روی ناخن هایتان با این قسمت با دقت و به آرامی رفتار کند.

3- زیربغل نقاطی حساس و مهم از بدن

یک نوع باکتری خاص وجود دارد که عامل بوی بد زیربغل است. نکته ی جالب آنکه محققان در بررسی های خود متوجه شده اند هر چه بیشتر از مام و محصولات مشابه استفاده کنید، باکتری های مختلف تری در قسمت زیربغل رشد می کند.

اگر زیربغل هایتان بو نمی دهند در استفاده از مام و محصولات مشابه زیاده روی نکنید.لباس های جنس پلی استر نپوشید.هنگام ورزش از لباس های ورزشی مخصوصی استفاده کنید که به نفس کشیدن پوست کمک می کنند.نحوه ی شستن لباس هم مهم است؛ اگر دمای آب ۳۰ درجه ی سانتیگراد باشد و از شوینده کم استفاده کنید، باکتری ها می توانند کماکان روی لباس باقی بمانند.

4- زبان نقاطی حساس و مهم از بدن

نه فقط دندان ها، بلکه زبان هم به مراقبت ویژه نیاز دارد. دانشمندان می گویند تمیز کردن منظم زبان می تواند تجمع پلاک های دندانی که مهم ترین عامل پوسیدگی هستند و همینطور دیگر مشکلات دهانی و دندانی را کاهش دهد.

زبان شورهای مخصوصی وجود دارد که مؤثرتر از مسواک هستند.از یک مسواک نرم هم می توانید برای زبان خود استفاده کنید.گهگاه هنگام مسواک زدن، زبان خود را هم تمیز کنید.برای تمیز کردن زبان، مسواک یا زبان شور را روی آن جلو و عقب بکشید.

5- نوک سینه ها نقاطی حساس و مهم از بدن

هم مردان و هم زنان می توانند دچار مشکلاتی در ناحیه ی نوک سینه شوند چون این قسمت از بدن بسیار حساس است. حتماً هفته ای یک بار آن ها را چک کنید تا اگر تغییری در آن ها رخ داد متوجه شوید و تحت نظر داشته باشید.

هرگز به نشانه هایی مثل ترشح، تغییر پوست، برآمدگی ها و درد غیر عادی، بو یا خارش بی توجه نباشید.اگر متوجه هر گونه نشانه ی هشدار دهنده ای شدید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 

نقاطی حساس و مهم از بدن انسان که باید از آنها مراقبت کرد

 

6- پشت گوش ها نقاطی حساس و مهم از بدن

بدن انسان ما گوش های خود را از جرم هایش پاک می کنیم اما قسمت دیگری از گوش هست که عموماً مورد غلفت قرار می گیرد. این قسمت پشت گوش ها است. اگر به پشت گوش هایتان توجه نداشته باشید، هم بوی بدی خواهند گرفت و هم دچار مشکلات پوستی خواهد شد.

کافی است با آب گرم و صابون این قسمت را بشویید.قبل از خواب گوشواره های خود را درآورید.

7- مفصل ها نقاطی حساس و مهم از بدن

بدن انسان درد مفاصل یکی از مشکلات بسیار شایع است و زنان بیشتر از مردان به این مشکل دچار می شوند. مفصل های بدن می توانند بسیار آسیب پذیر باشند و به توجه ویژه نیاز دارند.

با مصرف مواد غذایی مناسب، بدن خود را از کلاژن بهره مند کنید. این ماده به کاهش دردهای مفصلی کمک می کند و جلوی از بین رفتن استخوان ها را می گیرد.جوراب واریس بپوشید. این جوراب ها این روزها تنوع زیادی پیدا کرده اند و ظاهری عیناً مثل جوراب های معمولی دارند. پوشیدن جوراب واریس از ورم پاها هم جلوگیری می کند.

 

Sensitive and important points of the human body that need to be taken care of

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان