moharam

همه چیز درباره بیماری قارچ سیاه یا موکورمایکوزیس

مجموعه : بیماری ها
همه چیز درباره بیماری قارچ سیاه یا موکورمایکوزیس

همه چیز درباره بیماری قارچ سیاه یا موکورمایکوزیس

در این بخش از سایت نازوب شما با یک بیماری جدید آشنا خواهید شد. قارچ سیاه یا “موکورمایکوزیس” یک بیماری مسری نیست. اما می تواند باعث ابتلای کسانی گردد که سیستم ایمنی شان تضعیف شده است. تضعیف سیستم ایمنی بیماران کرونایی راه را برای سایر بیماری های عفونی از جمله قارچ سیاه هموار می سازد.

 

موکورمایکوزیس چیست؟

موکورمایکوزیس که به قارچ سیاه نیز معروف است، یک عفونت نادر اما خطرناک است. آن را توسط یک گروه، قالب به نام mucormycetes ایجاد می شود و اغلب بر سینوس، ریه ها، پوست و مغز تاثیر می گذارد.

 

می توانید اسپورهای کپک را استنشاق کرده یا در مواردی مانند خاک، محصولات پوسیده یا نان یا شمع های کمپوست با آنها تماس پیدا کنید.

 

چه کسی در خطر است؟

این عفونت می تواند در هر سنی برای هر فردی اتفاق بیفتد. اکثر مردم در مقطعی از زندگی روزمره خود با این قارچ تماس می گیرند. اما اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف شده باشد، به دلیل دارویی که مصرف می کنید یا به دلیل بیماری هایی مانند:

 

– دیابت، به ویژه هنگامی که تحت کنترل نیست

– HIV یا ایدز

– سرطان

– پیوند عضو

– پیوند سلول های بنیادی

– نوتروپنی (تعداد کم گلبولهای سفید خون)

– استفاده طولانی مدت از استروئید

– استفاده از داروهای تزریقی

– سطح بالای آهن در بدن (هموکروماتوز)

– سلامتی بد ناشی از تغذیه نامناسب

– سطح ناهموار اسید در بدن (اسیدوز متابولیک)

– زایمان زودرس یا وزن کم هنگام تولد

 

همچنین اگر آسیب پوستی مانند Burns سوختگی، بریدگی یا زخم داشته باشید، بیشتر است. و مواردی در افراد مبتلا به COVID-19 گزارش شده است.

 

* موکورمایکوزیس مسری نیست.

 

همه چیز درباره بیماری قارچ سیاه یا موکورمایکوزیس

علائم بیماری قارچ سیاه

 

علائم بیماری موکورمایکوزیس

علائم بیماری قارچ سیاه یا موکورمایکوزیس بستگی به این دارد که قارچ در کجای بدن شما در حال رشد است. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 

– تب

– سرفه کردن

– درد قفسه سینه

– تنگی نفس

– تورم در یک طرف صورت شما

– سردرد

– احتقان سینوسی

– ضایعات سیاه روی پل بینی یا داخل دهان شما

– درد شکم

– تهوع و استفراغ

– خونریزی دستگاه گوارش

– خون در مدفوع شما

– اسهال

 

اگر پوست شما آلوده است، ناحیه ممکن است تاول زده، قرمز یا متورم به نظر برسد. ممکن است سیاه شود یا گرم یا دردناک شود.

 

عفونت همچنین می تواند از طریق خون به سایر قسمت های بدن شما سرایت کند. به این موکورمیکوز منتشر می گویند. هنگامی که این اتفاق می افتد، قارچ می تواند اندام هایی مانند طحال و قلب شما را تحت تأثیر قرار دهد. در موارد شدید، ممکن است تغییراتی در وضعیت روحی خود ایجاد کنید یا به کما بروید. حتی می تواند کشنده باشد.

 

تشخیص و درمان موکورمایکوزیس

در صورت مشکوک بودن به موکومایکوز، پزشک شما را معاینه فیزیکی می کند و سابقه پزشکی شما را می پرسد. اگر در غذاهای فاسد شده یا مکان های دیگری که اغلب در آنها هاگ قارچ وجود دارد، استفاده کرده اید حتما به آنها اطلاع دهید.

 

اگر به نظر می رسد عفونت ریه یا سینوس دارید، پزشک ممکن است نمونه ای از مایع بینی یا گلو را گرفته و برای آزمایش در آزمایشگاه ارسال کند. آنها همچنین ممکن است بیوپسی بافت انجام دهند و یک قطعه کوچک از بافت آلوده را برای آزمایش خارج کنند.

 

پزشک شما ممکن است آزمایشات تصویربرداری مانند اسکن CT یا MRI را انجام دهد تا بداند آیا عفونت به مغز یا سایر اندام های شما سرایت کرده است یا خیر.

 

در صورت تشخیص موکورمایکوزیس، باید در اسرع وقت درمان را با تجویز داروهای Antifungal ضد قارچ آغاز کنید. این داروها رشد قارچ را متوقف کرده، آن را از بین می برند و عفونت را تحت کنترل درمی آورد.

 

ممکن است داروهای زیر به شما داده شود :

• آمفوتریسین بی

• سووکونازول

• پوزاکونازول

 

این داروها را از طریق وریدی (داخل وریدی یا IV) یا به عنوان قرص هایی که بلعیده اید دریافت می کنید. پزشک شما ممکن است با دوزهای بالا از طریق IV شروع کند تا عفونت تحت کنترل قرار گیرد، که ممکن است چند هفته طول بکشد. سپس، آن ها را به قرص تغییر می دهد.

 

اگر دارویی عوارض جانبی مشکلی مانند درد معده، سوزش سر دل یا مشکل تنفس دارد، به پزشک خود اطلاع دهید. آنها ممکن است بتوانند برنامه درمانی شما را تغییر دهند.

 

در موارد شدید، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن بافت آلوده یا مرده برای جلوگیری از گسترش قارچ توصیه کند. این ممکن است شامل برداشتن قسمت هایی از بینی یا چشم شما باشد. می تواند ناهنجار باشد. اما درمان این عفونت تهدید کننده زندگی، بسیار مهم است.

 

همه چیز درباره بیماری قارچ سیاه یا موکورمایکوزیس

تصاویری از بیماری قارچ سیاه یا بیماری موکورمایکوزیس

 

عوارض موکورمایکوزیس :

عوارض Mucormycosis موکورمایکوزیس عبارتند از:

• نابینایی

• لخته شدن خون یا انسداد عروق

• آسیب عصبی

 

موکورمایکوزیس بدون درمان می تواند کشنده باشد. از آنجا که عفونت بسیار نادر است، میزان دقیق مرگ و میر مشخص نیست. اما محققان تخمین می زنند که به طور کلی، 54 درصد از افراد مبتلا به موکورمیکوز جان خود را از دست می دهند.

 

احتمال مرگ بستگی به این دارد که کدام قسمت از بدن تحت تأثیر قرار گرفته است. چشم انداز برای افرادی که عفونت سینوسی دارند بهتر از عفونت های ریه یا مغز است.

 

پیشگیری از موکورمایکوزیس

هیچ راهی برای جلوگیری از تنفس در اسپورها وجود ندارد. اما می توانید چند کار انجام دهید تا شانس ابتلا به موکورومیکوز را کاهش دهید. این امر به ویژه در صورت داشتن شرایط سلامتی که خطر شما را افزایش می دهد بسیار مهم است.

 

از مناطقی که گرد و غبار یا خاک زیادی دارند، مانند محل های ساخت و ساز یا حفاری، دوری کنید. اگر مجبور هستید در این مناطق باشید، از ماسک صورت مانند N95 استفاده کنید.

 

از آب آلوده خودداری کنید. این می تواند شامل ساختمان های سیلاب یا آب آسیب دیده باشد، به ویژه پس از بلایای طبیعی مانند طوفان یا سیل.

 

اگر Immune system سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است، از فعالیت هایی که شامل گرد و غبار و خاک است، مانند باغبانی یا تمیز کردن حیاط، اجتناب کنید. اگر نمی توانید، از پوست خود با کفش، دستکش، شلوار بلند و آستین بلند محافظت کنید. برش ها یا خراش ها را در اسرع وقت با آب و صابون بشویید.

 

در صورت ابتلا به موکورمایکوزیس، حتماً داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید. اگر عوارض جانبی باعث مشکلاتی شد یا عفونت بهتر نشد، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

 

قارچ سیاه یا “موکورمایکوزیس” یک بیماری مسری نیست. اما می تواند باعث ابتلای کسانی گردد که سیستم ایمنی شان تضعیف شده است.

تضعیف سیستم ایمنی بیماران کرونایی راه را برای سایر بیماری های عفونی از جمله قارچ سیاه هموار می سازد. حتی احتمال اینکه بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان‌ها به قارچ سیاه مبتلا شوند، از سوی مسئولان بهداشت ایران منتفی اعلام نشده است.

 

مطالب مرتبط با بیماری

خطرات وحشتناک نادیده گرفتن قارچ ناخن/ علت و درمان خانگی

5 بوی بد بدن که نشانه ی بیماری است/ شناخت بیماریهای بدن

بیماری پسوریازیس ناخن؛ تشدید با کاشت ناخن و راه درمان


راهنمای اقامت و مهاجرت
بیوگرافی هنرمندان