15 روش کاهش وزن در منزل

15 روش کاهش وزن در منزل

اندام زیبا و خوش هیکل،کاهش وزن، استایل شیک، وازه هایی هستند که بسیاری از افراد در صدد رسیدن به آن هستند اگر شماهم به دنبال کاهش وزن و اندامی ایده آل و زیبا در منزل هستید و به دنبال روش هایی برای حل این مشکل هستید کافیست با ما همراه باشید تا شمارو با این روش ها آشنا کنیم. مجله پزشکی، علمی، آموزشی ناز وب.

 

15 روش کاهش وزن

1. آهسته غذا بخورید

از یک زمان‌سنج که روی 20 دقیقه تنظیم‌شده است، استفاده و تمرین کنید تا غذایتان را آهسته بخورید. آهسته غذاخوردن یکی از بهترین عادت‌هایی است که بدون یک رژیم‌غذایی پیچیده به کاهش‌وزن شما کمک می‌کند. آرام لقمه‌هایتان را بجوید و غذاخوردنتان را آنقدر طول دهید تا 20 دقیقه را پر کنید. مدت طولانی‌تر غذاخوردن باعث می‌شود با وعده‌غذایی کوچک‌تری همان لذت معمول از غذاخوردن را ببرید و ترشح هورمون‌های سیری را در بدنتان تحریک کنید. غذاخوردن با عجله، مانع از ایجاد این پیام‌های عصبی و هورمونی می‌شود و به افراط در غذاخوردن می‌انجامد.

2. بیشتر سوپ بخورید

یک سوپ آبکی را به غذای روزانه‌تان بیفزایید. خوردن سوپ به‌خصوص در شروع وعده‌غذایی مفید است زیرا باعث می‌شود آهسته‌تر غذا بخورید و اشتهایتان کم شود. با یک سوپ آبکی که سبزیجات تازه یا منجمد به آن اضافه کرده‌اید، شروع کنید. از سوپ‌های پرچرب که مقدار زیادی کالری دارند، پرهیز کنید.

3. سبزیجات بخورید

سعی‌کنید به جای یک نوع سبزی و میوه، 3 نوع سبزی و میوه را هنگام غذاخوردن سرو کنید. تنوع بیشتر سبزی و میوه سرو‌شده باعث تمایل بیشتر به خوردن آنها می‌شود و خوردن بیشتر سبزی و میوه راه مناسبی برای کاهش‌وزن است. میزان بالای فیبر و محتوای آب در سبزی‌ها و میوه‌ها باعث می‌شود با دریافت کالری کمتری احساس پری کنید. سعی ‌کنید سبزی‌ها را بدون اضافه‌کردن روغن بپزید و به جای استفاده از سس های پرچربی از آبلیمو یا گیاهان معطر به‌عنوان چاشنی استفاده کنید.

4. بیشتر بخوابید

پژوهشگران دانشگاه میشیگان (Michigan) می‌گویند یک ساعت خوابیدن بیشتر در شب می‌تواند در فردی که روزانه 2500 کالری از راه غذا دریافت می‌کند، کمک کند حدود 7 کیلوگرم در سال وزن کم کند. به گفته آنها با جایگزین‌کردن خوابیدن با عادت‌های ناسالمی مانند خوردن غذاهای حاضری، می‌توانید تا 6 درصد از کالری دریافتی‌تان را کم کنید؛ البته این میزان می‌تواند با توجه به افراد گوناگون متفاوت باشد. خواب به شیوه‌ای دیگر هم به کاهش‌وزن کمک می‌کند. شواهدی وجود دارد که کم‌خوابی اشتها را تحریک می‌کند و باعث می‌شود شما به‌طور غیرعادی گرسنه شوید.

5. غلات (Cereals) کامل بخورید

غلات کامل مانند برنج قهوه‌ای، جوی دوسر و گندم سبوس‌دار نیز به‌عنوان راهبرد پنهانی کاهش‌وزن به شما کمک می‌کنند. این نوع غلات باعث می‌شوند با دریافت کالری کمتری احساس پری کنید و همچنین میزان کلسترول خونتان را در حد طبیعی نگه دارید. غلات کامل به‌صورت فراورده‌های آماده مانند نان‌ها یا پاستاهای سبوس‌دار نیز مفید هستند.

6. به لباس‌های قدیمی‌تان نگاه کنید

لباس، شلوار یا کتی را که مربوط به دوران لاغری‌تان است، جلوی چشمتان نگه دارید. این کار باعث می‌شود پاداشی را كه با کم‌کردن وزن دریافت می‌كنید، ببینید و انگیزه بیشتری پیدا کنید. لباسی را انتخاب کنید که خیلی با سایز فعلی‌تان تفاوت نداشته باشد تا در مدت نسبتا کوتاهی به نتیجه‌‌ای که جلوی چشمتان است، برسید.

7. پیتزای بهتری درست کنید

به جای گوشت از موادگیاهی برای پیتزا درست کردن استفاده کنید به این ترتیب می‌توانید کالری دریافتی‌تان را 100کالری کمتر کنید. کارهای دیگری که با پیتزا می‌توانید بکنید استفاده از پنیر کمتر یا پنیر کم‌چربی با اندکی روغن‌زیتون است.

8. کمتر نوشیدنی شیرین بنوشید

به جای نوشیدنی‌های قنددار مانند نوشابه‌های گازدار معمول از آب یا سودای بدون کالری استفاده کنید به این ترتیب به اندازه 10 قاشق چایخوری شکر کمتری دریافت خواهید کرد. از لیمو، نعناع یا توت‌فرنگی منجمد برای معطرکردن نوشیدنی‌تان استفاده کنید. به نظر می‌رسد قندی که از طریق مصرف نوشیدنی‌های گازدار وارد بدن می‌شود، باعث تحریک شدن مکانیسم معمول سیری در بدن نمی‌شود. یک بررسی که به مقایسه دریافت 450 کالری اضافی از راه نوشیدن نوشابه گاز‌دار یا پاستیل پرداخت، نشان داد افرادی که پاستیل می‌خورند به‌طور ناخودآگاه در مجموع کالری کمتری مصرف می‌کنند اما در افرادی که نوشابه می‌نوشیدند، کاهش مصرف کالری رخ نمی‌داد. در نتیجه این افراد در طول 4 هفته 1.2 کیلوگرم وزن اضافه کردند.

9. از لیوان‌های بلند و باریک استفاده کنید

به جای استفاده از لیوان پهن و کوتاه از لیوان بلند و باریک استفاده کنید تا دریافت کالری‌تان از راه مصرف نوشیدنی‌ها را کاهش دهید. با این کار 25 تا 30 درصد کالری کمتری از راه نوشیدن آب میوه، نوشابه گاز‌دار یا سایر نوشیدنی‌ها دریافت خواهید کرد. علت این است که نشانه‌های بینایی در خوردن ما موثر هستند. پژوهشگران در دانشگاه کورنل نشان دادند که افراد درون لیوان‌های پهن و کوتاه نوشیدنی بیشتری می‌ریزند.

10. چای‌سبز بنوشید

نوشیدن چای‌سبز نیز ممکن است یک راهبرد مناسب برای Weight Loss کاهش‌وزن باشد. برخی از بررسی‌ها نشان داده‌اند که نوشیدن چای‌سبز می‌تواند میزان سوزاندن کالری در بدن را به‌طور موقت احتمالا از طریق تاثیر موادشیمیایی موجود در آن به نام کاتچین‌ها افزایش دهد. به غیر از از این تاثیر، نوشیدن چای‌سبز دست‌کم این مزیت را دارد که نوشیدنی طراوت‌بخشی بدون کالری زیاد می‌نوشید.

11. دندان‌های خود را بعد از غذا خوردن مسواک بزنید

شاید برای اکثر افراد عجیب باشد که مسواک زدن چه ارتباطی به کاهش وزن دارد. اما اگر بعد از هر بار خوردن غذا دندان‌های خود را مسواک بزنید این کار می‌تواند میل شما را به خوردن تنقلات به عنوان میان وعده کاهش دهد زیرا اکثر افراد دوست ندارند بعد از مسواک زدن چیزی بخورند. بنابراین اگر بعد از غذا خوردن مسواک بزنید یا از دهان شوی استفاده کنید، کمتر به سراغ میان وعده‌های غیرضروری می‌روید.

12. وعده‌های غذایی خود را چاشنی دار کنید

فلفل‌های چیلی و هالاپینو حاوی ترکیبات کپسایسین هستند که متابولیسم را افزایش داده و موجب سوخت بیشتر چربی‌ها می‌شوند. کپسایسین همچنین می‌تواند اشتها و مصرف کالری را کاهش دهد.

13. قهوه شیرین نشده بنوشید

خوشبختانه امروزه، بسیاری از افراد به این آگاهی دست پیدا کرده‌اند که قهوه یک نوشیدنی سالم محسوب می‌شود که سرشار از آنتی اکسیدن و ترکیبات مفید است. نوشیدن قهوه ممکن است با افزایش سطح انرژی و میزان کالری‌هایی که سوزانده می‌شوند در کاهش وزن به شما کمک کند. کافئین موجود در قهوه متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد و خطر ابتدا به دیابت نوع ۲ را نیز کاهش می‌دهد. علاوه بر این، قهوه سیاه بسیار دوستدار کاهش وزن است. زیرا می‌تواند منجر به احساس سیری شود.

14. از غذاهای فرآوری شده پرهیز کنید

غذاهای فرآوری شده معمولا از مقدار زیادی شکر و چربی و کالری برخوردار هستند. علاوه بر این، غذاهای فرآوری شده به گونه‌ای هستند که باعث می‌شوند غذا بیشتر بخورید و به نوعی به بیشتر خوردن عادت می‌کنید.

15. از بشقاب‌های کوچکتر استفاده کنید

مطالعات نشان می‌دهند که استفاده از بشقاب کوچک هنگام صرف غذا به شما کمک می‌کند کمتر بخورید و این تغییر اندازه ظرف عادت‌های شما را تغییر می‌دهد. با استفاده از بشقاب کوچک حجم غذایی که قرار است بخورید را کاهش می‌دهید و باعث می‌شود ذهن‌تان تصور کند که غذا زیاد خورده‌اید.

15 ways to lose weight at home

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان