بوتاکس چیست؟ بوتاکس برای چه کسانی ممنوعه

بوتاکس چیست؟ بوتاکس برای چه کسانی ممنوعه

بوتاکس چیست و برای چه افرادی ممنوع است؟

پروتئین کامل یا سم بوتولیسم می باشد که دوز بسیار پایین آن برای کُشتن یا به اصطلاح فلج کردن عضلات به کار می رود. اصلی ترین روش برای فیکس کردن عضلات به ویژه در صورت برای جوان ماندن.

تاریخچه ی بوتاکس

 

بوتاکس چیست؟ بوتاکس برای چه کسانی ممنوعه

 در دهی 6، قرن بیستم اولین اقدامات برای آماده سازی سم بوتولینیوم جهت مصرف درمانی آغاز شد. در سال 1973 اولین بار استفاده از این سم بر روی میمون آزمایش شد.

در سال 1980 برای اولین بار بوتاکس جهت اصلاح لوچی چشم بر روی انسان تست شد. سپس برای درمان اسپاسم پلک، تنبلی چشم، بلوفاسپاسم (ناتوانی در حرکت پلک ها در جهتی مشخص) و دیستونی گردن به کار برده شد.

بوتاکس در سال 2002 برای اصلاح خطوط بین دو چشم تایید شد. 11 میلیون بیمار از آن زمان با این روش درمان شده اند. در سال 2004 ، این روش برای درمان عرق کردن بیش از حد مورد تایید قرار گرفت. و در سال ۲۰۱۰برای درمان سردردهای میگرنی استفاده شد.

اولین بار استفاده از این روش برای اصلاح چین و چروک های پیشانی به سال 1989 بر می گردد. اما موسسه FDA که مهمترین موسسه نظارت بر غذا و دارو می باشد مجوز استفاده از بوتاکس برای رفع چین و چروکهای پیشانی را در سال 2002 صادر کرده است.

هم اکنون درمان با این روش در آمریکا روشی است که بیشترین استفاده را از نظر زیباسازی صورت دارد. هنرپیشه های هالیوودی بیشترین مصرف کنندگان بوتاکس هستند.

بوتاکس و زیبایی

 

بوتاکس چیست؟ بوتاکس برای چه کسانی ممنوعه

 

با افزایش سن در نقاط مختلف صورت خطوط چروک ظاهر می شوند. این خطوط بویژه در ناحیه پیشانی، خط اخم و خطوط دور چشم بعلت انقباض عضلانی بوده و اگر بموقع درمان شود، مانع از تبدیل خطوط موقت انقباض به خطوط دائم که در حالت استراحت هم وجود دارند می شوند.

با تزریق بوتاکس می توان از انقباض این عضلات و ایجاد چروک پیشگیری کرده و چروکهای موجود را درمان نمود و چهره ای زیباتر، شادابتر و جذابتر ایجاد کرد.

از دیگر موارد استفاده بوتاکس در زیبایی می توان به بالا بردن ابرو (لیفت ابرو) و همچنین برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل و کف دست نیز نام برد. بوتاکس در اصل به خاطر اینکه خاصیت فلج‌کنندگی دارد، بیشتر برای قسمت فوقانی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مکانیزم اثر بوتاکس

ماهیچه‌ها برای فعالیت و شروع انقباض باید از اعصاب دستور بگیرند. فرمان عصبی بواسطه ماده ای شیمیایی بنام استیل کولین به ماهیچه می‌رسد. این روش از ترشح این ماده جلوگیری مینماید. این عمل مشابه ان است که عصب یک ماهیچه موقتا قطع شود.

در این حالت عضله دیگر منقبض نشده و ضعیف میشود و باعث صاف شدن جای چین‌وچروک می‌شود. یا به عبارتی دیگر تزریق بوتاکس در عضلات، فعالیت عضلانی را فلج کرده و خطوط ناشی از انقباض عضلات روی چهره را کم می‌کند. به همین دلیل چهره شاداب‌تر به نظر می‌رسد.

آیا فلج شدن عضله همیشگی است؟

خیر. اثر این دارو بین 3 تا 6 ماه می‌باشد و پس آن ترشح استیل کولین مجددا آغاز شده و عضله شروع به حرکت و انقباض می‌کند.

البته با نگهداری صحیح، تعریق و گرم نشدن پوست صورت تا یکسال نیز دوام دارد.

 

بوتاکس چیست؟ بوتاکس برای چه کسانی ممنوعه

 

تزریق بوتاکس برای چه افرادی مجاز نیست؟

• افرادی که سن آنها زیر 18 سال است.

• افرادی که در دوران حاملگی یا شیر دهی هستند .

• افرادی که بیماری های قلبی عروقی حاد دارند .

• افرادی که بیماری ام اس یا نارسایی کلیه دارند .

• افرادی که عفونت های فعال دارند یا از نظر ایمنی بدنشان ضعیف است .

• افرادی که بیماری اختلالات انعقادی دارند.

• افرادی که به پروتئین گاو حساسیت دارند.

• کسانی که بیماری عفونی و التهابی در صورت و اطراف آن دارند .

• کسانی که از دارو های ضد انعقاد خون استفاده می کنند .

• کسانی که در دو هفته اخیر واکسیناسیون انجام داده اند .

• کسانی که سابقه حساسیت به این دارو را دارند

کاربردهای بوتاکس به دو دسته تقسیم می شوند:

کاربردهای درمانی:

 1. درمان سردرد های مانند میگرن.
 2. درمان تعریق زیاد (زیر بغل، کف دست، کف پا).
 3. درمان غیر قرینگی صورت.
 4. درمان اسکارهای دردناک.

بوتاکس چیست؟ بوتاکس برای چه کسانی ممنوعه

کاربردهای زیبایی:

 1. رفع چین و چروکهای حرکتی و متوقف کردن پیشرفت چروکهای ثابت مثلا در پیشانی،دور چشم،خط اخم.
 2. بالا بردن ابروها.
 3. کاهش نمایش لثه هنگام خندیدن.
 4. بالا بردن نوک بینی.
 5. بهبود افتادگی قسمت تحتانی صورت در کنار تزریق فیلرها و چربی.
 6. کاهش خطوط عرض گردن.
 7. کاهش چینهای عمودی گردن.
 8. بهبود چین های چانه.

مزایای بوتاکس:

 1. عدم نیاز به بستری و بیهوش شدن
 2. روشی غیرتهاجمی
 3. هزینه کمتر نسبت به جراحی های زیبایی
 4. عدم وجود دوره ی نقاهت
 5. درد بسیار کم
 6. راحتی بیمار پس از انجام تزریقات بوتاکس
 7. مشاهده ی نتیجه عمل بلافاصله پس از تزریق

عوارض بوتاکس

بوتاکس عملی ایمن و کم‌خطر است اما فقط در صورتی که کار را به دست پزشکی متخصص و مجرب بسپارید و میزان تزریق و شرایط عمل مناسب باشد. اگر پزشک، تخصص و مهارت کافی نداشته باشد، امکان نامتقارن شدن صورت، افتادگی ماهیچه‌ها و … وجود دارد.

اگر تزریق به‌درستی انجام شود، احتمال وقوع عوارض جانبی به صفر خواهد رسید اما درهرحال، گاهی زخم یا قرمزی کوچکی در ناحیه‌ی تزریق مشاهده می‌شود که پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود.

در موارد نادر، عوارض شدیدترِ بوتاکس به‌صورت مشکلاتی در بلع، حرف زدن و تنفس ظاهر می‌شود. اگر چنین عوارضی برای‌تان رخ داد، حتما خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید.

نقاط قابل تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست؟ بوتاکس برای چه کسانی ممنوعه

تزریق بوتاکس بین ابروها و خطوط پیشانی

اولین عاملی که می تواند چهره ی شما را عصبی و خسته تر از حد طبیعی نشان دهد، خطوطی عمودی بین ابرو ها یا همان خط اخم است که البته در مواقع عصبانیت و خستگی خود را بیشتر نشان می دهد.

تزریق بوتاکس می تواند این عامل ناخوشایند در صورت شما را از بین ببرد و چهره ای مهربان تر و با نشاط تر از شما نشان دهد. اصولا برای این منظور از فیلتر های پوست نیز استفاده می شود.

تزریق بوتاکس در اطراف چشم ها و ابرو ها

اطراف چشم ها نیز از دیگر مناطقی هستند که می توان به کمک بوتاکس در آن ها به جوان سازی صورت کمک کرد. خطوطی که در گوشه های خارجی چشم ایجاد می شوند و به خطوط پنجه کلاغی معروف هستند، با افزایش سن به وضوح در چهره دیده می شوند.

تزریق این ماده در از بین بردن پف زیر چشم ها نیز اثر گذار است. در مورد ابرو ها نیز به کمک این روش درمانی آرایشی می توان در زیبایی چهره، تغییراتی ایجاد کرد. چرا که به کمک این روش ابروها به سمت بالا رفته و فاصله ی بیشتری با چشم ها پیدا می کنند.

 

بوتاکس چیست؟ بوتاکس برای چه کسانی ممنوعه

تزریق بوتاکس بالای بینی و اطراف لب

خطوط بالای بینی که با نام خطوط خرگوشی شناخته می شوند، به کمک تزریق بوتاکس، تا حد قابل قبولی تحلیلی می روند. اطراف لب که نقش مهمی در لبخند هر فرد و جذابیت صورت آن دارند، با تزریق بوتاکس و مصرف پرکننده های دیگر، حالتی بهتر و زیباتر به خود می گیرند.

تزریق بوتاکس در فک، گردن و چانه

به منظور تحلیل بردن خطوط افقی موجود در گردن، مقدار کمی بوتاکس را در بالا و پایین چین ها تزریق می نمایند. ترکیب این روش با روش های دیگر مانند پر کننده های پوست، نتیجه ی بهتری را ایجاد خواهد کرد.

مراقبت های پس از تزریق بوتاکس

تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، محل تزریق را ماساژ ندهید و حتی گرم نمالید. تا یک روز بعد از تزریق بوتاکس، حمام نکنید و از سونا و جکوزی و استخر و حتی شستشوی عادی استفاده نکنید.

تا 24 ساعت بعد از تزریق، پیاده روی و ورزش نکنید. تا 4 ساعت بعد از تزریق، دراز نکشید و طولانی مدت خم نشوید. تا 2 ساعت بعد از تزریق، با عضلات صورت کار کنید و محلهای تزریق را کمپرس سرد نمایید.

در واقع بعد از بوتاکس در حالت نیمه نشسته، با خیالی آسوده استراحت کنید.


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان