ترفندهای عالی برای ثابت نگه داشتن وزن خود بعد از رژیم لاغری

ترفندهای عالی برای ثابت نگه داشتن وزن خود بعد از رژیم لاغری

آموزش عالی برای ثابت نگه داشتن وزن، بعد از رژیم لاغری

چاق شدن بعد از لاغری و تناسب اندام، با تمام سختی ها و تحمل برخی رژیم ها، واقعا جگر سوزه!

این که بعد از رژیم لاغری بتوانید اصولی را رعایت کنید که دوباره به اندام قبل از رژیم برنگردید بسیار مهم و حائز اهمیت است.

 

ترفندهای عالی برای ثابت نگه داشتن وزن خود بعد از رژیم لاغری

 

چرا وزن کم شده باز می‌گردد؟

 • به گفته متخصصان تغذیه ممکن است کُندی سوخت و ساز بدن دلیل اصلی باشد. وقتی فردی مقدار قابل توجهی وزن کم می‌کند، سوخت و ساز بدنش در واقع کند می‌شود. بدنتان نسبت به وزن کم شده مقاومت نشان می‌دهد، چون مدت زمان طولانی با وزن بالا راحت بوده است.
 • همچنین همه ما نقطه ی تنظیمی در بدن داریم که در آن نقطه، وزن خود را در حالت تعادل می‌بیند و اگر سعی کنید از این نقطه پایین‌تر بروید ممکن است بدنتان مقاومت نشان دهد.
 • هورمون‌ها نیز در بازگشت وزن نقش مهمی دارند. مغزتان سیگنال هایی دریافت می‌کند تا گرلین بیشتری تولید کند، هورمونی که با احساس گرسنگی در ارتباط است بنابراین این هورمون باعث می‌شود غذای بیشتری طلب کنید و در نتیجه وزنتان افزایش پیدا کند.
 • بنابراین یک فرد ممکن است با وجود اینکه بدنش به او می‌گوید بیشتر بخور، غذای خیلی کمتری مصرف کند. این همان مقابله‌ای است که منجر به کندی سوخت و ساز بدن می‌شود.

این موارد باعث برگشت اضافه وزن و چاقی شما شود.

نکاتی برای تثبیت وزن بعد از لاغر شدن

 • غذا خوردن را به سبک زندگی تبدیل کنید، نه رژیم غذایی

وقتی رژیم می‌گیرید، خود را با یک برنامه تعریف کره اید که در نهایت به پایان می‌رسد، اما اگر این تغییرات را به عنوان سبک زندگی جدید بپذیرید، یعنی آن‌ها را همیشه در طول زندگی همراه داشته باشید.

هرگز رژیم گرفتن را، تبدیل به محدود کردن برخی غذاهای خاص برای خودتان نکنید. شما باید با آنچه به صورت معمول و همیشه می‌خورید، بتوانید وزن را کاهش دهید.

نسبت به تمام خوراکی ها حس و انرژی خوبی داشته باشید و پس از خوردن هر نوع ماده غذایی، از خوراکی ها تشکر کنید و آن را با تمام و جود به بدنتان هدیه دهید! (نوش جانم و مرسی که به بدن من لاغری و سلامتی می دهی).

 •  نظارت روی وزن

برای وزن کردن خودتان، برنامه ریزی کنید. یکبار در هفته در یک روز و زمان وزنتان را چک کنید. اگر متوجه شدید از وزن سالم دور شده اید تغییرات لازم را اتخاذ کنید تا دوباره به حالت قبلی برگردید.

 • ورزش کردن را متوقف نکنید

پس از لاغری حتما و بدون تعلل ورزش را روزانه، یا باشگاه را هفته ای 3 روز در برنامه ی خود قرار دهید. 

اگر در طول کاهش وزن ورزشی را پیدا کردید که از آن لذت می‌بردید تبدیلش کنید به بخشی از روتین روزانه خود.

ورزش چیزی نیست جز گرفتن انرژی، چربی سوزی و تناسب اندام، حتی اگر خیلی خسته و کسل باشید.

 •  الگوی سالم غذا خوردن را ادامه دهید

تغییر در سبد غذایی و سالم کردن آن، لذت بینهایتی به شما می دهد. برای اینکه وزنتان را در حالت سالم نگه دارید خوردن سبزیجات، میوه‌ها و غذاهای واقعی را اهمیت دهید، همچنین مصرف، نوشیدنی‌های قندی مانند نوشابه و انواع فست فودها را حذف کنید.

 

ترفندهای عالی برای ثابت نگه داشتن وزن خود بعد از رژیم لاغری

 

پس از یک هفته عادت غذایی شما به سبک جدید و سالم ماندگار می شود.

 • آرامش و خواب کافی

خواب کافی با تایم اصولی، اصلی ترین ریکاوری برای روح و جسم همچنین پوست و جوانی است. کمبود خواب و سطح استرس بالا، باعث اختلالات هورمونی و  میشود، در نتیجه ثابت نگه داشتن وزن کم شده نیز دشوار می‌شود.

ساعت خواب 10 شب تا 4 صبح بهترین منبع غذایی روح و جسم شما می شود.

 • محدوده خود را قبول کنید

 نوسانات وزن خود را در طول هفته قبول کنید چرا که کاملا طبیعی است؛ بنابراین بهتر است تمرکز خود را از دست ندهید و هدفتان را دنبال کنید.

و با کمی تغییر وزن، انگیزه خود را از دست ندهید. تغییر هورمون ها و قاعدگی اصلی ترین عامل اضافه وزن ناچیز شماست. پس اصلا جای نگرانی نیست.

 •  از حمایت دیگران برخوردار شوید.

با کاهش وزن چشمگیر، و ارائه راهکارهای انجام شده به اطرافیان، الگویی الهام بخش باشید تا دیگران علاوه بر حمایت و تشویق شما، انگیزه ای برای کاهش وزن و تناسب اندام داشته باشند.

 • معجزه ی صبحانه در تثبیت لاغری

نخوردن صبحانه می تواند باعث افزایش اشتها و گرسنگی، در نتیجه پرخوری در وعده ناهار یا شام شود. برای کاهش وزن و نگه داشتن آن همیشه جا برای یک وعده صبحانه سالم حاوی مقادیر بالای فیبر، غلات، شیر کم چرب و میوه دارید.

کامل ترین وعده  غذایی صبحانه است، اگر ناهار یا شام را کم کنید به بدنتان محبت کرده اید.

 • فیبر و نقش مهم در آن ثابت نگه داشتن کاهش وزن

فیبر به هضم غذا کمک کرده، مانع از ایجاد یبوست شده و کلسترول را کاهش می دهد بنابراین در کاهش وزن و ثابت نگه داشتن آن بسیار مهم است. غنی ترین منابع فیبر: بلغور، جو دوسر، لوبیا، غلات کامل، انواع میوه ها و سبزیجات.

 • میان وعده فراموش نشود

بسیاری از افراد، با افزایش میان وعده ها، اما کم قادر به کاهش وزن خود هستند. اگر کمتر از کالری ای که می سوزانید مصرف کنید؛ کاهش وزن خواهید داشت.

ولی اگر همیشه احساس گرسنگی دارید، مصرف کالری کم برای شما مضر خواهد بود. بخاطر همین تعداد زیاد در روز اما کم کالری برای شما بهتر است. سطح ترشحات هورمون های لاغری دربدن روی یک خط قرار می گیرد!

 

 • ثبات وزن کم شده با تنقلات صحیح شبانه

اشتهای کاذب بعد از شام باعث می شود به ریزه خواری و تنقلات رو بیاورید. اگر بعد از شام که در ساعت 7 شب می خورید، تا موقع خواب گرسنه شدید، 1 ل شیر و یک عدد خرما، یا نصف موز، یا 10 عدد پسته یا بادام میل کنید.

بیشتر از این می شود نقطه سر خط!


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان