laghari

ترفندهای شیک فراری دادن سوسک های آلمانی آشپزخانه

ترفندهای شیک فراری دادن سوسک های آلمانی آشپزخانه

سوسک های آلمانی و آمریکایی Beetle معضل بسیاری مهمی هستند در Persian kitchens آشپزخانه های ایرانی. اما سوسک های آمریکایی بیشتر سوسکهای بزرگ فاضلابی، دستشویی و حمام هستند. و سوسک های معروف به سوسک های آلمانی ویژه آشپزخانه هستند که از بدترین نوع سوسک های موجود در منازل به شمار می آید.

همه ی ما می دانیم که با گرم شدن هوا، سر و کله سوسک های موذی و بدقیافه در نقاط مختلف خانه پیدا می شود. این سوسک ها زمانی دردسرساز می شوند که آنها را در آشپزخانه و کنار موادغذایی بیابیم. به طور کلی سوسک ها نژادهای مختلفی دارند، اما تنها چند نوع از آنها، زندگی زیر یک سقف با ما را می پسندند.

از هر منظر که بنگریم باید با وجود این سوسک Beetle های مقابله کنیم در اینب بخش به ترفندهای شیک و موثر از بین بردن سوسک های آلمانی می پردازیم.

معروف ترین سوسک های موجود در ایران، سوسک های آلمانی و آمریکایی هستند. سوسک های بزرگ یا آمریکایی بیشتر در فاضلاب ها، دستشویی، توالت،‌ حمام و سقف های کاذب مخفی می شوند و معمولا به رنگ قهوه ای هستند.

اغلب این حشرات موذی، روزها در منافذ و سوراخ ها پنهان شده و شب ها برای جستجوی غذا به راه می افتند و هنگام جستجو باعث آلودگی سطوح، وسایل،‌ تجهیزات و غذاهای بدون سرپوش می شوند. تقریباً 4 هزار گونه سوسری تا کنون شناسایی شده است که حدود 50 گونه از آنها آفت های اهلی شده اند.

 

مهمترین گونه های سوسک که از نظر پزشکی اهمیت دارند عبارتند از:

1 ـ سوسری یا سوسک آلمانی

2 ـ سوسری یا سوسک شرقی

3ـ سوسری یا سوسک آمریکایی

4 ـ سوسری یا سوسک استرالیایی.

محل زندگی سوسری‌ها

مجاری فاضلاب، چاه توالت، زیرزمین، انباری‌ها، شوفاژ‌خانه‌ها، هرگونه اثاث ثابت و بدون استفاده در خانه، توده زباله، توده روزنامه و یا کتاب، زباله دان، کابینت ها، کشوها، دستشویی، حمام، پشت و زیر یخچال و اجاق گاز، چاهک ها، پریز‌های برق، درزها و شکاف‌های دیوا، سقف، کفپوش، پشت کاغذ‌دیواری، زیر کاشی ها و موزاییک های لق و پشت لوله های گاز و آب.

 

سوسک ها چه خطراتی برای ما دارند؟

سوسک Beetle ها معمولا تعداد زیادی از انواع میکروب های بیماری زا را در دستگاه گوارش و همچنین بال، شاخک‌ و پرزهای پای خود حمل می کنند و می توانند به گسترش بیماری فلج اطفال، قارچ های بیماری زا، تب زرد، وبا، دیفتری، سل و انواع اسهال های خونی کمک کنند، یا آن که در بعضی افراد منجر به بروز آلرژی با علایمی نظیر عطسه، آبریزش از بینی و چشم و حتی مشکلاتی شبیه آسم شوند.

همچنین این حشرات بدقیافه می توانند باکتری های مسمومیت زا را به موادغذایی منتقل کرده و افراد را به علائم مسمومیت حاد و مزمن دچار سازند.

 

تغذیه سوسری ها

سوسری ها همه چیز خوارند. از غذاهای انسان گرفته همچون گیاهان، سبزیجات، برنج، هویج، نان، شیر، مواد قندی، قهوه، روغن تجمع یافته اطراف اجاق گاز و یا مواد غیر‌خوراکی نظیر: کاغذ، مقوا، صابون، حشرات مرده (حتی سوسری های مرده)، پارچه، کتاب، مدفوع، خلط سینه، زخم‌های انسانی، هرگونه موجود مرده، چسب، چرم، ته سیگار، خمیر دندان، رنگ، مو و ناخن انسان.

سوسری ها به غیر از غذا به آب نیز احتیاج دارند اما تنها روزی یک قطره آب برایشان کفایت می کند. سوسری ها این میزان آب را از اسفنج (ابره ‌های) مرطوب و هرگونه تجمع رطوبت مثل لوله های آب سرد می توانند تامین کنند. سوسری ها محیط های مرطوب، گرم و تاریک را ترجیح می دهند. عمر سوسری های بالغ از 6 ماه تا چندین سال متغیر است. (بسته به گونه سوسری و شرایط محیط).

 

راههای مبارزه با سوسک ها
سوسک کابینت, آشنایی با سوسک های کابینت

سوسری ها بیشتر در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر زندگی می کنند.

 

الف – بهسازی محیط و مبارزه فیزیکی:

اساسی ترین راه مبارزه با سوسک ها این است که در این روش لازم است پناهگاه های سوسک را از بین ببریم. برای این کار لازم است:

1- چارچوب‌ درهای فرسوده عوض شود.

2- کلیه شکاف های دیوار‌ها، کف، سقف، درزهای بین پله های و غیره با سیمان یا مصالح دیگر ساختمانی دقیقا گرفته شود.

3- بند کشی بین کاشی ها، بین دیوار و کف و حاشیه اطراف قرنیز‌ها تجدید شود.

4- رعایت نظافت و بهداشت ساختمان‌‌ها، جمع‌آوری و حمل بهداشتی و دفع زباله.

5- جلوگیری از ریخت و پاش مواد غذایی.

6- پوشاندن مجاری فاضلاب با توری مناسب و استفاده از توری ریز در مدخل فاضلاب و دهانه لوله‌های فاضلاب.

ب ـ مبارزه شیمیایی :

1ـ سمپاشی ابقایی: پاشیدن محلول حشره کش در داخل شکاف ها و در سطوح آلوده، در اطراف دیوارها، محلهای گرم و مرطوب ساختمان، اطراف ظرفشویی و مجاری فاضلاب.

2ـ گردپاشی: در اطراف اماکن داخلی و معمولاً کنار دیوارها انجام می شود.

3ـ طعمه گذاری: استفاده از این روش در محل هایی که سوسری ها به موادغذایی دسترسی دارند، توصیه می گردد.

توجه: برای انتخاب سم و نحوه و زمان سم پاشی بهتر است با شرکت های معتبر سم پاشی که دارای مجوز صادره از وزارت بهداشت می باشند مشاوره نمود.

ج – تله گزاری ساده:

یک کاسه و یا ظرف دهان گشاد با لبه های شیب دار انتخاب کنید. سپس دیواره های داخلی آن را با وازلین و یا هرگونه روغن آغشته کنید تا لغزنده گردد. سپس در درون آن یک هویج، خرده نان و چند تکه دستمال مرطوب قرار دهید. سوسری ها برای تغذیه به درون آن خواهند آمد اما دیگر قادر به خارج شدن نیستند.

شکارچیان طبیعی سوسری ها

قورباغه ها، جوجه تیغی ها، لاک پشت ها، مارمولک ها، موش ها، هزارپایان و یک نوع زنبور انگل که تخم های خود را درون کپسول سوسری ها قرار می دهد.

طریقه انتشار سوسری ها

سوسری ها بیشتر در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر زندگی می کنند اما در قطب شمال و جنوب نیز مشاهده می شوند. سوسری ها تا دمای صفر درجه را می توانند تحمل کنند. سوسری ها از طریق کشتی ها، بسته بندی های مواد غذایی و همراه با اثاثیه منزل جابه جا می شوند (پس هنگام اثاث کشی تمام کارتن ها را خوب نگاه کنید تا مطمئن شوید که هیچ سوسک یا تخم و لارو آن را با خود به خانه جدید نبرید).

نکات جالب درباره سوسر‌ی ها

سوسری ها می توانند در عرض یک ثانیه 25 بار تغییر مسیر دهند- سوسری ها بسیار تنبل می باشند به طوری که 75 درصد شبانه روز (18 ساعت را در استراحت به سر می برند).

– سوسری ها قادرند نفس خود را به مدت 40 دقیقه زیرآب حبس کنند. پس فکر نکنید که اگر با آب فراوان آنها را به داخل فاضلاب فرستادید، دیگر سروکله شان پیدا نخواهد شد.

– سوسری ها درد را احساس می کنند. پس وقتی قصد جان آنها را می کنید سعی کنید با ضربه اول کار را تمام کنید.

– سوسری ها یکی از سریع ترین موجودات زمین می باشند (نسبت به جثه شان) و سرعت آنها 5 کیلومتر در ساعت و یا یک متر در ثانیه است.

– سرعت عکس العمل سوسری ها از انسان بیشتر است؛ در حدود یک صدم ثانیه.

– سوسری ها می توانند در عرض یک ثانیه 25 بار تغییر مسیر دهند.

– چنانچه سر یک سوسری قطع گردد، سوسری قادر است تا یک هفته زنده بماند. پس از یک هفته تنها به علت بی آبی می میرد. چون دهانی ندارد که با آن آب بنوشد.

– کوچک ترین سوسری 4 میلی متر و بزرگترین آن 9 سانتی متر طول و 30 گرم وزن دارد.

– سوسری های نر سبک تر از سوسری های ماده بوده و سریع تر فرار می کنند.

– سوسری ها قادرند از انفجار‌های بمب هسته ای جان سالم به در ببرند چرا که نسبت به تشعشعات اتمی مقاوم می باشند.

 

روش های از بین بردن سوسک ها

1.) شکر و جوش شیرین:
این یک روش ساده و طبیعی برای کشتن سوسک ها(cockroaches) است. در شکر و جوش شیرین(baking soda)، شکر برای جذب سوسک ها و جوش شیرین برای کشتن آنها استفاده می شود.

جوش شیرین سیستم گوارش سوسک ها را از بین می برد و آنها را به مرگ می کشاند. شما می توانید مخلوط پودر شکر و جوش شیرین را با مقدار مساوی ترکیب کنید، این مخلوط را در نزدیکی مناطق آلوده به سوسک در خانه خود پخش کنید. سوسک هایی که این مخلوط را بخورند،جوش شیرین با اسید معده آنها واکنش نشان می دهد و باعث می شود تا گاز به وجود بیاید.

 

2.) مایع کنسانتره برای کشتن سوسک ها:
این نیز یک روش بزرگ برای سریع کشتن سوسک ها است. استفاده از کنسانتره مایع، که به عنوان یک عامل بازدارنده یا سم برای سوسک Beetle ها عمل می کند و کمک می کند تا سوسک ها تا 2-3 هفته در صورت استفاده دور نگه داشته شوند. قبل از استفاده از این ماده، آن را با آب رقیق کنید و آن را روی دیوار و جاهای بالقوه و در ورودی بریزید. از این مخلوط استفاده کنید تا کف و دیگر مناطق را تمیز کنید.

3.) محلول آمونیاک برای کشتن سوسک ها :
آمونیاک همچنین دارای بوی قوی است که سوسک ها را دفع و تحریک می کند؛ برای استفاده از این روش، دو فنجان پودر آمونیاک را در یک ظرف پر از آب اضافه کنید و آن را در توالت حمام و سینک آشپزخانه بریزید بوی آمونیاک از سوسکها جلوگیری می کند تا دوباره برنگردند. این روند را یک بار در دو هفته انجام دهید تا جانوران را از خانه بیرون ببرید؛ این یک روش بسیار عالی برای خلاص شدن سریع و طبیعی از شر سوسک ها است.

 

4.) آرد سفید و طعمه اسید بوریک برای کشتن سوسک ها:
این یک طعمه خانگی است که سوسک ها را می کشند پس این روش را امتحان کنید، یک نسبت آرد سفید و اسید بوریک را باهم مخلوط کنی و حالا خمیر را بیرون بگذارید. توپ های کوچکی درست کنید و در مناطق مختلف منزل، جاهایی که سوسک ها زیاد هستند قرار دهید تا از شر سوسک ها سریع خلاص شوید.
شکر و آرد در محلول سوسک ها را جذب می کنند و اسید بوریک موجود در مخلوط آنها را می کشد ؛ از این راه حل برای حداقل 1-2 هفته استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که تمام سوسک ها نابود شده اند.

** این مخلوط را از حیوانات خانگی و بچه ها دور نگه دارید زیرا می تواند حیوان خانگی و انسان را مسموم کند.**

 

5.) طعمه نشاسته ذرت و شکر برای کشتن سوسک ها :
طعمه سوسک به کشتن سوسک ها کمک می کند. طعمه نیز باید در یک منطقه ای نگهداری شود که از کودکان دور باشد، یا به عنوان یک ژل استفاده می شود که حاوی یک سم ضعیف است که به راحتی با مواد غذایی برای سوسک ها جذاب می شود. آفات، سم را می خورند و آن را به لانه خود حمل می کنند، جایی که سوسک ها را نابود می کند.

به طور استراتژیکی طعمه را در جاهایی قرار دهید که سوسک ها با آن مواجه می شوند، مثلا در گوشه های تاریک، در کابینت ها و مناطق زیر کابینت. اطمینان حاصل کنید که طعمه در دسترس کودکان و حیوانات خانگی نباشد.
شما می توانید این طعمه را با مخلوط کردن 2 نسبت ذرت استریل با 1 نسبت از پودر قند مخلوط کنید.
این طعمه برای انسان غیر سمی است، اما جوش شیرین و نشاسته ذرت است که سیستم گوارشی سوسک ها را خراب می کند.
این یک روش آهسته است، اما برای کشتن با یک روش غیر سمی بسیار مهم است.

6.) استفاده از کاکائو، آرد و پودر اسید بوریک برای کشتن سوسک:
این دستور شامل یک نسبت از اسید بوریک (Boric acid) ، دو نسبت آرد و یک نسبت از پودر کاکائو است.
با این حال، این مخلوط برای بچه ها و حیوانات خانگی خطرناک است، اما مانند بسیاری از مواد سوسک کش دیگر سمی نیست.
سوسک ها توسط آنها دفع نمی شوند، این مواد را می خورند و برای تغذیه به داخل لانه هایشان می برند.
همه جای خانه را تمیز کنید، تمام مناطق ریز و تاریک، توالت ها، کابینت ها، کنج ها، فضاهای خالی خانه و غیره.
اسید بوریک مانند هر اسید دیگری می تواند ریه ها را تحریک کند، بنابراین باید از تنفسش احتیاط کرد.
هنگام استفاده از اسید بوریک همیشه از دستکش استفاده کنید.

 

7.) استفاده از اسپری حشره کش:
یک حشره کش مخصوص سوسک بگیرید و به طور دائم مناطقی که سوسک ها در آنجاها هستند یا پنهان می شوند را اسپری کنید. این مناطق شامل امتداد دیوارها، مجسمه ها، و گوشه ها است. به دلیل ماهیت سمی حشره کش ها، از ایمنی اسپری کردن در مقابل حیوانات خانگی و بچه هایتان مطمعن باشید. اسپری را در برابر جهت باد نزنید، زیرا حشره کش ممکن است با چشم ها تماس پیدا کند و موجب تحریکش شود.
حتما همه دستورالعمل های ایمنی و طرز استفاده برچسب محصول را بخوانید.

 

8.) فلفل، سیر و پیاز برای کشتن سوسک ها:
یک محلول ساخته شده از یک قاشق غذاخوری یک حبه سیر، پودر فلفل کایین و خمیر پیاز و یک لیتر آب. حالا یک قاشق غذاخوری از صابون مایع را به این محلول اضافه کنید و این مخلوط را در جاهایی که سوسک ها را می بینید، بزنید.
عطر این محلول باعث می شود که سوسک ها از خانه خارج شوند.

9.) محلول صابون برای سوسک ها:
شما می توانید از صابون حمام روزانه خود را برای خلاص شدن از شر سوسک ها استفاده کنید. محلول آب و صابون را با مقدار خوبی از صابون تهیه کنید و این محلول را به صورت اسپری بر روی سوسک اسپری کنید. بسیاری از آنها بلافاصله می میرند ،زیرا منافذ تنفسیشان با آب صابون محصور می شود. شما همچنین می توانید محلول را به ناحیه آلوده اسپری کنید تا آنها را بیرون ببرید.
این یکی از ساده ترین روش ها برای از بین بردن سوسک ها است.

 

10.) استفاده از لیسترین برای کشتن سوسک ها :
بهترین راه برای خلاص شدن از شر سوسک هاست.
برای استفاده از این روش مقدار مساوی از لیسترین و آب و 2-3 قطره مایع ظرفشویی را مخلوط کنید. این محلول را در یک بطری اسپری بریزید و آن را در مناطقی که سوسک ها به طور منظم دیده می شوند، اسپری کنید. آنها مطمئنا از خانه شما فرار خواهند کرد.

Say goodbye to beetles with these simple methods

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان