جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

مجموعه : اخبار حوادث
جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

اشكي از شاخه فرو ريخت مرغ شب، نالة تلخي زد و بگريخت … اشك در چشم تو لرزيد، ماه بر عشق تو خنديد! يادم آيد كه : دگر از تو جوابي نشنيدم پاي در دامن اندوه كشيدم.

 

رومینا اشرفی و فجیع ترین قتل در ایران. رومینا اشرفی کیست؟ علت و ماجرای قتل فجیع این دختر جوان و واکنش بازیگران و کاربران اینستاگرام را در این بخش خبری از مجله نازوب دنبال کنید.

 

ماجرا و جزئیات قتل فجیع و ناموسی رومینا اشرفی

رومینا اشرفی چگونه کشته شد؟ در اینبخش جزئیات قتل ناموسی رومینا اشرفی دختر 13 ساله گیلانی کـه بـه دست پدرش سر بریده شده را مرور می‌کنیم. این قتل فجیع کـه در روز 1 خرداد اتفاق افتاده، حالا رسانه اي و با واکنش شدید کاربران و چهره هاي معروف رو بـه رو شده اسـت. این اتفاق مشابه داستان فیلم خانه پدری «کیانوش عیاری» می‌باشد. در ادامه جزئیات قتل رومینا اشرفی را مرور می‌کنیم.

رومینا اشرفی چگونه کشته شد؟

رومینا اشرفی نام دختری اسـت ساکن شهر تالش کـه ۱ خرداد ۹۹ در زمان خواب در اتاقش، توسط داس پدرش، سر بریده شد تا یکی از قتل هاي ناموسی فجیع سال ۹۹ را رقم بزند. حمید رضا گودرزی، وکیل پایه یک دادگستری با توجه بـه جنبه عمومی قتل رومینا اشرفی، دختر ۱۳ ساله تالشی گفت کـه از نظر قانون، پدر درصورت قتل فرزند، قصاص نمی‌شود لذا پدر بـه ۳ تا ۱۰ سال حبس محکوم میشود.

 

جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

 

رومینا اشرفی متولد سال ۱۳۸۵ دربخش حویق شهرستان تالش استان گیلان، عاشق پسری همشهری بود. مجلس ترحیم رومینا اشرفی ، دوشنبه ۵ خرداد ماه ۱۳۹۹ در لمیر، روستای سفید سنگان برگزار شد. نام پدر قاتل «کربلایی رضا اشرفی» نیز در آگهی ترحیم درج شده اسـت کـه با واکنش گسترده رسانه هاي داخلی و خارجی پارسی زبان همراه شده اسـت. رومینا اشرفی، نوه فتح الله اشرفی و خواهر امیر محمد اشرفی بود.

طبق ماده ۶۱۲ قانون، اگر کسی مرتکب قتل شود، اما شاکی نداشته باشد یا شاکی داشته و از قصاص گذشته باشد، یا بـه هر دلیلی، قصاص نشود، در صورتی کـه اقدام وی، موجب اخلال در نظام و امنیت جامعه شود، دادگاه، مرتکب رابه ۳ تا ۱۰ سال حبس محکوم می کند. طبق گفته آقای وکیل، احتمال دارد کـه مجازات تکمیلی برای قتل رومینا اشرفی توسط دادگاه تعیین شود و پدر قاتل، بـه بیش از ۱۰ سال حبس محکوم شود.

سرپرست معاونت اجتماعی پلیس استان گیلان اعلام کرد کـه پدر رومینا اشرفی، انگیزه قتل را فرار دخترش از خانه بیان کرده بود. کارگردان فیلم خانه پدری «کیانوش عیاری» هم اخیرا گفته بود کـه این اتفاقات بـه ندرت در ایران رخ می‌دهد. بـه هرحال، ایران، اکنون دخترجوانی تالشی را از دست داده اسـت. جرم او این بود کـه عاشق پسر همشهری شده بود کـه دین دیگری داشته اسـت.

پدر سر رومینا را از تن جدا می کند

شنیده ها حاکی ازآن اسـت کـه پس از بازگشت رومینا بـه خانه، جو حاکم بر خانه نه تنها آرام نمی‌گیرد بلکه اختلافات و تحریکات خانوادگی بالا گرفته و آتش خشم پدر شعله ور تر میشود تا جاییکه پدر در روز یک خرداد با خلوت کردن خانه ، گردن رومینای ۱۴ ساله رابا استفاده از داس درحالی کـه او در خواب بود بـه طرز فجیعی از تن جدا می کند.

بعد از وقوع جرم

بـه گفته افراد محلی، پدر بعد از ارتکاب جرم با در دست داشتن داس از خانه خارج شده و بـه قتل دخترش اعتراف می کند و توسط پلیس بازداشت و بـه مراجع قضایی سپرده میشود. مطابق با ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی پدر در جایگاه ولی دم در قتل فرزند قصاص نمیشود بلکه قصاص تبدیل بـه دیه و تعزیر می‌شود. هرچند هنوز باید منتظر مراحل قضائی آن باشیم.

 

جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

 

در هر صورت قتل رومینا با واکنش هاي مختلفی از سوی اهالی منطقه این دختر نوجوان و افکار عمومی مواجه شده اسـت. بواقع آن گونه موارد از جمله جرائمی اسـت کـه قلب افکار عمومی را در سینه می فشارد و شاید لازم اسـت تا مجلس و قانون برای پیشگیري از تکرار این موارد تدابیر شدیدتری را اتخاذ نمایند.

 

جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

 

توییت شهیندخت مولاوردی معاون سابق زنان و خانواده و دستیار پیشین رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی در واکنش بـه قتل رومینا اشرفی دختر ۱۴ ساله تالشی

قتل دختر ۱۴ ساله در حویق

در پی قتل فجیع و ناموسی رومینا اشرفی ، دادستانی و بهزستی استان گیلان وارد این پرونده شده اند تا ماهیت آنرا بر اساس ماده ۵ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان پیگیری کنند. کودک آزاری، یکی از آسیب هاي شایع در همه ی جوامع اسـت. رومینا اشرفی دانش آموز ۱۳ ساله تالشی بـه جرم فرار با پسری کـه عاشقش بود، دستگیر و باوجود اصرار ، وی را بـه پدرش تحویل دادند کـه در واقع قصاب او دریک شب خونین بود.

رومینا اشرفی، شامگاه یکم خرداد ۱۳۹۹ قصابی شد تا داستان قتل هاي ناموسی در ایران عصر ۱۴۰۰ و فرهنگ عامه و نوع سبک زندگی ایرانیان با این مسائل، همان‌ گونه داغ ترین موضوعات در بررسی هنجارها و نابهنجاری هاي ایران قرن بیست و یکم باشد. قتل دو دختر در آبادان توسط عمو نیز قتل ناموسی بود. بنظر می‌رسد قتل هاي ناموسی در ایران، پرونده اي قطور اسـت.

داماد: چون سنی بودم مرا نپذیرفتند

پدر رومینا چون مـن از اهل سنت بودم مرا بـه دامادی نپذیرفت و رومینا هم کـه از دست کتک کاری هاي پدر بـه ستوه آمده بود از مـن خواست وی را از دست پدرش نجات دهم. از آنجا کـه خانه اي نداشتم رومینا رابه خانه خواهر بزرگترم بردم و خودم آن چند شب را در منزل خواهر دیگرم سپری کردم.

پدر رومینا اما کـه در کلانتری آستارا از بهمن خاوری شکایت کرده بـه بهانه برگزاری مراسم عقد این دو جوان، آدرس محل اقامت رومینا را پیدا می کند و بـه همراه پلیس بـه آنجا می‌رود تا دخترش را تحویل بگیرد. در ادامه رومینا کـه چاره اي نداشته بـه خواست پدر تن می‌دهد و با او بـه خانه بر میگردد. جو خانه بسیار متشنج بوده و ظاهراً پدر رومینا از قبل نقشه هایي برای قتل او در سر داشته.

 

جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

 

جزئیات قتل ناموسی رومینا اشرفی

بهمن خاوری اعلام کرده کـه عموهای رومینا «عیسی و اسفندیا اشرفی» مرتبا پدر را تحریک کرده بودند کـه اگر نمی‌توانی وی را بکشی خانه را خالی کن تا خودمان ترتیب کار را بدهیم و اینجاست کـه سناریوی فیلم کیانوش عیاری با نام خانه پدری در ذهن تداعی میشود.

پدر اما بالاخره عواطف و احساسات پدری را کنار میگذارد و شبانه بر سر رخت خواب دختر ظاهر میشود تا با داس سر وی را ازبدن جدا کرده و بـه حرف و حدیث هاي دیگران پایان دهد. رضا اشرفی پدر رومینا الان در زندان بـه سر میبرد و اگرچه قرار نیست برای قتل دخترش اعدام شود اما بخاطر جنبه عمومی جرم پیشبینی شده کـه با ۱۰ سال زندان روبه‌رو شود.

واکنش ها به قتل رومینا اشرفی

صابر ابر بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینمای کشورمان با انتشار عکس زیر و دلنوشته اي برای رومینای تازه از دست رفته، منتشر کرد:

 

جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

 

آن قدر خبر را از صبح در سرم مرور کردم ، آن قدر از صدای لبه داس بـه پوستِ دختری کـه «دوستت دارم» را بلد بود بخود پیچیدم. آن قدر نفس حبس کردم و چشم بستم و صدای قلبم را در خود شنیدم کـه «آفتاب بیاید نیامد». خدا را شاهد میگیرم، سوگ از‌این غریب‌تر سراغ ندارم. تن بدهی بـه دریدنِ تنِ دختری «دخترت» کـه قلبش برای کسی تپیده بودو چنان ایستاد کـه قلب‌ها تپیدند.

بهنوش بختیاری

برای رومینا، دختر کـه نمی شناختیمش اما، همه ی مـا در مرگ او مقصریم… در مرگ همه ی کودکان بی گناهی کـه قربانی تعصبات دینی و قومی و اجتماعی مـا شدند. هنگاهی کـه درک نکردیم چگونه درکنار نسل هاي بعد از خود قرار بگیریم و درکشان کنیم، نصیحتشان کنیم و انها را رفیق بدانیم نه فقط جزئی از یک خانواده.

 

جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

 

دختر چهارده ساله اي کـه امیدی بـه فرداهای دور ندارد و تمام زندگی و شادی اش را در بودن با پسری سی و چند ساله! می جوید کـه فقط شاید کمی وی را درک کند. حال پدر رومینا اکنون چگونه اسـت؟ پدری کـه جگر گوشه اش، حاصل چهارده سال تلاشش را بر اثر جهل و تعصب و عصبانیت سر بریده! اکنون با ملامت هاي مردم چـه میکند؟ او نفهمیده بود کـه مردم همیشه حرفی برای گفتن دارند.

خواه طعنه زنند و خواه دلسوزی کنند! حقیقت این اسـت کـه مـا یادمان رفته کـه حرف مردم حتی بـه ارزنی نمی ارزد و گاه برای بستن دهان بدگویان، از جان عزیزانمان هزینه کردیم! چـه فایده؟ چـه فایده وقتی این ماجرا مدتی ورد زبانمان اسـت و بعد برای همیشه فراموشش خواهیم کرد؟ مـا مردمی فراموشکاریم!

آیا سارینا، هوژان، فرشته، زعفران، نازنین،، زبیده، سارا، هاجر و دختران دیگری کـه قربانی تعصبات کورکورانه اجتماعی و ناموسی شدند بخاطر دارید؟! رومینا را نیز بـه این لیست فراموشی اضافه کنید! مـا مقصریم، همه ی مـا. در باتلاق دنیا گرفتار شده ایم و غافل…

سام درخشانی

تاتی تاتی راه رفتنش، وقتی کـه واسه نخستین بار “بابا” رو بـه زبون اورده… لحظه هایي کـه گریه هاش تـو بغل باباش قطع میشده و با دستای کوچولوش پیرهن باباشو سفت میگرفته کـه جدا نشه… لحظه اي کـه همین “بابا” داس رو بالا میبرده،اینا جلوی چشمش نبوده؟هیچی جلوشو نگرفته؟ ۱۴ سال…فقط ۱۴ سال؟ بـه کجا رسیدیم کـه با کلمه “غیرت” هر جنایتی رو توجیه میکنیم؟

 

جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

 

باید پدر باشی تا بفهمی..باید دختر داشته باشی تا بفهمی یه ادم چقد باید شیطان صفت باشه تا… هرکسی فقط یه لحظه این رفتار رو تـو ذهنش توجیه کنه، بـه خطرناکی این بـه اصطلاح “پدره”! مـا داریم وحشتناک میشیم! و خون این دختر و امثالش، زنگ خطریه کـه بـه صدا درمیاد تا بگه دنیا داره جای بدی میشه… حیف اون ۱۴ سال و اون چشمای معصومی کـه دیگه نیست…

تهمینه میلانی

کیانوش عیاری افتخار ایران. سال ها پیش، زمانی کـه فیلم خانه پدری « با موضوع دختر کشی » را ساخت ، مسوولان نمایش گفتند این اتفاقات در ایران نمی افتد! موضوع فیلم خانه پدری، دختر کشی در دوره قاجار بود اما توقیف شد !!! حالا رومینا قربانی پدرسالاری و باور هاي کهن ، توسط پدرش کشته شده اسـت و‌ کیانوش عیاری بـه طعنه در واکنش بـه قتل یک دختر نوجوان« رومینا » توسط پدرش گفت: « مـن این قبیل شایعات را باور نمیکنم!»

 

جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

 

کارگردان فیلم «خانه پدری» کـه فیلمش بـه‌خاطر روایتی از کشته شدن یک دختر بـه دست پدر و برادرش در دوره قاجار، ۱۰ سال در صندوق توقیف بودو سال گذشته بعد از چند هفته نمایش دوباره توقیف شد، می گوید کـه خبر تلخ قتل یک دختر نوجوان توسط پدرش را باور نمیکند.

او کـه بابت اعتراض‌هاي وارد شده بر فیلمش برای تصویر کردن یک قتل ناموسی در دوره قاجار، با سختی‌هاي زیادی در اکران روبه‌رو شد،در گفت و گویی کوتاه با ایسنا درباره اتفاق اخیر فقط بـه گفتن دو جمله اکتفا کرد: «این اتفاق‌ها در ایران رخ نمی دهد. مـن این شایعات را باور نمیکنم.»

پرویز پرستویی

برای رومینا دختری کـه نمی شناختیم اما همه ی در مرگ او مقصریم… در مرگ همه ی کودکان بی گناهی کـه قربانی تعصبات کورکورانه، تعصبات قومی و قبیله اي ،اجتماعی مـا شدند. هنگاهی کـه درک نکردیم چگونه درکنار نسل هاي بعد از خود قرار بگیریم و درکشان کنیم، نصیحتشان کنیم و آن ها را رفیق بدانیم نه فقط جزئی از یک خانواده.

 

جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

 

دختر چهارده ساله اي کـه امیدی بـه فرداهای دور ندارد و تمام زندگی و شادی اش را در بودن با پسری سی و چند ساله! می جوید کـه فقط شاید کمی وی را درک کند. حال پدر رومینا اکنون چگونه اسـت؟ پدری کـه جگر گوشه اش، حاصل چهارده سال تلاشش را بر اثر جهل و تعصب و عصبانیت سر بریده! اکنون با ملامت هاي مردم چـه میکند؟ او نفهمیده بود کـه مردم همیشه حرفی برای گفتن دارند.

خواه طعنه زنند و خواه دلسوزی کنند! حقیقت این اسـت کـه مـا یادمان رفته کـه حرف مردم حتی بـه ارزنی نمی ارزد و گاه برای بستن دهان بدگویان، از جان عزیزانمان هزینه کردیم! چـه فایده؟ چـه فایده وقتی این ماجرا مدتی ورد زبانمان اسـت و بعد برای همیشه فراموشش خواهیم کرد؟ مـا مردمی فراموشکاریم!

آیا سارینا، هوژان، فرشته، زعفران، نازنین،، زبیده، سارا، هاجر و دختران دیگری کـه قربانی تعصبات کورکورانه اجتماعی و ناموسی شدند بخاطر دارید؟! رومینا را نیز بـه این لیست فراموشی اضافه کنید! مـا مقصریم، همه ی مـا. در باتلاق دنیا گرفتار شده ایم و غافل…

پوریا پورسرخ

 

جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

 

شاید ده بار متنى رو نوشتم پاک کردم… اینبار نمیشه… نمیشه تصورشم کرد… قلب همه ی بـه درد اومد… بعد از شنیدن اینهمه اخبار بد…

شهره سلطانی

 

جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

 

خسته از سر کار ب خانه می‌رسم، در راه خبر دردناکى راشنیده ام…

باز هم دخترکى جانش را بر سر آبرو از دست داد

و چـه بیشمار دخترکانى ک در صف انتظار ایستاده اند

و مـن با خود می‌گویم ، همان‌ گونه عشق را در پستوى خانه نهان باید کرد

امیر مهدی ژوله

 

جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

 

چیزی نیست. فرزند گرامی آن«مرد»، نوه فلان«مرد»، خواهر فلان «مرد» وخواهر زاده فلان «مردان»کمی داسی شده اسـت. قیصرهای امروزی بجای برادران اب منگل، سراغ خواهرشان ، دخترشان ، مادرشان می‌روند انگار. مـا؟ بعد از اشک و رنج و پست و استوری هایمان،سراغ داس زبان و خیال و کردار مردانه مان خواهیم رفت، باز. «بـه کدامین گناه کشته شده اي» را همه ی مان باید جواب پس بدهیم،خیلی زود.

مرجانه گلچین

 

جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

 

بر تن یاس سفید سفره

جای قلاب کمر میسوزد

لب فریاد مرا میدوزد

سیر سیرم، سیر از مشت و لگد

برده داران حقیر مرگ بو، بر سر بازار عاشق می کشند

خواب مخمل را بر هم می‌زنند

این کنیزکان خواهر منند

اییییییی مردم مردم

باز هم سر خوردم مردم از مرد بد نامردم

مـن بـه خودنه کـه بـه زن بد کردم

شرمگینم دخترم، شرمگینم کـه هنوز در دنیایی زندگی میکنیم، کـه برای جلو گیری از خشونت، علیه زنان، باید تلاش کرد، کاش این خشونت همانقدر کـه بعضیها انکارش می کنند واقعا وجود نداشت، باورش سخت اسـت کـه بعد از چند هزار سال تمدن بشر هنوز ، علیه خودش مکررا دست بـه خشونت میزند ایا مـا اشرف مخلوقاتیم؟

رزیتا غفاری

 

جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

 

جزئیات قتل ناموسی رومینا اشرفی

اخ.. کـه دلم صد پاره شد امشب….. دخترکم… زیبای مادر…. آغوش مـن همیشه بـه روی تـو باز اسـت….. دلت کـه شکست …از این دنیایی کـه گاهی…جهنمی میشود… بهشت را برایت میسازم…تـو آسوده باش….تـو آسوده بخواب…. بـه امید روزی کـه تمام دختران سرزمین مـن در آغوش پدران و مادرانشان آسوده بخواب روند.

لیندا کیانی

 

جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان

 

جزئیات قتل ناموسی رومینا اشرفی

تـو را چـه سود فخر بـه فلک بَر فروختن

هنگامیکه هر غبارِ راهِ نفرین‌شده نفرینَت میکند.

تـو را چـه سود از باغ و درخت

کـه با یاس‌ها بـه داس سخن گفته‌اي.

آنجا کـه قدم برنهاده باشی

گیاه از رُستن تن میزند

چرا کـه تـو

تقوای خاک و آب را هرگز

باور نداشتی

شاملو

 

 

فیلم و عکس گروه و نماد شیطان پرستان قتل جنجالی صادق برمکی

قتل شنیع صادق برمکی و سلفی هنگام آتش زدن جسد | تصاویر 16+

خوش اندام ترین زن رقصنده به طرز فجیع به قتل رسید (عکس 18-)

جنجال خبری قتل فجیع دختر 17 ساله یاسوجی (عکس)

 

جزئیات فجیع ترین قتل ناموسی رومینا اشرفی و واکنش هنرمندان
Details of the most heinous murder of Romina Ashrafi and the reaction of the artists

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان