ما را دراینستاگرام دنبال کنید

پروژه مشترک اسپیس ایکس و ناسا تا سال ۲۰۲۴

مجموعه : علم و فناوری
پروژه مشترک اسپیس ایکس و ناسا تا سال ۲۰۲۴

پروژه مشترک اسپیس ایکس و ناسا تا سال ۲۰۲۴

به گزارش نازوب به نقل از اسپیس نیوز، NASA ناسا شرکت اسپیس ایکس را برای ارسال آخرین سری ماهواره‌های هواشناسی به مدار زمین انتخاب کرده است. پیش از این شرکت یوانید لانچ آلیانس عملیات ارسال ماهواره‌های مذکور به فضا را انجام می‌داد.

 

برهمین اساس قرار است اسپیس ایکس با استفاده از موشک فالکون هوی ماهواره‌های GOES-U را به فضا ببرد. زمان انجام این عملیات آوریل ۲۰۲۴ میلادی اعلام شده که از مقر فضایی کندی در فلوریدا آمریکا انجام می‌شود.

 

ناسا ارزش این قرارداد را ۱۵۲.۵ میلیون دلار اعلام کرده است. GOES-U چهارمین و آخرین دستگاه از سری ماهواره‌های GOES-R است که در مدار زمین قرار دارد و آب وهوای زمین و فضا را رصد می‌کند.

 

ماهواره GOES-R در نوامبر ۲۰۱۶ میلادی به فضا ارسال شد و بعداً نام آن به GOES-۱۶ تغییر کرد. پس از آن ماهواره GEOS-S نیز در سال ۲۰۱۸ به مدار زمین رفت. هر دو این ماهواره همراه موشک اطلس ۵ به فضا پرتاب شده بودند. سومین ماهواره این سریGOES-T قرار است در ژانویه ۲۰۲۲ میلادی به فضا پرتاب شود و جایگزین GOES-S خواهد شد. زیرا اختلالی در ابزار اصلی ماهواره وجود دارد.

 

هر چند ناسا اعلام نکرده چرا از موشک اسپیس ایکس به جای یونایتدلانچ آلیانس استفاده می‌کند، اما سخنگوی شرکت خودداری از شرکت در فرایند مناقصه عملیات را نبود موشک اطلس ۵ اعلام کرده است.

 

او در این باره می‌گوید: تمام ۲۹ موشک باقی مانده برای انجام عملیات‌هایی در آینده به مشتریان فروخته شده‌اند. بنابراین نمی‌توانستیم در مناقصه عملیات پرتابGOES-U شرکت کنیم.

 

از سوی دیگر این شرکت تصمیم دارد از این پس از موشک Vulcan Cenatur استفاده کند. قرار است موشک مذکور برای نخستین بار در ۲۰۲۲ میلادی پرتاب شود.

 

مطالب مرتبط :

بیوگرافی دکتر فیروز نادری مدیر ارشد ناسا

دختر جذاب ایرانی یاسمین مقلبی فضانورد جدید ناسا + تصاویر

حیرت ناسا از یک قورباغه‌ مسافر ماه! عکس

دانستنی های متحیر کننده فضا/ از کهکشان سیگار تا چشم شیطانی!

عجیب ترین زن فضایی دنیا و توانایی حیرت آور او+ عکس

کلیپ نفس گیر سقوط آزاد یک فضا نورد از سفینه فضایی به زمین!


جدیدترین مطالب

دیگر مطالب امروز
بیوگرافی هنرمندان