معجزه ریختن سرکه در لباسشویی!

معجزه ریختن سرکه در لباسشویی!

ریختن Vinegar سرکه در لباسشویی معجزه میکند!!

سرکه یکی از بهترین جایگزین‌ها برای مواد شویندهٔ شیمیایی است. استفاده از سرکه در شستن لباس موجب سفید‌شدن، روشن‌شدن، ازبین‌رفتن بوی بد و نرم‌شدن(Softness) لباس می‌شود. استفاده از سرکه در ماشین‌های لباس‌شویی بی‌خطر و برای محیط ‌زیست(the environment) نیز مفید است. برای شستن لباس‌ها می‌توانید از سرکه سفید تقطیرشده یا سرکه سیب استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با کاربردها و مزیت‌های استفاده از سرکه در شستن لباس آشنا کنیم.

نکات مهم پیش از استفاده از سرکه در شستن لباس

پیش از استفاده از سرکه برای شستن لباس مطمئن شوید که به آن حساسیت(allergy) ندارید. البته این حساسیت بسیار نادر است، ولی در بعضی از افراد وجود دارد.
همهٔ انواع سرکه دارای استیک‌اسید هستند که موجب روشن‌شدن، نرم‌شدن و ازبین‌رفتن بوی بد لباس‌ها می‌شود. سرکه سیب از آب سیب به دست می‌آید. میزان اسیدی‌بودن آن بین ۵ تا ۶ درصد است. رنگ سرکه سیب نیز زرد یا طلایی کهربایی است.

سرکه سفید یا تقطیرشده، از تخمیر مجدد الکل مقطر رقیق به دست می‌آید. این الکل را می‌توان از غلات یا نشاستهٔ ذرت(Cornstarch)، سیب‌زمینی، برنج یا جو تهیه کرد. معمولا میزان اسیدی‌بودن سرکه تقطیرشده از سرکه سیب کمتر و بین ۴ تا ۷ درصد است.

برای جلوگیری از لک‌شدن لباس بهتر است که سرکه را با مقداری آب رقیق کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که نباید از سرکه قرمز، سرکه قهوه‌ای یا سرکه بالزامیک برای شستن لباس استفاده کنید. این سرکه‌ها باعث لک‌شدن لباس می‌شوند.

برای شستن لباس همیشه از سرکه سفید تقطیرشده استفاده کنید، زیرا فاقد هرگونه تانین (رنگ‌های گیاهی طبیعی) است.

این رنگ‌ها موجب لک‌شدن لباس‌ها می‌شوند. اگر از سرکه سیب استفاده می‌کنید، مقدار آن باید کمتر باشد و پیش از استفاده نیز آن را با آب رقیق کنید.

فواید ریختن سرکه در لباسشویی

1/ روشن و سفیدکردن لباس‌ها

می‌توانید از سرکه برای سفیدکردن لباس‌ها، روشن‌ترکردن لباس‌های سفید و پاک کردن لکه ها استفاده کنید. استیک‌اسید موجود در سرکه سفید به‌اندازه‌ای کم است که به پارچه صدمه‌ای نمی‌زند؛ درعین‌حال به‌اندازه‌ای قوی است که بقایای به‌جای‌مانده از صابون و مواد شوینده (مواد قلیایی) را حل می‌کند.

افزودن فقط نصف پیمانه سرکه به آب‌کشی نهایی، موجب روشن‌تر و شفاف‌ترشدن رنگ لباس‌ها می‌شود. می‌توانید سرکه سفید را در محفظهٔ مخصوص نرم‌کننده لباس بریزید یا آن را به‌صورت‌ دستی در ابتدای مرحله آب‌کشی اضافه کنید.

استیک‌ اسید(Acetic acid) کم موجود در سرکه برای لباس‌هایی که کدر و تیره شده‌ اند، مانند سفیدکننده و روشن‌کننده عمل می‌کند. برای سفیدکردن جوراب‌های سفیدی که لک شده‌اند یا دستمال‌ سفره‌هایی که رنگ گرفته و تیره شده‌اند، یک پیمانه سرکه سفید را داخل ظرف بزرگی پر از آب بریزید و آن را تا دمای جوش داغ کنید. سپس، دستمال‌سفره یا جوراب‌ها را درون آن بریزید. بگذارید یک شب در این محلول بمانند و سپس مانند همیشه آنها را بشویید. البته از این روش تنها باید برای پارچه‌های ۱۰۰درصد پنبه‌ای استفاده کنید.

با استفاده از سرکه می‌توانید محلول سفیدکننده نیز درست کنید. برای این منظور یک‌دوم پیمانه سرکه، یک‌دوم پیمانه آب‌ لیمو و یک قاشق غذاخوری بوره (بوراکس) را باهم مخلوط کنید. این محلول را داخل ماشین لباس‌شویی بریزید یا لباس‌هایتان را در ترکیبی از این محلول و ۴ لیتر آب خیس کنید.

2/ ازبین‌بردن بوی بد

سرکه بوها را خنثی می‌کند و باعث می‌شود که لباس‌ها بوی تمیزی بدهند. سرکه می‌تواند بوهای ناشی از دود، حیوانات خانگی و عرق را از بین ببرد. باقی‌ماندن حوله‌ ها یا انبوهی از لباس‌ های مرطوب در سبد لباس یا ماشین لباس‌شویی، باعث رشد کپک و ایجاد بوی بد می‌شود.

برای ازبین‌ بردن این بوی بد، ماشین لباس‌ شویی را با آب‌ داغ پر کنید. سپس، دو پیمانه سرکه سفید را داخل ماشین‌ لباس‌شویی بریزید و با آن لباس‌ها را بشویید. بعدازآن، یک دور دیگر لباس‌ها را با مواد شوینده بشویید.
سرکه هیچ بویی را در لباس‌های شما باقی نمی‌گذارد، ولی می‌توانید چند قطره از روغن‌های اسانسی (مانند اسطوخودوس) را نیز اضافه کنید تا لباس‌هایتان معطر شوند.

3/ ازبین‌بردن بوی زیربغل

یک بطریِ اسپری را با سرکه سفید رقیق‌نشده پر کنید و آن را در اتاق لباس‌شویی دم‌دست خود بگذارید. سپس، با آن بو و لکه‌های عرق روی لباس‌ های قابل‌شست‌ و شو را از بین ببرید. سرکه را به‌ طور مستقیم روی پارچه، در قسمت داخل زیربغل، لباس اسپری کنید. بگذارید دست‌کم ۱۰ دقیقه روی لباس بماند و سپس لباس را داخل ماشین لباس‌ شویی بیندازید.

اگر قسمت زیربغل لباس سفت شده است، از برس نرمی برای جداکردن مواد باقی‌مانده روی لباس استفاده کنید. استفاده از سرکه باعث می‌شود که راحت‌تر بتوانید دئودورانت و ضدعرق باقی‌مانده روی لباس را جدا کنید و از زردشدن قسمت زیربغل لباس جلوگیری می‌کند.

4/ رهاشدن از بوی دود

اگر لباس شما بوی دود سیگار می‌دهد، از نصف پیمانه سرکه سفید در شست‌وشوی آن استفاده کنید. برای لباس‌های غیرقابل‌شست‌وشو که فقط باید خشک‌ شویی شوند و چیزهایی مانند بالش و پرده، وان حمام را با آب بسیار داغ پر کنید و یک پیمانه سرکه در آن بریزید. لباس یا پرده را در بالای آب‌ داغ قرار دهید. سپس، در را ببندید تا بخار به الیاف پارچه نفوذ کند.

استفاده از سرکه سفید در ازبین‌بردن بوی دود شدید موجود در هوا پس از آتش‌سوزی در آشپزخانه یا سایر آتش‌سوزی‌های کوچک خانگی نیز مؤثر است.

6/ نرم‌کردن لباس‌ها

گر به استفاده از نرم‌کننده‌های لباس موجود در بازار با عطرهای تند علاقه‌ای ندارید ولی می‌خواهید لباس‌های نرم‌تری داشته باشید، می‌توانید از سرکه سفید استفاده کنید. سرکه سفید Softener نرم‌کننده‌ای طبیعی است که هیچ ماده‌ای را روی لباس‌ها به جا نمی‌گذارد.

فقط کافی است که در مرحله آب‌کشی نهاییِ لباس‌ها، نصف پیمانه سرکه سفید را داخل محفظهٔ نرم‌کننده لباس بریزید. اگر می‌خواهید لباس‌هایتان عطر ملایمی داشته باشند، می‌توانید چند قطره از روغن‌های اسانسی مانند روغن اسطوخودوس را به بطری سرکه اضافه کنید.

Softeners for clothes نرم‌کننده‌های لباس موجود در بازار در خاصیت ضدحریق لباس کودکان (به‌ویژه لباس خواب) اختلال ایجاد می‌کنند و هرگز نباید از آنها برای شستن این لباس‌ها استفاده کنید. ولی سرکه سفید برای همهٔ لباس‌های کودکان، کاملا بی‌خطر و ضدآلرژی است.

7/ کاهش کُرک و موی حیوان‌های خانگی

سرکه از ایجاد الکتریسیته ساکن جلوگیری می‌کند. بنابراین، با استفاده از آن کرک و موی کمتری به لباس‌های شما می‌چسبد. فقط افزودن نصف پیمانه سرکه سفید در مرحله آب‌کشی لباس‌ها، از چسبیدن کرک و موی حیوانات به لباس‌ها جلوگیری می‌کند. در مواردی که به‌طور تصادفی لباسی تیره را همراه حوله‌هایی که پرز می‌دهند می‌شویید، استفاده از سرکه موجب جلوگیری از چسبیدن کرک و پُرز حوله به لباس می‌شود.

8/ محوکردن خط سجاف

بچه‌ها خیلی سریع رشد می‌کنند. بنابراین، گاهی مجبور می‌شویم سجاف پایین شلوار (حاشیه دولاشده و دوخته‌شده لبه پایین لباس) را باز کنیم تا قد شلوار بلندتر شود. با این کار معمولا جای تای سجاف باقی می‌ماند.

وقتی طول لباسی را تغییر می‌دهید، برای رهاشدن از سوراخ‌های ریز به‌جای‌مانده در امتداد درز یا خط سجاف، می‌توانید پارچه سفیدی را با سرکه سفید مرطوب کنید و آن را زیر پارچه قرار دهید و پارچه را اتو کنید. با انتخاب دمای مناسب اتو و استفاده از پارچه مشبک محافظ اتو روی پارچه، از سوزاندن پارچه جلوگیری کنید.

9/ تمیزکردن ماشین لباس‌شویی

با گذشت زمان، بقایای صابون و رسوبات مواد معدنی در شیلنگ‌های ماشین لباس‌شویی جمع می‌شوند. این مسئله باعث کاهش جریان آب و عملکرد ماشین لباس‌شویی می‌شوند. برای برطرف‌کردن این مشکل می‌توانید، چهار بار در سال، ماشین لباس‌شویی خود را با سرکه تمیز کنید. برای این منظور بدون اینکه در ماشین لباس‌شویی لباسی بریزید، آن را روشن کنید. با آب‌ داغ و دو پیمانه سرکه سفید بقایای صابون را از بین ببرید و شلنگ‌ها را تمیز کنید.

اگر ماشین لباس‌شویی شما اتوماتیک است، سرکه سفید را در محفظه‌های ماده شوینده و نرم‌کننده لباس بریزید. با این کار، تمام مواد شویندهٔ باقی‌مانده در ماشین حل می‌شوند؛ درنتیجه، عملکرد ماشین لباس‌شویی بهتر می‌شود.
برای تمیزکردن ماشین لباس‌شویی که واشرِ در جلویی آن بوی ماندگی و کهنگی گرفته است، دفعات بیشتری از سرکه استفاده کنید.

10/ جلوگیری از بی‌رنگ و بور شدن لباس‌های رنگی و تیره

باقی‌ماندن صابون و مادهٔ شوینده در لباس‌های تیره و مشکی، باعث می‌شود که لباس‌ها بی‌رنگ و رنگ‌پریده به نظر برسند. افزودن نصف پیمانه سرکه سفید در مرحله آب‌کشی نهایی، موجب خارج‌شدن این مواد شوینده از بافت لباس می‌شود.
به‌علاوه، استفاده از مواد شوینده، Sunlight نور خورشید و کهنگی لباس‌ها با گذشت زمان باعث می‌شود که لباس‌ها رنگ درخشان خود را از دست بدهند. برای جلوگیری از ‌رنگ‌ و رو باختن لباس‌ها می‌توانید یک‌دوم پیمانه سرکه را روی لباس‌های موجود در ماشین لباس‌شویی بریزید.

11/ جلوگیری از تجمع صابون روی لباس

تجمع صابون باعث ایجاد رگه‌های آبی یا سفیدی روی لباس می‌شود. گاهی تجمع صابون لباس سفید را زرد و لباس تیره را بی‌رنگ‌ورو می‌کند.
سرکه صابون‌های جمع‌شده را سست می‌کند و از چسبیدن آن به لباس‌ها جلوگیری می‌کند. برای ازبین‌بردن تجمع صابون روی لباس‌ها، پیش از شست‌وشو در ماشین لباس‌شویی، لباس‌ها را در محلولی شامل یک پیمانه سرکه و چهار لیتر آب خیس کنید.

12/ ازبین‌بردن لکه‌ها

می‌توانید از سرکه برای پاک کردن لکه‌های روی لباس استفاده کنید. چرک و ذرات مواد غذایی مانند صابون وقتی در تماس با سرکه قرار می‌گیرند، سست شده و با آب شسته می‌شوند.

یک پیمانه سرکه را با چهار لیتر آب رقیق کنید. پیش از شست‌وشوی لباس، این محلول را به‌طور مستقیم روی لکه‌ها بریزید یا با استفاده از پارچه‌ای تمیز لکه‌ها را به این محلول آغشته کنید تا از بین بروند. سپس لباس‌ها را مانند همیشه بشویید.
سرکه جایگزین بسیار خوبی برای شوینده‌های لباس است، زیرا ارزان، مؤثر و سازگار با محیط‌زیست است. شستن لباس‌ها با سرکه باعث ازبین‌رفتن بوی بد لباس‌ها می‌شود؛ البته لباس‌ها بوی سرکه نیز نخواهند گرفت.

Pouring vinegar in the washing machine works wonders !!

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان