راهنمای کامل اقامت تحصیلی خارج از کشور بخش ششم

مجموعه : دانستنی ها
راهنمای کامل اقامت تحصیلی خارج از کشور بخش ششم

اقامت و ادامه سلسه راهنمایی و شرایط اقامت از ایران به دیگر اقصی نقاط جهان. آگاهی و اطاعات کامل در خصوص مهاجرت اصلی ترین و مهمترین گامی است که باید بردارید به همین منظور گروه نازوب طی بخش های متوالی و پی درپی جامع ترین اطلاعات اقامت را در اختیار شما کاربران عزیز قرارمی دهد. از انتخاب و همراهی شما دوستان عزیز سپاسگزاریم.

 

بخش ششم راهنمای اقامت تحصیلی

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج را دارند، باید کلیه مراحل اخذ پذیرش را به صورت کامل طی کنند تا موفق به اخذ بورسیه و موقعیت تحصیلی در دانشگاه مورد علاقه خود شوند. این مراحل با شرکت در آزمون‌های بین‌المللی زبان (IELTS، TOEFL و…)، استعداد تحصیلی (GRE، GMAT و…) آغاز شده و با تهیه مدارک ادامه پیدا می‌کند.

در واقع، علاوه بر نمره و امتیاز بالا در آزمون‌های بین‌المللی و دوره‌های تحصیلی، مدارک ارسالی نیز نقش موثری در پذیرش تحصیلی دانشجو ایفا می‌کنند. این مدارک شامل موارد مختلفی مانند رزومه تحصیلی، بیانیه هدف و توصیه‌نامه است.

در قسمت‌های قبلی مقاله‌های راهنمای تحصیل در خارج وبسایت نازوب به رزومه تحصیلی و بیانیه هدف پرداخته شد و این قسمت نیز به موضوع توصیه‌نامه تحصیلی اختصاص دارد.

 

راهنمای کامل اقامت تحصیلی خارج از کشور بخش ششم

 

توصیه‌نامه تحصیلی چیست؟

توصیه‌نامه (Recommendation Letter) یکی از مدارک لازم برای اخذ پذیرش از بیشتر دانشگاه‌های معتبر دنیا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است و به نامه‌ای گفته می‌شود که شخصی معتبر و با درجه علمی بالا برای شخصی دیگر می‌نویسد و نظر خود را درباره عملکرد، ویژگی‌ها و توانایی‌های وی در محیط آکادمیک توضیح می‌دهد. توصیه‌نامه‌هایی که یک شخص متقاضی تحصیل در خارج نیاز دارد، معمولا توسط اساتید دانشگاهی نوشته می‌شود.

به عبارت دیگر، توصیه‌نامه به این موضوع اشاره می‌کند که فرد متقاضی به عنوان دانش آموخته یک مقطع در یک رشته مشخص، دارای کدام ظرفیت‌های علمی، اخلاقی، تئوریک و عملی جهت ادامه تحصیل است و فرد معرف شناخت نسبی درباره قابلیت‌های دانشجوی مذکور را دارد.

چرا توصیه‌نامه یکی از مدارک اصلی اخذ پذیرش است؟

این کار برای بررسی صلاحیت علمی، فنی و تجربی متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور انجام می‌شود. در واقع، توصیه‌نامه این امکان را برای اساتید دانشگاه مقصد فراهم می‌کند تا درباره وضعیت علمی و تجربی یک دانشجو از نگاه متخصصان و کارشناسانی که با وی کار کرده‌اند، آگاه شوند. از طرفی، از آنجایی‌که ماموران پذیرش، دانشجو را به شخصه ملاقات نمی‌کنند، توصیه‌نامه‌ها نقش حیاتی در مشخص کردن خصیصه‌های شخصی و علمی او دارند.

 

راهنمای کامل اقامت تحصیلی خارج از کشور بخش ششم

 

متن توصیه‌نامه شامل چه مواردی است؟

یک توصیه‌نامه باید شامل اطلاعات اساسی مانند نام دانشجو، رشته تحصیلی که متقاضی با استاد معرف گذرانده است، مدت زمانی همکاری استاد با دانشجوی مربوطه و پروژه‌های تحقیقاتی، پژوهشی یا دروسی مشترک دانشجو با استاد معرف باشد. بهتر است تا استاد معرف در متن خود به توانایی‌ها و ویژگی‌های مثبت دانشجو مانند روحیه کار تیمی، استعداد و پشتکار دانشجو و موارد مشابه در طول همکاری با وی اشاره کند. همچنین، استاد معرف می تواند به حوزه‌های تحقیقاتی و مطالعاتی اشاره کند که دانشجو در آن تخصص داشته یا علاقه‌مند است.

در نهایت استاد معرف با معرفی خود و موسسه و دانشگاهی که درآن مشغول به کار است، دانشجو را به عنوان گزینه‌ای مناسب برای تحصیل در دانشگاه مبدا معرفی کند. علاوه بر این، استاد معرف باید اطلاعات تماسی، هویتی و جایگاه علمی و کاری خود را نیز معرفی کند تا اگر دانشگاه مبدا بابت صحت مطالب از استاد معرف مدرکی جهت اثبات خواست بتواند با دانشگاه مقصد ارتباط بر قرار کند.

روش‌های ارسال توصیه‌نامه کدامند؟

گروهی از دانشگاه‌ها فرم‌های خاصی برای توصیه‌نامه دارند که باید از وب‌سایت دانشگاه دانلود و توسط اساتید (معمولا دو یا سه نفر) تکمیل شوند. این نامه‌ها و فرم‌ها برای هر استاد باید در یک پاکت مخصوص قرار گرفته و روی آن نیز توسط استاد امضاء شود.

بعضی از دانشگاه‌ها دارای فرم‌های توصیه‌نامه آنلاین هستند که با وارد کردن ایمیل اساتید به صورت خودکار لینک مربوطه برای استاد ارسال می‌شود تا آن را تکمیل کنند؛ یا اینکه از دانشجو می‌خواهند آن را برای استاد خود ارسال کرده و استاد فرم مذکور را تکمیل کند. پس از تکمیل فرم، دانشجو یا استاد معرف باید آن را به وسیله ایمیل برای دانشگاه ارسال کنند. در این حالت بهتر است از پست الکترونیک سازمانی استفاده شود.

تعدادی از دانشگاه‌ها نیز از دانشجو می‌خواهند تا در زمان ثبت‌نام آنلاین و ضمیمه کردن مدارک، از استاد معرف درخواست کنند تا وارد فرم خاصی شده و بر اساس اطلاعات فرم، محتوای توصیه‌نامه را تکمیل کنند.

 

راهنمای کامل اقامت تحصیلی خارج از کشور بخش ششم

 

نکته‌های برای نگارش توصیه‌نامه

یک توصیه‌نامه خوب باید توسط توسط فردی با سابقه علمی و تجربی موفق (یکی از اساتید دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد)، با نگارشی صحیح و متنی شیوا تحریر و به صورت واضح و صادقانه نوشته شود.
شیوه ارسال توصیه‌نامه (دستی یا آنلاین) تاثیری در انتخاب دانشجو ندارد و باید طبق رویه درخواستی دانشگاه انجام شود.
دانشگاه‌ها معمولا توصیه‌نامه‌های ارسالی را مورد اعتبارسنجی قرار می‌دهند و در صورت ارسال توصیه‌نامه تقلبی، این امکان وجود دارد تا دانشجو فرصت ادامه تحصیل تا ۱۰ سال را از دست بدهد.

توصیه‌نامه باید به تعداد درخواستی (دو یا سه مورد) برای دانشگاه مورد نظر ارسال شوند.
در توصیه‌نامه، باید جایگاه سازمانی فرد توصیه کننده، میزان آشنایی با توصیه شونده، آدرس و شماره تماس و پست الکترونیک وی درج شود و در صورتی که از طرف سازمان یا شخصیت حقوقی این نامه تحریر می شود، حاوی لوگو و مهر مجموعه مزبور باشد.

متن توصیه‌نامه باید منطبق بر واقعیت های علمی و عملی و شناخت توصیه کننده از توصیه شونده باشد.
چنانچه دانشجو قصد ارسال درخواست به چند دانشگاه را داشته باشد، می‌تواند از استاد معرف درخواست کند تا چند رونوشت از معرفی‌نامه خود مهر و امضا کند.
توصیه‌‌نامه‌‌های قدیمی از اعتبار چندانی برخوردار نیستند و بهتر است تا توصیه‌نامه جدید برای دانشگاه ارسال شود.
مشخصات دانشجو باید به صورت دقیق و صحیح در توصیه‌نامه درج شود.
اگر توصیه‌نامه به زبان فارسی و بر روی سربرگ سازمانی نوشته شود، از مترجم رسمی می‌توان برای ترجمه نامه استفاده کرد.

 

نمونه توصیه‌نامه

 

راهنمای کامل اقامت تحصیلی خارج از کشور بخش ششم

 

*
همان طور که قبلا نیز عنوان شد، این سلسله گفتارها میکوشد تا با نثری ساده و روان و با ارائه لینک‌های تکمیلی اطلاعاتی، هموطنان عزیزی که قصد تحصیل و زندگی در خارج از کشور را دارند، در این فرآیند پیچیده و سخت، یاری کند. وقتی صحبت از فرآیند یا process میکنیم، در واقع به مجموعه ای از نهاده‌ها در مختصاتی مشخص اشاره داریم که ماموریتش، دریافت ورودی و ارائه خروجی برای مدت و شرایط معین میباشد.

یعنی وقتی شما به فکر تحصیل در خارج از کشور استید، باید یک سری شرایط را رعایت کنید و حائز صلاحیت برای انجام برخی کارها جهت پیش برد برنامه‌ها در فرآیند به صورت پله پله باشید. یعنی مقدمات و ماخرات را در این حرکت دانسته و بر اساس اثربخشی حداکثری به جلو حرکت کنید. برای همین، فرآیند تحصیل و زندگی در خارج از کشور را باید با اطلاعات دقیق و کافی پیش برد تا فواید زیاد با کم ترین هزینه و اتلاق وقت، حاصل شود.

یکی از ماموریت‌های اطلاع رسانی بلند مدت پرتال جامع نازوب نیز، بر همین اساس استوار شده تا همواره یک راهنمای عملی و تخصصی برای علاقمندانی باشد که قصد تحصیل، کار و زندگی در خارج از مرزهای میهن اسلامیرا دارند و میخواهند همچون دیگر هموطنان عزیز، افتخار آفرین باشند. همواره به لینک‌ها و منابعی که در این مطالب ارائه میشود توجه کرده و پرتال‌های مربوطه را book mark کنید تا در آینده از آن‌ها بیش تر و بهتر استفاده کنید.

هر لینک، دارای لینک‌های فرعی بسیار میباشد که میتواند شما را در موضوعی خاص، همراهی و یاری کند. اگر همراه ان سلسله مطالب بوده باشید، در ۱۲ قسمت قبل، هدف ما بر روی این موضوع متمرکز شده بود که به طور کل، فرآیند اقدام برای پذیرش و بورسیه تحصیلی در کشورهای مختلف جهان، از چه مختصاتی برخوردار است و از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، چه انتظاری میرود.

چه مدارکی باید آماده کنندو بهتر است برای چه دانشگاه‌هایی، در کدام قاره‌ها و به چه صورتی اپلای کنند. چه گونه ارز دولتی بگریم، چه دانشگاه‌های مورد تایید است، چه چالش‌هایی دانشجوی شاغل به تحصیل در خارج دارد و چه گونه با آن‌ها مواجه شود و از این دست مسائل. اما اگر فرصت ندارید به همه این ۱۲ بخش مراجعه کنید، آن چه تا کنون گفتیم به طور خلاصه این بود.

چرا پروپزال تحقیقاتی برای مقطع دکترا؟

 

راهنمای کامل اقامت تحصیلی خارج از کشور بخش ششم

 

این سوال خوبی است! چرا از برخی از متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا، پروپزال تحقیقاتی به عنوان یکی از مدارک پذیرش درخواست میشود؟ این پروپزال چه تاثیری در فرآیند پذیرش دارد؟ چه نکاتی باید در آن رعایت شود؟

این‌ها پرسش‌هایی است که معمولا در ذهن متقاضیان ایجاد می‌شود. در واقع، فردی که متقاضی تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های خارج از کشور است، انتظار میرود تا حدودی نسبت به موضوعی که قصد تحقیق و تحصیل در مقاطع عالیه دارد، اطلاعات اجمالی در اختیار داشته باشد و حداقل بداند که دنبال چه رشته ای و چه موضوع تحصیلی و پژوهشی است و در آینده قصد فعالیت بر روی چه گرایش صنعتی یا هنری یا پزشکی را دارد.

به دلیل آن که انتخاب دانشجو در کشورهای غربی بر خلاف دانشگاه‌های کشورمان که بر اساس آزمون سراسری انجام میشود، بر مبنای ارزشیابی و بررسی پرونده تحصیلی دانشجویان صورت میپذیرد، دانشجو هیچ فرصتی برای عرض اندام و نشان دادن قابلیت‌های علمیو فردی خود در حوزه ای که قصد تحصیل دارد، ندارد و تنها ابزارش، پرونده ای است که به دانشگاه ارسال کرده است.

2 ناگفته پیداست که همه دانشجویان، ریز نمرات دوره کارشناسی، مدرک زبان، رزومه، اظهارنامه هدف یا مدرک GRE-GMAT و امثالهم را به انضمام یک یا چند توصیه نامه از افراد مختلف، به دانشگاه مقصد ارسال میکنند. افرادی که مسئول بررسی و ارزشیابی علمیپرونده‌های دریافتی استند، در یک محیط رقابتی از دانشجویان مختلف که از سراسر جهان برای رشته‌های گوناگون در دانشگاه مقصد اپلای کرده اند، به بررسی دقیق مفاد پرونده‌ها می‌پردازند.

به نظر می‌رسد برگ برنده در اختیار پرونده ای است که بتواند به طور واضح و آشکار، هدف خود را در تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا دکترا تبیین و مشخص کند. در اظهار نامه هدف (Statement of purpose) که در بخش‌های قبلی در سلسله گفتارهای تحصیل پرتال نازوب ارائه شد، شما تنها به ارائه چشم اندازی از برنامه کوتاه مدت یا بلند مدت خود جهت تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی میپردازید و به بیان کلی علایق، توان مندی‌ها و سوابق علمی و عملی در یک یا دو صفحه اکتفا میکنید.

 

راهنمای کامل اقامت تحصیلی خارج از کشور بخش ششم

 

اما حتی با این اظهار نامه هدف، مسئول پذیرش دانشگاه مقصد یا اساتید دپارتمانی که برای تحصیل در یکی از رشته‌های آن اپلای کرده اید، از جزییات برنامه تحصیلی و تحقیقی شما مطلع نخواهند شد.

بنابراین راه چاره چیست؟ به نظر میرسد که پروپزال تحقیقاتی یا PhD proposal به عنوان سندی غیر رسمیکه رویکرد آکادمیک شما را به موضوعات تحقیقاتی که علاقمند به بررسی آن میباشید، نشان میدهد،‌ در این جا کاربرد داشته باشد. در واقع با این پروپزال،‌شما به صورت ریز تر و دقیق تری به research interest‌های خود به خصوص در یک موضوع خاص اشاره میکنید.

معمولا پروپزال تحقیقاتی را پس از بررسی علاقمندی‌های تحقیقاتی اساتید مختلف دپارتمانی که قصد اپلای دارند تهیه میکنند چرا که در نهایت، باید این پروپزال چند صفحه ای به استاد مشخصی در دپارتمان مربوطه ارسال شود تا نظر وی دریافت شود. بنابراین، پروپزال تحقیقاتی شما باید نهایتا به ۲ یا ۳ نفر از اساتید رشته ای که قصد اپلای دارید ارسال شود تا بررسی کنند.

همانند رزومه و بیانیه هدف،‌ شما باید برای هر دانشگاه و هر رشته خاص مورد نظر‌، در صورت درخواست، پروپزال مربوطه و مجزا آماده و ارسال کنید و نمی‌توانید یک پروپزال تحقیقاتی را به همه دانشگاه‌ها و دپارتمان‌ها ارسال کنید. چرا که شاید موضوعیت درستی نداشته باشد. البته نوشتن پروپزال اجباری نیست،‌ اما یک رویکرد دواطلبانه برای افزایش شانس پذیرش در تحصیلات عالی به شمار میرود که بهتر است عزیزانی که قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارند،‌به آن توجه کنند.

 

راهنمای کامل اقامت تحصیلی خارج از کشور بخش ششم

 

چه موضوعاتی در پروپزال باشد؟

پروپزال همان طور که گفته شد، مانند رزومه و بیانیه هدف،‌فرمت مشخصی ندارد. اما بهتر است اگر مجبور به ارائه پروپزال شدید، ۳ مساله کلی را در پروپزال در نظر داشته باشید: ۱-مقدمه ای بر تحصیلات و تجارب گذشته و حال خود (Introduction) چه تجاربی دارید. چه تحصیلاتی دارید. پایان نامه ارشد و کارشناسی شما چه بود.

چه ربطی به تحصیلات دکترای شما دارد. تجارب شغلی شما چه قدر میتواند در این مسیر شما را یاری کند. ۲-اشاره ای بر علاقمندی‌های تحقیقاتی و آینده شغلی (research interests) علاقمندی‌های تحقیقاتی و شغلی شما چیست. در آینده قصد دارید در چه جایگاهی دیده بشوید. ۳-معرفی شفاف موضوع تحقیقاتی خاص مورد نظر و دلایل توجه شما به آن ( research topic) دقیقا دنبال چی هستید.

موضوع تحقیقاتی را مشخص کنید در چند خط. دلایل اهمیت این موضوع تحقیقاتی برای شما چیست. ۴-پرسش‌های تحقیقاتی که در این موضوع به دنبال آن استید (research questions) سوالاتی که این تحقیق به دنبال آن است را نیز شفاف بیان کنید. ۵-جایگاهی که شما و دانشگاه پس از انجام این تحقیق، احتمالا خواهد رسید (research potential outcomes) انتظاراتی که از انجام موفق این پروپزال تحقیقاتی در مدت مورد نظر دارید اشاره شود.

۶-منابعی که استفاده میکنید (references) البته اگر سازمان یا موسسه دولتی و خصوصی نیز می‌تواند شما را در انجام این پروژه یاری دهد، نام آن‌ها را نیز ذکر کنید. البته در این حالت،‌از شما انتظار میرود که نسخه ای از توافق نامه یا تعهد نامه ای که موسسه/شرکت ارائه دهنده fund برای حمایت از پروژه تحقیقاتی تان صادر کرده، ضمیمه proposal بکنید. این قضیه، تا حدودی در بررسی بهتر و جدی تر پروپزال تاثیر مثبت خواهد داشت.

وقتی این ۶ مورد در پروپزال شما دیده شود، در واقع خواننده تا حدودی درک درستی از آن چه شما به صورت دقیق تری به دنبال آن هستید،‌ پیدا میکند و بهتر میتوانند شما را برای رسیدن به خواسته‌های تحقیقاتی همراهی و همیاری کنند. البته باید توجه کنید که موضوعات پروپزال شما میتواند هر زمینه ای را بر اساس علاقه و تخصص خود شامل شود.

مثلا شاید شما بخواهید بر روی موضوع توسعه پایدار sustainable developmentدر پروژه‌های ساختمانی construction project در فلان کشور تحقیق کنید و یافته‌های خود را با کشور مطبوعتان مقایسه کمیquantitative و کیفی qualitative بکنید یا اهمیت مسئولیت اجتماعی CSR شرکت‌ها را در نظام بانکداری بین المللی یا گردشگری بررسی کنید و یا تاثیر خوردگی شیمیایی بر روی بازدهی یک پالایشگاه یا نیروگاه حرارتی را مورد کاوش قرار دهید و در این حوزه‌ها، تجربه و کار تحقیقاتی قبلی انجام داده اید.

تحقیق بر روی این موضوعات، مقدمات و موخراتی دارد و یک آرزوی رویایی و اتفاقی تصادقی نیست و شما بر اساس زنجیره‌ای از آگاهی، علاقه و دانش، به جمع بندی لازم برای کاوش در این مقولات در دانشگاه خاص رسیده‌اید. 4 در این پروپزال،‌ بر اساس تجربه قبلی علمیو عملی و بیانیه هدفی که نوشتید، موضوعی که علاقمند به تحقیق استید در دپارتمانی که قصد اپلای دارید را مشخص میکنید.

این پروپزال،‌ در آینده در صورت پذیرش شما، توسط استاد راهنما، تقویت و توسعه پیدا میکند. البته باشد هم کلا تغییر کند و دپارتمان مربوطه صلاح بداند که بر اساس fund و اولویت‌های تحقیقاتی دانشگاه با صنایع یا موسسات خدماتی دیگر، پروپزال تحقیقاتی شما را به زمینه‌های دیگر سوق دهد.

این‌ها همه بستگی به نظر استاد و دانشگاهی دارد که شما را به عنوان PhD candidate میپذیرد. برای تحقیق بر روی موضوعاتی که در پروپزال ارائه میکنید، باید صلاحیت لازم را داشته باشید و این صلاحیت را به نوعی ابراز کنید تا صلاحیت شما برای فعالیت در این حوزه احراز شود. در هیچ کدام از مدارکی که شما ضمیمه پرونده خود کرده اید، بیان جزئی و دقیق برنامه تحقیقاتی شما که با تحصیل در مقطعی خاص در فلان دانشگاه حاصل میشود، میسر نیست.

در نهایت مطلوب است که این موضوعات و بررسی اجمالی آن‌ها را در قالب نامه ای جداگانه با عنوان پروپزال پایان نامه فوق لیسانس یا دکترا تهیه و تدوین کنید. این پروپزال، در واقع پیشنهاد جدی شما به دانشگاه مقصد مبنی بر تحقیق و پژوهش بر روی یک موضوع تخصصی با شیوه و برنامه مشخص است.

در برخی از کشورها، از متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا خواسته میشود تا پروپزال خود را بر اساس position ارائه شده ارسال کنند تا مورد بررسی قرار بگیرد. معمولا این پروپزال‌ها، توسط موسساتی دولتی و خصوصی بررسی و به ان‌ها بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیل اعطا میشود.

در این حالت، شما نمیتوانید هر پروپزالی که دوست دارید ارائه کنید و میبایست همراستا با موضوعاتی باشد که بر اساس آن، این پوزیشن تعریف و نسبت به استخدام یک کاندیدای دکترا اقدام میشود. به هر حال،‌ قصد شما به ادامه تحصیل در این مقاطع، یافتن پاسخ ‌هایی برای پرسش‌های تحقیق است که در این پروپزال با آن رو به رو استید و تحصیل در فلان مقطع، میتواند شما را به رسیدن به این اهداف تحقیقاتی یاری کند. حتی اگر پروپزال شما حاوی موضوعاتی باشد که نشان دهد شما یک محقق تازه کار و آماتور برای رسیدن به اهداف مندرج در پروپزال استید و کمیدر بیان خواسته‌ها و شیوه‌های رسیدن به هدف، اغراق کرده اید، باز این موضوع از اهمیت کار شما نمی‌کاهد.

چرا که اگر شما یک محقق طراز اول بودید، دیگر نیازی به تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا نداشتید. بنابراین قصد شما برای تحصیل در این مقاطع، انجام research و تبدیل شدن به یک researcher آگاه و مطلع است که در محیط دانشگاهی تربیت و رشد یافته است. ارزش کار اینجاست که شما نسبت به ادامه تحصیل خود در رشته ای خاص، چشم انداز روشنی برای خود متصور میدانید و مانند خیل عظیمیاز دانشجویان که بعضا حتی ترجمه فارسی رشته خود را نیز به خوبی نمیدانند، این رشته و گرایش را انتخاب نکرده اید.

همین موضوعات برای دانشگاه مقصد مهم است و ارزش کار شما را نشان می‌دهد. پروپزال،‌ بیش تر از متقاضیان دکترا درخواست می‌شود و متقاضیان تحصیل در کلیه گرایش‌های ارشد در خارج از کشور، معمولا الزامیبه ارائه پروپزال تحقیقاتی ندارند. در برخی از دانشگاه‌های اروپا مانند پرتغال یا سوئد، یک استاد پیش از آن که به شما پذیرش بدهد، مدتی با شما بر روی تولید یک مقاله کار میکند تا قبل از این که شما پذیرفته بشوید،‌موضوعی که قصد کار و فالیت در مقطع دکترا دارید مشخص شود.

در واقع این مقاله یا research note ، میتواند نقش همان پروپزال تحقیقاتی را داشته باشد. با این تفاوت که این پروپزال با همکاری شما و یک potential supervisor تهیه شده است و کاربردی تر از آن چیزی است که شما قبلا میخواستید برای پذیرش در دپارتمان ارائه کنید. خلاصه هر دانشگاهی در دنیا، روش مخصوص به خود را دارد و این گونه نیست که شیوه و روش مشخصی برای پذیرش و دریافت پروپزال وجود داشته باشد و فرمتی از قبل برای این کار در دانشگاه‌های مختلف تهیه و ارائه شود. درباره ارائه پروپزال و شیوه و فرمت آن در صورت نیاز، بهتر است از دپارتمان مورد نظر سوال کنید.

وقتی شما به دانشگاه پیشنهاد کنید که قصد شما برای ادامه تحصیل در گرایش خاص، تحقیق بر روی فلان موضوع مرتبط یا گرایش . . . . . است، حتی اگر صلاحیت و توانمندی حداقلی برای این کار در حال حاضر نداشته باشید، باز دانشگاه از این که برای خود یک برنامه و نقشه راه تبیین کرده اید، با دید مثبت به پرونده شما مینگرد. به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید و حتی المقدور، هیچ اپلیکیشنی را بدون پروپزال تحقیقاتی به دانشگاه مقصد ارسال نکنید.

هیچ ساختار مشخصی برای یک پروپزال خوب و مفید وجود ندارد. پایگاهی مانند www..findaphd.com، راه حل‌هایی را ارائه کرده که در کنار مطالعه کتاب‌های زیر، میتواند درک درستی را به مخاطب برای نوشتن یک پروپزال تحقیقاتی خوب ارائه کند. منابع زیر را می‌توانید در اینترنت جست وجو کنید و به عنوان روش‌های تحقیق علمیدر دستور کار قرار بدهید. این منابع، اصول و مبانی تحقیق علمی و حرفه ای را به علاقمندان تحصیلات عالی ارائه میدهد که مشابه آن‌ها برای دانلود در فضای مجازی نیز وجود دارد.

 

راهنمای کامل اقامت تحصیلی خارج از کشور بخش ششم

 

Baxter, L, Hughes, C. and Tight, M. (۲۰۰۱): How to Research, (Open University Press, Milton Keynes).
Cryer, P. (۲۰۰۰): The Research Student’s Guide to Success, (Open University, Milton Keynes).
Delamont, S., Atkinson, P. and Parry, O. (۱۹۹۷): Supervising the PhD, (Open University Press, Milton Keynes).
Philips, E. and Pugh, D. (۲۰۰۵): How to get a PhD: A Handbook for Students and their Supervisors, (Open University Press, Milton Keynes)

۳۰ نکته در نوشتن پروپزال خوب

اگر در فرآیند apply برای مقطع دکترا در دانشگاه‌های مقصد، از شما خواسته شد که علاوه بر بیانیه هدف، پروپزالی هم ارائه و ضمیمه مدارک کنید، تلاش کنید تا نکات زیر را در آن رعایت کنید و هم چنین مطالبی که در بالا به آن‌ها اشاره شد.

نکته ۱: عنوان موضوع تحقیقاتی شما مانند یک مقاله علمیباید در بالاترین بخش پروپزال درج شود. پروپزال تحقیقاتی شما، در واقع یک road map میباشد که شما را از نقطه A به نقطه B خواهد برد.

همانند یک مقاله علمی، باید سر و ته داشته باشد و روش تحقیق، هدف تحقیق، منابع و مواردی که در بخش قبلی به آن اشاره شد، به عنوان ساختار پروپزال در نظر گرفته شود.

نکته ۲: مقدمه ای کوتاه درباره عنوان پروپزال و هدفی که دنبال میکند را در پایین این عنوان نوشته شود. رابطه بین این عنوان با رشته و دانشگاهی که قصد تحصیل دارید را به طور خلاصه ذکر کنید. همانند abstract مقالات علمی، برای پروپزال خود نیز مقدمه ای کوتاه و شایسته تعیین کنید تا خواننده، دید کلی درباره چیزی که قصد بررسی آن را دارید داشته باشد.

نکته ۳: پروپزال تحقیقاتی معمولا نباید بیش از ۲ یا ۳ صفحه باشد. البته پروپزال دکترا معمولا بیش از این تعداد است که پس از امتجان جامع comprehensive exam در طول دوره دکترا آماده و نهایی و توسط کمیته داوران تز دکترا، تصویب میشود. اما پیش از ورود به دانشگاه،‌از شما انتظار نمیرود که چینین پروپزال کاملی ارائه کرده و از آن دفاع کنید. تنها به ارائه کلیات، به صورت شفاف و مستند اشاره کنید.

نکته ۴: همان طور که قبلا نیز عنوان شد و این جا نیز مورد تاکید قرار میدهیم، در صورتی که پروپزال تحقیقاتی با همکاری استاد یا نهادی حقوقی در داخل یا خارج از کشور تهیه و تنظیم شده است، سند این ادعا باید ضمیمه پروپزال باشد. در صورتی که دانشگاه مقصد این ادعای شما را راستی آزمایی نمود، شاید باید بتوانید مدارک مثبته ارائه کنید.

نکته ۵: درباره این که بر اساس کدام استدلال علمیو عملی و منطقی به چنین عنوان تحقیقاتی دست یافته اید، توضیح مختصری داده شود. معمولا روش تحقیق یا Research Method در فرآیند تولید پروپزال دکترا باید ذکر شود.

نکته ۶: عنوان تحقیقاتی (Research Title) شما باید همچون عنوان یک مقاله آکادمیک، حرفه ای و علمیانتخاب شود و مانند عنوان یک مقاله در روزنامه یا مجله هفتگی /ماهانه نباشد. برای رسیدن به عنوان حرفه ای، باید زیاد مطالعه کنید و مقالات مربوط به حوزه کاری خود را مرتب خوانده و تحلیل کنید. کلا نوشتن پروپزال تحقیقاتی در مقطع دکترا، همچون بیانیه هدف، موضوعی نیست که یک شبه یا یک هفته ای بتوانید به نسخه نهایی و آماده ارسال آن دست پیدا کنید و بارها میبایست توسط افراد کارشناس، بازیابی و ویرایش شود. در این فرآیند نیز، شما چیزهای زیادی خواهید آموخت.

نکته ۷: پروپزال تحقیقاتی، آرزوی علمیشما نیست و باید منطقی تحریر شود. مثلا شما نمیتوانید به عنوان کارشناس مهندسی مکانیک سیالات، بگویید که قصد انجام تحقیق در زمینه تجارت الکترونیک (E-COMMERCE) در حوزه بنگاه –مشتری(BUSINESS-CUSTOMER) را دارید و بخاطر علاقه قبلی به موضوع تجارت الکترونیک، این حوزه را در رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (ICT) دانشگاه خاص، دنبال میکنید. قطعا از شما پذیرفته نخواهد شد. تناسبی باید بین رشته‌های قبلی و رشته آینده برقرار باشد.

چرا که پروپزال تحقیقاتی برای تحصیلات تکمیلی، باید بر مبنای مستندات و استدلال‌های منطقی و هدفمند شکل بگیرد و با آنچه در اظهارنامه هدف بیان میشود، تفاوت ساختاری و مفهومیدارد. شما باید ذکر کنید که بر اساس مرور منابع (Literature review)، یافته‌های تحقیقاتی و مقالاتی که تا کنون خوانده اید و حتی تجربه کار عملی قبلی که مستند آن در رزومه شما ذکر شده است و مسائلی از این دست، قصد پژوهش در این زمینه را دارید تا مخاطب این پروپزال به نیت شما و تسلط نسبی شما به دامنه۶ (scope) آگاه شود.

نکته ۸: پروپزال تحقیقاتی تنها یک پیشنهاد است و تا زمانی که استاد راهنمای شما در دانشگاه آن را تایید نکند و به تصویب دپارتمان مربوطه در دانشگاه مقصد نرسد، قابلیت اجرایی ندارد.

بنابراین همواره نوشتن این پروپزال را زیر نظر یک یا چند تن از اساتید دانشگاه مقصد انجام دهید تا شانس اجرایی شدن این پروپزال افزایش یابد. قطعا پروپزال‌هایی که توسط یکی از کارشناسان یا اساتید دانشگاه مقصد امکان سنجی و ارزشیابی مقدماتی شده باشد، شانس شما را برای پذیرش نهایی و حتی اخذ بورس تحصیلی خصوصا در دانشگاه‌های بدون شهریه اروپا افزایش میدهد.

نکته ۹: همه پروپزال‌ها باید بخشی به مرور کل منابع اختصاص دهند. مانند یک مقاله آکادمیک یا یک پایان نامه دانشگاهی که بخش مرور منابع دارد، پروپزال شما نیز باید حاوی این بخش باشد. اما نیاز نیست چند صفحه باشد. دو یا سه پاراگراف نیز کفایت میکند. مرور منابع نشان میدهد که شما به عنوان محقق آینده، چند مقاله در این حوزه را مطالعه کرده اید و به یافته‌های پزوهشی و موضوعات تحقیقی مورد اشاره در این منابع علاقمند شده و بر همین اساس قصد پیش برد این پروپزال را دارید.

نکته ۱۰: بهتر است منابعی که در نوشتن این پروپزال از آن استفاده کرده اید، بر اساس سیستم رفرنسینگ مقالات علمی، در پایان پروپزال درج شود. مانند Harvard Referencing System.

نکته ۱۱: سوالات تحقیقی شما باید واضح، منطقی و مبتنی بر یافته‌های حاصل از مرور منابع باشد. مثلا از شما پذیرفته نیست که بگویید : دلایل توسعه دهنده شکاف در خانواده‌ها در غرب چیست؟ یا این که آینده نانوتکنولوژی در کشورهای شمال اروپا چگونه خواهد بود. این پرسش‌های تحقیقاتی، بسیار کلی و فاقد منطق‌هایی مبتنی بر مرور منابع و پژوهش‌های کیفی یا کمیبوده و جامعه هدف خاصی را در نظر نگرفته است و بالطبع، به عنوان پرسش تحقیق نمیتواند مطرح شود. چرا که پروپزال تحقیقاتی شما یک بیانیه سیاسی یا یک اظهارنامه شخصی نیست و یک پیشنهاد آکادمیک میباشد. پیشنهاد آکادمیک باید همه عناصرش علمیو منطقی و مبتنی بر منابع موثق و دقیق باشد تا مورد قبول جوامع آکادمیک قرار بگیرد. بنابراین هر چه در پروپزال خود مینویسید، باید امکان دفاع از آن را در بیرون داشته باشید. در غیر اینصورت به راحتی مردود میشود.

نکته ۱۲: پروپزال تحقیقاتی را نمیتوان دو ساعته یا ظرف ۴۸ ساعت نوشت و نهایی کرد. مگر آن که شما در موضوعی که قضد پیشنهاد دارید، سابقه مطالعه ده‌ها مقاله و کتاب و انجام کار عملی داشته باشید و تبحر لازم برای نوشتن یک پروزال حرفه ای و مقاله آکادمیک را قبلا آموخته باشید. بنابراین هر اندازه برای طرح حرفه ای و مطلوب برنامه تحقیقاتی آینده خود وقت صرف کنید و از مشاوره‌های مختلف بهره بگیرید، کار نهایی شما مطلوب تر و شانس پذیرش شما افزایش می‌یابد.

نکته ۱۳: تعیین سوالات تحقیق، اصول و مبانی خاص خودش را دارد که باید قبلا آن‌ها را فرا گرفته باشید و یا از طرق مختلف علمیآن‌ها را مطالعه کنید. حتما سوالات تحقیق پروپزال خود را با اساتید فن رشته خود در میان بگذارید و فیدبک آن‌ها را دریافت کنید.

نکته ۱۴: شیوه یا شیوه‌هایی که در انجام تحقیق خود از آن‌ها استفاده میکنید، باید در پروپزال به طور اجمالی ذکر شود. مثلا اگر تحقیق کمیانجام میدهید، باید به این موضوع اشاره کنید که آیا پرسش نامه سوال بسته close ended question به جامعه هدف ارسال میکنید، یا پرسش نامه سوال باز open-ended questions. چه تعداد و چه گونه و در چه مدت زمانی. مقیاس ارزشیابی شما بر اساس لیکرت است یا مقیاس‌های دیگر.

اگر تحقیق کیفی انجام میدهید، مطالعه موردی است یا بر اساس نظریه بنیادین یا مطالعات کتابخانه ای یا تحقیقات میدانی. همه این موارد باید به صورت مختصر و شفاف، در پروپزال قید شود تا مخاطب شما بفهمد که شما برای رسیدن به پاسخی برای پرسش‌های تحقیقاتی خود، از چه منطق علمی– پژوهشی استفاده خواهید کرد.

نکته ۱۵: برای افزایش کارایی پروپزال، بهتر است قید کنید که شما از چه منابع مادی یا معنوی برای انجام این پیشنهاد بهره خواهید برد. مثلا چند درصد بودجه این تحقیق را خود بر عهده میگیرید یا سازمان مطبوع شما. یا چه واحدهایی بهتر است در رشته ایی که اپلای کرده اید برای افزایش دانش خود جهت انجام این تحقیق، اخذ کنید. یا موافقت کلی یا اصولی کدام موسسات/شرکت‌ها را برای همکاری جهت انجام بهتر این تحقیق دریافت کرده اید.

 

راهنمای کامل اقامت تحصیلی خارج از کشور بخش ششم

 

نکته ۱۶: رفرنس‌هایی که شما در پروپزال تحقیقاتی خود به آن‌ها اشاره میکنید، باید نشان دهنده میزان شناخت و تسلط نسبی شما به موضوع تحقیقاتی و منابع معتبری باشد که در انجام تحقیق آینده خود از آن‌ها بهره خواهید گرفت. بنابراین این بخش، فهرستی از کتاب‌ها و مقالات کلی یا کم ارتباط به موضوع تحقیقاتی شما نیست.

نکته ۱۷: در پروپزال تحقیقاتی خود باید برای پاسخ یه این موضوع کلیدی، راه حل و برنامه داشته باشید : Gap in the existing literature. یعنی یک جای خالی در منابع موجود. یعنی کدام مجهول، کدام موضوع علمیرا که کم تر به آن پرداخته شده است را قصد کاوش و ممارست دارید؟ آیا به توسعه علم کمک میکنید یا کار شما توضیح الواضحات است؟! اگر هنرمندانه و حرفه ای بتوانید به این موضوع پاسخ منطقی و دانشگاهی پسند بدهید، برگ برنده در دستان شماست و پرونده شما گوی رقابت را از دیگران ربوده است.

نکته ۱۸: پروپزال تحقیقاتی خود را مانند رزومه و اظهارنامه هدف و موضوعاتی که در گفتارهای قبلی به آن‌ها اشاره کردیم، از نظر نگارش انگلیسی و ساختار، با مشورت یک اهل فن، تنظیم و نهایی کنید تا با ارائه یک پروپزال حاوی غلط‌های املایی و دستوری و ساختاری، ذهنیت منفی در نظر مخاطب پروپزال خود ایجاد نکنید.

نکته ۱۹: پروپزال تحقیقاتی را همواره به اساتیدی که در زمینه مشابه حوزه تحقیقاتی شما مشغول به کار در دانشگاه‌های دیگر جهان استند ارسال کرده و از آن‌ها نظر خواهی کنید. دریافت نظرات افراد متخصص، بهترین فرصت برای بازیابی اثربخش و بهینه پروپزال جهت رسیدن به وضعیت مطلوب میباشد. فهرست اساتید فعال در زمینه‌های مرتبط با پروپزال تحقیقاتی خود را میتوانید از بخش faculty member در پرتال دانشگاه‌های جهان در وب مشاهده کنید.

نکته ۲۰: پروپزال تحقیقاتی، یک متن انگلیسی است و همانند رزومه، بیانیه هدف و امثالهم، باید خالی از اشکالات نگارشی، گرامری، تکرار محتوا و ایرادات محتوایی فنی باشد. بهتر است، پس از نگارش نهایی پروپزال، متن آماده شده را در اختیار یک ویراستار انگلیسی زبان بدهید تا در صورت نیاز، کل متن را paraphrase کرده و نسخه حرفه ای تر با ادبیات مطلوب و قوی را در اختیار شما قرار دهد تا به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. اگر یادتان باشد در بخش قبلی نیز، به ارائه توضیحاتی از پرتال دانشگاه پردو امریکا درباره نوشتن بیانیه هدف پرداختیم.

 

(اهمیت استفاده از سیستم رفرنس دهی‌هاروارد)

در واقع، پرافرایزینگ به این موضوع اشاره دارد که محتوایی که از منابع استخراج میشود، حتی الامکان با تغییر ساختاری در ادبیات نگارشی در متن ثانویه گنچانده شود و حتی الامکان، کلمات کم تری عینا از متن اصلی در متن ثانویه (متن شما به عنوان مثال) قید شود. سایت plagiarism در این باره توضیحات خوبی دارد. شیوه‌های نقل قول و ذکر منبع را تلاش کنید پیش از شروع مقطع دکترا یاد بگیرید.

اگر هیچ چیز درباره رفرنس نویسی حرفه ای نمیدانید، به این لینگ مراجعه کنید. فرق quoting و paraphrasing را در توضیح اجمالی زیر به زبان انگلیسی میتوان متوجه شد :

 

راهنمای کامل اقامت تحصیلی خارج از کشور بخش ششم

 

Quoting: To quote is to include the identical wording from the original source in your paper. Quoted material in your paper is distinguished from your own words by the use of ” ” or by indenting the quoted text (if quoting a longer passage). In addition to quotation marks or indenting, all quoted material should also be cited, using either footnotes, endnotes, or in-text citation.

Paraphrasing: To paraphrase is to include the ideas or information from an original source in your paper by rephrasing those ideas or information in your own words. The key to successful paraphrasing is to use as few words as possible from the original text–be mindful not to change the meaning that you are trying to convey as you rephrase–and to cite your paraphrase. Without proper citation, your paraphrase could be construed as plagiarism

 

راهنمای حرفه ای نوشتن پروپزال

متنی که به زبان انگلیسی در ادامه مشاهده میکنید، توسط یکی از اساتید دانشگاه‌های انگلیس درباره لزوم نگارش صحیح پروپزال حرفه ای توسط متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا نوشته شده است که با هم مرور میکنیم.

Most students and beginning researchers do not fully understand what a research proposal means, nor do they understand its importance. To put it bluntly, one’s research is only as a good as one’s proposal. An ill-conceived proposal dooms the project even if it somehow gets through the Thesis Supervisory Committee. A high quality proposal, on the other hand, not only promises success for the project, but also impresses your Thesis Committee about your potential as a researcher.

همان طور که در جمله‌های لایت شده فوق ملاحظه میکنید، پروپزالی که کیفیت بالایی داشته باشد، نه تنها تضمین کننده موفقیت آینده تحصیلی شما است، بلکه کمیته بررسی پروپزال در دانشگاه‌ها را نسبت به پتانسیل شما به عنوان یک محقق (دانشجوی دکترا)، ترغیب میکند.

A research proposal is intended to convince others that you have a worthwhile research project and that you have the competence and the work-plan to complete it. Generally, a research proposal should contain all the key elements involved in the research process and include sufficient information for the readers to evaluate the proposed study. Regardless of your research area and the methodology you choose, all research proposals must address the following questions: What you plan to accomplish, why you want to do it and how you are going to do it.

 

در واقع به موضوعاتی اشاره می‌کند که در نکته‌های ۲۰ گانه قبلی اشاره کردیم.

The proposal should have sufficient information to convince your readers that you have an important research idea, that you have a good grasp of the relevant literature and the major issues, and that your methodology is sound. The quality of your research proposal depends not only on the quality of your proposed project, but also on the quality of your proposal writing. A good research project may run the risk of rejection simply because the proposal is poorly written. Therefore, it pays if your writing is coherent, clear and compelling. This paper focuses on proposal writing rather than on the development of research ideas.

همان طور که در ادامه مشاهده میکنید، پروپزال باید دارای عنوان واحد و شفاف، خلاصه، مقدمه و مرور منابع باشد.
Title:

It should be concise and descriptive. For example, the phrase, “An investigation of . . .” could be omitted. Often titles are stated in terms of a functional relationship, because such titles clearly indicate the independent and dependent variables. However, if possible, think of an informative but catchy title. An effective title not only pricks the reader’s interest, but also predisposes him/her favorably towards the proposal.
Abstract:

It is a brief summary of approximately ۳۰۰ words. It should include the research question, the rationale for the study, the hypothesis (if any), the method and the main findings. Descriptions of the method may include the design, procedures, the sample and any instruments that will be used.
Introduction:

The main purpose of the introduction is to provide the necessary background or context for your research problem. How to frame the research problem is perhaps the biggest problem in proposal writing. If the research problem is framed in the context of a general, rambling literature review, then the research question may appear trivial and uninteresting. However, if the same question is placed in the context of a very focused and current research area, its significance will become evident.

Unfortunately, there are no hard and fast rules on how to frame your research question just as there is no prescription on how to write an interesting and informative opening paragraph. A lot depends on your creativity, your ability to think clearly and the depth of your understanding of problem areas

The complete guide to studying abroad in the sixth section

However, try to place your research question in the context of either a current “hot” area, or an older area that remains viable. Secondly, you need to provide a brief but appropriate historical backdrop. Thirdly, provide the contemporary context in which your proposed research question occupies the central stage. Finally, identify “key players” and refer to the most relevant and representative publications. In short, try to paint your research question in broad brushes and at the same time bring out its significance.

The introduction typically begins with a general statement of the problem area, with a focus on a specific research problem, to be followed by the rational or justification for the proposed study. The introduction generally covers the following elements:

State the research problem, which is often referred to as the purpose of the study. Provide the context and set the stage for your research question in such a way as to show its necessity and importance.

Present the rationale of your proposed study and clearly indicate why it is worth doing. Briefly describe the major issues and sub-problems to be addressed by your research.

Identify the key independent and dependent variables of your experiment. Alternatively, specify the phenomenon you want to study.

State your hypothesis or theory, if any. For exploratory or phenomenological research, you may not have any hypotheses. (Please do not confuse the hypothesis with the statistical null hypothesis.)

Set the delimitation or boundaries of your proposed research in order to provide a clear focus.

Provide definitions of key concepts. (This is optional.)

 

راهنمای کامل اقامت تحصیلی خارج از کشور بخش ششم

 

Literature Review:

Sometimes the literature review is incorporated into the introduction section. However, most professors prefer a separate section, which allows a more thorough review of the literature. The literature review serves several important functions: Ensures that you are not “reinventing the wheel”. Gives credits to those who have laid the groundwork for your research. Demonstrates your knowledge of the research problem. Demonstrates your understanding of the theoretical and research issues related to your research question. Shows your ability to critically evaluate relevant literature information. Indicates your ability to integrate and synthesize the existing literature. Provides new theoretical insights or develops a new model as the conceptual framework for your research. Convinces your reader that your proposed research will make a significant and substantial contribution to the literature (i.e., resolving an important theoretical issue or filling a major gap in the literature).

 

در ادامه به این موضوع اشاره میشود که اگر شما در نگارش بخش مرور منابع در پروپزال با مشکلاتی رو به رو استید، این موضوع به مواردی از قبیل : فقدان ساختاربندی درست مطالب، فقدان تمرکز بر روی مطالب، نبود انسجام مطلوب بین محتوای ارائه شده، تکرار مطالب، عدم استفاده از مقالات و منابع ارزشمند، ناکارآمدی در ارزیابی بهینه محتوای منابع استفاده شده و هم چنین، تمرکز بیش از حد بر روی کار دیگران به جای تمرکز بر روی ایده خود نویسنده، اشاره دارد.

 

راهنمای کامل اقامت تحصیلی خارج از کشور بخش ششم

 

Most students’ literature reviews suffer from the following problems:

Lacking organization and structure
Lacking focus, unity and coherence
Being repetitive and verbose
Failing to cite influential papers
Failing to keep up with recent developments
Failing to critically evaluate cited papers
Citing irrelevant or trivial references
Depending too much on secondary sources

Your scholarship and research competence will be questioned if any of the above applies to your proposal. There are different ways to organize your literature review. Make use of subheadings to bring order and coherence to your review. For example, having established the importance of your research area and its current state of development, you may devote several subsections on related issues as: theoretical models, measuring instruments, cross-cultural and gender differences, etc.

It is also helpful to keep in mind that you are telling a story to an audience. Try to tell it in a stimulating and engaging manner. Do not bore them, because it may lead to rejection of your worthy proposal. (Remember: Professors and scientists are human beings too.)
Methods:

The Method section is very important because it tells your Research Committee how you plan to tackle your research problem. It will provide your work plan and describe the activities necessary for the completion of your project. The guiding principle for writing the Method section is that it should contain sufficient information for the reader to determine whether methodology is sound. Some even argue that a good proposal should contain sufficient details for another qualified researcher to implement the study.

You need to demonstrate your knowledge of alternative methods and make the case that your approach is the most appropriate and most valid way to address your research question. Please note that your research question may be best answered by qualitative research. However, since most mainstream psychologists are still biased against qualitative research, especially the phenomenological variety, you may need to justify your qualitative method.

 

راهنمای کامل اقامت تحصیلی خارج از کشور بخش ششم

 

Furthermore, since there are no well-established and widely accepted canons in qualitative analysis, your method section needs to be more elaborate than what is required for traditional quantitative research. More importantly, the data collection process in qualitative research has a far greater impact on the results as compared to quantitative research. That is another reason for greater care in describing how you will collect and analyze your data. (How to write the Method section for qualitative research is a topic for another paper.)

For quantitative studies, the method section typically consists of the following sections:

Design -Is it a questionnaire study or a laboratory experiment? What kind of design do you choose?

Subjects or participants – Who will take part in your study ? What kind of sampling procedure do you use?

Instruments – What kind of measuring instruments or questionnaires do you use? Why do you choose them? Are they valid and reliable?

Procedure – How do you plan to carry out your study? What activities are involved? How long does it take?
Results:

Obviously you do not have results at the proposal stage. However, you need to have some idea about what kind of data you will be collecting, and what statistical procedures will be used in order to answer your research question or test you hypothesis.
Discussion:

It is important to convince your reader of the potential impact of your proposed research. You need to communicate a sense of enthusiasm and confidence without exaggerating the merits of your proposal. That is why you also need to mention the limitations and weaknesses of the proposed research, which may be justified by time and financial constraints as well as by the early developmental stage of your research area.
Common Mistakes in Proposal Writing:

Failure to provide the proper context to frame the research question.
Failure to delimit the boundary conditions for your research.
Failure to cite landmark studies.
Failure to accurately present the theoretical and empirical contributions by other researchers.
Failure to stay focused on the research question.
Failure to develop a coherent and persuasive argument for the proposed research.
Too much detail on minor issues, but not enough detail on major issues.
Too much rambling — going “all over the map” without a clear sense of direction. (The best proposals move forward with ease and grace like a seamless river.)
Too many citation lapses and incorrect references.
Too long or too short.
Failing to follow the APA style.
Slopping writing.

همان طور که در متن انگلیسی فوق مشاهده کردید، نگارش پروپزال حرفه ای، الزامات و شرایط خاص خود را دارد که باید به ان توجه کرد.

راهنمای اقامت نیز همچنان در سلسه مراتب مجله نازوب ادامه دارد…

 

The complete guide to studying abroad in the sixth section

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان