ماه رمضان
 یادگیری، همیشه، همه جا با فرادرس
 یادگیری، همیشه، همه جا با فرادرس
ماه رمضان

ترفندهای عالی برای ثابت نگه داشتن وزن خود بعد از رژیم لاغری

ترفندهای عالی برای ثابت نگه داشتن وزن خود بعد از رژیم لاغری

چاق شدن پس از loose weight لاغرشدن با تمام سختی های و تحمل برخی رژیم ها واقعا جگر سوز هستند😄😄😄 این که بعد از رژیم لاغری بتوانید اصولی را رعایت کنید که دوباره به اندام قبل از رژیم برنگردید بسیار بسیار حائز اهمیت است در این بخش خاص ترین ترفندهای لازم برای پس از رژیم را مد نظر داشته باشید. از همراهی شما کاربران پورتال جامع نازوب خرسندیم.😚😚

 

ترفندهای عالی برای ثابت نگه داشتن وزن خود بعد از رژیم لاغری

 

اگر شما هم با برنامه های مختلف کاهش وزن(Weight Loss) توانسته اید وزنتان را کم کنید، باید در فکر ثابت نگه داشتن این کاهش وزن باشید. با ترفندهای زیر به راحتی وزنتان را ثابت نگه دارید.

چرا وزن کم شده باز می‌گردد؟

به گفته چلسی امبر، متخصص تغذیه ممکن است کندی سوخت و ساز بدن مقصر اصلی باشد. وقتی فردی مقدار قابل توجهی وزن کم می‌کند، سوخت و ساز بدنش در واقع کند می‌شود. بدنتان نسبت به وزن کم شده مقاومت نشان می‌دهد، چون مدت زمان طولانی با وزن بالا راحت بوده است.

همچنین دکتر چلسی امبر معتقد است همه ما نقطه تنظیمی داریم که بدن در آن نقطه، وزن خود را در حالت تعادل می‌بیند و اگر سعی کنید از این نقطه پایین‌تر بروید ممکن است بدنتان مقاومت نشان دهد.

هورمون‌ها نیز ممکن است در بازگشت وزن نقش داشته باشند. هورمون هایتان وقتی وزن کم می‌کنید تغییر می‌کنند. مغزتان سیگنال هایی دریافت می‌کند تا گرلین بیشتری تولید کند، هورمونی که با احساس گرسنگی در ارتباط است بنابراین این هورمون باعث می‌شود غذای بیشتری طلب کنید و در نتیجه وزنتان افزایش پیدا کند؛

بنابراین یک فرد ممکن است با وجود اینکه بدنش به او می‌گوید بیشتر بخور، غذای خیلی کمتری مصرف کند. این همان مقابله‌ای است که منجر به کندی سوخت و ساز بدن می‌شود.

همچنین اگر با رژیمی بسیار محدود کننده و سخت وزن کم کنید، امکان اینکه وزنتان باز گردد بسیار بالا است. مردم معمولا رژیم را به گونه‌ای می‌بینند که یا هست و یا نیست و در کل هم بی فایده است. برای اینکه بتوانید در تثبیت وزن موفق شوید باید تغییراتی ایجاد کنید که به عنوان بخشی از سبک زندگی همیشگی باشند.
نکاتی برای تثبیت وزن سالم جدید

۱. آن را به یک سبک زندگی تبدیل کنید، نه رژیم غذایی

وقتی وزن کم می‌کنید ممکن است آن را، خیلی ساده یک فداکاری موقت در نظر بگیرید، اما همین که آن وزن کاهش پیدا کرد، دوباره وضعیت غذا خوردن و ورزش کردنتان به حالت قبل باز می‌گردد.

وقتی رژیم می‌گیرید، خود را با یک برنامه تعریف کره اید که در نهایت به پایان می‌رسد، اما اگر این تغییرات را به عنوان سبک زندگی جدید بپذیرید، یعنی آن‌ها در طول زندگی همراهمان باقی خواهند ماند. هرگز رژیم گرفتن را، تبدیل به محدود کردن برخی غذاهای خاص برای خودتان نکنید. شما باید با آنچه به صورت معمول و همیشه می‌خورید، بتوانید وزن را کاهش دهید.

۲. نظارت روی وزن

دنبال کردن مرتب وزن، یکی دیگر از رفتارهای شایع بین افرادی است که توانسته اند با موفقیت وزن خود را پایین نگه دارند. برای وزن کردن خودتان، برنامه‌ای مرتب بچینید. اگر متوجه شدید از وزن سالم دور شده اید تغییرات لازم را اتخاذ کنید تا دوباره به حالت قبلی برگردید. برای کسانی که در مرحله تثبیت وزن قرار دارند، هفته‌ای یک مرتبه وزن کردن کافی است.

۳. ورزش کردن را متوقف نکنید.

تحقیقات نشان داده افرادی که توانسته اند وزن کم شده خود را همانطور پایین نگه دارند پس از رسیدن به وزن ایده آل نیز دست از ورزش نکشیده اند و روزانه حدود یک ساعت فعالیت بدنی دارند. اگر در طول کاهش وزن ورزشی را پیدا کردید که از آن لذت می‌بردید تبدیلش کنید به بخشی از روتین روزانه خود. برای اینکه خود را به کمک ورزش در وزن مناسب نگه دارید اوایل ممکن است به کمی آزمون و خطا نیاز داشته باشید تا مقدار مناسب ورزش دستتان بیاید.

۴. الگوی سالم غذا خوردن را ادامه دهید.

بعد از اینکه به اواخر سیر کاهش وزنتان رسیدید، متوجه می‌شوید که از خوردن غذاهای سالم لذت بیشتری می‌برید. در واقع، دیگر به سمت غذاهای چربی که در گذشته باعث اضافه وزنتان بودند نمی‌روید. برای اینکه وزنتان را در حالت سالم نگه دارید خوردن سبزیجات، میوه‌ها و غذاهای واقعی بسیار اهمیت دارد، همچنین کاهش استفاده از نوشیدنی‌های قندی مانند نوشابه و غذاهای فرآوری شده نیز می‌تواند کمک بزرگی باشد.

۵. آرامش داشته باشید و خوب بخوابید.

بسیار مهم است که با خواب و استراحتی مناسب، به ریکاوری(recovery) از ورزش و فعالیت بدنی که داشتید بپردازید. کمبود خواب و سطح استرس بالا می‌تواند باعث اختلالات هورمونی(Hormonal disorders) و متابولیک(Metabolic) شود، در نتیجه ثابت نگه داشتن وزن کم شده نیز دشوار می‌شود.

۶. محدوده خود را قبول کنید.

گاهی اوقات ممکن است وزنتان مثلا اگر روی ۸۵ است، چند روز بعد که روی ترازو رفتید ۸۶ شده باشد. این گونه موارد نباید تاثیر منفی روی شما داشته باشد، زیرا نوسانات وزن کاملا طبیعی است؛ بنابراین بهتر است تمرکز خود را از دست ندهید و هدفتان را دنبال کنید.

هیچ وقت فکر نکنید همیشه روی یک وزن باقی خواهید ماند. هر کدام از ما محدوده وزنی خاص خود را داریم و در طول هفته ممکن است وزنمان بار‌ها تغییر کند.

۷. از حمایت دیگران برخوردار شوید.

وقتی برای کاهش وزن خود تلاش می‌کنید، حمایت و کمک دیگر افرادی که وزن کم کرده اند و یا با شما هم هدف هستند بسیار اهمیت دارد. اما زمانی که به وزن ایده آل‌ می‌رسید، می‌توانید با ادامه روند خود تبدیل به الگویی مناسب برای کسانی شوید که در تلاش هستند وزن خود را کاهش دهند؛ بنابراین خود را منبع الهام دیگران بدانید و در مقابلش نیز مسئولیت پذیر باشید.

8. برای ثابت نگه داشتن وزن تان، همیشه صبحانه بخورید

شاید یک رژیم غذایی آسان این باشد که با نخوردن صبحانه وزن کم می کنید ولی مطالعات خلاف این ادعا را اثبات می کنند. نخوردن وعده صبحانه می تواند باعث افزایش اشتها وگرسنگی و در نتیجه پرخوری در ناهار و شام شود . برای کاهش وزن و نگه داشتن آن همیشه جا برای یک وعده صبحانه سالم حاوی مقادیر بالای فیبر، غلات، شیر کم چرب و میوه دارید.

9. برای ثابت نگه داشتن کاهش وزن تان، فیبر را فراموش نکنید

فیبر به هضم غذا کمک کرده، مانع از ایجاد یبوست شده و کلسترول را کاهش می دهد بنابراین می تواند در کاهش وزن کمک کننده باشد. اکثر آمریکاییها فقط نیمی از فیبر مورد نیاز خود را مصرف می کنند. میزان فیبری که مصرف روزانه آن برای بدن مفید است در اغلب زنان حدود 25 گرم و مردان حدود 38 گرم یا 14 گرم در 1000 کالری است. غنی ترین منابع فیبر عبارتند از، بلغور جو دوسر، لوبیا، غلات کامل، انواع میوه ها و سبزیجات.

10. برای ثابت نگه داشتن کاهش وزن تان میان وعده را فراموش نکنید

اگر کمتر از کالری ای که می سوزانید مصرف کنید؛ کاهش وزن خواهید داشت. ولی اگر همیشه احساس گرسنگی کنید مصرف کالری کم برای شما مضر خواهد بود. مطالعات نشان می دهد افرادی که روزانه 4-5 وعده و میان وعده غذایی در طول روز دارند، بهتر قادر به کترل اشتها و وزن خود هستند.

بنا بر گفته ” ربکا ریوز ” محقق و دکترای بیماریهای مرتبط با چاقی، توصیه می شود کالری مصرفی روزانه خود را به وعده و میان وعده های کوچکتر به خصوص در صبح تقسیم نموده و شام باید آخرین وعده ی غذایی شما باشد.

11. برای ثابت نگه داشتن کاهش وزن تان در انتخاب تنقلات شبانه دقت کنید

اشتهای کاذب معمولا بعد از خوردن شام به سراغتان می آید به خصوص وقتی که در حال استراحت جلوی تلویزیون نشسته اید وسوسه خوردن تنقلات شما را رها نخواهد کرد. به هر حال بهتر است آشپزخانه را بعد از ساعت خاصی تعطیل کنید یا از تنقلات کم کالری مثل کلوچه هایی که حدود 100 کالری انرژی دارند یا نصف لیوان بستنی کم چرب استفاده نمایید.

Great tricks to keep your weight steady after dieting


برچسبها:

بیوگرافی هنرمندان