جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

جاذبه های گردشگری عجیب ایران

 

در همه کشور ها برخی از مکان ها هستند که عجیب می باشند و در ایران هم از این نقاط کم نداریم. در وبسایت نازوب به شما عجیب ترین جاذبه های گردشگری ایران را معرفی می کنیم. همه‌ ما سفرهای هیجان‌انگیز را دوست داریم؛ سفر به مکان‌هایی که فکر می‌کنیم باید کلی برای دیدنشان هزینه کنیم، گاهی هم تصورمان این است که برای تجربه یک سفر هیجان‌انگیز بایدحتما پاسپورت و ویزا داشت و به جایی مثل قلب جنگل‌های آفریقا زد؛ غافل از اینکه ایران خودمان کم از این مکان‌های مهیج ندارد.

 

سفر به دره جن‌ها

 

در 30 کیلومتری طبس دره‌ای وجود دارد که بسیار زیبا و حیرت‌انگیز است. بومیان قدیمی آن‌جا را «کال جنی» یا همان دره جن‌ها نامیده‌اند و بعضی‌ها به خاطر عجیب‌بودن دره، آن را محل زندگی ارواح و جن‌ها می‌دانند. دره دارای دیواره‌های بلند و پرشیب است که البته واردشدن به آن بدون راهنما می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد.

 

وجود تونل‌ها و خانه‌هایی به نام «خانه گبرها» در دل دیواره‌ها که برای سکنای زرتشتیان زمان خود ساخته شده است از دیگر جذابیت‌های این دره است. گفته می‌شود قدمت این دره به دوران ساسانیان بازمی‌گردد.اگر تصمیم گرفتید به این دره سفر کنید، هیچ‌گاه به تنهایی این کار را انجام دهید. بومی‌های منطقه مسیر «کال‌جنی» را به خوبی بلدند و شما را همراهی خواهند کرد.

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

گردش در باغ میوه‌های سنگی

باغ سنگی یکی از جاذبه‌های سیرجان است. این باغ به «درویش‌خان اسفندیارپور» که مردی کر و لال بود، تعلق دارد که با خانواده‌اش در ۴۰ کیلومتری سیرجان از طریق چوپانی و باغداری زندگی می‌کرد. او پس از اصلاحات ارضی در سال ۱۳۴۰ برای اعتراض به خاطر از دست دادن املاکش، دست از باغداری برداشت تا این‌که همه درختان زمین باقی‌مانده

 

او (پس از تقسیم اراضی) خشک شدند. او به همه شاخه‌های درخت‌های میوه سنگ آویزان کرده بود و از آنها مثل میوه حقیقی مراقبت می‌کرد.او سال 86 از دنیا رفت و پیکرش در همان باغ دفن شد؛ اما این باغ سنگی هنوز پابرجاست و خیلی‌ها از آن دیدن می‌کنند.

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

«گِل‌فشان» عجیب در چابهار

در 100 کیلومتری چابهار، کوه گل‌فشان «بندر تنگ» قرار دارد. اطراف این کوه را بیابانی همرنگ کوه و گِلی که از دهانه آن می‌جوشد و به اطراف پرتاب می‌شود فرا گرفته است. در بالاترین نقطه کوه، چاله‌ای به قطر کمتر از یک متر و به عمق حدود نیم‌متر وجود دارد که با گل پوشیده شده است. در فواصل زمانی حدود 10 تا 15 دقیقه،

 

مقداری گِل با صدای خاصی شبیه به ترکیدن یک حباب از چاله خارج و به اطراف پراکنده می‌شود. احتمالا تمام این کوه در طول سال‌های دراز بر اثر فعالیت این چشمه ایجاد شده باشد.گِل‌فِشان پدیده‌ای طبیعی است که طی آن گل ‌و لای از زیر زمین به شکل چشمه‌وار به سطح زمین می‌رسد و شکل ماهوری بخود می‌گیرد.

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

لرستان و چشمه‌ای در «وقت ساعت»

چشمه «وقت ساعت» در شهرستان دورود واقع شده‌است. این چشمه اسرارآمیز به این جهت «وقت ساعت» نامیده می‌شود که در فواصل زمانی خاص و به صورت کاملا طبیعی قطع و وصل می‌شود. یکی دیگر از زیبایی‌های چشمه «وقت ساعت» قرارگرفتن آن در غاری است که بعد از روان‌شدن از دل غار مسیری را طی و سپس به دامنه‌های کوه پریز سرازیر شده و جریان می‌یابد.

 

این پدیده طبیعی در طول سال به قوت خود باقیست. برای همین، مدت قطع و برقرای جریان آب چشمه در فصول سال متفاوت و معمولا فاصله هر قطع و وصل از نظر زمانی و با توجه به فصول سال بین ۴۵ دقیقه تا یک ونیم ساعت در نوسان است.‌

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

دره ارواح کجاست؟

«دره ارواح» یا «دره کول خرسان» دره‌ای زیبا و شگفت‌انگیز در 40 کیلومتری دزفول است. مسیر ورودی دره پوشیده از درختان مختلف و زیباست. جوشیدن چشمه‌های دیواره‌ای این دره به یک دره شگرف تبدیل کرده و باعث شده دره دارای آب دائمی، آبشار، آب‌چکان ، بیشه‌زار و انواع روییدنی‌های خاص باشد.

 

گاه تنگه آن‌قدر باریک می‌شود که فقط امکان عبور یک نفر را دارد. دیواره‌های دو طرف گاهی در بالای سر به هم می‌رسند و گاه فقط روزنه باریکی دیده می‌شود. این دره در نهایت به رودخانه دز منتهی می‌شود و از آنجا با شنا یا قایق می‌توان به خشکی رسید. خیلی از محلی‌ها به این دره می‌گویند: «دره ارواح».

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

جنگلی که جیغ می‌کشد

در روستای «سربرج» طرقبه جنگلی انبوه وجود دارد که هنگام تاریکی صداهای وحشتناکی از آن به گوش می‌رسد. منشاء صداهایی که در این جنگل شنیده می‌شود هنوز مشخص نیست؛ اما برخی از محلی‌ها این صداهای عجیب را متعلق به ملخ‌هایی که می‌دانند که به جنگل هجوم آورده‌اند.

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

چشمه‌های پلکانی باداب‌سورت

چشمه‌های پلکانی «باداب‌سورت» ساری در ایران بی‌نظیر هستند. این باداب شامل چندین چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمهٔ اول دارای آب بسیار شور و استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. چشمهٔ دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش‌مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته‌ است.

 

جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچهٔ پلکانی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده‌است. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشم‌اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین‌برانگیز است.

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

«بابا گرگر» برای بیماران گوارشی

در 18 کیلومتری شمال شرقی شهرستان قروه، چشمه‌ای جوشان و خروشان به نام «بابا گرگر» وجود دارد که دارای آبی با رنگ مایل به سرخ است که بعضی مواقع به رنگ زرد مایل به لیمویی درمی‌آید. آب این چشمه به علت وجود املاح معدنی به ویژه گوگرد، رنگین است. ظاهراً این آب برای امراض سودایی و پوستی مناسب و در درمان سوء هاضمه و دیگر بیماری‌های دستگاه گوارش و نیز راشیتیسم و درمان تورم مؤثر است.

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

همچنین نگاهی داریم به عجیب ترین های ناشناخته ی سرزمین شگفت انگیزمان

ناشناخته های ایران که تا کنون ندیده اید…

مکان های ناشناخته ایران در این بخش سعی شد شما را با جاهای ناشناخته ایران آشنا کنیم از قبرستان پر رمز و راز تا غارهای زیبایی که کمتر کسی به آنجا سفر کرده است. با مجله ناز وب همراه باشید تا زیباترین ناشناخته های ایران را بشناسید.

ایران یکی از مناطق مهم گردشگری در سطح خاورمیانه است که تعداد زیادی از جاذبه های گردشگری مهم در اقسانقاط آن پخش شده است. با همین حال تعداد از این جاذبه ها هنوز کمتر شناخته و بعضی از آنها ناشناخته شده می باشند. ایران با تمدن 2500 ساله دارای شهرهایی با جاذبه های تاریخی بی نظیری می باشد که کمتر گردشگران از این مکان ها دیدن کرده اند.
این مکان های ناشناخته ایران نقاط بکری هستند که حتی مردم محلی آن منطقه نیز از آنها بی خبر هستند.

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

آسیاب های بادی نشتیفان

 

پیشنیه آسیاب بادی های ایران به قبل از ظهور اسلام در کشور و به زمان ایران باستان باز می گردد. مهمترین و قدیمی ترین منبع در زمینه آسیاب های بادی در تاریخ ابن خلدون ذکر شده است. این تاریخ سابقه آسیاب های بادی ایران را به زمان قبل از اسلام می رساند. با همین توضیح به سراغ تاریخ آسیاب بادی های نشتیفان می رویم.

آسیاب های بادی نشتیفان یکی از قدیمی ترین آثار به جای مانده از دوران صفویه است که تا امروزه فعال بوده و هم اکنون در حال استفاده است. آسیاب بادی نشتیفان در روستای نشتیفات اصفهان واقع شده است. نام شهر برگرفته از دو جزو نش به معنی نیش و تیفان به معنی توفان تشکیل شده است. نشتیفات در جنوب شهر خواف و جزو یکی از روستای استان اصفهان می باشد. مردم محلی روستا آسیاب های بادی این منطقه را آس باد می نامند. این شهر به دلیل آسیاب های بادی خود بسیار معروف است.

منطقه نشتیفان به دلیل بادهای موسمی سیستان که به مدت 120 روز در سال می وزد موقعیت خاصی را برای ساخت این آسیاب ها به وجود آورده است. آسیاب های بادی نشتیفان همان طور که از نامشان مشخص است با بادهایی که از منطقه سیستان در طول 120 روز سال می وزد کرا می کنند.
آسیاب های بادی نشتیفان به دلیل ساختار خاصی که دارند با دیگر آسیاب های بادی متفاوت هستند. در واقع این آسیاب ها پره های دایره ای شکل ندارند و جرخ آنها نیز حول محور دایره ای شکل نیست.

آسیاب های بادی نشتیفان به شکل ایستاده ابداع و ساخته شده و پره‌های آن به‌صورت عمودی حول محوری استوانه‌ای شکل و چوبی با ساختاری ساده به طبقه زیرین و روی سنگ‌های آسیاب متصل می‌شود. در حال حاضر نمای این آسیاب های بادی با قدمت 40 ساله و با ساختاری از خشت و گل و چوب منظره ای بی بدیلی را خلق کرده است.
این آسیاب ها برای طبیعت هیچ گونه آلودگی نداشته و در زمانی که هیچ نوع تکنولوژی وجود نداشته است با محار باد برای آرد کردن گندم سبب، در کارایی اقتصادی برای گذشتگان شده است.

قلعه کرشاهی

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

قلعه کرشاهی یا قلعه دزدها در استان اصفهان ، در نزدیکی شهرستان آران و بیدگل و مجاورت ابوزیدآباد قرار گرفته است. قدمت این قلعه به دوره های پیش از اسلام می رسد.
قلعه کرشاهی یکی از کامل‌ترین و مستحکم‌ترین قلعه‌های ایران محسوب می شود. این قلعه در زمان حمله مغول به عنوان پایگاهی برای مبارزه توانسته درمقابل حمله دشمن مقاومت کند. متاسفانه این مکان بعد ها به جولانگاه راهزنان و یاغیان تبدیل شد. به همین دلیل به نام قلعه دزدها نیز شناخته می شود.
این اثر تاریخی در 25 خرداد 1381 با شماره‌ی ثبت 5891 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

زیر این قلعه ، راههای هزارتویی ساخته شده بوده که به کوهستان پشت قلعه راه داشته است . بارزترین ویژگی این قلعه خاصیت آب‌زایی زمین اطراف آن است.
اگر اهل سفر به مکان های تاریخی ایران و خوابیدن در زیر آسمان پر ستاره کویر هستید سفر به این قلعه را از دست ندهید.

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

گورستان خالد نبی

گورستان خالد نبی با قدمت بیش از هزار سال یکی از جاذبه های گردشگری ناشناخته ایران است که در استان گلستان قرار گرفته است. این قبرستان محل دفن خالد نبی است. منطقه خالدنبی از چند قبرستان تاریخی و مکان زیارتی با تندیس های سنگی متعدد تشکیل شده است.

قدمت بالای مجموعه گورستان خالد نبی که به دوران پارینه باز می گردد و منظره و چشم اندازهای دیدنی گورستان این جاذبه گردشگری را به یکی از مناطق دیدنی گلستان تبدیل کرده است. این قبرستان در فاصله 90 کیلومتری گنبد کاووس و 6 کیلومتری روستای گچی سو بر فراز قله کوه گوگجه داغ قرار گرفته است.

قبرستان خالد نبی به دلیل نزدیکی به مزار خالد نبی به این نام نامیده شده است. دراین منطقه به دلیل زیارت گاه امکاناتی مانند سرویس بهداشتی هم در این مکان در نظر گرفته شده است. طبق گفته های شنیده شده قدمت این گورستان به عهد پارینه سنگی بر می گردد.

در قبرستان خالد نبی از هر قبر مجسمه هایی برافراشته شده است که نظرهای متفاوتی برای آنها داده شده است . برخی مجسمه‌ها بلند را نمادی از اندام جنسی مردانه و مجسمه‌های کوتاه هم به گفته برخی، نمادی از جنسیت زنانه هستند. البته نظرات دیگری نیز وجود دارد.

مثلا اینکه مجسمه‌های بلند به شکل مردانی هستند که کلاه به سر دارند و کمربندی به دور کمرشان بسته شده است. این گورستان بخش های دیدنی زیادی دارد. یکی از بخش های دیدنی این منطقه درختی معروف به «درخت نظرکرده» است. گفته می شود که این درخت خاصیت جادویی دارد و حاجت ها را برآورده می کند.

به همین دلیل عده ای زیادی برای دخیل بستن به این درخت به این منطقه سفر می کنند. یکی دیگر جاذبه های این گورستان وجود چشمه ای زیبا است که این منطقه را در فصل بهار دیدنی تر می کند. ترکمن‌های این منطقه روی سنگ مزار تازه‌دامادی که فوت می‌کند، پارچه‌ای سفید می کشند.

روی قبر خالد نبی هم چنین پارچه‌ای وجود دارد. به همین دلیل آنها معتقد هستند خالد نبی جوان مرگ شده است.

 

گورستان خالد نبی

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

ماسال

سفر یکی از لذت بخش ترین کارهای است که هر فرد در زندگی خود انجام می دهد و به این وسیله می تواندبا روزمرگی هایش خداحافظی کند. ماسال یکی از این مقصد های گردشگری است که به شما این فرصت را خواهد داد تا برای مدتی از زندگی روزمره خود خداحافظی کنید.
ماساله در ارتفاعات کوهای تالش و بر فراز ابر ها و مه های انبوه قرار گرفته است. تا چشم کار می کند نواحی سرسبز انبوهی این شهر را احاطه کرده است. آبشارهای خروشان، نواحی ییلاقی سرسبز، غار های ناشناخته و کهن، اماکن زیارتی این شهر را به یکی از زیباترین ها تبدیل کرده است.

سفر به ماسال با اجاره خودرو

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

آنچه که در سفر بسیار اهمیت دارد مدیریت بودجه است. این امر به مهارت برنامه ریزی ما در سفر بستگی دارد. صنعت اجاره خودرو یکی از صنعت های نو ظهوری است که شما را برای رفتن به یک سفر کم خرج کمک خواهد کرد. فقط کافی است با اجاره خودرو مورد نیاز خود خیال خود را از هزینه های جانبی آسوده کنید.

ممکن است خودرو شخصی شما به تعمیرات و معاینه فنی نیاز داشته باشد و یا از ظرفیت کافی برای بار و مسافر برخوردار نباشد برای حل این مشکل کافی است با اجاره ون دغدغه جای کافی برای مسافران و بارهای خود را کنار بگذارید.

 

ماسال

اجاره خودرو برای سفر به شهر های سرسبز و زیبای شمال کشور به ویژه در فصل تابستان بسیار پر طرفدار است. بسیاری هستند که برای استراحت و رهایی از زندگی خسته کننده و استرس زا شهری تصمیم می گیزند مدتی را به سفر بروند.

بهترین فصل سفر به ماسال، فصل تابستان است تا بتوانید در جنگل های پر درخت آن قدم زده و تمام خستگی خود را برطرف کنید. شما با حتی به خستگی رانندگی برای رسیدن به مقصد خود دچار نشده و می توانید بهترین لحظات را در کنار هم سفران خود بگذرانید.

غار چال نخجیر یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

بی شک غار آهکی چال نخجیر یکی از مکان های ناشناخته ایران است که می توان با تماشای این خلقت شگفت انگیز از آن لذت برد. این غار در شمال شرقی شهرستان دلیجان و در استان مرکزی واقع شده است. غار نخجیر در دامنه کوه تخت و در ارتفاع 1716 متری از سطح دریا واقع شده است.

غار چال نخجیر از اثار دوران سوم زمین شناسی می باشد. چال نخجیر ساختاری طبقاتی داشته و از سه طبقه تشکیل شده است. در عمق 61 متری طبقه اول و زیرین آن دریاچه و آب های زیرزمینی وجود دارد که دارای 19 متر عمق می باشند.

برای بازدید گردشگران از غار، در دو طبقه از آن مسیر و پله هایی ایجاد کرده اند تا بازدیدکنندگان به راحتی بتوانند به تماشای زیبایی های غار بپردازند. در این غار تندیس هایی بزرگ و آوزیهایی بلورین وجود دارد که چشم هر بیننده ای را به خود مبهوت می کند.

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

جاذبه ی گردشگری به نام کویر ریگ جن

در جنوب غربی و غرب دشت کویر،کویر ریگ جن قرار دارد و از طرف شمال به جنوب سمنان و جنوب شرق گرمسار،از طرف غرب به پارک ملی کویر و تنگ ظلمات و نیز از قسمت شرقی به سمت محور ارتباطی جندق-معلمان و نهایتا از جنوب به شمال انارک و چوپانان کشیده شده است.

در میان این نواحی وسعت ریگ جن به 3800 کیلومتر مربع رسیده است.بنابه دلایلی از جمله وسعت زیاد این کویر مخوف و نداشتن چشمه یا چاه آب هیچ موقع مورد توجه و علاقه کاروان ها قرار نگرفته است و همین یک گزینه از آن یک مکان ترسناک ساخته است،زیرا ناشناخته های بسیاری را دارا است.

از جمله ویژگی های این ناحیه باتلاق های نمکی،تلماسه های فراوان،شنزارهای روان، پوشش گیاهی بسیار اندک (تنها در مناطق ریگزار) و نبود حیات آنچنانی در آن می باشد.وجود باتلاق های نمکی سفر به ریگ را بسیار سخت کرده است چرا که تاکنون شمار زیادی از جانداران را به کام مرگ کشانده و همین مورد باعث دست به دست شدن افسانه های بومی و محلی شده است.

به صورتیکه در حال حاضر به عنوان مثلث برمودای ایران از آن یاد می شود که البته به غیر از ترسناک بودنش شباهت دیگری به مثلث مذکور ندارد. ارواح شیطانی در باور مردم بومی بر این منطقه از کویر مرکزی سلطه دارند،پس هر شخصی که پا به آنجا بگذارد دیگر راه بازگشتی ندارد.

کویر ریگ جن

 

جاذبه های گردشگری عجیب و ناشناخته ایران +تصاویر

 

جغرافیای کویر ریگ جن

این منطقه کویری می باشد و در اطرافش باتلاق های نمکی و تپه های شنی فراوانی وجود دارد که در جنوب غربی و غرب دشت کویر، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق پارک ملی کویر، شمال انارک و غرب جندق واقع است و حدودا وسعت آن به 3800 کیلومتر مربع می رسد. چنانچه در بخش گردشگری نمناک اشاره شده است ناگفته نماند هیچ چاه آبی یا چشمه ای در این منطقه کویی وجود ندارد.

 

تصاویر دره آب فشان؛ یکی از عجایب هفتگانه جهان

عجایب چهارگانه و ترسناک ایران + عکس

مکان های گردشگری و تفریحی پاییز و زمستان در ایران

عجیب و مخوف ترین مکان های ایران و جهان با تصاویر

 

Strange tourist attractions of Iran + pictures

راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان